لاغری

لاغری

hpv

hpv

روش آسان شستشوی فرش از لکه ریمل چشم

روش آسان شستشوی فرش از لکه ریمل چشم

روش آسان شستشوی فرش از لکه ریمل چشم

فرش ها جز وسایلی از منزل هستند که به صورت گسترده مورد استفاده هستند و ممکن است در اثر هر عواملی کثیف و آلوده شوند که در این مقاله قرار است در خصوص آلوده شدن فرش توسط ریمل چشم و هم چنین راه های برطرف کردن آن توضیحاتی را ارائه دهیم. ریمل چشم از لوازم آرایشی است که بیش تر خانم ها مورد استفاده قرار می دهند که ممکن است در حین استفاده به طور ناگهانی ریمل از دست خارج و به زمین بر روی فرش بیفتد که در این زمان فرش سیاه رنگ می شود. در این شرایط تنها گزینه ای که در ذهن می آید روش های خانگی و آسان است که به راحتی می تواند با به کار بردن آن ها ریمل را پاک و به طور کامل لکه را از بین برد.

 

موادی که جهت از بین بردن لکه ی ریمل مورد نیاز است کاملا در دسترس بوده و به سرعت می توان استفاده کرد. اما این موضوع را باید در نظر داشت که به طور کلی ریمل ها دو دسته هستند یا دارای سرب می باشند و یا بدون سرب هستند و اگر نوع سرب دار بر روی فرش بیفتد و ایجاد لکه کند می تواند کمی سخت و مشکل ساز شود اما اگر ریمل بدون سرب ایجاد لکه کند به راحتی این مشکل توسط راه کار های آسان خانگی قابل حل می باشد.

 

در این قسمت در خصوص لکه ی ریملی که به راحتی پاک می شود می گوییم که با توجه به فرش که حساس است یا خیر؟ فرش هایی که غیر حساس هستند به وسیله ی الکل ها می توانند به راحتی پاک و تمیز شوند، به این منظور که لکه ی ریمل بر روی فرش به راحتی توسط الکل برطرف می شود و کافی است تنها یک تکه پارچه و یا دستمال را آغشته به الکل کنید و سپس بر روی نقطه ی مورد نظر بمالید و مشاهده می کنید که لکه کاملا از بین می رود. این روش جز روش های بسیار آسان جهت شست و شو و پاک کردن لکه ی ریمل می باشد که در منازل کاملا در دسترس می باشد البته به یاد داشته باشید که این روش بر روی لکه ی تازه ی ریمل پاسخگو می باشد و لکه ی کهنه را نمی تواند از بین ببرد و هم چنین به طور کلی هر چه لکه کهنه تر باشد پاک کردن آن ها سخت تر و کار بیش تری می خواهد.

اگر لکه ی ریمل بر روی فرش خشک شود چه کنیم

اگر لکه ی ریمل بر روی فرش خشک شود چه کنیم

در برخی مواقع پیش می آید که لکه ی ریمل بر روی فرش باقی می ماند و به اصطلاح کهنه می شود که در این شرایط با لکه ی خشک شده ی ریمل بر روی فرش مواجه هستیم که در این شرایط هم می توان از روش ساده ی خانگی استفاده کرد. در خصوص این موضوع این گونه عمل می کنیم که :

 

1- ابتدا لکه باید نرم و کمی خیس باشد که برای این کار از آب استفاده می شود که به صورت اسپری و یا قطره ای بر روی نقطه ی مورد نظر می ریزیم و اجازه می دهیم تا لکه کمی خیس شود.

 

2- پس از خیس شدن لکه از سرکه ی سفید برای پاک کردن فرش استفاده می کنیم.

 

3- جهت پاک کردن، سرکه سفید را با یک فنجان آب که ترجیحا سرد باشد مخلوط کرده و به وسیله ی دستمال سفید بر روی لکه می کشیم و این کار را چند بار تکرار می کنیم تا لکه کاملا پاک و تمیز شود.

 

برای این که روش های خانگی نتیجه ی مطلوب را حاصل کند بهتر است که لکه کهنه نباشد و در همان لحظه که اتفاق می افتد به پاک کردن آن پرداخته شود چرا که در برخی موارد روش های خانگی نمی تواند در خصوص برطرف کردن لکه های کهنه نتیجه بخش باشد.

