لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

کلید عمومی و کلید خصوصی در بلاک چین

کلید عمومی و کلید خصوصی در بلاک چین

بلاکچین به معنای زنجیرهٔ بلاک است که به معنای یک دفتر کل توزیع‌شده و غیرمتمرکز و البته اشتراکی بوده که از سوابق بلاک‌ها تشکیل می‌شود. حتماً می‌دانید که هر بلاک به ذخیره‌سازی اطلاعات می‌پردازد که شامل مواردی مانند تاریخ، زمان و مبلغ خرید کاربران است. ضمناً در این اطلاعات، هیچ‌گونه اطلاعاتی از افراد مانند موارد هویتی قرار ندارد و این نشان از امنیت بلاکچین دارد. حال در این مقاله قصد داریم دربارهٔ موارد مختلف بلاکچین صحبت کنیم، خصوصاً کلید عمومی و کلید خصوصی که نقش قابل توجهی در این شبکه دارد.

کلید عمومی و کلید خصوصی در بلاک چین

علت‌های نیاز به شبکه بلاکچین

مفهوم بلاکچین در سال 1991 در قالب زنجیره‌‌ای از بلوک‌های امن معرفی شد که رفته‌رفته جای پایگاه‌ داده را در دنیا گرفت. در حال حاضر بسیاری از کسب‌وکارهای دیجیتال از این روش برای پیشرفت کارشان استفاده می‌کنند. اما سه دلیل اصلی وجود دارد که استفاده از این شبکه را مهم جلوه داده‌است که عبارت‌اند از:

 

• افزایش قدرت پردازش دیجیتال

طراحی بلاکچین بر پایهٔ رمزنگاری تعریف شده‌است و با توجه به ساختاری که دارد، به قدرت پردازش بیشتری برای محاسبات داده نیازمند است. در حال حاضر کامپیوترها با داشتن پردازنده‌های قدرتمند، امکان پردازش بیشتر را دارند که این امر سبب تقاضا برای استفاده از این فناوری شده‌است.

 

• رشد سریع جرایم سایبری

امنیت یکی از مهم‌ترین اهداف بلاکچین است که با سیستم رمزنگاری‌شدهٔ قدرتمند تا حد زیادی به این تقاضا پاسخ داده شده‌است. ناگفته نماند که جرایم سایبری در چند سال اخیر به‌شدت افزایش یافته‌است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هک حساب‌های یاهو و فیسبوک اشاره کرد.

 

• ظهور بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال

با ایجاد ارزهای مختلف بخصوص بیت کوین، فناوری بلاکچین نیز به جهت ایجاد و توزیع ارزها در بستر امن شکل گرفت. گفتنی است که در حال حاضر ازجمله دلایل محبوبیت و شناخته‌شدن بلاکچین بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند.

 

بررسی کلید عمومی و کلید خصوصی در بلاکچین

برای این‌که کاربران بتوانند در شبکهٔ بیت‌کوین به انجام معامله اقدام کنند، باید از برنامهٔ کیف‌پول استفاده کنند. این در حالی است که اکوسیستم بلاکچین به یک کیف‌پول اختصاصی مجهز است و هر کیف‌پول دارای دو کلید رمزنگاری‌شده مجزا بوده که کلید عمومی و خصوصی نام دارند.

 

کلید عمومی موقعیتی است که معاملات به آن سپرده و سپس خارج می‌شوند که آن را می‌توان به مانند یک شماره حساب دانست. ضمناً این کلید مانند امضای دیجیتالی کاربران در صفحهٔ اصلی بلاکچین است. به‌طورکلی کلید عمومی همان نسخهٔ کوتاه‌شده از کلید خصوصی است که به‌وسیلهٔ یک الگوریتم پیچیدهٔ ریاضی شکل گرفته‌است. حال برای این‌که وضعیت این دو کلید را بهتر درک کنید، مثالی را می‌آوریم.

 

صندوق انتقادات یک مدرسه را در نظر داشته باشید که دانش‌آموزان می‌توانستند نظرات‌شان را عنوان کنند و فقط کسی که کلید صندوق را در اختیار داشت، می‌توانست به محتویات صندوق دسترسی داشته باشد. حال پرواضح است که کلید عمومی همان صندوق انتقادات و کلید خصوصی همان کلید اصلی صندوق است که در دفتر مدرسه نگه‌داری می‌شود. البته تفاوت‌هایی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها فراموش کردن کلید خصوصی در بلاکچین است که در این صورت کاربران دیگر به کیف‌پول‌شان دسترسی نخواهند داشت.

