0 تا 100 کنترل کیفیت جک پنوماتیک با پاسکال استور

0 تا 100 کنترل کیفیت جک پنوماتیک با پاسکال استور

جک پنوماتیک یکی از اجزای سیستم‌های پنوماتیک بوده و می‌توان کارایی زیاد آن را با‌توجه به سیلندر‌هایی که دارد، به‌راحتی حدس زد. جدا از کاربرد آن برای صنایع مختلف و مکان‌های گوناگون، به‌صورت کلی می‌توانید از این وسیله برای انتقال نیرو و به‌وجود‌آوردن حرکت خطی به‌عنوان یک واحد اساسی و مهم بهره ببرید. از آنجایی‌که این محصول دارای انواع مختلفی است، هر‌ کدام از آن‌ها عملکردی منحصربه خود دارند و می‌توان آن‌ها را برای مکان‌ها و موقعیت‌های متنوع به‌کار برد. پیش از خرید این محصول، ابتدا باید با انواع جک پنوماتیک آشنا شوید!

جک پنوماتیک

نحوه کارکرد جک پنوماتیک

درون این وسیله سیلندر‌هایی قرار دارد که این بخش‌ها با استفاده از فشار هوا عمل می‌کنند. برای عملکرد کل این سیستم، ابتدا هوای فشرده‌شده باید به‌وسیله واحد مراقبت که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها است، به‌وجود آمده و سپس از شیر برقی عبور کند. پس از آنکه هوای فشرده آماده شد، حال باید از طریق شیلنگ اصلی و سایر اتصالات به مجرای ورودی جک برسد. از این بخش به بعد است که تمامی بخش‌ها می‌توانند با این محرک اولیه کار خود را آغاز کنند. البته این هوای فشرده در محفظه اصلی محفوظ می‌شود و راه فراری پیدا نمی‌کند.

 

طبق همین زندانی‌شدن هوا در محفظه جک پنوماتیک، این چیزی که حالا فشار زیادی دارد سعی می‌کند راه خروج خود را پیدا کند. وقتی راه فراری وجود نداشته باشد، سطح پیستون از طریق آن فشار زیادی را تحمل می‌کند. این نیرو که از این طریق به‌وجود می‌آید، باعث می‌شود که شافت به سمت بیرون رانده شود. پیستون زمانی در این حالت عمل می‌کند که از سمت دیگر هم فشاری را به خود ببیند. بر ‌اساس نیرو‌هایی که به 2 سمت پیستون وارد می‌شوند، حال جک پنوماتیک می‌تواند کارکرد خود را آغاز کند.

 3 مورد جک پنوماتیک

انواع جک پنوماتیک

از آنجایی‌که این محصول با هوای فشرده‌شده کار می‌کند، به آن سیلندر بادی هم می‌گویند. این سیلندر بادی که عملکردی در محدوده فشار 1.5 الی 12 بار دارد، در دسته‌بندی‌های متنوعی قرار می‌گیرد. می‌توان انواع پروفیلی، راهنما‌دار، کامپکت، رادلس، اکچیتور خطی، قلمی و روتاری را یکی از بزرگ‌ترین دسته‌بندی‌ها در این حیطه دانست؛ اما به‌صورت کلی جک‌های پنوماتیک به 2 شکل تقسیم شده و در ‌واقع 2 نوع کلی را دربرمی‌گیرند. می‌توان از جک‌های یک طرفه و 2 طرفه به‌عنوان انواع دسته‌بندی کلی این محصول نام برد.

جک پنوماتیک

یک طرفه

بر ‌اساس وزنی که روی جک اصلی قرار می‌گیرد، این نوع تنها توانایی حرکت در یک مسیر را داشته و فقط می‌تواند همان را زیر سلطه خود گرفته و کنترل کند. اصلی‌ترین بخشی که می‌تواند این وسیله را به سمت برگشت حرکت دهد، همان وزن وسیله است. البته وجود یک پورت در قسمت ورودی یا خروجی آن هم در این عمل بی‌تاثیر نیست. این پورت می‌تواند باد یا همان هوای فشرده‌شده را وارد سیلندر جک کند.

یک مدل جک پنوماتیک

2 طرفه

همان‌طور که گفته شد، مدل یک‌طرفه تنها توانایی حرکت به سمت بازگشت را دارد و نمی‌تواند وسیله‌تان را به سمت دیگری حرکت دهد. این در حالی است که نوع 2 طرفه می‌تواند هم در جهت جلو و هم عقب یا همان رفت و برگشت حرکت کرده و این مسیر‌ها را مورد کنترل خود قرار دهد. در ‌واقع، منظور از این عمل و کنترل مسیر رفت و برگشت، همان قابلیت باز و بسته‌شدن جک است. نیروی بادی که وارد آن می‌شود، می‌تواند سیلندر و سپس پیستون را به‌کار انداخته و جک را باز و بسته کند.

