هدف بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

هدف بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

همان طور که در مقاله “بررسی تفاوت پول فیات و ارز دیجیتال” گفته شد، بیش از یک دهه از ظهور ارزهای دیجیتال می‌‌گذرد و هنوز هم می‌توان آن را به عنوان یکی از عجایب قرن ۲۱ دانست. چه کسی فکرش را می‌کرد که روزی کدهای کامپیوتری سبب شکل‌گیری پول‌ها شوند؟ در چند سال اخیر عده زیادی از افراد انواع ارز دیجیتال را پذیرفته‌اند و با پیگیری مداوم قیمت ارزهای دیجیتال، اقدام به خرید و فروش آن‌ها می‌کنند. با این حال آن دسته از افرادی که اطلاعات کافی درباره این موضوع ندارند، ممکن است به این بیندیشند که هدف از شکل‌گیری بازار ارزهای دیجیتال چه بوده و چرا ورود به این بازار مطلوب است؟ در این مقاله قصد پرداختن به چند مورد از اهداف ارزهای دیجیتال را داریم. در نهایت می‌توانید بررسی کنید که آیا طی این یک دهه رمزارزها به اهداف خود رسیده‌اند یا خیر.

هدف بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

بررسی مهم‌ترین اهداف بازار رمزارزها

اهداف بازار ارز دیجیتال یکی از اصلی‌ترین مفاهیمی است که در بدو ورود به این بازار باید آن‌ها را مطالعه کنید. اگرچه این ارزها چشم‌اندازهای طولانی‌مدت و پیچیده‌ای دارند، اما چند مورد از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین اهداف آن‌ها برای آگاهی از ماهیت ارز دیجیتال، در ادامه نام برده شده‌اند.

 

ذخیره سرمایه

یکی از مهم‌ترین کاربردهای بازار رمزارزها، ذخیره سرمایه است. با نگاهی بر تاریخ ظهور ارزهای دیجیتال درمی‌یابید که همواره به عنوان یکی از راه‌های ذخیره سرمایه به حساب آمده‌اند و افرادی که در زمان مناسب، اقدام به خرید رمزارزهای مناسب کرده‌اند، به طرز شگفت‌انگیزی موفق به افزایش سرمایه خود شده‌اند‌. به عنوان مثال آن دسته از افراد که پیش از سال ۲۰۱۱ اقدام به خرید بیت کوین کرده بودند، احتمالاً حالا میلیاردرهایی هستند که مقدار زیادی ذخیره سرمایه دارند.

 

امکان رشد فوق‌العاده هر رمزارز در این بازار، یکی از ویژگی‌هایی است که اگرچه ریسک معاملات را افزایش می‌دهد، اما در صورت پیش‌بینی درست می‌تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد. تاریخچه بیت کوین ثابت کرده است که این ارز پس از هر بار سقوط، مجدداً اوج گرفته و بر قیمت ارز دیجیتال افزوده شده است. البته باید توجه داشته باشید که ذخیره سرمایه به صورت ارز دیجیتال در اغلب کشورها شامل قانون مالیات می‌شود و نمی‌توان از آن به عنوان راهی برای فرار مالیاتی استفاده کرد. به نظر می‌رسد این قانون در ایران نیز از چند ماه آینده اجرا خواهد شد.

 

کسب سود با استفاده از قفل کردن پول

کسب سود است. این سودآوری می‌تواند به روش‌های مختلف انجام شود؛ اما یکی از روش‌های پرطرفدار آن، کسب سود به روش غیرفعال است. در این حالت نیازی به انجام کار خاصی نخواهید داشت و تنها کافیست مقداری ارز دیجیتال را در یک پلتفرم قفل کنید. استیکینگ ارز دیجیتال به این طریق انجام می‌شود و تنها برای ارزهایی با مکانیسم اثبات سهام قابل اجراست. در این حالت از ارز دیجیتال شما برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌شود و در نهایت پس از گذشت مدت زمانی معین، اصل پول به همراه سود به شما داده خواهد شد. این روش یکی از راهکارهای کسب درآمد قابل قبول از دنیای ارز دیجیتال است.

