صفر تا صد اقامت موقت کانادا

صفر تا صد اقامت موقت کانادا

کانادا کشوری پیشرفته و مهاجرپذیر واقع در آمریکای شمالی است. سالانه، حدود ۵۰۰ هزار نفر از سراسر جهان به‌عنوان مهاجر وارد این کشور می‌شوند. در حال حاضر، حدود هشت میلیون نفر از جمعیت حدود ۳۸٫۵ میلیون نفری این کشور، خارجی هستند. این در حالی است که هر سال، حدود ۹۰۰ هزار نفر نیز با استفاده از ویزا اقامت موقت کانادا وارد این کشور می‌شوند. ویزایی که شرایط دریافت آسان‌تری نسبت به ویزای اقامت دائم دارد. اما این شرایط چیست و آیا می‌توان از این طریق برای مهاجرت به کانادا استفاده کرد؟

 

در این مقاله به سوالاتی از این دست پاسخ می‌دهیم. برای این منظور، ابتدا تعریف ویزا اقامت موقت کانادا را ارائه کرده و سپس به معرفی انواع و مرور شرایط و مزایای آن می‌پردازیم. روش‌های تمدید و امکان تبدیل ویزا موقت موقت به دائم نیز موضوعات پایانی ما هستند. با ما همراه شده و با صفر تا صد ویزای موقت این کشور آشنا شوید.

 

ویزای اقامت موقت کانادا چیست؟

ویزا اقامت موقت کانادا (Temporary Resident Visa) یا TRV سندی است که به موجب آن، فرد می‌تواند به مدت محدود، وارد خاک این کشور شده و بسته به مجوزهای همراه ویزا به فعالیت‌های خاصی بپردازد. ازجمله این فعالیت‌ها، کار و تحصیل هستند. درحقیقت، ویزای TRV به فرد اجازه‌ی حضور موقت در این کشور با اهدافی مانند توریسم، کار، تحصیل، درمان، سرمایه‌گذاری و بازدید از خانواده را می‌دهد.

 

ویزای TRV که به آن ویزای بازدیدکننده یا Visitor Visa‌ نیز می‌گویند، در حال حاضر معمولا ۶ ماهه صادر می‌شود. در برخی موارد، مانند اقامت موقت والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ، کارت اقامت موقت کانادا ممکن است برای یک دوره‌ی کامل دوساله یا بیشتر صادر شود. این ویزا، سوپر ویزای والدین یا PG-1 نام دارد. واضح است که پس از اتمام مدت زمان این مجوز، لازم است که نسبت به تمدید آن یا خروج از این کشور اقدام شود.

 

نکته‌ی مهم این است که مدت‌زمان اقامت موقت در کانادا یا اعتبار ویزای TRV را نه افسر مصاحبه؛ بلکه افسر مرزبانی این کشور در خاک کانادا تعیین می‌کند.

 

انواع اقامت موقت در کانادا

ویزا اقامت موقت کانادا از جهات مختلف قابل تقسیم‌ بندی است که مهم‌ترین آنها مربوط به دفعات اجازه ورود است. از این نظر، این سند به دو نوع یک‌بار ورود (Single-entry) یا چندبار ورود (Multiple-entry) تقسیم می‌شود. ویزای چندبار ورود به دارنده اجازه می‌دهد که در طول مدت حضور در کانادا به دفعات از این کشور خارج شده و مجددا به آن وارد شود. اما دارنده‌ی ویزای یک‌بار ورود در طول اقامت موقت در کانادا تنها می‌تواند به آمریکا و جزیره‌ی Saint-Pierre and Miquelon سفر کند.

 

از نظر اهداف سفر نیز ویزای اقامت موقت کانادا به انواع زیر تقسیم می‌شود:

• توریسم

• تحصیلی

• کاری

 

شرایط اقامت موقت در کانادا

مهم‌ترین شرایط اخذ ویزا اقامت موقت کانادا عبارتند از:

 

• ارائه‌ی نامه‌ی تمکن مالی و اثبات توانایی پوشش هزینه‌ها در طول اقامت در این کشور

• قانع شدن آفیسر صدور ویزا مبنی بر خروج شما از کانادا پس از پایان مهلت ویزای TRV

• نداشتن سوء سابقه‌ی کیفری در ایران و سوء سابقه در کانادا

• اثبات سلامتی کامل و ارائه‌ی نتایج آزمایشات پزشکی

 

در این میان، شرط دوم، یعنی قانع شدن آفیسر، مهم‌ترین شرط اخذ کارت اقامت موقت کاناداست. برای این منظور، باید دلایلی مانند داشتن کسب‌وکار، شغل، ملک، خانواده‌ی تحت سرپرستی و غیره را در ایران ثابت کنید.

 

مدارک و هزینه ویزا اقامت موقت کانادا

صفر تا صد اقامت موقت کانادا

مدارک اخذ کارت اقامت موقت کانادا به شرح زیر هستند:

 

• پاسپورت معتبر با حداقل یک صفحه‌ی خالی

• مدارک هویتی ملی

• فرم درخواست اقامت در موقت کانادا

• عکس و اثرانگشت بیومتریک

• ارائه‌ی مدارکی مبنی به رضایت والدین و محل و دلیل اقامت برای افراد زیر ۱۸ سالی که بدون خانواده سفر می‌کنند.

