مشاوره زوج درمانی، 12 تکنیک زوج درمانی

مشاوره زوج درمانی، 12 تکنیک زوج درمانی

مزایای مشاوره زوج درمانی چیست؟

اگر به تجدید رابطه نیاز دارید، مشاوره زوج ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. بدون توجه به موقعیت شما، می توانید از شرکت در زوج درمانی و دستیابی به ابزاری برای تعمیق ارتباط خود با فرد مورد علاقه بهره مند شوید. با ما باشید با مشاوره زوج درمانی …

 

“مزایای زوج درمانی بی پایان است. نیکی یانگ می‌گوید، صرف جستجوی زوج‌درمانی می‌تواند نشان‌دهنده اهمیت و اهمیتی باشد که برای رابطه‌تان قائل هستید.”

 

او می‌افزاید: «هدف من در زوج‌درمانی این است که به زوج‌ها بیاموزم که چگونه به عنوان یک تیم در زندگی مشترک پیش بروند، به طوری که در نهایت آنها بگویند، «هی، برای حمایت متشکرم».

 

مزایای زوج درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

• داشتن یک میانجی شخص ثالث برای کمک به تسهیل گفتگوهای سازنده

• پیدا کردن راه های جدید برای برقراری ارتباط با شریک زندگی خود

• کاهش پریشانی و تعارض در رابطه شما

• تعیین زمانی برای اختصاص دادن به بهبود روابط خود

• ایجاد یک فضای امن و آرام در درمان برای بحث در مورد موضوعات دشوار

• تمرین تکنیک هایی برای تقویت صمیمیت عاطفی و فیزیکی

• برای اینکه رابطه تان را در اولویت قرار دهید، برنامه های عملیاتی تشکیل دهید

• شناسایی الگوهای مضر یا مضر در رابطه خود و کار در اطراف آنها

• بازسازی اعتماد با یکدیگر

• ایجاد مرزهای سالم در رابطه شما

• داشتن یک زوج درمانگر خوب که می تواند مسائل و احساسات اساسی را که ممکن است از وجود آنها آگاه نباشید شناسایی کند

• کشف و توسعه مهارت های ارزشمند برای مدیریت تعارض

• یافتن زمینه های مشترک و یادگیری برقراری ارتباط با یکدیگر به شیوه ای محبت آمیز و مهربان

• احساس حمایت و شنیدن در رابطه شما

• ایجاد مهارت برای شناسایی نیازها و خواسته های خود در یک رابطه

 

تکنیک های زوج درمانی

 

1. گوش دادن انعکاسی

لورا لوئیس، روانشناس خوب و زوج درمانگر، می گوید: «گوش دادن انعکاسی یک تمرین بسیار سودمند است که در آن زن و شوهر به نوبت شنوندگان فعالی هستند.

 

از عبارات “من” به جای جملات “شما” استفاده کنید. به‌عنوان مثال، به‌جای گفتن «شما برای انجام [X] اشتباه می‌کنید، بگویید «وقتی [X] را انجام می‌دهی، من احساس ناراحتی می‌کنم».

 

لویی می‌گوید: «وقتی زوج‌ها به نوبت شنونده‌های فعال باشند، مهارت‌های ارتباطی سالم و همچنین مهارت‌های حل تعارض را برای زوجین تقویت می‌کند.

 

2. درمان عاطفی متمرکز

بسیاری از درمانگران از روشی به نام درمان متمرکز بر عاطفه (EFT) استفاده می کنند که منابع قابل اعتماد نشان داده اند که تغییرات رفتاری طولانی مدتی ایجاد می کند.

 

آنسلی کمپبل، مدیر بالینی گروه سلامت سامیت، می‌گوید در این رویکرد هدف این است که زوج‌ها «الگوهای ناسازگاری را در رابطه شناسایی کنند که با پیوندها و دلبستگی‌های ایمن تداخل دارند». او توضیح می‌دهد که افراد «تکنیک‌هایی را برای بهبود یا ایجاد دلبستگی‌های ایمن و مطمئن در رابطه یاد می‌گیرند و استفاده می‌کنند».

 

3. روایت درمانی

تمرین روایت درمانی حول محور افرادی است که مشکلات خود را در قالب روایت توصیف می کنند و داستان های خود را بازنویسی می کنند. این کار می تواند به آنها کمک کند تا ببینند که هیچ داستان واحدی نمی تواند کلیت تجربه آنها را در بر بگیرد.

