گرافیت چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

گرافیت چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

گرافیت یکی ماده معدنی است که در اثر ترکیب شدن رسوبات کربن دار با محلول های هیدروترمال به وجود می آید.

 

این ماده که در طبیعت نیز وجود دارد  از بلور های شش وجهی تشکیل شده و ساختار آن مانند خاک است. این ماده از خواص فوق العاده ای برخوردار است به همین دلیل نیز در حال حاضر در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.  به طور مثال نیز می توان به حوزه هایی مثل باتری سازی و صنایعی همچون لوازم خانگی و خودرو سازی اشاره کرد.

خرید گرافیت

ویژگی های گرافیت

مهم ترین ویژگی های گرافیت به شرح ذیل است:

 

• مقاومت حرارتی بالا

یکی از مهم ترین ویژگی های گرافیت این است که مقاومت حرارتی بالایی دارد و به خوبی می تواند گرمای موجود در طبیعت را تحمل کند.

 

• رسانا بودن

یکی دیگر از ویژگی های گرافیت این است که تعداد زیادی الکترون آزاد دارد و جریان الکتریسته را به بهترین وجه ممکن انتقال می دهد.

 

• روان کننده

گرافیت خاصیت روان کنندگی بالایی دارد و می تواند احتمال بروز اصطکاک را به طور قابل ملاحظه ای کاهش بدهد.

 

• ضد اشتعال

ساختار گرافیت به گونه ای است که در برابر اشتعال مقاوم است و آتش نمی تواند به آن نفوذ کند.

 

• ثبات شیمیایی

گرافیت دارای ثبات شیمیایی است و زمانی که در معرض خوردگی و مواد شیمیایی قرار می گیرد آسیب نمی بیند و خواص خود را حفظ می کند.

 

• باز دارنده اشعه

ساختار گرافیت به گونه ای است که می تواند تششعات را دفع کند و اثراث مخرب آن ها را به حداقل برساند.

 

فرمول شیمیایی گرافیت

گرافیت دارای فرمول شیمیاییC  است و يك ساختار متبلور دارد. جالب است بدانید که بلور های این کانی شش ضلعی هستند و  با چشم غیر مسلح نیز دیده می شوند.

 

عوامل موثر بر قیمت گرافیت

مقدا قیمت گرافیت بر اساس مؤلفه های مختلفی تعیین می شود و از آن جایی که اکثر این مؤلفه ها ثبات ندارند و مدام تغییر می کنند گرافیت در بازه های زمانی مختلف با قیمت های متفاوتی به بازار عرضه می شود. این در حالی است که قیمت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به هیچ وجه نمی توان آن را نا دیده گرفت. به همین دلیل نیز ما در این قسمت به طور اختصاصی در مورد قیمت گرافیت صحبت می کنیم و به برخی از مؤلفاتی که بر قیمت گرافیت تأثیر می گذارند اشاره می کنیم. این مؤلفه ها عبارتند از:

 

• کیفیت

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مؤلفه هایی که در حین تعیین قیمت گرافیت، مورد توجه قرار می گیرد کیفیت آن است که آن هم بر اساس میزان خلوص کربن تعیین می شود. به عبارت بهتر هر چه خالص تر باشد با قیمت بیش تری به فروش می رسد.

 

• میزان تقاضای

یکی دیگر از عواملی که در حین تعیین قیمت گرافیت در نظر گرفته می شود میزان تقاضا و کشش بازار است که قاعدتاً هر چه بیش تر باشد قیمت این محصول نیز بیش تر می شود.

 

• قیمت زغال سنگ

شاخصه دیگری که بر قیمت گرافیت تأثیر می گذارد قیمت زغال سنگ است. دلیل این موضوع نیز این است که زغال سنگ یکی از مهم ترین ترکیباتی است که برای ساخت گرافیت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

• برند و شرکت تولید کننده

نکته دیگری که در حین تعیین قیمت گرافیت، به آن توجه می شود برند تولید کننده این محصول است که مسلماً هر چه معتبر تر و خوشنام تر باشد قیمت بیش تری برای محصولات خود تعیین می کند. البته از آن جایی که معمولاً محصولات برند های معتبر کارایی خوبی دارند، با قیمت خیلی بالایی به بازار عرضه می شوند. اما اکثراً با بالا بودن قیمت آن ها مشکلی ندارند و حاضر اند در ازای خرید آن ها هر هزینه ای را بپردازند.

 

• نرخ ارز

آخرین عاملی که در حین محاسبه قیمت گرافیت مورد توجه قرار می گیرد نرخ ارز است که به دلیل نوساناتی که گاه و بی گاه در بازار رخ می دهد تغییر می کند و قیمت کالا های زیادی را تحت تأثیر قرار می دهد.

گرافیت

خدمات تجارتگرام برای خرید گرافیت

تجارتگرام که یکی از معتبر ترین و مجهز ترین فروشگاه های عرضه کننده گرافیت است در بستر اینترنت فعالیت می کند. این وبسایت خدمات ویژه ای به کاربران خود ارائه می دهد و از همه لحاظ مورد تأیید است. شما نیز اگر قصد خرید گرافیت را دارید حتماً به این فروشگاه مراجعه کنید تا بتوانید بهترین نوع گرافیت را با قیمتی مناسب خریداری کنید و از امکانات ویژه این فروشگاه نیز بهره مند شوید.

 

تذکر:  اگر در مورد گرافیت و انواع مختلف این ماده اطلاعات کافی ندارید حتماً قبل از این که برای خرید آن اقدام کنید با یک کارشناس مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید. با این راهکار سریع تر گزینه مورد نظر خود را پیدا می کنید و می توانید تا حد قابل ملاحظه ای، در پول خود صرفه جویی کنید.

جدیدترین مطالب