hpv

alefba

نیم نگاهی به گذشته

hpv

تنها شباهت آخرین ایرانی با جک اتوماتیک

مجموعه : رپورتاژ
تنها شباهت آخرین ایرانی با جک اتوماتیک

گاهی که یک تلاش موفق را در عرصه ای از عرصه های صنعتی، به چشم می بینیم، طبیعاتاً به مشاهده ی ادامه ی موفقیت هایی از جنس آن نیز علاقه مند خواهیم شد. پس از چند سال متمادی از آزمون و خطا در طرّاحی یک خودرو با هویت کاملاً ایرانی، این بار ایران خودرو به یک ثبات نسبی در اندیشه های طرّاحی و به یک فرم مقبول دست یافته است. و ضمن اینکه امکانات موجود را در نظر گرفته، کارایی مطلوبی را نیز تضمین نموده است.

 

دنا پلاس

پس از آنکه دنا در میان خودروهای ایرانی یک مقبولیت نسبی را برای خود محرز نمود، چشم ها و گوش های کارشناسان، به دنبال تلاش بعدی ایران خودرو بود. اگر خودرو دنا به غیر از موفقیت در فیس لیفتینگ، در موضوع امکانات رفاهی نیز، حد نصاب های بازار ایران را با خود داشت و خود به یک پلتفرم پایه بدل شد، می بایست پی آمد و پس آیند این محصول لااقل در یک زمینه ی خاص قدمی به جلو برداشته باشد. تمام این سخنان تا پیش از پرده برداری از محصول جدید ایران خودرو در حدّ نقد های کارشناسی باقی مانده بود. امّا زمانی که این محصول جدید، با نام دنا پلاس معرفی شد، همه چشم را تیز کردند و آستین نقد را هم بالا زدند. محصول جدید باید بررسی کارشناسی می شد.

 

دنا پلاس که سازنده ی آن مدّعی شده که نسخه ی پیشرفته ی دنا محسوب می شود و از نظر امکانات تقویت شده است، البته در زمینه ی طرّاحی بحث برانگیز است. امّا پیش از این فاکتور به برخی مشخّصات فنّی آن اشاره های مختصری خواهیم نمود.

تنها شباهت آخرین ایرانی با جک اتوماتیک

در برسی ها حجم موتور دنا پلاس با شگفتی فراوان، 2 سی سی از خودروی دنا کمتر و 1646 سی سی عنوان شده است. البته اظهارات رسمی ایران خودرو همان رقم 1648 سی سی را تأیید نموده است. با یک جعبه دنده ی دستی 5 سرعته از همان نوع دنا و سورن، دنا پلاس در 13.5 ثانیه از صفر به 100 کیلومتر می رسد. در حالی که این رکورد در دنا 1 ثانیه کمتر طول می کشد. مصرف سوخت دنا پلاس 7.7 در سیکل ترکیبی عنوان شده و گویا 0.1 لیتر از دنا موفق تر عمل می کند (!!!) تعداد اسب های بخار دنا پلاس نیز 113 ثبت شده و یک اسب بخار کمتر از دنا دارد. لذا سرعت نهایی دنا پلاس نیز با 1 واحد کاهش نسبت به دنا، 189 کیلومتر بر ساعت ثبت شده است. به غیر از تمام این تغییرات کاهنده ی جزئی، یک پلّه تنزّل در استاندارد آلایندگی، امّا چندان جزئی به نظر نمی رسد و باید از خودروساز وطنی پرسید که آیا استاندارد یورو 5 که برای دنا ثبت شده، برای دنا پلاس نیز قابل اجرا نبود؟ و یا نهاد اروپایی دستکاری های انجام شده در سیستم دنا را چندان نپسندیده که تأییدیه ی یورو 5 را برای آن صادر نماید؟

 