 

سام نبیل، مدیر عامل و درمانگر اصلی در کلینیک نایا، می گوید: “همیشه ناسازگاری ها و تناقض ها وجود خواهد داشت.” روایت‌درمانی ممکن است برای زوج‌هایی که احساس می‌کنند رابطه‌شان شکست می‌خورد، مفید باشد. بر اساس یک مطالعه در سال 2016، حتی نشان داده شده است که باعث کاهش تعارض و افزایش همکاری بین زوج ها می شود.

 

نبیل می‌گوید: «این زوج‌ها اغلب بر این باورند که در معرض این دام عاشقانه و آسیب‌های عاطفی قرار گرفته اند، زیرا از همان ابتدا در یک «شکست» بوده‌اند و این همان چیزی است که «لیاقتش» است.

 

4. روش گاتمن در مشاوره زوج درمانی

روش گاتمن روشی محبوب است که در بین زوج درمانگران انجام می شود. این تکنیک برای کمک به زوج ها طراحی شده است تا درک خود را از یکدیگر عمیق تر کنند و در عین حال تعارض در روابط خود را مدیریت کنند. همچنین ممکن است به مسائل دیگر مانند صمیمیت و سازگاری زناشویی کمک کند.

 

موسسه گاتمن بیش از 40 سال تحقیق دارد. کارگاه های زنده و مواد آموزشی در خانه را برای زوج ها فراهم می کند، اما بسیاری از درمانگران نیز با استفاده از روش های موسسه گاتمن آموزش دیده اند.

 

5. رابطه درمانی ایماگو

درمان رابطه ایماگو که توسط دکتر هارویل هندریکس و دکتر هلن لاکلی هانت در سال 1980 ایجاد شد، بر ارتباط بین روابط بزرگسالان و تجربیات دوران کودکی تاکید دارد. با درک ترومای دوران کودکی، هدف این درمان ایجاد همدلی و درک بیشتر زوج ها از یکدیگر است.

 

6. درمان متمرکز بر حل مسئله

اگر با یک مسئله خاص سر و کار دارید، مثلا فرسودگی شغلی را تجربه می کنید، یا سعی می کنید برای رسیدن به یک هدف خاص کار کنید، درمان متمرکز بر راه حل مدلی است که باید در نظر بگیرید.

 

به گفته موسسه درمان راه‌حل‌مدار، این عمل یک رویکرد درمانی مبتنی بر شواهد متمرکز بر هدف کوتاه‌مدت است که به مراجعان کمک می‌کند با ایجاد راه‌حل‌ها به جای تمرکز بر مشکلات، تغییر کنند.

 

تمرینات و فعالیت های مشاوره زوج درمانی

 

7. حیله گر شوید

لوئیس می‌گوید: «داشتن یک تابلوی دید فیزیکی قابل مشاهده می‌تواند به شما کمک کند تا خواسته‌ها و اهداف مشترکتان را برای زمانی که در رابطه با مشکلاتی روبرو هستید، یادآوری کند.

 

او به زوج‌ها توصیه می‌کند با نوشتن اهداف و جمع‌آوری تصاویری که تجسم خواسته‌های رابطه‌شان است، حیله‌گر شوند.

 

او می‌گوید: «این یک یادآوری ملموس است که ازدواج یک کار در حال پیشرفت است، و برای ایجاد یک رابطه قوی، سالم و طولانی‌مدت، از هر دو طرف به کار سخت و زمان نیاز دارد».

 

8. موضوعات عمیق تری برای تعامل پیدا کنید

مکالمات سطحی را پشت سر بگذارید و از شریک زندگی خود سوالاتی غیر از “شام چیست؟” بپرسید.

 

کلی سینینگ، یک مشاور حرفه ای در کلرادو، دوست دارد به مراجعینش تکالیف ساده صحبت کردن با یکدیگر را بدهد. او توضیح می‌دهد: «اغلب اوقات، ما آنقدر مشغول می‌شویم و درگیر نیازهای روزمره می‌شویم، که متوجه نمی‌شویم که در مورد هر چیز دیگری گفتگو نمی‌کنیم.

 

9. ابراز قدردانی کنید

ابراز قدردانی و بیان آنچه در رابطه شما موثر است می تواند به تقویت رابطه شما کمک کند.

 

Meagan Prost، مشاور بالینی حرفه‌ای، پیشنهاد می‌کند: «داشتن قدردانی روزانه از طریق مکالمات حضوری، پیام‌های متنی یا یک یادداشت چسبنده در مکانی که شریک زندگی شما آن را پیدا می‌کند، عادت کنید.

 

10. عشق شریک زندگی خود را شناسایی کنید

«5 زبان عشق» نوشته دکتر گری چپمن به زوج‌ها کمک می‌کند تا بفهمند چه چیزی باعث می‌شود احساس دوست‌داشتن داشته باشند، تا بتوانند در کنار یکدیگر باشند.

