لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

چگونه لکه توت فرنگی قدیمی را از فرش پاک کنیم؟

مجموعه : رپورتاژ
چگونه لکه توت فرنگی قدیمی را از فرش پاک کنیم؟

توت فرنگی یکی از خوراکی های سالم، خوشمزه و پرطرفدار در میان کودکان و بزرگسالان است اما می تواند لکه ای بر جای بگذارد که به سختی از روی فرش پاک می شود.

 

تانن موجود در توت ها به قدری قوی است که حتی می توان از آن جهت تهیه رنگ های طبیعی (برای نخ یا پارچه) استفاده کرد.

 

اگر لکه های توت فرنگی را در اسرع وقت پس از به وجود آمدن پاک کنید، بسیار آسان است. بنابراین تمیز کردن لکه های توت فرنگی خشک شده مشکل تر به نظر می رسد. اما نگران نباشید.

 

برای پاک کردن لکه توت فرنگی از روی فرش خود، این مقاله ما را تا انتها دنبال کنید و مراحل گفته شده را به دقت طی کنید.

چگونه لکه توت فرنگی قدیمی را از فرش پاک کنیم؟

از مایع ظرفشویی استفاده کنید

مایع ظرفشویی که معمولا در تمام خانه ها پیدا می شود، بهترین راه حل برای تمیز کردن لکه توت فرنگی از فرش است. برای این منظور، ابتدا یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با 2 فنجان آب سرد مخلوط کنید. ترکیب تهیه شده را به کمک یک قطره چکان روی محل لک شده فرش بریزید. همچنین می توانید ترکیب را درون یک بطری اسپری بریزید و بر روی محل لکه اسپری کنید.

 

در صورتی که هیچ کدام از قطره چکان و بطری اسپری در خانه ندارید، می توانید یک دستمال سفید و تمیز بردارید و به محول آغشته کنید. دستمال را به آرامی از خارجی ترین قسمت لکه به سمت مرکز آن بکشید. دقت کنید که از مالش دادن لکه خودداری کنید، چرا که باعث گسترش لکه می شود.

 

پس از این کار، لکه را با دستمال تمیز و آب شستشو دهید تا مایع ظرفشویی از الیاف فرش خارج شود. می توانید آب را به کمک یک قاشق به آرامی بر روی لکه بریزید و با دستمال تمیز کنید.

 

در صورتی که با این روش لکه پاک نشد، می توانید مراحل دیگر گفته شده در این مقاله را دنبال کنید و یا از قالیشویی لواسان یا قالیشویی سوهانک  کمک بگیرید.

 

اگر مایع ظرفشویی برای از بین بردن لکه توت فرنگی روی فرش موثر نبود، چه کنیم؟

اگرچه نادر است، اما اگر لکه توت فرنگی با مایع ظرفشویی پاک نشد، ممکن است لازم باشد کمی سخت تر وارد عمل شوید.

 

1. سفید کننده اکسیژن

اگر لکه تکان نمی خورد، می توانید از محلول سفید کننده بر پایه اکسیژن (سفید کننده غیر کلر یا سفید کننده ایمن رنگ) استفاده کنید.

 

سفید کننده اکسیژن (Oxygen Bleach ) را مطابق با دستورالعمل روی بسته بندی آن، در آب سرد مخلوط کنید.

 

یک اسفنج تمیز را به محلول آغشته کنید یا از قطره چکان برای ریختن محلول روی فرش استفاده کنید. لکه را از سمت خارج به سمت داخل لکه تمیز کنید.

 

دقت کنید که فرش را بیش از حد خیس نکنید.

 

اجازه دهید محلول حداقل 30 دقیقه روی لکه باقی بماند تا لکه کاملا پاک شود. سپس محل لکه را با آب و اسفنج یا دستمال شستشو دهید.

 

در صورتی که سفید کننده اکسیژن در دسترس نیست و یا تجربه کار با این ماده را ندارید، می توانید از خدمات قالیشویی توحید استفاده کنید.