به هر رو دنا پلاس هم اکنون در بازار حاضر است و بارزترین تمایز آن با دنا در داشتن سانروف دو حالته و نمای جانبی قدری متفاوت است. این نمای جانبی متفاوت البته گمان می رود که حاصل نقدهای وارده به نمای جانبی دنا باشد، که با وجود انتطارات فراوان، بسیار شبیه به سورن و حتّی سمند بود. یعنی کمترین ابتکاری در تغییر قاب شیشه و دربها صورت نگرفته بود. لذا خودروساز با توجّه به این موضوع، سعی نموده با بالا بردن منتها الیه عقبی خط تراز قاب شیشه در درب ها قدری از اندازه ی شیشه ی عقب کاسته و طبیعتاً مشاهده ی منظره ی بیرونی را برای سرنشینان عقب سخت نموده است. کاری که تا پیش از این نیز در ماشین های هم خانواده سمند، چندان به آسانی انجام نمی شد. تغییر در خط تراز تحتانی قاب شیشه به همین مورد محدود نشده و در پایان این شیب ملایم جدید، یک برش اُریب زده شده و و بخشی از ستون عقبی سقف خودرو را برای تعبیه ی یک شیشه ی مثلثی نه چندان ضروری آماده ساخته است.

 

به موازات این خط تراز، خط دیگری نیز در از نوک تیز چراغ های عقب شروع شده و با عبور از روی درب ها به سمت گلگیر جلو کشیده شده است. بدنه و درب ها از محل این خط و در قسمت پایین تا سطح رکاب یک پارچه ی دنا پلاس تورفتگی قوسی حدود 1 سانتی متری را تجربه نموده است.

 

البته لیست قابل توجّهی از امکانات و تجهیزات الکترونیکی، شامل سانروف دو حالته ی مذکور، نمایشگرهای سرنشین عقب، نمایشگر جلو، سنسور و دوربین دنده ی عقب، چهار کیسه ی هوا، و … به این خودرو اضافه شده است. لیکن باز کاهش کارایی و تقلیل استاندارد آلایندگی آن جای بحث دارد.

 

قیمت دنا پلاس با تمام این توصیفات در نمایندگی ها 46 میلیون 200 هزار تومان عنوان شده است. که البته تا 3 میلیون تومان گرانتر از دنا است و مشاهده می کنیم که توجیه چندانی هم برای این افزایش قیمت وجود نداشته است.

 

جک j5 اتوماتیک

خودرویی که 5 ستاره ی موسسه ی تشخیص استاندارد ایمنی C-NCAP (نسخه ی چینی موسسه ی E-NCAP) را دریافت نموده و دارای جعبه دنده ی 4 سرعته ی اتوماتیک است، احتمالاً نزد مصرف کننده ی ایرانی باید خودروی مقبولی باشد. خصوصاً اگر از آخرین و جدیدترین خودروی ملّی 20 اسب بخار بیشتر قدرت داشته باشد و همان استاندارد آلایندگی یورو 4 را هم ارائه کند. جک j5 اتوماتیک البته آمارهای دیگری هم برای مقایسه با دنا پلاس دارد که از جمله ی آن ها میتوان به حجم بیشتر موتور، مصرف مشابه و شتاب مشابه و بلکه کمتر اشاره نمود. ضمن اینکه این خودرو نیز هم اکنون در داخل ایران تولید می شود و خرید آن از امتیاز حمایت ازمحصول تولید داخل نیز برخوردار است.

تنها شباهت آخرین ایرانی با جک اتوماتیک

قیمت جک j5اتوماتیک مبلغی نزدیک به 63 تا 66 میلیون تومان است. احتمالا همین نکته است که سبب می شود در رقابت با دنا پلاس، طرفداران کمتری داشته باشد. ضمن اینکه دناپلاس یک فرمت اسپرت است، ولی j5 کاملاً خانوادگی با ظاهری دیر چسب تر است.
البته شباهات اندکی نیز در بین این دو خودرو وجود دارد. مشهودترین این شباهت ها، خط موربی است که در باب قاب شیشه ی درب های دنا پلاس به آن اشاره شد و در قاب شیشه ی j5 نیز قابل مشاهده است. عجیب اینه که به همان مقدار نیز با ساختار و طراحی خودرو نامتناسب و نامتوازن است. دومین نکته هم البته خط دوم موازی با خط تراز شیشه های جانبی است که به همان سبک از نوک تیز چراغ عقب شروع و با عبور از درب ها تا گلگیر جلو رفته و به میانه ی بالایی قوس تایر جلو برخورد کرده است.

عطاری

عطاری

مهرپرواز

آسمان آبی

جدیدترین مطالب