• مدارک مربوطه جهت اخذ مجوز تحصیل یا کار مانند نامه‌ی پذیرش دانشگاه، ریز نمرات تحصیلی، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، مدرک زبان، سوابق کاری و جاب‌آفر

 

تمامی مدارک ذکرشده باید به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی ترجمه‌ی رسمی شده و به‌صورت آنلاین در مرکز درخواست ویزای کانادا (VAC) بارگذاری شوند. جزئیات هزینه‌ی بررسی ویزا اقامت موقت کانادا در سال ۲۰۲۳ به شرح زیر است:

 

• بررسی درخواست: ۱۰۰ دلار کانادا برای هر نفر و ۵۰۰ دلار کانادا برای خانواده‌های پنج‌نفره و بیشتر

• تهیه‌ی مدارک بیومتریک: ۸۵ دلار کانادا برای یک نفر و حداکثر ۱۷۰ دلار کانادا برای خانواده‌ها

• بررسی پاسپورت: ۴۵ دلار کانادا

• صدور مجوز کار: ۱۵۵ دلار کانادا

• صدور مجوز تحصیل: ۱۵۰ دلار کانادا

 

البته هزینه‌ی مدارک بیومتریک تنها درصورتی از متقاضی دریافت می‌شود که او آنها را حضور در مرکز ویزای کانادا تهیه کند. در غیر این صورت، وی باید به مراکزی که اداره‌ی مهاجرت به کانادا تعیین کرده، مراجعه و با پرداخت هزینه‌های مربوطه، آنها را تهیه کند.

 

تمدید کارت اقامت موقت کانادا

در صورت تمایل به اقامت بیشتر در کانادا با ویزای اقامت موقت، باید حداقل یک ماه پیش از اتمام اعتبار آن، برای تمدید اقدام کنید. این ویزا به دفعات قابل‌تمدید است و هزینه‌ی آن هم در سال ۲۰۲۳ ۱۰۰ دلار کاناداست. البته تمدید ویزای دانشجویی حدود ۳۵۰ دلار کانادا هزینه دارد. برای تمدید ویزا اقامت موقت کانادا باید به‌صورت آنلاین یا از طریق مراجعه به یکی از دفاتر اداره‌ی مهاجرت این کشور اقدام کنید.

 

تبدیل اقامت موقت به دائم کانادا

صفر تا صد اقامت موقت کانادا

اما آیا امکان مهاجرت به کانادا با ویزای اقامت موقت وجود دارد؟ تبدیل ویزای موقت به دائم به‌خودی‌خود امکان‌پذیر نیست. ویزای TRV حتی اگر به دفعات تمدید شود، هیچگاه قابل‌تبدیل به ویزای اقامت دائم  نخواهد بود. اما به‌طورکلی، اخذ این ویزا، یکی از مراحل مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود. تنها درصورتی می‌توانید برای این منظور اقدام کنید، که شرایط اقامت دائم در این کشور را داشته باشید.

 

به‌عنوان مثال باید پس از پایان تحصیل از طریق برنامه‌های اقامت کاری مانند اسکیل ورکر، نامزدی استانی یا کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC) نسبت به اخذ ویزای کاری و پس از آن، اقامت دائم این کشور اقدام کنید. لازم به ذکر است که مهاجرت به کانادا و اخذ ویزای اقامت دائم این کشور با با ویزای توریستی تقریبا غیرممکن است.

 

مزایای اقامت در موقت کانادا

امتیازات کارت اقامت موقت کانادا شامل مجوزهایی است که به همراه آن صادر می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر ویزای با ورک پرمیت باشد، فرد می‌توان در طول اقامت موقت خود در این کشور برای هر کارفرمای کانادایی کار کند. از سوی دیگر، دارنده‌ی ویزای TRV‌ می‌تواند از امکانات درمانی و رفاهی این کشور استفاده کرده و بدون محدودیت در سراسر خاک آن سفر کند. او در طول مدت اقامت در این کشور، از حقوقی برابر با افراد مقیم برخوردار بوده و تحت حمایت قانون کانادا است.

 

همانطورکه گفتیم، ویزای TRV روشی برای مهاجرت به کانادا است. همچنین داشتن سابقه‌ی اخذ آن می‌تواند امتیازی برای متقاضی دریافت ویزای اقامت دائم این کشور و نیز تسهیل دریافت ویزای دیگر کشورها باشد.

 

اهمیت مشاوره ویزای اقامت موقت کانادا

شرایط دریافت ویزا اقامت موقت کانادا نسبت به ویزای اقامت دائم آسان‌تر است. به‌عنوان مثال، برای دریافت نوع توریستی آن، به مدرک زبان انگلیسی نیازی ندارید. بااین‌حال، در سال‌های اخیر، درصد افرادی که در دریافت این ویزا ریجکت شده‌اند، افزایش یافته است. به‌خصوص دریافت ویزای همراه برای خانواده، دشوارتر شده است. بنابراین توصیه می‌شود، این فرآیند را زیر نظر مشاوران و یا شرکت‌های مهاجرتی باتجربه انجام دهید. شرکت سرزمین بهتر یکی از بهترین نمونه‌های در این زمینه است. این شرکت به‌صورت تخصصی بر روی مهاجرت به کانادا و اخذ انواع ویزای این کشور متمرکز است.

جدیدترین مطالب