 

پنج زبان عشق مبتنی بر این ایده است که هر فرد یک راه ترجیحی برای دریافت عشق دارد:

• دریافت هدایا

• اعمال خدمات

• کلمات تاییدی

• زمان کافی

• لمس فیزیکی

 

این مسابقه آنلاین را با شریک زندگی خود انجام دهید تا زبان عشق خود را کشف کنید و یکدیگر را بهتر درک کنید.

 

11. گفتگوهای مهمی را برنامه ریزی کنید

آیا به دنبال یک بحث مهم یا دشوار با شریک زندگی خود هستید؟ آن را از متخصصان بگیرید: صحبت های جدی زمانی بهترین است که برنامه داشته باشید.

 

آلیشا پاول، مشاوره آمیتیست، می‌گوید: «ما اغلب درگیر تعارض می‌شویم، زیرا زمان‌بندی ما اشتباه است، و در چارچوب ذهنی نیستیم که بتوانیم به طور متفکرانه وارد گفتگو شویم. او توصیه می کند که از قبل برای گفتگوهای سخت برنامه ریزی کنید، در این حالت هیچ کس غافلگیر نمی شود.

 

12. مداد در زمان یک به یک

در حالی که زندگی ممکن است گیج کننده باشد، اجازه ندهید فشارهای بیرونی بر زمان با همسرتان غلبه کند.

 

«برنامه‌ریزی یک ساعت «زمان زوج‌ها» برای صمیمی شدن یک شروع عالی است. گرازل گارسیا، LMFT می گوید: برنامه ریزی یک ساعت برای تمرکز بر موضوعاتی که به بهبود رابطه کمک می کند، می تواند چندین بار در هفته یا یک بار در هفته انجام شود.

 

مزایای زوج درمانی

شاید شما هم از آن دسته باشید که فکر می‌کنند پس از ازدواج دیگر زوج درمانی و مشاوره فایده‌ای ندارد و مزایای زوج درمانی اندک است. باید بدانید که همه زوجین درگیری هایی را تجربه می کنند. همه گیری ویروس کرونا ویروس، استرس بالقوه دیگری را نیز به آن اضافه کرده است. زن و شوهر اوقات بیشتری در خانه در کنار هم هستند، که می تواند باعث تشدید تنش ها و یا ایجاد ترک های پنهان در یک رابطه شود.

 

زوج درمانی می تواند کمک کننده باشد. برخلاف تصورات برخی افراد، زوج درمانی جلساتی نیست که در آن انگشت اتهام به سمت کسی گرفته شود، بلکه طبق گفته ترسی راس، درمانگر روابط و خانواده در شهر نیویورک، می گوید:

 

“زوج درمانی، ابزاری را برای برقراری ارتباط و درخواست آنچه شما نیاز دارید فراهم می کند.”

 

طبق انجمن روانشناسی آمریکا ، حدود 75 درصد از زن و شوهرهایی که زوج درمانی را برای بهبود رابطه خود انتخاب می کنند ، می گویند روابط آن ها را بهبود می بخشد. بنابراین مزایای زوج درمانی بسیار کاربردی هستند.

 

گیل سالتز، استادیار بالینی روانپزشکی در بیمارستان نیویورک-پرزبیتریان، می گوید بسیاری از زوجین که سال ها با هم درگیر هستند قبل از اینکه درمان را انجام دهند ، اصلاح رفتارهای ناسالم و از بین بردن  احساسات منفی آن ها نسبت به یکدیگر هر چقدر زمان بیشتر بگذرد سخت تر می شود.

 

مهم ترین مزایای زوج درمانی

 

پایان دادن به طلاق عاطفی

بعد از سال ها ازدواج ، برخی از زوجین دیگر با یکدیگر درگیر نمی شوند و صرفاً به عنوان هم اتاقی با یکدیگر زندگی می کنند. دیوید وودسفلو ، روانشناس بالینی و درمانگر زوجین و بنیانگذار و مدیر موسسه وودسفلو برای زوج ها،می گوید:

 

بروز طلاق در زمان های مختلف به اوج خود می رسد. وی خاطرنشان كرد: ” اولین موج  طلاق در زوجین حدوداً هفت سال است.” ” موج دوم بالای 21  سال است. این آمار برای زوجینی است که از بحث و درگیری با هم اجتناب می کنند و به عبارتی طلاق عاطفی از یکدیگر گرفته اند. “

 

زوجین غالباً آنچه را که باعث صمیمیت آن ها شده بود فراموش می کنند. این که چرا آن ها عاشق یکدیگر شده اند. “اگر مدت طولانی با کسی بوده اید ، یک خاطره و یک تاریخچه  با هم ساخته اید که نمی توانید آن را با شخص دیگری تجربه کنید. یکی از مزایای زوج درمانی این است که این خاطرات و احساسات خوب را که باهم داشته اید، با جزئیات به شما یادآوری می کند.

