کمپکتور چیست و چه وظیفه ای در ساخت و ساز های امروزی دارد؟

کمپکتور چیست و چه وظیفه ای در ساخت و ساز های امروزی دارد؟

اگر یک فرد فعال در فضا های عمرانی هستید و حالا برای مقدمات ساخت و ساز های خود کمپکتور توانمند می‌ خواهید، قطعاً می‌ دانید که این ماشین باید با در نظر داشتن شرایط کار در پروژه عمرانی انتخاب شود. احتمالاً در مقام مجری عملیات ‌های عمرانی نگاه مسلطی در نحوه انتخاب کامپکتور مناسب دارید. البته در این بین می ‌توانید با نگاهی مشاور گونه همراه تجربه اهل فن مانند مجموعه فنی و مهندسی نیکاکورپ نیز بشوید و به نوعی از نظرات آنها برای انتخاب هر چه بهتر یک مدل کامپکتور مناسب استفاده کنید. و اما چرا بررسی کمپکتور مناسب تا این اندازه اهمیت دارد؟

 

هیچ ‌کس، هیچ سازه ‌ای را بر سطح زمین سست نمی ‌سازد. هموار بودن زمین برای ساخت ‌و ساز یک الزام همیشگی است؛ اما شرط کافی برای آغاز عملیات‌ های ساختمان ‌سازی نیست. چرا که هر زمینی هر اندازه هم که هموار باشد و یا هموار شده باشد، باید از لایه ‌های سخت و محکمی نیز برخوردار بشود تا بتواند تحمل بار سنگین سازه ‌های امروزی را داشته باشد. جدا از انواع ایده ‌های مهندسی عمران برای تقویت استحکام خاک، کوبش سطح خاک بهترین ایده برای متراکم سازی لایه ‌های سطحی خاک است. ایده ‌ای که تنها با استفاده از ابزاری با نام کمپکتور صورت می ‌گیرد.

کمپکتور چیست و چه وظیفه ای در ساخت و ساز های امروزی دارد؟

انتخاب کمپکتور مناسب

 

فضا های محدود و راه‌ حلی برای کوبش خاک آنها

قطعاً همه شما در سطح معابر شهری و یا جاده ‌های مواصلاتی انواع غلتک های بزرگ را دیده ‌اید که با هدف کوبش خاک، سعی در آماده ‌سازی زمین برای احداث جاده ها دارند. این غلتک ‌های سنگین ‌وزن بهترین ایده برای کوبش سطح خاک هستند. به شرط آنکه فضای کافی برای قدرت مانور آنها وجود داشته باشد.

 

در ساخت ‌و ساز های شهری همراه با فضا های محدود ساختمان ‌سازی چگونه بتوانیم قدرت مانور یک غلتک سنگین وزن را ایجاد کنیم؟ وقتی قرار است به هر ترتیبی سطح خاک را بکوبانیم و در این بین نمی ‌توانیم و یا صرف نمی ‌کند تا از غلتک ها استفاده کنیم، پس باید دست ‌به ‌کار شویم و فکر دستگاه ‌های دیگری برای کوبش خاک در سر داشته باشیم. انواع کمپکتور صفحه ‌ای و یا کمپکتور قورباغه ای با در نظر داشتن همین ایده‌ ها ساخته می شوند.

 

وقتی که فضای کار محدود است؛ اما شما قصد کوبش خاک را دارید، منطقی است که نیاز به یک دستگاه کوچک و در عین حال قدرتمند خواهید داشت. انواع کمپکتور صفحه ‌ای و البته کمپکتور قورباغه ای بهترین انتخاب برای شما هستند.

