لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

۵ جنگل زیبا و تماشایی در ایران

۵ جنگل زیبا و تماشایی در ایران

برای دیداری عاشقانه با پاییز هزار رنگ در روزهای پایانی شهریور هیچ میعادگاهی بهتر از دامان طبیعت و جنگل‌های دل‌فریب و انبوه کشور نیست؛ ریه‌های گران‌بهای ایران که زودتر از هر جای دیگری لباس نارنجی و طلائی خود را به تن کرده و به استقبال پادشاه فصل‌ها می‌روند. در این مطلب به معرفی ۵ جنگل زیبا و تماشایی ایران خواهیم پرداخت تا چنانچه با رزرو بلیط هواپیما آنلاین راهی مناطق خوش‌منظره کشور شدید، از این مواهب شگفت‌انگیز طبیعت نیز غافل نشوید.

 

جنگل گیسوم گیلان

برای گذر از تونلی بزرگ از درختانی کهن‌سال، دالان سرسبزی که در انتها به ساحل دل‌فریب دریای خزر منتهی می‌شود، باید بلیط قطار تهران رشت را خریداری و از جنگل گیسوم گیلان بازدید کنید. این جنگل خوش‌منظره که به پارک جنگلی گیسوم نیز شهره است، در ۱۵ کیلومتری جنوب تالش و ۹۰ کیلومتری جاده رشت به آستارا جای گرفته و بیش از ۸۰ هکتار از وسعت این منطقه دیدنی و سرسبز را به خود اختصاص داده است. جنگل گیسوم دو جلوه‌ی متفاوتی از طبیعت نفس‌گیر شمال کشور را به نمایش گذاشته است: مناظری خیره‌کننده از گیاهانی سرسبز و درختانی سر به فلک کشیده و چشم‌اندازهایی شگفت‌انگیز و رؤیایی از ساحل دریای نیلگون خزر. پیاده‌روی یا رانندگی در دالان سرسبز و زمردینی که شاخ و برگ درختان تنومندش بر مسیری خوش‌منظره سایه افکنده و آبی دریا در افق زیبایش موج می‌زند، قطعاً تجربه‌ی ناب و یگانه‌ای خواهد بود و هر شیفته‌ی طبیعتی را به وجد خواهد آورد. ساحل گیسوم امکانات تفریحی و رفاهی مطلوبی دارد و برای شنا و آبتنی و انجام دیگر تفریحاتی نظیر جت اسکی، قایق‌سواری، پاراسل، چتربازی (پاراگلایدینگ) و رانندگی با موتورهای چهارچرخ مقصد بسیار مناسبی محسوب می‌شود. این ساحل از دو منطقه‌ی مجزا برای شنای آقایان و بانوان تشکیل شده و پلاژهای مجهز و تمیزی را نیز برای آرمیدن در ساحل و تماشای طبیعت دل‌فریب این منطقه در خود جای داده است.

 

جنگل ابر شاهرود

طبیعت ایران سرشار از شگفتی‌هاست؛ گاهی جنگلی را در کنار دریایی نیلگون خواهید یافت و گاهی در جوار بیابانی بی آب و علف و در آغوش ابرها. جنگل ابر شاهرود کرمان همان‌گونه که از نام آن نیز پیداست، منطقه‌ی سرسبزی است پوشیده از اقیانوسی از ابرها، مکانی شگرف و اثیری، بازمانده از جنگل‌های چند میلیون ساله‌ی هیرکانی که با طبیعت بکر و رؤیایی خود در استان کویری سمنان دلربایی و عاشقان مناظر منحصربه‌فرد طبیعی را به رزرو بلیط هواپیما آنلاین به مقصد این خطه‌ی دیدنی کشور ترغیب می‌کند. طبیعت چشم‌نواز این جنگل در حقیقت زائیده‌ی شرایط آب و هوایی متفاوتی است که در آن قرار گرفته است: جنگل ابر شاهرود در نقطه‌ی تلاقی دو اقلیم متفاوت یعنی ناحیه پرفشار منطقه ابر و ناحیه کم فشار دشت گرگان جای گرفته و مرزی باریک را میان دو بوم‌سازگان متفاوت جنگلی و نیمه بیابانی ترسیم کرده است. نتیجه‌ی این تلاقی، اقیانوسی از ابرهایی است که جنگل را در برگرفته‌ و فضایی اثیری و ماورائی را پدید آورده‌اند. جنگل ابر زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی نیز است: از درختان بلوط، توسکا، افرا و شیردار گرفته تا حیواناتی نظیر شوکا، گرگ، خرس قهوه‌ای، خوک وحشی و اسب، محدوده‌ی وسیعی از گیاهان و جانوران اهلی و وحشی در این منطقه یافت می‌شود. دوچرخه‌سواری، طبیعت‌گردی، کوهنوردی، چادر زنی و شب‌مانی از تفریحاتی است که در جنگل ابر شاهرود می‌توانید تجربه کنید. طبیعت بکر و پائیزی این منطقه و آسمان پرستاره و ابرهایی که گویی برای دیدار با زمین فرود آمده‌اند، سوژه‌های نابی برای عکاسی محسوب می‌شوند، بنابراین در زمان سفر به این جنگل حتماً دوربین عکاسی خود را در چمدان بگذارید.

