معایب سفر با قطار که نمی دانید

معایب سفر با قطار که نمی دانید

ارزان، آسوده و آسان؛ سفرهای ریلی به موهبت برخورداری از مزیت‌های بی‌شماری نظیر قیمت منصفانه و آلودگی‌های اندک زیست محیطی (در مقایسه با دیگر وسایل حمل و نقل) به محبوبیتی گسترده در جهان دست یافته و به یگانه روش حمل و نقل عاشقان طبیعت و دلواپسان محیط زیست مبدل شده‌اند. اما همانند دیگر وسایل ریلی جابجایی، قطار نیز فاقد عیب و ایراد نبوده و ابزار بی‌نقصی برای حمل و نقل نیست. این مطلب به معرفی برخی معایب ناگفته درباره سفرهای ریلی و قطار اختصاص داده شده است تا به شما در انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای سفر کمک کند.

 

سرعت پایین قطارها و طولانی بودن مسیر

سفر با قطار با وجود مزیت‌هایی فراوان، ایرادی اساسی دارد که موجب می‌شود عده زیادی از مسافران از خیر سفر با آن بگذرند و به سفر با هواپیما روی بیاورند و آن هم سرعت پایین قطار در طی کردن مسیر‌های ریلی است. این موضوع زمانی اهمیت زیادی پیدا می‌کند که قرار باشد به همراه سالمندان یا کودکان راهی سفر شوید و یا در سفرهای فوری و ضروری بخواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مقصد برسید. بگذارید با یک مثال ساده این موضوع را ترسیم کنیم: مسافرانی که قصد سفر از تهران به مشهد مقدس را دارند با خرید بلیط قطار مشهد و سفر با قطار دست کم ۱۰ ساعت در مسیر خواهند بود. حتی اگر با قطار سریع السیر این مسیر را طی کنند باز هم حدود ۸ ساعت در مسیر خواهند بود درحالی‌که سفر هوایی در این مسیر کمتر از دو ساعت به طول می‌انجامد. در واقع سریع‌ترین قطارها هم در مقایسه با سرعت هواپیما در طی کردن مسیرهای طولانی شکست می‌خورند.

معایب سفر با قطار که نمی دانید

وضعیت ترمز خطر در قطارها

یکی از انتقاداتی که همواره از نظر ساختاری به قطارها وارد آمده است به موقعیت قرارگیری ترمز خطر در قطار مربوط می‌شود. در توضیح این موضوع باید گفت ترمز خطر قطار دستگیره‌ای است که در قطارها تعبیه شده است تا در صورت بروز حوادثی نظیر آتش‌سوزی در قسمتی از واگن قطار، مسافران قادر باشند با استفاده از به‌کارگیری صحیح آن، مسئولان و رئیس قطار را مطلع کنند. در نتیجه کشیدن این ترمز موجب توقف کامل قطار می‌شود. تا اینجای کار مشکل خاصی وجود ندارد اما مسئله این است که ترمز خطر قطار معمولاً در ارتفاع کمی قرار دارد و دسترسی به آن برای همه افراد از کودک تا بزرگ آسان است. تصور کنید در حال سفر با قطار مشهد هستید و در طول مسیر به یک‌باره قطار متوقف می‌شود و بعد از کمی معطلی و البته تجربه اضطراب متوجه می‌شوید این کار صرفاً به دلیل شیطنت یک مسافر کودک بوده است. گفتنی است مسئولان قطار برای پیشگیری از این وضعیت اقدام به اعمال جریمه مالی در صورت استفاده از ترمز خطر بدون دلیل و یا صرفاً به دلیل سهل‌انگاری کرده‌اند. اما با این وجود این موضوع همچنان هم از سوی عده‌ای از مسافران نادیده گرفته می‌شود.