 

پایان دادن به بحث های مالی

پول همیشه برای زوجین مسئله ای مناقشه برانگیز بوده است. 36 درصد افراد متاهل 55 تا 64 ساله  طی تحقیقاتی بر این باور بوده اند که مسائل مالی باعث بحث و مشاجره آن ها با همسران خود بوده است.

 

برخوردها ممکن است به دلیل تفاوت شیوه های هزینه یا اختلاف نظر در مورد نحوه پس انداز باشد. ممکن است استرس در مورد نداشتن پول کافی یا نابرابری در نحوه مدیریت در شما وجود داشته باشد.

 

پول می تواند احساس شدید عصبانیت ، اضطراب و حسادت را برانگیزد. در صورتی که یکی از زوجین درآمد کمتری داشته باشد و یا از خانواده های متفاوت از نظر شرایط مالی باشند، می تواند عدم تعادل در روابط ایجاد کند.”

 

از مزایای زوج درمانی این است که به افراد کمک می کند رابطه خود را با پول و نحوه شکل گیری افکار در مورد خود و سایر افراد درک کنند. اغلب اوقات ، نحوه مشاهده و مدیریت امور مالی ما به تجربیات گذشته مرتبط است.

 

 کنار آمدن با خیانت یکی از زوجین

یکی از مهمترین دلایل مراجعه به زوج درمانی، تلاش برای ترمیم نبود اعتماد است. نتیجه تحقیقات نشان داده است که 15 درصد از زنان متاهل و 25 درصد از مردان متاهل در حال خیانت به شریک جنسی خود هستند.

 

مطمئناً خیانت فقط به معنای خیانت جسمی نیست. پنهان کردن چیزی و مخفی نگهداشتن اتفاقی از شریک زندگی خود، خیانت عاطفی است. شما ممکن است از طریق فیس بوک با یک دوست قدیمی ارتباط داشته باشید و فکر کنید که این ارتباطی فیزیکی نیست و مشکلی نخواهد داشت، اما این نکته را بدانید که این رابطه در صورت ادامه یافتن فراتر خواهد رفت.

 

اگر گاها برای شما پیش میاید که وسوسه شوید و به همسر خود خیانت کنید، بهتر است مزایای زوج درمانی را به یادآورده و حتما آن را امتحان کنید.

 

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر یکی از زوجین اشتباهی انجام داده است قطعا راه بازگشتی وجود خواهد داشت، حدود یک سوم زوج های متاهل می توانند زندگی خود را به خوبی بعد از یک خیانت ادامه دهند.

 

اما به طور کلی، آن ها کسانی هستند که برای زوج درمانی می روند و تمام تلاش خود را برای نجات زندگی خود انجام می دهند. در حقیقت، هدف اغلب ایجاد انگیزه برای برخورد با مواردی است که سال ها از آن اجتناب شده است.

 

رفع استدلال های آسیب زا و بی حاصل

همه ما روش های مختلفی برای حل مسائل داریم.بحث های بزرگ می توانند احساسات صدمه دیده را ترمیم کنند، اما مشاجرات مکرر، می تواند بسیار زیاد مخرب باشند. زوجین وارد یک حلقه تکراری می شوند و همان بحث بارها و بارها تکرار می شود بدون این که به نتیجه ی درستی برسد.

 

بحث به خودی خود چیز بدی نیست. بلکه روشی است که مردم به کمک آن درگیری را کنترل می کنند. اما چیزی که در این میان باعث به وجود آمدن دعوا بین زوجین می شود، نحوه برخورد و نحوه بحث کردن آن ها می باشد.

 

زوج درمانی و نحوه درست صحبت کردن با یکدیگر

زوج درمانی به شما می آموزد که چگونه اختلافات را به روشی سالم – منطقی و محترمانه – حل کنید. این که چطور مکالمه شما با دیگران و مخصوصا همسرتان شروع می شود، بسیار مهم است.

 

بنابراین به جای ادای کلمات و جملات تنش زا مانند “چرا این کار را کردی؟” لحن دلگرم کننده تری را امتحان کنید ، مانند: “به من کمک کن تا بفهمم چرا چنین احساسی داری”.