 

2. پراکسید هیدروژن

همچنین می توانید از پراکسید هیدروژن برای از بین بردن لکه توت فرنگی استفاده کنید.

 

چند قطره پراکسید هیدروژن 3 درصد را به کمک یک قطره چکان یا قاشق، روی ناحیه لک شده بریزید. اجازه دهید ماده یک ساعت بر روی الیاف بماند.

 

دقت کنید که این ماده نیازی به شستشو ندارد، زیرا پراکسید هیدروژن در معرض نور، به آب معمولی تبدیل می شود.

 

در صورت لزوم می توانید این مرحله را تکرار کنید.

چگونه لکه توت فرنگی قدیمی را از فرش پاک کنیم؟

3. آمونیاک

یک قاشق غذاخوری آمونیاک را با 2 فنجان آب مخلوط کنید.

 

*به یاد داشته باشید که سفید کننده کلر را با آمونیاک مخلوط نکنید، زیرا ترکیب آمونیاک و سفید کننده، دودهای سمی آزاد می کند.

 

یک دستمال یا اسفنج بردارید و پس از آغشته کردن به محلول، سعی کنید تا لکه توت فرنگی فرش را با آن پاک کنید. اگر لکه به شدت روی فرش چسبیده، بهتر است 3 تا 5 دقیقه منتظر بمانید تا آمونیاک داخل آن فرو رود و روی لکه عمل کند. تمیز کردن را ادامه دهید تا لکه کاملا پاک شود.

 

مانند اکثر لکه های دیگر، بهترین تکنیک لکه گیری فرش این است که از گوشه های بیرونی به سمت مرکز بکشید، تا زمانی که در نهایت به مرکز لکه برسید.

 

پس از پاک شدن لکه، یک دستمال را در آب سرد خیس کنید و محل را شستشو دهید.

 

ممکن است هنوز کمی بوی آمونیاک را استشمام کنید، اما مشکلی نیست. با بازکردن پنجره و روشن کردن عود می توانید بو را از بین ببرید. با یک حوله تمیز، محل را خشک کنید یا بگذارید در معرض هوا بماند تا خشک شود.

 

دقت کنید که پیش از استفاده از آمونیاک، بهتر است آن را روی یک قسمت خارج از دید فرش امتحان کنید. با این کار مطمئن شوید که فرش تغییر رنگ نمی دهد.

 

در صورتی که هنوز لکه توت فرنگی خشک شده از روی فرش پاک نشده است، می توانید روی خدمات قالیشویی جردن حساب کنید.

 

آیا برای پاک کردن لکه ها، استفاده از خدمات قالیشویی نیاز است؟

مسلما پاسخ به این سوال مثبت است.

 

فرآیند لکه بری فرش ها، بسیار دقیق بوده و در صورتی که تجربه کار با مواد شیمیایی را نداشته باشید، احتمالا باعث آسیب به خود یا فرش تان می شوید. این درحالی است که شما می توانید با استفاده از خدمات قالیشویی های حرفه ای همچون قالیشویی در لواسان به راحتی فرش های خود را تمیز کنید. تکنسین های قالیشویی در جردن با سابقه بالا در این زمینه، به راحتی می توانند انواع لکه های فرش شما را از بین ببرند.

چگونه لکه توت فرنگی قدیمی را از فرش پاک کنیم؟

قالیشویی توحید

قالیشویی توحید با در اختیار داشتن شعب مختلف در تهران، کرج، شمیرانات و … خدمات با سرعت بالا و کیفیت مناسبی را در اختیار شما قرار خواهد داد. ما با ارائه ضمانت نامه معتبر قالیشویی، به عنوان عضو رسمی اتحادیه، نهایتا ظرف 72 ساعت فرش های شما را خشک شده، لول شده و کاور شده درب منزل به شما تحویل خواهیم داد.

جدیدترین مطالب