چگونه پوشک نوزاد را عوض کنیم؟

چگونه پوشک نوزاد را عوض کنیم؟

اگه شما هم تازه مادر شدین و به جمع کسایی که بهشت زیر پاشونه پیوستین، اول بهتون تبریک میگم! بعد بدون اینکه بترسین باید بگم که قراره زحمات زیادی بکشین! خیلی وقتا نخوابین و شاید مجبور شین از خیلی کارای شخصیتون بزنین تا بتونین به بچه رسیدگی کنین. ولی خب به عنوان یه مادر که این مراحل رو گذرونده باید بگم که اینقدر این زحمات شیرینه که با وجود خستگی ازش لذت میبرین. چون اون موجود کوچیکی که دارین ازش مراقبت میکنین ثمره عشقتونه و قراره شما رو با کارهاش هیجان زده کنه و خستگی رو از تنتون دربیاره. بهتون قول میدم که اگه راه های بچه داری رو یاد بگیرین خیلی راحت تبدیل به روتین میشه و دیگه براتون سخت و چالشی نیست. امروز میخوام یکی از نکات مهمی که باید زودتر از هرچیزی یادش بگیرین رو بهتون یاد بدم. تعویض پوشک بچه! به نظر راحت میاد نه؟ ولی شاید بارهای اول به اون راحتی که فک میکنین نباشه. پس با من باشین تا بهتون بگم چیکار کنین.

 

اولین تجربه من در تعویض پوشک

من برای تعویض پوشک دخترم اولین بار سعی کردم از مادرم کمک بگیرم. اون مو به مو بهم نکات رو گفت و با اینکه مراحل زیادی داشت سعی کردم دقت کنم تا بتونم دیگه خودم انجامش بدم. چون فقط اوایلشه که بقیه میتونن بهت کمک کنن! از یجا به بعد تویی و یه نوزاد که دائم در حال خوردن و پس دادنه! گاهی هم گریه و جیغ! ولی نترس! تو از پسش برمیای. تمام مادرا تونستن پس توام میتونی!

 

از کجا بفهمیم وقت تعویض پوشک رسیده؟

خب دیگه بریم سر اصل مطلب. معمولا نوزاد خودش با گریه بهت علامت میده که وقت تعویضه. ولی خب لازمه هر چند ساعت یک بار یه چک کنی تا اگه لازمه پوشکش رو تعویض کنی. برای چک کردن میتونی از پشت بچه پوشک رو کمی جلو بدی تا متوجه بشی اوضاع از چه قراره! البته گاهی هم بوی مطبوعش تا چند کوچه اون طرفتر میره که دیگه کامل مطمئن بشی وقتشه!

چگونه پوشک نوزاد را عوض کنیم؟

نکاتی که باید قبل از شروع کار بدونی!

خب حالا میخوام بهت مراحل قبل از تعویض رو بگم. بنظر من بهتره یجا رو برای تعویض بچه در نظر بگیری که همیشه همونجا انجامش بدی. چون هم بچه به مرور یاد میگیره که اونجا مخصوص چه کاریه، هم اینکه حریم شخصیش حفظ میشه و اینطوری نیست که همه ببینن داری چیکار میکنی. چون هم بقیه موذب و آزرده میشن، هم اینکه بچه با بزرگ شدنش متوجه یسری چیزا میشه و لازمه که یاد بگیره حریم شخصیش مهمه و باید حفظ بشه. من پیشنهاد میکنم مثل من این کار رو روی میز تعویض نوزاد انجام بدی. جدای از چیزایی که گفتم، تنها گذاشتن بچه اونم روی سطح بلند میتونه خطرساز باشه و باید تمام مدت پیش بچه بمونی و نمیتونی بری و حین کار چیزی بیاری. برای این که از رفت و آمد جلوگیری کنی، لازمه که تمام وسایل لازم رو برای تعویض نزدیکت داشته باشی. برای مرتب موندن محیط تعویض باید تمام وسایل لازمت رو توی کشو بچینی تا بدونی چی کجاست و همینطور از مقدار هر چیزی که داری مطلع باشی تا بدونی کی وقت خریده.

 

مراحل تعویض پوشک بچه

برای تعویض بچه، اولین کار  اینه که نوزادت رو روی سطح میز قرار بدی،  برای مثال میز مخصوص تعویض پوشک نوزاد و بچه . از قبل یک زیرانداز یا حوله تمیز که مخصوص این کاره روی سطح قرار بده و نوزاد رو روی اون بخوابون. بعد آروم چسب های پوشک رو باز کن و از مچ های پا، پاهاش رو به سمت بالا نگه دار. با سطح رویی تمیز پوشک، بچه رو تمیز کن. سعی کن مخصوصا اگه بچه پسره، پوشک رو باز نذاری که روی خودش یا شما ادرار نکنه. بعد با دستمال مرطوب ضد حساسیت یا پنبه مرطوب پشت و چین های پاهاش رو تمیز کن. اگه خیلی کثیف کاری شده، یه حوله دورش بپیچ و پاهای بچه رو در روشویی با آب ولرم بشور. بعد با حوله کامل خشکش کن. بهتره بعد از این مراحل از پماد ضد سوختگی هم استفاده کنی. حالا پوشک کثیف رو کنار بذار که بعدا پکش کنی و در یک کیسه قرارش بدی. پوشک تمیز رو زیر بچه بذار تا جایی که تا نیمه کمرش بیاد. جلوش رو هم تا شکمش و نافش بالا بیار. بعد چسب هاش رو ببند که کیپ شه ولی اونقدری محکم نبند که بچه اذیت بشه. مراقب باش زیادی شل هم نبندیش. بعد میتونی لباسش رو تنش کنی و جفتتون یه نفس راحت بکشین! اگه کنار میز تعویض از سطل آشغال های مخصوص تعویض داشته باشی خیلی خوب میشه ولی سعی کن برای جلوگیری از پراکنده شدن آلودگی و باکتری در محیط، مدفوع رو از پوشک در توالت بریزی.

چگونه پوشک نوزاد را عوض کنیم؟

پیشنهاد من برای راحت تر شدن مراحل تعویض

مراحل رو کامل واست توضیح دادم. امیدوارم که از این به بعد کارت راحت تر بشه. من سرویس خواب کودک مورد نظرم از بالسا خریدم که میز تعویض بچه هم جدا داشت. من سرویس خواب بلوط رو سفارش دادم که میزش یه عالمه جا داره که وسایل بچه رو توش بذاری. میتونی لباس راحتی هاش رو تو کشوهای زیرتر بذاری و پوشک و لوازم تعویض رو توی کشوهای بالاتر که موقع تعویض راحت باشی و مجبور نشی خم بشی که برای بچه هم خطرساز بشه. تخت مدل بلوط هم خیلی به سلیقه من نزدیک بود ولی تنوع کارهاشون بالا بود و من با خیال راحت تونستم به بقیه دوستام هم معرفی کنم. کم کم دارم تصمیم میگیرم که برای خودمون هم از سرویس خواب های بالسا بخرم چون از کیفیتش خیلی راضی ام و طراحی کارهاشون هم خیلی شیک و کلاسیکه. اگه دوست داشتین سایتشون و یا پیج اینستاگرامشون رو ببینین که هم با محصولاتشون آشنا شین هم مدل های متنوعشون رو ببینین و تصمیم بگیرین. امیدوارم این مطلب به دردتون خورده باشه و بتونین از تمام جوانب مادر شدنتون لذت ببرین!

جدیدترین مطالب