کلید عمومی و کلید خصوصی در بلاک چین

نحوهٔ عملکرد بلاکچین

بلاکچین از چندین بلاک تشکیل شده‌است که به یکدیگر متصل هستند. اما برای این‌که بلاک جدید به بلاکچین تبدیل شود باید موارد زیر رخ دهد:

 

• شروع تراکنش

بلافاصله پس از ایجاد تراکنش در شبکه، بلاک جدید در بلاکچین شکل می‌گیرد. برای مثال اگر یک کاربر قصد اضافه کردن مقداری ارز اتریوم به کیف‌پول کسی را داشته باشد، تراکنش با ایجاد بلاک جدید در اکوسیستم اتریوم انجام خواهد شد.

 

• تأیید تراکنش

پس از آن‌که درخواست انتقال ارز به ثبت برسد، ماینرها مسئول تأیید تراکنش خواهند بود. درواقع برای این منظور نیاز است که کامپیوترها اطلاعات جدید را وارد سیستم کنند که در سراسر دنیا این کامپیوترها پخش شده‌اند.

 

• ذخیرهٔ معامله

اگر صحت معامله موردتأیید قرار بگیرد، مبلغ درخواستی کاربران برای واریز و امضای دیجیتالی در یک بلاک ذخیره می‌شود و درنهایت معامله به‌طورکلی یک در بلاک اختصاصی ثبت خواهد شد.

 

• اضافه شدن بلاک به بلاکچین (با به‌کارگیری هش)

پس از انجام مراحل عنوان‌شده، کلیهٔ معاملات یک بلاک تحت عنوان هش قرار گرفته‌است و در آخر در قالب یک بلاک جدید به بلاکچین افزوده می‌شود.

 

معرفی انواع بلاکچین

بلاکچین‌ها دارای دسته‌بندی‌های مختلف هستند که عبارت‌اند از:

 

• عمومی

در این نوع بلاکچین مثل بیت‌کوین، همهٔ کاربران توانایی عضویت در سیستم را دارند و محدودیت دسترسی وجود ندارد و درواقع امکان مشاهدهٔ محتویات بلاکچین عمومی در دسترس است. ضمناً ناگفته نماند که کاربران می‌توانند کامپیوترهای خود را به شبکه بلاکچین وصل کنند.

 

• خصوصی

این نوع بستر مانند بلاکچین‌های شرکتی محدودیت دسترسی به اطلاعات مانند دستمزد کارمندان وجود دارد که طبیعتاً برای ثبت‌نام و به‌کارگیری از این سیستم نیاز به تأییدیه احساس می‌شود.

 

• کنسرسیومی

این نوع بلاکچین نیمهٔ غیرمتمرکز است. استفاده از بلاکچین کنسرسیومی زمانی است که چند سازمان قصد همکاری با هم را داشته باشند و از این می‌توانند اطلاعاتشان را در یک بستر امن به اشتراک بگذارند.

 

• هیبرید

این نوع بلاکچین ترکیبی از بلاکچین عمومی و خصوصی است و با توجه به این‌که از مزایای هر دو بلاکچین بهره می‌برد، عملکرد مناسبی خواهد داشت.

کلید عمومی و کلید خصوصی در بلاک چین

جمع‌بندی

ساختار بلاکچین شامل مواردی مانند اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و اطلاعات کاربران است که در یک بلاک جداگانه به ثبت می‌رسد. این روزها تأثیر به‌کارگیری از این شبکه بیشتر از گذشته شده‌است و با توجه به گستردگی بلاکچین و اهدافی که دارد، می‌توان گفت که در آینده در پروژه‌های بیشتری به‌کار گرفته خواهد شد. حال اگر قصد دارید اطلاعات کامل‌تری دربارهٔ شبکه بلاکچین و نحوهٔ عملکرد این شبکه به‌دست آورید، کافی است به وب‌سایت والکس مراجعه کنید. گفتنی است که این وب‌سایت که درواقع یک صرافی است، به شما کاربران اجازهٔ خریدوفروش و نگه‌داری بسیاری از ارزها را می‌دهد که توصیه می‌کنیم حتماً این صرافی محبوب را بررسی کنید.

 

منبع :

https://www.khabaronline.ir/news/1731340/

جدیدترین مطالب