هزینه های عروسی بر عهده چه کسی است؟

هزینه های عروسی بر عهده چه کسی است؟

خانواده عروس و داماد برای ازدواج، مراسم های مختلفی از خواستگاری تا عروسی را برگزار می کنند. خانواده ها برای هر کدام از این مراسم ها، وظایفی را بر عهده دارند و توافق می کنند که هر یک از هزینه های عروسی بر عهده چه کسی است؟ و هر کدام از جشن های خود را در چه مکانی و یا با چه کیفیتی برگزار کنند. برای مثال ممکن است بر سر این موضوع توافق کنند که برای خرید لباس عروس به بهترین مزون عروس در اصفهان بروند و … سایت تالارتو (talareto.com) سعی دارد که در این مقاله به بررسی این موضوعات بپردازد و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد؛ لذا برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

هزینه های عروسی بر عهده چه کسی است؟

هزینه های عروسی شامل چه مواردی است؟

خانواده های عروس و داماد برای برگزاری عروسی می بایستی هزینه های مختلفی را متحمل بشوند. این که برای چه چیز هایی باید هزینه کنند می تواند هم به رسم و رسومات هر دو طرف و هم به سلیقه و بودجه عروس و داماد بستگی داشته باشد. به طور کلی رسم است که خانواده داماد تمام هزینه های عروسی را بر عهده بگیرند. اما امروزه با تغییراتی که در فرهنگ و رسم و رسومات به وجود آمده است، بعضی از هزینه های مربوط به عروسی را خانواده عروس بر عهده می گیرند.

 

به طور کلی در مراسم عروسی مهم ترین چیزی که باید برای آن تصمیم گرفته و هزینه شود، رزرو تالار یا بهترین باغ تالار در اصفهان می باشد. بعد از آن کرایه یا خرید لباس عروس، کت و شلوار داماد، تزئین ماشین عروس و دسته گل، آرایشگاه عروس و داماد، فیلم برداری، شام، میوه و شیرینی و خرید کارت های عروسی، لوازم شخصی عروس و داماد از مواردی است که خانواده داماد یا عروس برای آن باید هزینه کنند.

 

هزینه های عروسی که بر عهده داماد است!

در هر کدام از مراسم های مخصوص به ازدواج، تعدادی از هزینه ها بر عهده خانواده داماد است. این که کدام هزینه ها با خانواده داماد و کدام یک با خانواده عروس باشد، به این بستگی دارد که هر دو خانواده چه رسم هایی دارند و یا چگونه با یکدیگر توافق می کنند. در این قسمت از مقاله، هزینه هایی که مرسوم تر است خانواده داماد بر عهده بگیرند را برای شما توضیح می دهیم:

 

هزینه محل برگزاری جشن عروسی و پذیرایی از مهمانان: معمولا طبق فرهنگ و رسم و رسوم اقوام ایرانی، هزینه رزرو محل برگزاری عروسی بر عهده خانواده داماد است. داماد طبق بودجه ای که دارد یک تالار را در نظر می گیرد. در جشن عروسی، خانواده داماد انتخاب تعدادی از میهمانان را به خانواده عروس می سپارند و خانواده عروس باید تعداد مهمانان را طبق تعدادی که برای شان تعیین شده است، دعوت کنند. اگر خانواده عروس بخواهند تعداد بیشتری از آن چه که داماد در اختیارشان قرار داده است، مهمان دعوت کنند، بهتر است که هزینه مهمانان اضافه را خودشان پرداخت کنند.

 

هزینه کارت دعوت: یکی دیگر از هزینه هایی که بر عهده داماد است، هزینه خرید کارت های دعوت برای عروسی است. انواع مختلفی از کارت های دعوت وجود دارد که عروس و داماد با توجه به میزان بودجه، انتخاب می کنند. معمولا مهمانان این کارت ها را بعد از خواندن دور می اندازند، بنابر این سفارش نسخه های دیجیتالی می تواند به صرفه تر باشد.

 

هزینه لباس عروس: فرقی ندارد که عروس بخواهد لباس عروس خود را بخرد یا کرایه کند در هر صورت هزینه آن بر عهده داماد است. اما باز هم عروس و داماد با توجه به بودجه ای که دارند می توانند تصمیم به خرید یا کرایه لباس عروس کنند. اما اکثرا کرایه لباس را ترجیح می دهند چرا که لباس عروس، بعد از عروسی دیگر برای عروس قابل استفاده نخواهد بود.

 

سایر هزینه ها: هزینه های دیگری از جمله هزینه آرایشگاه عروس، حلقه عروس، تزئین ماشین عروس، دسته گل، فیلم برداری از مجلس و هزینه گروه موسیقی نیز بر عهده داماد است.

هزینه های عروسی که بر عهده داماد است!

هزینه هایی که خانواده عروس باید بپردازند!

معمولا اصلی ترین هزینه های مربوط به جشن عروسی، بر عهده خانواده داماد است. اما در بعضی از خانواده ها طبق رسم و رسوماتی که دارند، خانواده عروس نیز تعدادی از هزینه ها را بر عهده می گیرند. از جمله هزینه هایی که خانواده عروس بهتر است پرداخت کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• هزینه چیدمان سفره عقد

• هزینه خرید لباس داماد

• هزینه آرایشگاه داماد

• هزینه خرید حلقه داماد

 

راه های صرفه جویی در هزینه های عروسی

با توجه به مواردی که توضیح دادیم، برای برگزاری جشن عروسی هزینه های بسیاری وجود دارد که ممکن است بسیاری از عروس و داماد ها را از برگزاری جشن منصرف کند. اما راهکار هایی وجود دارد که با رعایت آن ها می توان در هزینه های عروسی صرفه جویی کرده و جشنی را که سال ها به یاد ماندنی می شود را برگزار کرد. در ادامه به این راهکار ها می پردازیم:

 

• سعی کنید تعداد مهمانان را خلاصه کنید و از آن ها بخواهید که اگر نمی توانند در جشن حضور داشته باشند، به شما اطلاع دهند.

 

• هزینه رزرو تالار و باغ تالار در روز هایی که مناسبت خاصی نیست به صرفه تر است.

 

• کرایه کردن لباس عروس از خرید آن مناسب تر است.

 

• سعی کنید بیشتر از دو مدل غذا سفارش ندهید.

 

• انتخاب کارت دعوت ساده یا دیجیتالی به جای کارت دعوت گران قیمت می تواند موثر باشد.

 

• بهتر است که دسته گل مصنوعی انتخاب کنید. زیرا گل مصنوعی هم به صرفه تر بوده و هم ماندگارتر است.

راه های صرفه جویی در هزینه های عروسی

کلام آخر

برای برگزاری جشن عروسی، هزینه های بسیاری وجود دارد که معمولا بیشتر آن ها را باید خانواده داماد بپردازند. اما برخی از هزینه ها نیز وجود دارد که خانواده عروس آن ها را بر عهده می گیرد. در این مقاله به هزینه های مربوط به هر یک از خانواده های عروس و داماد، پرداختیم. متوجه شدیم که هر یک از هزینه های عروسی بر عهده چه کسی است؟ و همچنین راهکار هایی را برای صرفه جویی در هزینه های عروسی به شما عزیزان پیشنهاد دادیم. برای هرگونه انتقاد یا پیشنهاد می توانید وارد سایت تالارتو (talareto.com) شوید.

جدیدترین مطالب