لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

لیکویید چیست؟ چطور جلوی آن را بگیریم؟

مجموعه : رپورتاژ
لیکویید چیست؟ چطور جلوی آن را بگیریم؟

در دنیای ارزهای دیجیتال اصطلاحات بسیار زیادی وجود دارد. بنابراین لازم است برای ورود به این دنیا ابتدا با این اصطلاحات آشنا شوید و بدانید در چه مواقعی از آن‌ها استفاده خواهد شد.

 

برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال در ابتدا توصیه می‌کنیم به‌طور کامل تحقیقاتی را درباره ارز مورد نظر خود انجام دهید و با پیچ و خم کار آشنایی پیدا کنید. علاوه بر این می‌توانید از دوره‌های ارز دیجیتالی بهره ببرید که مدرس آن امید فدوی است.

 

با استفاده از این دوره‌های آموزشی با اصطلاحاتی مانند لیکویید چیست آشنا خواهید شد. از طرفی با نحوه کار با سایت کوینکس و دیگر صرافی‌ها را نیز آشنا خواهید شد.

 

با این که یادگیری اصطلاحات بازار ارز دیجیتال نیازمند آموزش‌های تخصصی است، اما ما نیز در این مطلب اطلاعاتی را درباره اصطلاح لیکویید در اختیار شما قرار می‌دهیم. برای آشنایی بیشتر با این اصطلاح تا انتها با ما بمانید.

لیکویید چیست؟ چطور جلوی آن را بگیریم؟

لیکویید شدن به چه معنایی است؟

لیکویید در واقع شاخصی برای سنجش میزان نقد شدن یک سرمایه یا دارایی است. برای مثال شما یک تکه زمین دارید، اما چه مدت زمانی طول می‌کشد تا بتوانید آن را با قیمت اصلی‌اش به فروش برسانید؟

 

زمانی که می‌گوییم یک دارایی لیکویید شده است یعنی به‌سرعت می‌توان آن را با قیمت واقعی خود به فروش رساند و پول نقد به جای آن دریافت کرد.

 

تصور کنید شما در کیف پول دیجیتال خود 0.1 بیت کوین دارید و می‌خواهید آن را در یک صرافی معتبر بفروشید و خواهید توانست آن را بدون این که تاثیری بر روند کلی بازار بگذارد به فروش برسانید. در این جا حجم بازار با انجام یک معامله 6 هزار دلاری تغییر نخواهد کرد.

 

با این حساب هر چه میزان توانایی ارزهای دیجیتال به نقد شدن بیشتر باشد، بهتر است. به این علت که بازار علاوه بر ثبات، جنب‌وجوش نیز دارد.

 

در این بازار، تریدرها می‌توانند به‌صورت منصفانه و با سرعت بالا به انجام معاملات ارزی خود بپردازند. بازار ارزهایی که به‌شکل غیر لیکوییدی هستند، بی‌ثبات خواهند بود، چرا که افراد می‌توانند با انجام یک معامله بزرگ، قیمت ارزها را دستکاری یا مختل کنند.

 

اصطلاح لیکویید شدن در بازار ارز دیجیتال معانی مختلفی دارد.

 

• لیکویید شدن فرد در صرافی

• لیکویید شدن صرافی ارز دیجیتال

• لیکویید شدن ارز دیجیتال

 

در ادامه به توضیح هر سه مورد خواهیم پراخت.

 

لیکویید شدن فرد در صرافی ارز دیجیتال

لیکویید شدن فرد در بازار ارز دیجیتال مفهوم متفاوتی با اصطلاح نقدینگی دارد. زمانی که یک کاربر لیکویید می‌شود، در واقع اتفاق بدی پیش می‌آید.

 

هنگامی که یک فرد لیکویید می‌شود یعنی بخشی از دارایی‌ها یا تمام دارایی‌های خود را از دست داده است و صرافی نیز تمام اموال این کاربر را به حساب خودش منتقل می‌کند.

 

زمانی که این حادثه رخ می‌دهد در اصطلاح فرد مارجین کال شده است. مارجین، نام نوعی معامله است که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم.

