وام ازدواج: صفر تا صد مراحل دریافت وام

وام ازدواج: صفر تا صد مراحل دریافت وام

وام ازدواج به دو دلیل مهم یکی از محبوب‌ترین تسهیلات پرداختی بانک‌هاست: این وام هم سود پایینی دارد، هم زمان طولانی بازپرداختش باعث می‌شود موقع تسویه اقساط به وام‌گیرنده فشاری وارد نشود. البته یکی از مشکلات متقاضیان دریافت این وام زمانبر بودن مراحل دریافت آن است که دلیلش تعداد بالای متقضیان و بودجه محدود بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات تکلیفی و قرض الحسنه است. یادتان باشد ثبت‌نام وام ازدواج در سامانه بانک مرکزی هم کاملا رایگان است. پس نیازی به سایت‌های واسطه‌ای ندارید که برای ثبت‌نام شما ازتان درخواست پول می‌کنند و خودتان می‌توانید به سادگی و با خواندن همین مطلب کارهای گرفتن وام را انجام بدهید.

 

خلاصه اگر خدا قسمت کرد و به خانه بخت رفتید، برای اطلاع از شرایط ثبت نام،استعلام وام ازدواج، مدارک لازم برای گرفتن این وام و مبلغ وام در سال ۱۴۰۲، بخش «وام ازدواج» در سایت رده را بخوانید.

 

ثبت‌نام وام ازدواج

اما برای ثبت نام وام ازدواج از کجا باید شروع کنیم؟ کافی است به سامانه وام ازدواج بروید. سوال اول برای گرفتن وام، این است که بدانید از کجا شروع کنید. اولین کار وارد شدن به سامانه ثبت‌نام وام ازدواج برای تمام بانک‌ها است. بعد از ورود و پر کردن اطلاعات لازم و انتخاب بانک یک کد رهگیری 10 رقمی از سامانه تحویل خواهید گرفت. برای ورود به مرحله بعد ثبت نام وام ازدواج باید چند روزی منتظر بمانید. سامانه تسهیلات بانک مرکزی شعبه‌‌ همان بانکی که انتخاب کرده‌اید را برای گرفتن وام و تحویل دادن مدارک به‌تان معرفی می‌کند. باقی مراحل هم در بانک انجام می‌شود.

 

وام ازدواج فرزندان بازنشستگان هم از همین طریق انجام می‌‌شود و باید مراحل بالا طی شود تا در صف معرفی ‌کنندگان به شعبه محل زندگی قرار بگیرند.

 

آیا ثبت‌نام وام ازدواج هزینه دارد؟

خیر. بابت گرفتن وام ازدواج نباید هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید و تمام مراحل ثبت‌نام این وام ازدواج رایگان است. اما اخیرا سروکله سایت‌های واسطه‌ زیادی پیدا شده است که به متقاضیان این وام می‌گویند در صورتی که از طریق آنها ثبت‌نام را انجام دهند، هم کد پیگیری‌ را خیلی زود دریافت می‌کنند و هم امکان گرفتن وام از هر بانک و شعبه‌ای را که متقاضی ترجیح بدهد، دارند. بابت این خدمات هم حدود 400هزار تومان از متقاضیان وام ازدواج پول می‌گیرند.

 

اما شما گول این ادعاها را نخورید. اگر قصد گرفتن تسهیلات ازدواج دارید، فقط به سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزی بروید و ثبت نام را بدون پرداخت هیچ پولی تکمیل کنید. جالب اینکه خود بانک مرکزی هم در جریان این سوءاستفاده است. کافی است وارد سامانه تسهیلات ازدواج بانک مرکزی شوید تا در صفحه اول سایت این پیغام را ببینید: « شایان ذکر است سامانه بانک مرکزی، هیچگونه ارتباطی با وبسایت‌های فعال در این زمینه ندارد و متقاضیان می‌توانند به‌طور مستقیم نسبت به ثبت نام خود در سامانه یاد شده اقدام نمایند.

 

یک ضامن برای دو وام!

اگر شما هم ازدواج کرده‌اید، احتمالا بزرگ‌ترین دست‌انداز برای دریافت وام شما و همسرتان معرفی ضامن به بانک است. اگر ضامن رسمی ندارید، یا می‌خواهید بدانید ضامن باید چه شرایطی داشته باشد، کافی است مطلب «نداشتن ضامن برای وام» هرچند برخی بانک ها می گویند با یک ضامن به هر دونفرتان وام می‌دهند، اما این روش هم قاعده خودش را دارد. چطور با معرفی یک ضامن، هر دو متقاضی می‌توانند وام‌شان را بگیرند. اگر زوجین در سامانه ازدواج یک بانک مشترک را انتخاب کرده باشند، امکان معرفی یک ضامن معتبر را دارند که میزان حقوق دریافتی‌اش از مجموع اقساط ماهانه هر دو زوج بیشتر باشد. البته این را هم بدانید که بازپرداخت وام ازدواج ده ساله است و مبلغ هر قسط برای وام 180 میلیونی یک میلیون و 500هزار تومان و برای وام 220 میلیونی یک میلیون و 830هزار تومان است. پس اگر ضامن معتبری سراغ دارید که پایه حقوقش بیشتر از مجموع دو قسط ماهانه زوجین باشد، امکان معرفی یک ضامن به بانک وجود دارد.

 

پیگیری وام ازدواج

یکی از پرمتقاضی‌ترین بانک‌ها برای گرفتن وام ازدواج هم بانک صادرات است که تعداد زیادی از وام‌گیرندگان آن را انتخاب می‌کنند. برای پیگیری و نحوه اطلاع از ثبت نام وام ازدواج در این بانک وارد بخش «وام ازدواج بانک صادرات» شده و هر اطلاعات لازمی را به دست بیاورید.

 

اما بسیاری از افراد هستند که شاید بخواهند بدانند که از چه طریق می‌توانند وام خود ثبت‌نام وام ازدواج خودشان را پیگیری کنند. این افراد برای پیگیری وام ازدواج می‌توانند به سایت ثبت‌نام وام ازدواج یا همان سایت بانک مرکزی مراجعه و وضعیت وام خود را پیگیری کنند. پیگیری وام ازدواج از دو طریق زیر انجام می‌شود:

 

۱- پیگیری وام ازدواج با کد رهگیری

۲- پیگیری وام ازدواج با کد ملی

جدیدترین مطالب