کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا

کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا

تاریخچه قهوه روبوستا

تولید قهوه روبوستا از جنگل‌های مرطوب مناطق گرمسیری آفریقا سرچشمه می‌گیرد، منطقه‌ای با توزیع جغرافیایی طبیعی گسترده از گینه تا اوگاندا و آنگولا، که در اشکال و اکوتیپ‌های متعدد رشد می‌کند. کشت این گونه در حدود سال 1870 در کنگو با استفاده از موادی که از منطقه رودخانه لومانی زائر به دست می‌آمد، آغاز شد. زیرگونه ای از روبوستا به نام​” kouillou” که بعدها تغییر نام داد​” conilon” از طریق تحریف زبانی هنگامی به برزیل معرفی شد.

 

در آغاز قرن، بذر روبوستا از کنگو به بروکسل فرستاده شد و از آنجا با نام​” روبوستا” به اندونزی، ارسال شد جایی که به دلیل بهره وری و مقاومت ظاهری آن در برابر زنگ برگ قهوه، به سرعت توسط کشاورزان پذیرفته شد. از اینجا، تولید قهوه روبوستا به حرکت خود در سراسر جهان ادامه داد و از طریق جاوه (با معرفی های بعدی از غرب آفریقا) وارد هند شد.

 

همانطور که قبلا ذکر شد، بسیاری از جابجایی روبوستا و افزایش محبوبیت تولید آن در این دوره ممکن است به گسترش زنگ برگ قهوه ( CLR ) نسبت داده شود، یک بیماری قارچی که گیاهان قهوه را ویران می کند. یکی از بزرگترین مزایای تولید روبوستا این است که این گونه دارای مقاومت طبیعی در برابر برخی از آفات و بیماری های اصلی است که بر تولید قهوه تأثیر می گذارد. آنها می توانند تحت شرایط سخت رشد کنند.

 

در حال حاضر، برترین کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا در آسیا و اقیانوسیه قرار دارند، مجموعاً بزرگترین تولیدکنندگان روبوستا هستند و 60 درصد از تولید جهان را در اختیار دارند. پس از این منطقه آمریکای جنوبی قرار دارد که 28 درصد از سهم قهوه روبوستا جهان را تولید می کند.

کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا

کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا

بهترین کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا در حال حاضر ویتنام، برزیل، اندونزی، اوگاندا و هند هستند که روی هم بیش از 90 درصد روبوستای جهان را تولید می کنند. از میان این تولیدکنندگان، ویتنام و اوگاندا مهمترین صادرکنندگان قهوه روبوستا هستند (برای مثال، برزیل بخش قابل توجهی از تولید خود را برای مصرف داخلی حفظ می کند). با این حال، تعداد فزاینده ای از کشورهایی که در حال حاضر تولید کننده قهوه عربیکا هستند، شروع به کشف روبوستا کرده اند. اینها شامل مکزیک، نیکاراگوئه، گواتمالا، و کلمبیا، هستند.

 

ویتنام پس از برزیل دومین تولید کننده قهوه در جهان است. با این حال، از نظر تولید روبوستا، ویتنام پیشرو در تولید قهوه روبوستا در سطح جهان است. بیشتر از 90 درصد از قهوه هایی که در کشور ویتنام کاشت و تولید می شوند از نوع قهوه روبوستا می باشد.

 

از آنجایی که تغییرات اقلیمی، چشم انداز کشاورزی سیاره را تشدید می کند، جهان به دلیل توانایی دانه روبوستا برای رشد در شرایط و اقلیم های مختلف به سمت مصرف بالاتر این نوع قهوه سوق پیدا می کند. دانه قهوه روبوستا نسبت به دانه قهوه عربیکا در برابر آفات مقاوم‌تر است به همین دلیل کشاورزان آن را گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه قهوه می دانند.

 

گیاه قهوه روبوستا، همانطور که از نامش پیداست، گیاهی قوی است و می تواند در دمای بیش از 30 درجه سانتی گراد رشد کند. با این حال برای رشد سالم به آب زیادی نیاز دارد. این گیاهان در ارتفاعات کم از سطح دریا تا 600 متر از سطح دریا رشد می کنند.

کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا

نحوه انتخاب قهوه روبوستا

قهوه روبوستا اغلب طعمی خاکی، تلخ و مزه شبیه بادام زمینی دارد. دانه های روبوستا نسبت به قهوه عربیکا کافئین بیشتری و قند طبیعی کمتری دارند، بنابراین طعم قهوه تند و طعم تلخ تری دارند.

 

قهوه روبوستا به دلیل طعم متمایز خود شناخته می شود که اغلب در مقایسه با قهوه عربیکا قوی تر، تلخ تر و اسیدی تر است. محتوای کافئین در دانه های روبوستا، تقریبا دو برابر دانه های عربیکا است. از آنجایی که کافئین به طور طبیعی تلخ است، دانه های روبوستا در مقایسه با عربیکا تلخ هستند. همین امر باعث شد که دانه های روبوستا بیش از حد برشته شوند، به این امید که تلخی کافئین را بپوشانند. دانه های روبوستا به دلیل محتوای کافئین بالایی که دارند برای تبدیل به قهوه فوری یا کافئین خالص ایده آل هستند. به همین دلیل بسیاری از مصرف کنندگان خرید قهوه روبوستا را ترجیح می دهند.

کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا

سوالات متداول

آیا قهوه روبوستا از قهوه عربیکا قوی تر است؟

بله، قهوه روبوستا نسبت به قهوه عربیکا محتوای کافئین بیشتری دارد و به آن طعمی قوی تر و پررنگ تر می دهد.

 

یک فنجان قهوه روبوستا چقدر کافئین دارد؟

محتوای کافئین موجود در قهوه روبوستا بسته به عوامل مختلفی مانند شرایط رشد، فرآیند برشته کردن و روش دم کردن می تواند متفاوت باشد. قهوه روبوستا به طور متوسط ​​حدود 2.7 درصد کافئین دارد.

 

آیا می توان از قهوه روبوستا در دستگاه های اسپرسو ساز استفاده کرد؟

قهوه روبوستا معمولاً در ترکیب اسپرسو استفاده می شود و می تواند طعمی غنی و قوی ارائه دهد.

 

آیا نوشیدن هر روز قهوه روبوستا بی خطر است؟

مصرف روزانه ایمن کافئین می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و به عوامل مختلفی مانند سن، وزن و سلامت کلی بستگی دارد. مهم است که مراقب مصرف کافئین خود باشید و از قهوه روبوستا در حد اعتدال لذت ببرید.

جدیدترین مطالب