لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

فرآیند شست‌وشو در قالیشویی‌ها با چه موادی انجام می‌شود؟

مجموعه : رپورتاژ
فرآیند شست‌وشو در قالیشویی‌ها با چه موادی انجام می‌شود؟

این سوال ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر نموده که یک قالیشویی معتبر از چه موادی جهت شست‌وشوی فرش‌ها استفاده می‌کند؟ بسیاری همیشه به این فکر می‌کنند که آیا قالیشویی‌ها از مواد مرغوب و باکیفیت جهت شستن قالی‌ها استفاده می‌کنند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت برخی از قالیشویی‌های نامعتبر ممکن است از مواد نامرغوب و بی‌کیفیت استفاده کنند اما قالیشویی‌های معتبر همچون قالیشویی زعفرانیه قطعا از مواد مرغوبی بهره خواهند گرفت. اما این مواد مرغوب قالیشویی‌ها چه موادی هستند؟ ما در این مقاله از قالیشویی ملت قصد داریم شما را با انواع و اقسام مواد شست‌وشوی قالی در قالیشویی آشنا کنیم.

 

مواد شوینده مصرفی متناسب با نوع فرش

مواد شوینده مورد استفاده در قالیشویی با توجه به نوع فرش و همچنین کیفیت خدمات قالیشویی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال قالیشویی‌های معتبر مانند قالیشویی دربند قطعاً از مواد شوینده باکیفیت و مرغوب جهت شستن قالی‌ها بهره خواهد گرفت. برخی از مواد شوینده قالیشویی‌ها عبارتند از:

 

• سدیم

• کلر

• آب

• ژاول

• پودر رخشویی

• شامپو فرش

 

برای انتخاب یک قالیشویی سعی کنید شرکتی را انتخاب نمایید که از مواد شوینده باکیفیت و مرغوب بهره می‌برد. زیرا مواد شوینده مرغوب نقش مهمی را در میزان چربی‌زدایی و همچنین درخشندگی فرش ایفا می‌کند. قالیشویی‌های حرفه‌ای با اهدافی همچون سفید کردن ریشه فرش، رنگبری فرش، از بین رفتن لکه‌های موجود روی فرش، کلرینه کردن آن و… مواد شوینده و شیمیایی متفاوتی را انتخاب می‌کنند. برخی از این مواد عبارتند از:

 

• قالیشویی‌ها برای رنگبری از روی فرش از یک کاهنده بسیار قوی به نام هیدروسولفیت سدیم استفاده می‌کنند.

 

• برای قالی‌هایی از جنس پنبه، پشم و ابریشم از یک نوع سود به نام سود سوزآور استفاده می‌شود.

 

• بررفع زردی ریشه‌های زرد و سفیدی آن‌ها از یک ماده به نام هیپوکلریت سدیم بهره می‌برند.

 

• همچنین برای درخشندگی و جلای بیشتر قالی و قالیچه‌ها را در کلسیم هیپوکلریت می‌خوابانند.

 

امروزه قالیشویی‌های مدرن و معتبر قبل از اینکه مواد شوینده فرش را انتخاب کنند، ابتدا تاروپود فرش و نوع آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. برخی از مواد شوینده تنها برای یک فرش خاص استفاده می‌شود.

قالیشویی دربند

با توجه به نوع از چه مواد شوینده‌ای قالیشویی استفاده می‌کند؟

برای هر یک انواع فرش‌ها (ماشینی و دستبافت) در قالیشویی‌ها مواد شوینده متفاوتی را استفاده می‌کنند. البته نوع مواد شوینده بسته به سیستم قالیشویی (مکانیزه یا سنتی بودن) نیز فرق خواهد کرد. در گذشته برای از بین بردن لکه‌ها و چربی از آنزیم‌های قوی استفاده می‌شد که بسیاری از آن‌ها به فرش آسیب می‌زدند و آن تار و پود فرش را خشک و یا سفت می‌کردند.

 

شامپو تگزافون یکی از شامپوهایی است که امروزه بسیاری از قالیشویی‌ها جهت شستن قالی‌ها از آن استفاده می‌کنند. از این شامپو فرش معمولا قالیشویی‌های مکانیزه بهره می‌برند. شامپو فرش تگزافون برای هر نوع فرش و یا قالی متفاوت است.