هدف بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

نقل و انتقال سرمایه

یکی از دیگر اهداف بازار ارزهای دیجیتال، نقل و انتقال سرمایه است. در حالت عادی با استفاده از پول فیات نیز می‌توان انتقال سرمایه را انجام داد؛ اما مشکلاتی نیز در این مسیر وجود دارد. به عنوان مثال کارمزدی که موسسات مالی برای انتقال پول دریافت می‌کنند، زیاد است. این در حالی است که خرید و فروش ارزهای دیجیتال با حداقل کارمزد انجام می‌شود. عدم تمرکز بازار کریپتو سبب کاهش این کارمزدها شده و می‌بینیم که بر محبوبیت این بازار افزوده است. از سوی دیگر، خرید و فروش ارزهای دیجیتال محدودیت زمانی و مکانی ندارند. کافی است یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید و در یک صرافی معتبر نیز احراز هویت کنید. به همین راحتی مقدمات تبادل ارز دیجیتال فراهم می‌شود.

 

حریم خصوصی در انجام معاملات

یکی از مهم‌ترین اهداف ارزهای دیجیتال که محبوبیت آن‌ها را در جهان نیز افزایش داد، حفظ حریم خصوصی بود. بازار کریپتو سطح جدیدی از امنیت و حریم خصوصی را به کاربران ارائه می‌کند که بسیار مطلوب است. به عنوان مثال شما می‌توانید به صورت ناشناس اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید. در این حالت با وجود آن که اطلاعات اولیه از حساب شما برای انجام معاملات نمایش داده خواهند شد؛ اما هیچ اطلاعات اضافه‌ای از شما و ماهیتتان به نمایش در نمی‌آید. همین مسئله امنیت بازار کریپتو را افزایش داده است. امکان انجام معاملات همتابه‌همتا نیز ریسک هک شدن را به حداقل می‌رساند.

 

خرید کالا و استفاده از خدمات

باید گفت که هدف از شکل‌گیری ارز دیجیتال تنها محدود شدن آن به طیف خاصی از جمعیت نبوده است و انتظار می‌رود در چند سال آتی، نقش ارز دیجیتال در زندگی روزبه‌روز پررنگ‌تر شود. خرید ارز دیجیتال باید در نهایت به کاربرد آن در زندگی روزمره منجر شود تا بتواند به هدف اصلی خود برسد. مزایای متعدد این ارزها زمانی مؤثر خواهند بود که برای عموم مردم قابل استفاده باشند. اگر بتوانید برای خرید اقلام مورد نیاز خانه‌تان از کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید و مقداری رمزارز بپردازید، آن وقت می‌توان گفت که این ارزها به اندازه کافی کاربردی هستند.

 

آیا بازار ارز دیجیتال در این چند سال به اهداف خود رسیده است؟

با مرور سیر پیشرفت قیمت ارز دیجیتال و کاربرد آن‌ها در زندگی می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال دقیقاً در جهت اهداف کلی خود پیش می‌روند. با این حال اهداف اختصاصی هر ارز دیجیتال در وایت پیپر آن درج می‌شوند که می‌توانید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. به هر میزان که پذیرش ارزهای دیجیتال بیشتر اتفاق بیفتد، طبیعتاً توسعه‌دهندگان تلاش بیشتری برای بهبود ارزها خواهند کرد و همین مسئله آن‌ها را به اهدافشان نزدیک‌تر می‌کند. در هر حالتی ذکر یک نکته ضروری است که ورود به بازار ارز دیجیتال تنها با اطلاعات کافی و کاربردی میسر است و نباید بدون داشتن دانش معامله پا به این دنیا گذاشت.

هدف بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

کلام آخر

حال که با اهداف بازار ارز دیجیتال آشنا شدید، می‌توانید اطلاعات خود را درباره مسائل دیگر این حوزه نیز افزایش دهید و به دنیای شیرین کریپتو بپیوندید. پیش از هر چیز اطمینان حاصل کنید که اطلاعات خود را از منابع موثق کسب کرده‌اید. سپس می‌توانید از کسب درآمد از بازار رمزارزها لذت ببرید.

جدیدترین مطالب