 

معاملات مارجین

مارجین روش معاملاتی است که فرد نقدینگی مورد نیاز خود در معامله را از یک شخص سوم وام می‌گیرد. در روش مارجین فرد از دارایی‌ها خود به‌عنوان یک اهرم استفاده می‌کند و مبلغی را از صرافی برای انجام معاملات بیشتر با سودهای بالاتر قرض یا وام می‌گیرد.

 

این معاملات مختص به بازارهای ارز دیجیتال نیستند و در بازارهای بزرگ مالی دنیا مانند بازارهای بورس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

در ادامه مثالی در رابطه با معاملات مارجین می‌آوریم.

 

تصور کنید سرمایه شما 1000 دلار است و می‌خواهید از اهرم 1-10 استفاده کنید. این اهرم یعنی شما 1000 دلار دارید، ولی با سرمایه 10 هزار دلاری اقدام به خرید و فروش می‌کنید.

 

اگر خرید شما موفقیت‌آمیز باشد و ارزی که خریده‌اید به‌مقدار یک دلار افزایش پیدا کند، در نتیجه شما 10 دلار سود خواهید کرد.

 

اما زمانی که قیمت محصول خریداری شده توسط شما یک دلار کاهش پیدا کند، در نتیجه 10 دلار متضرر می‌شوید و زمانی این اتفاق خطرناک خواهد بود که سرمایه اصلی شما صفر شود. در این حالت صرافی مارجین کال انجام می‌دهد و تمام دارایی شما را به نفع خود ضبط می‌کند.

 

به‌همین دلیل توصیه می‌کنیم این نوع معاملات را بدون تخصص انجام ندهید.

 

چگونه از لیکویید شدن سرمایه خود در صرافی جلوگیری کنیم؟

لیکویید شدن در صرافی به منزله از دست دادن تمام سرمایه فرد است. در این مواقع صرافی تمام دارایی فرد را نقد می‌کند به حساب خود می‌فرستد، زیرا از این طریق خسارت وارد شده به صرافی جبران می‌شود.

 

گرفتن وام از صرافی و انجام معاملات آتی از جمله روش‌های است که تریدرها برای دستیابی به سود بیشتر، انجام می‌دهند. این روش با این که ریسک بسیار بالایی دارد، اما می‌تواند سود زیادی را برای کاربر فراهم کند.

 

در هر حال انجام چنین معاملاتی کار هر تریدری نیست و افراد تازه کار به‌ هیچ عنوان نباید دست به چنین اقدامی بزنند. چرا که با انجام کوچک‌ترین اشتباه در این مسیر ممکن است کل سرمایه و دارایی خود را از دست دهید.

 

از طرفی برای لغو قراردادی که با صرافی بسته‌اید، هیچ راه جبران خسارت یا لغو قراردادی وجود ندارد. در نتیجه فقط زمانی از معاملات مارجین بهره ببرید که به‌طور قطعی به پیش‌بینی‌های خود مطمئن هستید.

 

علاوه بر این، همیشه سعی کنید تمام سرمایه خود را وارد چنین معاملاتی نکنید، زیرا در صورت شکست در آن، ضرر زیادی به زندگی شما وارد نشود.

 

لیکویید شدن صرافی ارز دیجیتال

از جمله مواردی که میزان لیکویید بودن یک صرافی ارز دیجیتال را مشخص می‌کنند عبارتند از:

 

• زیاد بودن تعداد سفارشات فروش و خرید در صرافی در قیمت‌های مختلف

• وسعت بازار صرافی

• اعتبار صرافی

• توانایی صرافی در این که بتواند نقدینگی مورد نیاز کاربر را به‌سرعت تامین کند.

 

صرافی‌هایی که لیکویید هستند معمولا در بین کاربران جایگاه بهتری دارند و کاربران اعتماد بیشتری به آن‌ها خواهند داشت. کاربران در این صرافی‌ها می‌توانند با سرعت بسیار بالایی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود بپردازند.

 

برای این که بدانید یک صرافی چه میزان لیکویید است، می‌توانید به صفحه معاملات صرافی مراجعه کنید و تعداد درخواست‌های فروش و خرید ارزهای دیجیتال آن را با یکدیگر بسنجید. هر چه این مقدار بیشتر باشد، صرافی نیز لیکوییدتر خواهد بود.