 

علاوه بر موارد بالا استفاده از مواد تثبیت‌کننده و مواد نانو از دیگر خدمات قالیشویی ملت است. با یک محلول نانو 13 آنزیم سخت‌ترین لکه‌ها پاک می‌شوند و فرش شما براق، درخشنده و بسیار تمیز می‌شود.

 

مواد شوینده برای فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی تاروپود متفاوتی دارند به همین خاطر نوع شست‌وشوی آنها کاملا متفاوت است. به همین دلیل برای شست‌وشوی آنها لازم است مواد شوینده‌ی مخصوصی را به کار ببرید. به عنوان مثال گاهی برای شستن یک فرش ماشینی می‌توانید از تاید و گاهی هم می‌توانید از شامپو فرش استفاده کنید. معمولاً همانطور که در بالاتر هم گفته شد، قالیشویی‌های مدرن و حرفه‌ای برای شستن یک قالی ماشینی از شامپو فرش استفاده می‌کنند.

 

برای شستن یک فرش ماشینی در کارخانه‌های قالیشویی قبل از هرچیزی آن را با یک ماه شیمیایی کف آلود، کفی می‌کنند و سپس با یک برس موتوری گرد روی فرش را به خوبی می‌شویند. بعد از انجام این کار، تمامی ذرات گرد و غبار باقی مانده روی فرش را به وسیله یک جاروبرقی بزرگ از جارو می‌کنند.

قالیشویی زعفرانیه

مواد شوینده برای فرش دستباف

فرش به عنوان یک کالای بسیار ارزشمند در هر خانه‌ ایرانی است. مخصوصا اگر از نوع فرش دستبافت باشد. بسیاری از افراد برای شستن قالی‌های دستبافت خود همیشه دچار چالش و استرس هستند و از آسیب به آنها بیم دارند. چرا که شستن این فرش‌ها کار هرکسی نیست و باید حتما توسط افراد متخصص در قالیشویی‌های معتبر شسته شود. همچنین برای شست‌وشوی این مدل از فرش‌ها باید حتماً از شامپو فرش‌های با کیفیت و همچنین مواد تثبیت‌کننده رنگ فرش با کیفیت استفاده شود. در کارخانه‌های قالیشویی برای رنگ‌بری فرش‌های دستبافت از ماده‌ای به نام هیدروسولفیت استفاده می‌شوند. هیدروسولفیت به عنوان یک کاهنده بسیار قوی جهت از بین بردن لکه‌های فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر فرش دستباف شما دچار پدیده رنگ دویدگی شده باشد این ماده آن را نیز برطرف خواهد کرد.

 

برای جلا دادن به یک فرش دستبافت از جنس ابریشم از مواد قلیایی و محلول کلسیم هیپوکلریت بهره می‌برند. در کنار این مواد، قالیشویی مواد احیاکنندگی مانند سدیم هیدرو سولفیت را با قابلیت انحلال زیاد و تا حدی که به پشم قالی آسیب نرساند به کار می‌گیرد. بسیاری از متخصصین فرش دستباف در قالیشویی‌ها، استفاده از مواد خنثی و قلیایی ضعیف را برای آبکشی فرش پشمی توصیه می‌کنند. در حالت کلی باید بدانید که شستن فرش دستباف به صورت دستی جز آسیب به فرش هیچ مزیت دیگری ندارد پس برای شست‌وشوی قالی و قالیچه‌های دستی از یک قالیشویی معتبر مانند قالیشویی ملت کمک بگیرید.

 

ارائه خدمات قالیشویی ملت

با توجه به توضیحات بالا اگر دارای یک فرش ماشینی و دستبافت هستید و قصد شستن آن را دارید و همچنین برایتان مهم است که از مواد شوینده مرغوب در شست‌وشوی آن استفاده کنند، قالیشویی ملت یک انتخاب مناسب خواهد بود. همچنین اگر به دنبال تعمیر، شستن قالی، مبل‌شویی هستید می‌توانید از خدمات قالیشویی ملت بهره ببرید. این قالیشویی با ارائه بهترین خدمات می‌تواند به شما کمک کند. با استفاده از خدمات قالیشویی ملت می‌توانید خود را با کیفیت بشویید.

جدیدترین مطالب