 

آشنایی با کمپکتور صفحه ای

ایده کلی در طراحی انواع کمپکتور راهسازی، ساخت ماشینی است که بتواند در سطح راه به مانند خودرو ها به حرکت افتاده و سطح خاک را بکوباند. مانند غلتک هایی که صحبتی مختصر در باب آنها انجام دادیم؛ اما وقتی قرار نیست فضای بزرگی مانند یک جاده را بکوبانیم، نیازی نیست تا با همان ایده ساخت ماشین ‌هایی با چرخ های سنگین همراه باشیم. مثلاً می توانیم با ایده کوبش خاک با استفاده از ضربات متوالی بر آن همراه شویم.

 

ضربه زدن بر سطح خاک تقریباً بهترین روش برای کوبیدن آن است. البته این ضربات باید به اندازه کافی سنگین و به تعداد بالا باشد. برای این منظور دستگاه کمپکتور صفحه ای را ابداع کرده ‌اند.

 

در کمپکتور صفحه ای شاهد حضور یک صفحه فولادی با ضخامت بالا و البته بسیار سنگین وزن هستید که می‌ تواند تحت تاثیر قدرت موتور های بنزینی با حضور یک ساز و کار کاملاً مکانیکی از قدرت حرکت ‌های نوسانی برخوردار شود. حضور موتور های بنزینی باعث شده تا گاها این تجهیز را با نام کمپکتور بنزینی نیز بشناسند. لکن آنچه در شناخت کمپکتور دستی از مدل ‌های صفحه ای اهمیت دارد، قدرت کوبش آن است. قدرتی که با ابعاد صفحه فولادی ارتباط مستقیمی دارد. هر چه ابعاد صفحه بزرگتر می‌ شود و یا اینکه ضخامت آن بیشتر باشد، در نتیجه وزن آن نیز افزایش پیدا کرده، قدرت کوبش بالاتری حاصل خواهد کرد. البته افزایش وزن با افزایش سطح صفحه باعث خلق کمپکتور صفحه ‌ای با ظرفیت کاری بالاتری خواهد شد؛ اما در ظرفیت کاری برابر، می ‌توان با افزایش ضخامت قدرت کوبش قویتری را حاصل آورد. در نظر داشته باشید که ضخامت ضخیم تر نیاز به قدرت موتوری بالاتری دارد.

 

آشنایی با کمپکتور قورباغه ای

کمپکتور قورباغه ای از دیگر مدل ‌های رایج در طراحی انواع کمپکتور دستی می باشد. ایده طراحی کمپکتور قورباغه ای نیز به مانند مدل‌ های صفحه‌ ای بر اصل کوبش خاک با استفاده از ضربات متوالی بر سطح آن می باشد؛ اما اسلوب خلق این ضربات در طراحی کمپکتور قورباغه ای کاملاً متفاوت از مدل ‌های صفحه ای است.

کمپکتور چیست و چه وظیفه ای در ساخت و ساز های امروزی دارد؟

آشنایی با کمپکتور قورباغه ای

 

در طرح ساخت کمپکتور قورباغه ای این تمام دستگاه است که همراه با یک سیستم مکانیکی قابلیت پرش پیدا کرده و کوبش خاک بر اثر وزن بالای خود دستگاه حاصل می شود. کمپکتور قورباغه ای از سطح کوبش کوچکی بهره ‌مند می ‌باشد؛ اما با توجه به ماهیت کار آن، با استفاده از وزن کامل خود دستگاه می تواند عمق کوبش فشرده ‌تری را حاصل آورد.

 

کمپکتور ها مجموعه ماشین آلات ساختمانی از مدل های موتوری با قطعات بسیار می باشند. این ماشین باید بتواند در سطح فضای ساخت و ساز شما از قدرت مانور کافی برخوردار باشد. در غیر این صورت نمی تواند پاسخگوی شایسته ای برای مسیر پیشرفت عملیات های ساخت و ساز شما باشد. تحلیل کامل از شناخت تا انتخاب یک کمپکتور مناسب نیاز به مهارت کافی در شناخت کامل از این ماشین را طلب می کند. شما می توانید همراه با تجربه شرکت نیکا کورپ به راحتی با نگاهی حرفه ای در شناخت این ماشین همراه باشید.

جدیدترین مطالب