۵ جنگل زیبا و تماشایی در ایران

جنگل راش سوادکوه مازندران

جنگل راش سوادکوه را باید رأس فهرست بهترین جنگل های شمال برای تماشای مناظر پاییزی طلائی رنگ دانست. همان‌طور که از نام این جنگل پیداست، از درختان راش که از گونه‌های کمیاب درختی در جهان محسوب می‌شود، تشکیل شده است. ویژگی ممتازی که این جنگل را از دیگر مناطق جنگلی کشور متمایز می‌کند، طبیعت هزار رنگ پاییزی آن است. جنگل راش سوادکوه بهشتی از مظاهر زیبای طبیعی و چشم‌اندازهایی متمایز و یگانه است. طبیعت آسمانی این جنگل آرامش از دست رفته در میان دشواری‌ها و روزمرگی‌های زندگی را به شما باز می‌گرداند و فرصتی دوباره را برای تقویت حس زیبایی‌شناختی و آشتی با طبیعت که مادر حقیقی هر موجودی است، به شما می‌بخشد. دیدنی‌ها و تفریحات گوناگونی در این جنگل برای شما فراهم شده است: از جنگل نوردی و طبیعت‌گردی در مناظر بکر و رؤیایی این منطقه گرفته تا پیک نیک، عکاسی و دوچرخه‌سواری، جنگل راش سوادکوه فرصت‌های زیادی را برای آرامش و خوش‌گذرانی پیش روی شما قرار می‌دهد. این جنگل از رودخانه خروشانی نیز برخوردار گشته تا صدای جاری شدن آب همراه با نوای دل‌انگیز پرندگان سمفونی گوش‌نوازی را خلق و آرامش مطلق را در قالب جلوه‌هایی سمعی و بصری پیشکش بازدیدکنندگان کند.

 

جنگل حرا قشم

گرچه جنگل‌های برتر کشور غالباً در مناطق شمالی قرار گرفته است، مناطق جنوبی کشور نیز عاری از مواهب طبیعی سرسبز و زیبا نیست و شماری از جاذبه‌های طبیعی نادر ایران را در خود جای داده است. جنگل حرا نمونه‌ای مثال‌زدنی از شگفتی‌های طبیعت یگانه‌ی این خطه از ایران است؛ مقصدی شگرف و بی‌همتا که با پوشش گیاهی منحصربه‌فرد خود در دل آب‌های نیلگون خلیج فارس جا خوش کرده و با وسعتی معادل ۸۶۰۰۰ هکتار، بخش وسیعی از طبیعت سرسبز این منطقه را به خود اختصاص داده است. جنگل حرا نه تنها جز میراث طبیعی کشور است بلکه یک منبع ارزشمند اکولوژی در ایران محسوب می‌شود، چراکه از گونه‌های کمیاب گیاهی و جانوری محافظت می‌کند. پوشش اصلی گیاهی این جنگل را درختانی تشکیل داده‌اند که به حرا شهرت دارند. این درختان که طول آن‌ها به شش متر نیز می‌رسد، ریشه در آب دارند و قادرند با تبدیل آب شور به آب شیرین به بقای خود در این منطقه ادامه دهند. قطعاً رزرو بلیط هواپیما آنلاین و بازدید از جنگل حرا قشم که جزء عجایب هفتگانه این منطقه محسوب می‌شود، تجربه‌ی متفاوتی را برای شما رقم خواهد زد و منظره‌ی متفاوتی از طبیعت ایران را پیش چشمان شما خلق خواهد کرد.

۵ جنگل زیبا و تماشایی در ایران

جنگل ناهارخوران گرگان

بعید است شیفته‌ی طبیعت ایران باشید و نام جنگل ناهارخوران گرگان را نشنیده باشید. مناظر پاییزی این جنگل شگفت‌انگیز عاشقان طبیعت را مجذوب و مفتون زیبایی‌های توصیف‌ناپذیر خود می‌سازد. در حقیقت ناهارخوران را باید مرکز فرمانروایی فصل پاییز دانست، مقصدی شگرف و باشکوه با مناظری سحرانگیز و جادویی که در هر فهرستی از بهترین جنگل های شمال جایی به خود اختصاص داده است. جنگل ناهارخوران گرگان منطقه‌ی سرسبز و زمردینی متشکل از انبوهی از گونه‌های گیاهی و جانوری است که در دل جنگل‌های هیرکانی و ۴۰ میلیون ساله‌ی شمال کشور جا خوش کرده است و عاشقان طبیعت را بسوی خود فرا می‌خواند. این جنگل حدود ۳۰۰ هکتار وسعت دارد که نیمی از این مساحت به پارک جنگلی نهارخوران اختصاص یافته است و توسط شهرداری گرگان مدیریت می‌شود. تجربه‌ی بازدید از این مقصد دیدنی در پاییز برگ‌ریز و زمانی که جنگل جامه‌ی پاییزی رنگارنگ خود را به تن می‌کند لذتی زائدالوصف به همراه دارد و در ذهن شما ماندگار خواهد شد.

جدیدترین مطالب