آشنایی با زبان‌های کاربردی برنامه‌نویسی

آشنایی با زبان‌های کاربردی برنامه‌نویسی

این روزها بیشتر افراد از اهمیت یادگیری برنامه نویسی و شرکت در دوره‌های مختلف برای پیشرفت تو این زمینه مطلع هستند. اما شاید ندانید بهترین دوره های آموزش برنامه نویسی برای شما چه دوره‌هایی است و از کجا می‌توانید مطمئن باشید که شرکت‌ در این دوره‌ها باعث اتلاف هزینه و وقت شما نمی‌شود. اگر که دغدغه‌هایی ازاین‌دست دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با کاربردی‌ترین دوره‌های برنامه‎‌نویسی مثل آموزش پایتون، آموزش هوش مصنوعی، آموزش لاراول و آموزش جنگو آشنا شوید.

 

زبان برنامه نویسی چیست؟

یک زبان برنامه نویسی را می‌توان یک زبان کد در نظر گرفت که رایانه‌ها آن را درک می‌کنند و برای ساخت برنامه‌ها و اسکریپت‌های نرم افزاری استفاده می‌شود. همچنین به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها (سینتکس) نوشته شده توسط برنامه نویسان گفته می‌شود که رایانه‌ها از آنها برای ساخت برنامه‌های کاربردی استفاده می کنند. هر زبانی شباهت دارد و نحو خاص خود را دارد.

 

شما باید بر هر زبان برنامه‌ای تسلط قوی داشته باشید در حالی که داشتن یک ایده اولیه از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی قابل قدردانی است.

 

انواع زبان‌های برنامه نویسی

• زبان برنامه نویسی رویه ای

• زبان برنامه نویسی کاربردی

• زبان برنامه نویسی شی گرا

• زبان برنامه نویسی اسکریپت

• زبان برنامه نویسی منطقی

 

در ادامه محبوب‌ترین لیست زبان‌های برنامه نویسی است که شامل پایتون، جاوا اسکریپت، جاوا، C/C++، C# و بسیاری دیگر است را معرفی خواهیم کرد و برای هر زبان پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌هایی که توسط آن زبان نوشته شده است را ذکر خواهیم کرد.

آشنایی با زبان‌های کاربردی برنامه‌نویسی

پایتون

پایتون را می‌توان آینده زبان‌های برنامه نویسی دانست. طبق آخرین آمار، پایتون زبان اصلی برنامه نویسی برای حدود 80 درصد از توسعه دهندگان است. وجود کتابخانه‌های گسترده در پایتون فرآیندهای هوش مصنوعی، علم داده و یادگیری ماشین را تسهیل می‌کند. در حال حاضر پایتون در حال ترند است و می‌توان آن را پادشاه زبان های برنامه نویسی دانست. از این رو، یادگیری این زبان برنامه نویسی در سال 2023 به شما نوید موفقیت و رشد می دهد و ویژگی‌های شگفت انگیزی مانند:

 

• یادگیری و کدنویسی آسان است

• کتابخانه ها و فریمورک های گسترده ای که از تعداد زیادی برنامه پشتیبانی می‌کنند

• انواع جاوا و C مانند CPython، Jython و غیره را گنجانده است.

• پشتیبانی از رابط کاربری گرافیکی

 

شرکت‌هایی که روی پایتون کار می کنند: اینتل، فیس بوک، اسپاتیفای، نتفلیکس و غیره.

 

GO

Go یا Golang یکی از معتبرترین و کارآمدترین زبان‌های برنامه نویسی است که از باقی زبان‌ها متمایز است. در ابتدا توسط گوگل در سال 2007 برای مدیریت زیرساخت‌های در حال رشد سریع خود طراحی شد. این زبان به سرعت محبوبیت شگفت انگیزی به دست آورد و به یکی از برترین زبان‌های برنامه نویسی تبدیل شده است. برخی از ویژگی‌های شگفت انگیز Go عبارتند از:

 

• ساده برای یادگیری و درک

• از فرآیندهای اتوماسیون پشتیبانی می‌کند

• این فرآیندهای هوش مصنوعی و علم داده را تسهیل می‌کند

• شرکت‌هایی که روی Go کار می‌کنند، گوگل، بی‌بی‌سی، مدیوم و اوبر هستند

 

Go آینده زبان برنامه نویسی است، بنابراین مطمئناً می‌توانید در سال 2023 به یادگیری آن فکر و اقدام کنید.

 

PHP

PHP  یکی از زبان‌های برنامه نویسی همه منظوره است که اهمیت خود را در سال‌های آینده حفظ و بیشتر خواهد کرد. این یکی از اولین زبان‌های سمت سرور است که می‌تواند با HTML برای افزودن قابلیت به صفحات وب جاسازی شود. با توجه به روند رو به افزایش آنلاین، توسعه دهندگان PHP تقاضای زیادی دارند. برخی از ویژگی‌های ویژه‌ی این زبان برنامه نویسی عبارتند از:

 

• ساده و آسان برای یادگیری

• سریعتر از سایر زبانهای برنامه نویسی

• امنیت بالا برای جلوگیری از تهدیدات و حملات

 

وب سایت‌های محبوبی مانند فیس بوک، یاهو و ویکی پدیا با PHP اجرا می‌شوند.

 

تایپ‌ اسکریپت (TypeScript)

مایکروسافت زبان TypeScript را در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد تا ورژن «نوع‌دار» (Typed) جاوا اسکریپت باشد. تایپ اسکریپت در واقع مثل ابرمجموعه‌ای از کتابخانه‌ها و برنامه‌هایی است که از جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌کنند. در این زبان می‌توانید منتظر قابلیت‌هایی پیشرفته مانند Type-Check نیز باشید که همه‌چیز را اعتبارسنجی و اطمینان حاصل می‌کند کدهایی عاری از خطا بنویسید. تایپ اسکریپت ضمنا قواعد نحوی یا همان سینتکس جاوا اسکریپت را بسط می‌دهد و بهتر با ادیتورها ادغام می‌شود.

 

سی پلاس پلاس (++C)

سی پلاس پلاس نسخه پیشزفته زبان برنامه‌نویسی C است و توسعه‌دهندگان غالبا از آن برای طراحی اپلیکیشن‌های ساده برای سیستم عامل‌های گوناگون استفاده می‌کنند. ضمنا ++C در توسعه اپلیکیشن‌های پیچیده موبایل هم کاربردی ظاهر می‌شود. از دیگر حوزه‌هایی که نفع فراوان از ++C می‌برند می‌توان به بازی‌سازی، توسعه وب، یادگیری ماشین و استخراج داده اشاره کرد.

 

جاوا اسکریپت (JavaScript)

در سراسر جهان بیش از ۱.۸ میلیارد وب‌سایت داریم و جاوا اسکریپت در توسعه بیش از ۹۵ درصد از آن‌ها نقش داشته است. جاوا اسکریپت در واقع به مرورگر جان می‌دهد و صفحاتی تعاملی در سطح وب ایجاد می‌کند. با این زبان می‌توانید محتوای پویا و تعاملی، عناصر انیمیشنی و قابلیت‌های پیچیده را به وب‌سایت خود بیاورید.

 

تمام مرورگرهای برجسته، از گوگل کروم گرفته تا سافاری اپل از جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌کنند و بسیاری از اپلیکیشن‌های وب و موبایل هم با فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپت نوشته می‌شوند. گاهی اوقات هم شرکت‌ها در صدد استخدام برنامه نویس جاوا اسکریپت برمی‌آیند تا زیرساخت بک‌اند را به کمک Node.js توسعه دهند.

جدیدترین مطالب