 

از گفتن کلماتی مانند همیشه  و  هرگز دوری کنید. از مسائل گذشته صحبت نکنید. فقط سعی کنید فکر و صحبت های خود را بر روی اتفاقی که افتاده است و حل کردن آن متمرکز کنید.

 

کنار آمدن با اتفاقی مهم در زندگی مشترک

حتی اگر شما و همسرتان شرایط خوبی داشته باشید ، یک تغییر بزرگ می تواند پویایی روابط شما را متزلزل کند. و سبک های مختلف کنار آمدن زوجین باعث ایجاد اصطکاک در روابط آن ها می شود.

 

نبود فرزندان در خانه و نیاز به زوج درمانی

این اتفاق می تواند یک بیماری ، بازنشستگی یا ازدواج فرزندان شما باشد. ممکن است که فرزندان شما وقت زیادی را به شما اختصاص دهند و بیشتر اوقات در خانه و درکنار شما باشند. اما اگر بنا به هر دلیلی آن ها مجبود شوند خانه را ترک کنند و دیگر در کنار شما نباشند. این اتفاق هم ممکن است باعث بروز تنش بین شما و همسرتان شود.

 

از مزایای زوج درمانی این است که می تواند با بازیابی ارتباطی که شما و شریک زندگی خود داشتید ، به شما کمک کند تا با وضعیت جدید به خوبی کنار بیایید.

 

افزایش عشق بهبود رابطه جنسی در زندگی

در تحقیقی که در  ژورنال Sex & Marriage Therapy منتشر شده است، از  2،371 نفر که اخیراً طلاق گرفته اند خواسته شده که دلایل جدایی خود را انتخاب کنند. پاسخ شماره یک (از 47 درصد شرکت کنندگان): کمبود محبت یا صمیمیت بین زوجین بوده است.

 

نبود رابطه جنسی در زندگی مشترک و یا نداشتن تجربیات متفاوت در رابطه زناشویی ممکن است باعث دلسرد شدن یکی از طرفین در رابطه شود. بعضی اوقات ممکن است یکی از زوجین از خستگی زیاد نتواند رابطه جنسی درستی داشته باشد.

 

مسائل پزشکی ، عوارض جانبی داروها و تغییرات در بدن، مانند یائسگی، نیز می تواند رابطه جنسی را برای برخی از زوج ها دشوار کند.

 

ممکن است برای مردم دشوار باشد که در مورد مسائل شخصی  و روابط زناشویی خود صحبت کنند ، اما یک درمانگر خوب می تواند به شما در مکالمه ای بهتر کمک کند و باید بداند چگونه در بحث موضوعات شخصی، احساس راحتی بیشتری به شما می دهد.

 

جلوگیری از طلاق و یا انجام یک طلاق دوستانه

معمولاً، اگر یک زن و شوهر متاهل برای زوج درمانی مراجعه کنند، آن ها قبلا در مورد طلاق فکر کرده اند اما می خواهند ببینند که آیا نجات دادن زندگیشان انجام پذیر است یا خیر.

 

گاهی زوجین برنامه های مختلفی برای آینده ی زندگی خود دارند. یک نفر می خواهد طلاق بگیرد و دیگری می خواهد زندگی را دهد. در این موارد زوج درمانگر می تواند با صحبت کردن با آن ها، تشخیص دهد که زندگی آن ها می تواند تداوم داشته باشد یا خیر. در صورت تداوم چه عوامل و رفتار هایی باید در آن ها تغییر کند.

 

اگر مشخص شود که این زندگی نمی تواند نتیجه خوبی داشته باشد ، درمان می تواند راهی برای ایجاد شکاف کمتر باشد. زندگی هایی که بعد از سال ها به طلاق ختم می شوند و زوجین بعد از طلاق متوجه می شوند که بهتر بود زودتر طلاق می گرفتند، به دلیل عدم توانایی در رها کردن آن ها است.

 

از مهم ترین مزایای زوج درمانی این است که  زوجین می توانند با کمک مرکز زوج درمانی چگونگی رسیدن به موقعیت فعلی خود را پردازش کنند و سرزنش یکدیگر را کنار بگذارند ، آن ها می توانند با روشی بهتر، که آسیب کمتری به بقیه افراد درگیر می زند، از یکدیگر طلاق بگیرند.

 

پیدا کردن روانشناس خوب و حرفه‌ای مرکز مشاوره‌ای که بهترین خدمات را در زمینه نوروفیدبک به شما ارائه دهد می‌تواند معضل بزرگی باشد. خصوصا اگر برای بار اول می‌خواهید به روان درمانگر مراجعه کنید.

 

منبع: روانشناس، ذهن آرا

جدیدترین مطالب