پاک کردن لکه ریمل با سرکه سیب

روش های دیگر شست و شوی فرش از لکه ریمل

این مورد در مواقعی است که لکه هنوز خیس و تازه باشد اما در برخی شرایط هم لکه های خشک ریمل هم پاک شود که این روش ها شامل موارد زیر می باشد :

 

1-  روش اول استفاده از سفید کننده است که این مورد زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرش معمولی و از حساسیت خاصی در خصوص بافت و تار و پود برخوردار نباشد چرا که سفید کننده ها از دسته ی مواد شیمیایی هستند و می توانند فرش های حساس از جمله فرش های دستبافت و ابریشمی را با آسیب رو به رو کنند. روش انجام به این صورت است که دو فنجان آب با یک قاشق سفید کننده مخلوط و بر روی لکه بگذارید و بلافاصله آن را پاک کنید این کار باید با سرعت بالایی انجام شود چرا که ممکن است فرش آسیب ببیند و یا پوسیده شود این کار را تا زمانی انجام دهید تا کاملا لکه پاک شود.

 

2- روش بعدی استفاده از آمونیاک است که امونیاک باید به تنهایی استفاده شود این نکته را در نظر بگیرید که اصلا آمونیاک با هیچ ماده ی شیمیایی دیگر به خصوص سفید کننده ها نباید مخلوط شود چرا که می تواند مسمومیت شدیدی ایجاد کند و حتی باعث مرگ می شود. جهت پاک کردن یک فنجان آب با یک قاشق آمونیاک می تواند لکه ی ریمل را پاک و کاملا برطرف کند اما امونیاک هم همانند سفید کننده ها باید به سرعت پاک شوند چرا که شیمیایی هستند و می توانند آسیب هایی را برای فرش ایجاد کنند.

 

3- راه کار بعدی استفاده از مواد شوینده و لکه بر های قوی است که این مورد هم می تواند بسیار مناسب و کار ساز باشد چرا که مطابق جنس فرش می توان مواد شوینده و لکه بر قوی تهیه کرد و لکه را به راحتی پاک و تمیز کرد.

 

این موارد ذکر شده از جمله روش های ساده و خانگی و البته قابل دسترس می باشد که به راحتی می توان از آن ها استفاده کرد که باید بر طبق دستور العمل ها باشد و حتما جنس فرش هم در نظر گرفته شود تا کار بدون آسیب انجام شود و البته این موضوع هم باید در نظر گرفت که این روش ها خانگی هستند و در صورت سریع انجام شدن آن می توانند موثر باشند پس لکه تا تازه است به رفع آن بپردازید.

 

چه زمانی جهت لکه برداری ریمل از خدمات قالیشویی استفاده کنیم

همان طور که می دانیم قالیشویی ها از تمام تجهیزات و دستگاه های مدرن جهت شست و شوی فرش ها و لکه برداری از آن ها و همین طور سایر خدمات دیگر استفاده می کنند اما در برخی مواقع پیش می آید که در خصوص لکه برداری روش های خانگی نمی توانند گزینه ی مناسبی باشند مانند لکه برداری از فرش هایی با بافت حساس که فرش های دستبافت و ابریشمی هستند و یا بعضی از فرش های سفید و رنگ روشن که اگر به عنوان مثال لکه ای از ریمل بر روی آن ها ریخته شود روش های خانگی می تواند آن ها را با آسیب رو به رو کند که در این زمان استفاده از قالیشویی مهم و ضروری می شود که امروزه هم قالیشویی معتبر مانند قالیشویی میرداماد در سطح شهر مشغول به فعالیت هستند و به راحتی می توان از خدمات آن ها استفاده کرد.

 

پاک کردن لکه ی ریمل از فرش ابریشمی و دستبافت

همان طور کاملا مشخص است فرش های ابریشمی و دستبافت جز فرش های حساس محسوب می شوند که تار و پودشان نازک می باشد. با این حساب اگر لکه ی ریمل بر روی این فرش ها باشد غالبا روش های خانگی که در خصوص استفاده از مواد شوینده های شیمیایی و سفید کننده است نمی تواند مناسب باشد چرا که این مواد شیمیایی به راحتی تا عمق فرش نفوذ می کند و تار و پود فرش را نابود می کند که این موارد ممکن است در همان لحظه اتفاق نیفتد اما بروز آن در طول سال حتمی و فرش کهنه و پوسیده می شود اما در برخی شرایط هم پیش می آید که در صورت استفاده طولانی از مواد شیمیایی فرش در همان لحظه دچار آسیب و پوسیدگی می شود مخصوصا این جنس فرش های حساس به همین دلیل جهت استفاده از مواد شیمیایی لازم است که حتما دستورالعمل های آن خوانده و اجرا شود.