 

پوشش تعداد محدودی از مقاصد سفر در شبکه ریلی

هرچند در سال‌های اخیر شبکه ریلی ایران بیش از پیش گسترده شده است و سالانه به شمار مقاصدی که می‌توان با قطار به آنها سفر کرد افزوده می‌شود، اما هنوز هم مقاصد زیادی هستند که به شبکه ریلی کشور راه نیافته‌اند. در نتیجه می‌توان گفت مسافرانی که قصد سفر با قطار را دارند در انتخاب مقصد سفر محدودیت دارند. مسلماً این موضوع در مقایسه با دو وسیله نقلیه دیگر شامل هواپیما و به ویژه اتوبوس‌ این‌گونه نیست. برای درک این موضوع کافی است در نظر داشته باشید که برای سفر به بوشهر تنها دو گزینه پیش روی مسافران است و آن هم سفر با اتوبوس یا سفر با هواپیما، درحالی‌که هنوز خط راه آهن بوشهر علیرغم تلاش‌های بسیاری که در این زمینه انجام گرفته است تکمیل نشده است و امکان سفر با قطار به بوشهر وجود ندارد. در مقاصد داخلی هنوز هم ۱۱ استان از کشورمان جزو مقاصدی هستند که سفر با قطار به آنها امکان‌پذیر نیست. در مورد مقاصد خارجی سفر نیز سفرهای هوایی و در برخی مقاصد محدود نظیر ترکیه سفر با اتوبوس امکان‌‌پذیر است و مسافران امکان سفر با قطار به آنها را ندارند.

معایب سفر با قطار که نمی دانید

فرصت محدود برای رزرو بلیط قطار

یکی دیگر از معایب سفر با قطار که به تازگی به معضل همیشگی دوستداران سفرهای ریلی تبدیل شده است محدود بودن فرصت خرید بلیط قطار است. فرض کنید قرار است با قطار به مشهد سفر کنید. برای آنکه از رزرو بلیط قطار مشهد جا نمانید لازم است از مدت‌ها قبل اقدام به برنامه‌ریزی و رزرو کنید در غیر این صورت شانس پیدا کردن بلیط در زمان نزدیک مثلاً چند روز مانده به تاریخ سفر بسیار کم است. این وضعیت در زمان پرتردد سال مانند ایام نوروز به گونه‌ای است که شرکت‌ها یا آژانس‌های مسافرتی اقدام به خرید بلیط‌ها و سپس پیش فروش بلیط قطار می‌کنند. به دلیل تقاضای بالا، ظرفیت بلیط‌ها نیز به سرعت تکمیل می‌شوند و بسیاری از سفر با قطار جا می‌مانند. این در حالی است که فرصت خرید بلیط پرواز یا اتوبوس حتی در فاصله‌های زمانی کم نیز همچنان مهیا است. بسیاری دلیل شرایط سخت خرید بلیط قطار را به دو موضوع کمبود تعداد قطارها و فرسوده بودن تعداد زیادی از قطارها و در نتیجه حذف آنها از ناوگان ریلی مرتبط می‌دانند. اگر همین الان قصد خرید بلیط قطار را دارید، می توانید بلیط قطار تمام شرکت های ریلی را در زمان مدنظر خود از لینک روبرو رزرو کنید: https://safarmarket.com/trains

 

همسفران مزاحم در قطارها

همان‌طور که می‌دانید قطار یک وسیله نقلیه عمومی است و مسلماً در حالت کلی سفر با این وسیله نقلیه به معنای همسفر شدن با افرادی است که تا به حال آنها را نمی‌شناختید. بنابراین در طول سفر به ویژه در مسیرهای ریلی طولانی ممکن است مسائلی اتفاق بیافتد که برایتان کمی آزاردهنده باشد. بطور مثال اگر همسفران شما افرادی پر سر و صدا یا پرصحبت باشند آن وقت است که دیگر سفر با قطار برایتان به یک تجربه ناخوشایند تبدیل می‌شود. البته ناگفته نماند که رزرو کوپه دربستی قطار این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که تا حد زیادی از این موضوع پیشگیری کنید اما بااین‌حال در قطارهای اتوبوسی و یا سفر با قطار کوپه‌ای به صورت انفرادی این موضوع قابل اجتناب نیست.

جدیدترین مطالب