لیکویید چیست؟ چطور جلوی آن را بگیریم؟

لیکویید شدن بازار ارز دیجیتال

همان‌طور که در بالا نیز بیان کردیم، لیکویید شدن در واقع میزان نقدپذیری یک دارایی است بدون این که فروش آن تاثیری بر حجم معاملات و قیمت آن‌ها داشته باشد.

 

با این اوصاف کاربران در زمان لیکویید شدن بازار می‌توانند به‌راحتی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال و تبدیل آن‌ها به پول نقد بپردازند بدون این که نگرانی در رابطه با کاهش یا افزایش قیمت‌ها داشته باشند.

 

نقدینگی پایین به این معنا خواهد بود که سرمایه و دارایی فرد به‌سرعت به پول نقد تبدیل نمی‌شود یا اگر این اتفاق رخ دهد، تاثیر بسیار زیادی بر قیمت اصلی آن ارز می‌گذارد.

 

نقدینگی در ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. معامله ارزهای دیجیتال زمانی که در بازارهای عمیق با نقدینگی زیاد انجام شوند، محل بهتری برای خرید و فروش و سرمایه‌گذاری خواهند بود.

 

از جمله ارزهای لیکویید موجود در بازار می‌توان به کوین‌هایی از قبیل بیت کوین و اتریوم و استیبل کوین‌هایی مانند تتر اشاره کرد.

 

سلامت بازار با نقدینگی

برای این که از سلامت بازار ارزهای دیجیتال مطمئن شویم، می‌توانیم موارد زیادی را مورد بررسی قرار دهیم که یکی از مهم‌ترین آن‌ها حجم معاملات روزانه یا حجم کل بازار است.

 

از دیگر مواردی که سلامت بازار ارزها را نشان می‌دهند میزان نقدینگی بازار است. معمولا بازارهایی نقدپذیری یا لیکوییدیتی بالایی دارد که در آن معاملات کوچک تاثیری در حجم و قیمت نهایی بازار نگذارند و نتوانند سرنوشت ارز دیجیتال را تغییر دهند. این بازارها معمولا قابل اعتمادتر هستند.

 

زمانی که یک بازار لیکویید است، در واقع تضمین می‌کند که انجام معاملات بزرگ تاثیری بر بازار نخواهند گذاشت و قیمت‌ها پایدار می‌مانند. در نتیجه افراد و گروه‌های خاص برای تغییر قیمت‌ها در بازار قدرت کمی خواهند داشت.

 

چرا نباید در یک بازار غیر لیکویید تجارت کنیم؟

بازار ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم نقدپذیری بسیار بالایی دارند و افراد می‌توانند با قیمت دلخواه خود سرمایه‌شان را نقد کنند و از بازار بیرون آیند. این رمز ارزها در روز بیش از چند میلیارد دلار معامله می‌شوند و این مقدار زیاد نقدینگی بازار را تامین خواهد کرد.

 

اما در صرافی‌های کوچکی که حجم معاملات روزانه آن‌ها زیاد نیست و محدودیت دارند، انجام یک معامله با ارزش بالا تعادل قیمت‌ها و بازار را بهم می‌زند. مثلا در بازارهایی که حجم معاملاتی آن‌ها 750 هزار دلار در روز است، رخ دادن یک معامله 100 هزار دلاری تعادل بازار را از بین می‌برد.

لیکویید چیست؟ چطور جلوی آن را بگیریم؟

همان‌طور که متوجه شدید لیکویید شدن در چند جا اتفاق می‌افتد و ارزهای دیجیتال، صرافی و کاربر را شامل می‌شود. با این که در این مطلب راجع به اصطلاح لیکویید در رابطه با هر سه موضوع صحبت کردیم، اما لازم است تا با آموزشات بیشتر، اطلاعات کامل‌تری از هر یک از آن‌ها به‌دست آورید.

 

برای دریافت چنین اطلاعاتی می‌توانید از آموزش‌های امید فدوی، یکی از اساتید بزرگ دنیای ارز دیجیتال بهره ببرید. شما با استفاده از این مباحث آموزشی یاد می‌گیرید که لیکویید چیست و چه زمانی برای انجام معاملات مارجین توصیه می‌شود.

 

از طرفی با این دوره‌های آموزشی می‌توانید از ضرر در معاملات مارجین جلوگیری کنید و در سایت کوینکس و دیگر صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال تریدهای خود را با اطمینان بیشتری انجام دهید.

جدیدترین مطالب