 

با‌وجود آنکه در مدل یک‌طرفه تنها یک پورت برای ورود باد وجود داشت، نوع 2 طرفه دارای 2 پورت است تا هم کار ورود باد و هم خروج آن را انجام دهند. زمانی‌که قصد انتخاب و خرید این محصول را دارید، باید به قطر و همچنین فشار باد آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. هر چه قطر این محصول و همچنین فشار باد آن بیشتر باشد، جک پنوماتیک قوی‌تری خواهید داشت، که می‌توانید با استفاده از آن نیروی بیشتری را حرکت دهید.

اجزای جک پنوماتیک

اجزای جک های پنوماتیک

با‌توجه به آنکه این وسیله دارای انواع مختلفی است، به‌طبع اجزای فرعی آن هم نسبت به یکدیگر تفاوت‌هایی دارند؛ اما به‌صورت کلی اجزای اصلی آن‌ها یکسان هستند.

 

سیلندر: این بخش، استوانه‌ای تو‌ خالی است که پیستون داخل آن حرکت می‌کند. برای آنکه پیستون بتواند حرکت آسان و روانی داشته باشد، بخش داخلی پیستون باید صیقل‌ داده شود. وقتی از سیلندر با ضخامت زیاد استفاده کنید، امکان رسیدن آسیب به بخش داخلی کمتر می‌شود.

 

شافت جک: شافت بخشی است که باید مقاومت زیادی داشته باشد و در‌ واقع نشکند؛ به همین دلیل آن را از جنس فولاد یا کروم می‌سازند.

4 مدل جک پنوماتیک

کفشکها: پورت‌ های ورودی و خروجی در نوع 2 طرفه و پورت ورودی در نوع یک طرفه، برای سوار‌ شدن روی دستگاه در قسمت کفشک تعبیه شوند. این بخش از جنس آلومینیوم ساخته شده است.

 

پیستون: این بخش که از جنس آلومینیوم است و وظیفه ورود و خروج به داخل سیلندر را دارد، تا از این طریق بتواند نیروی مورد‌ نیاز را به‌ وجود بیاورد.

 

ضربهگیر: ضربه‌گیر روی کفشک‌ها قرار می‌گیرند تا حرکت جک را موقع بالا و پایین‌ شدن در حالت یکنواخت قرار دهند. این بخش باعث می‌شود تا پیستون از فرود ناگهانی در امان بماند.

جک پنوماتیک در صنعت

کاربرد جک پنوماتیک

مهم‌ترین مسئله‌ای که در این زمینه وجود دارد، مربوط به نوع وسیله‌ای است که خریداری می‌کنید. به‌صورت کلی، از جک پنوماتیک برای پرس قطعات، طراحی گیره پنوماتیک، فشرده‌کردن قطعات، تولید خودرو، تولید مواد غذایی، پرس قطعات و… بهره می‌برند. اگر قرار باشد این کارایی‌ها را تفکیک کنیم، تنها می‌توانیم در ‌صورت تقسیم‌بندی نوع یک طرفه و 2 طرفه آن، این کار را انجام دهیم. برای مثال از نوع یک طرفه اغلب برای کار‌های صنعتی، پرس قطعات، جدا‌کردن قطعات از قالب‌ها و ساختن گیره‌ها استفاده می‌شود.

 

از دیگر کارایی‌های این محصول می‌توان به خط تولید الکترونیکی در کارخانه‌های مختلف، به‌خصوص دارو‌سازی، اشاره کرد.

6 مدل جک پنوماتیک

عوامل موثر بر طول عمر جک پنوماتیک

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند تاثیر بسیاری در این زمینه داشته باشد، مربوط به جنس قطعات داخلی دستگاه است. البته در کنار جنس، باید به قطر و اندازه دقیق آن‌ها هم توجه داشت. برای مثال اگر سیلندر از ضخامت کمی برخوردار باشد، هنگام عبور پیستون ساییده شده و به مرور زمان نازک می‌شود. در این زمان است که کارایی اولیه خود را از ‌دست می‌دهد. از دیگر عوامل می‌توان به استفاده از دستگاه با‌توجه به نوع آن اشاره کرد.

 

وقتی جک پنوماتیک‌تان یک طرفه است، تنها باید در همان حیطه از آن انتظار داشته باشید و کار‌هایی که مربوط به این دستگاه نمی‌شوند را با آن انجام ندهید تا جک طول عمر بالایی داشته باشد.

2 مدل جک پنوماتیک

نتیجه گیری

جک پنوماتیک که با هوای فشرده کار می‌کند، با‌ توجه به انواع مختلفی که دارد، در حیطه‌های مختلف صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قصد تهیه یکی از آن‌ها را دارید، می‌توانید به‌ صورت مستقیم از شرکت آراز فخر آذر خرید کنید. برای این کار کافی است وارد سایت پاسکال استور شده و با‌ توجه به نیاز خود، یکی از انواع مختلف سیلندر پنوماتیک را سفارش دهید. این فروشگاه، خدمات پس از فروش داشته و محصول‌تان را در سریع‌ترین زمان ممکن به دست‌تان می‌رساند.

جدیدترین مطالب