 

فرش های ابریشمی و دستبافت معمولا در منازل لکه برداری نمی شوند چرا که این نوع از فرش ها علاوه بر مواد شوینده ای که ذکر کردیم توسط حلال های دیگر که به عنوان پاک کننده استفاده می شوند مانند تینر برطرف نمی شوند و حتی باعث ایجاد رنگ دهی و تداخل رنگی در این فرش ها می شوند که در فرش های دستبافت این مورد بیش تر دیده می شود به همین دلیل معمولا همیشه توصیه می شود که این کار به قالیشویی ها سپرده شود چرا که قالیشویی ها از تجهیزات کامل و مدرنی برخوردار هستند و می توانند به راحتی این مشکل را حل کنند.

پاک کردن لکه ی ریمل از فرش ابریشمی و دستبافت

رفع لکه ی ریمل از فرش های روشن و سفید

فرش های سفید و روشن، فرش هایی هستند که در صورت ایجاد لکه بر روی آن ها به طور کامل و واضح نمایان می کنند به همین دلیل باید مراقبت هایی صورت بگیرد تا فرش از آسیب و کثیفی تا حدودی در امان باشد اما در برخی شرایط پیش می آید که لکه هایی به طور ناگهانی بر روی آن ها ایجاد شود که از جمله این لکه ها، لکه های سیاه رنگ ریمل است که چون فرش سفید و یا روشن است نسبت با سایر فرش ها دیرتر پاک و تمیز شوند اما نکته ای در این زمینه وجود دارد که اگر ریمل سرب دار باشد به روش های خانگی اصلا برطرف نمی شوند و بهتر است از روش های خانگی هم استفاده نشود و حتما در این شرایط باید به قالیشویی های معتبر سپرده شود چرا که قالیشویی ها مواد شیمیایی های مخصوصی ضمن این کار استفاده می کنند و بدون ذره ای آسیب فرش کاملا تمیز و لکه برطرف می شود. در خصوص ایجاد لکه ی ریمل از نوع بدون سرب بر روی فرش های سفید و روشن تنها آمونیاک و سفید کننده ها می توانند لکه را از بین ببرند که در خصوص این موارد و نحوه ی استفاده صحبت کردیم. پس تشخیص نوع لکه ی ریمل می تواند مهم باشد تا فرش های سفید و روشن بدون آسیب تمیز شوند.

شست و شوی فرش از لکه ریمل

پاک کردن لکه ی ریمل از موکت

به طور کلی دو مورد می توانند نقش مهمی در پاک شدن کامل لکه ها داشته باشند که مورد اول شناسایی نوع لکه و مورد بعدی داشتن سرعت بالا در پاک کردن لکه می باشد و دلیل این مورد این است که با داشتن سرعت عمل سریع لکه به راحتی پاک و برطرف می شود و لکه ی ریمل هم از جمله لکه هایی است که به راحتی توسط روش های خانگی برطرف می شود که در این قسمت به موضوع پاک کردن ریمل بر روی موکت می پردازیم که در اغلب منازل موکت در قسمت هایی از خانه استفاده می شود و یا حتی در اتاق ها از موکت به عنوان فرش استفاده می کنند که موکت ها هم همانند فرش ها در معرض آلودگی و لکه قرار می گیرند. یکی از لکه ها که ممکن است بر روی موکت ریخته شود، لکه ی ریمل است که به راحتی می توان در همان حین از روش خانگی و آسان استفاده کرد. در خصوص پاک کردن لکه ی ریمل از موکت می توان از خمیر دندان استفاده کرد که در محل مورد نظر خمیر دندان را قرار می دهیم و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اجازه می دهیم که خمیر دندان بر روی لکه باقی بماند تا عملکرد مثبت خود را داشته باشد و سپس به کمک دستمال آن را پاک می کنیم این کار ممکن است در اولین مرتبه نتیجه ای ندهد که در این شرایط تا سه مرتبه این کار را تکرار می کنید تا نتیجه ی نهایی حاصل شود و لکه ی ریمل کاملا پاک شود. این مورد ذکر شده تنها در خصوص موکت ها پاسخ مثبت می دهد و در رابطه با فرش ها نباید انجام شود چرا که ممکن است فرش علاوه بر این که تمیز نشود، آسیب هم ببیند و خسارت هایی هم بر جای گذارد.

پاک کردن لکه ی ریمل از موکت

جدیدترین مطالب