نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

مقایسه اجمالی پارس تندر و تندر نود پلاس

مجموعه : رپورتاژ
مقایسه اجمالی پارس تندر و تندر نود پلاس

خودرو تندر نود سدان متوسطی است که توسط رنوموتورز فرانسه و با نام فرانسوی لوگان، پس از معرفی در سال 2004 میلادی راهی بازار شد. هدف از طراحی این خودرو پوشش نیاز خانواده‌های متوسط اروپایی بود و آنچه که هم اکنون در بازار جهانی عرضه میشود نسل دوم این خودرو می باشد که با نام رنو سیمبل شناخته می شود.

 

اما لوگان با نسل اول خود پا به بازار خودروی ایران گذاشت و توسط دو خودروسازی ایران خودرو و پارس خودرو با نام تندر نود برای تولیدات ایران خودرو و پارس تندر برای محصول پارس خودرو راهی بازار داخلی می شود که تفاوت های اندکی در ظاهر و بخصوص در نمای عقب پارس تندر قابل مشاهده است.
اتفاقی که در پارس تندر در قیاس با تندر نود قابل بحث است کیفیت نسبتا بهتر محصول پارس خودرو است که منجر به تفاوت قیمت و بازارپسندی بالاتر برای محصول پارس خودرو در بازار شده است.

 

پارس تندر در یک نگاه

مقایسه اجمالی پارس تندر و تندر نود پلاس

پارس تندر از یک موتور 1600 سی سی 16 سوپاپ بهره می برد. شیشه ها و آینه های برقی همراه گرمکن و قابلیت تنظیم ارتفاع و گودی کمر برای صندلی راننده از امکانات این خودرو است.
صندلی های خشک، در کنار پایداری نامناسب در پیچ ها و ظاهر ساده و بی روح خودرو از مشکلات جدی است که بسیاری از کاربران از آن شاکی هستند. اما با این وجود آنچه که سبب موفقیت این خودرو در بازار شد خلاء کیفیت خودروهای تولید داخل به علت بهره گیری از قطعات نامناسب و کیفیت نامطلوب مونتاژ بود و در زمان عرضه توانست گوی سبقت را از بسیاری از خودروهای هم رده خود علیرغم کاستی های ظاهری و رفاهی برباید.

 

تندر نود پلاس در یک نگاه

مقایسه اجمالی پارس تندر و تندر نود پلاس

تندر نود پلاس که توسط شرکت ایران خودرو ارائه می شود در حقیقت فیس لیفتی از نسل اول این خودرو یعنی تندر نود است که با تغییراتی در امکانات، ظاهر و برخی مشخصه ها همراه بوده است.

 

مقایسه ظاهری
مهم ترین تفاوت ظاهر تندر نود پلاس در قیاس با پارس تندر را باید در نمای جلو و عقب آن جستجو کرد. در نمای جلو استفاده از طرح جدید برای کاسه چراغها در کنار راهنماها، جلو پنجره متفاوت و خط دوم روی کاپوت که یک ظاهر هماهنگ برای خودرو ایجاد کرده و طرحی شبیه به لبخند دارد.
همچنین سپر خودرو که در نمونه اولیه بصورت دورنگ بود بصورت یکپارچه و کاملا هم رنگ بدنه شده است. تغییر در آینه های جانبی نیز مشهود است که شامل تغییر سایز آن و همرنگی کامل با رنگ بدنه است که هماهنگی بیشتری به وجود آورده است.

 

در نمای عقب اتفاق مشترک با نمای جلو در قیاس با پارس تندر، تغییر سپر جلو و یکپارچگی و همرنگی آن با بدنه است. روی صندوق عقب، لبه ای شبیه باله قابل مشاهده است که کارکرد دستگیره را دارد. همچنین مشکلی که در خصوص باز کردن صندوق عقب وجود داشت با قراردادن دگمه روی صندوق عقب مرتفع شده است.

 

در قسمت داخلی خودرو، بهره گیری از غربیلک فرمان با ظاهر متفاوت و مهم‌تر از همه قابلیت تنظیم ارتفاع برای آن و ایجاد بک لایت برای کلیدها، تغییر رودری ها و استفاده از رودری های مشترک با ساندرو با جای مدارک و عینک روی درب، و جای موبایل روی کنسول میانی، استفاده از رادیو پخش با قابلیت هندزفری و بهره گیری از دسته کنترل سیستم صوتی در پشت فرمان از دیگر تغییرات صورت گرفته میباشد.

 

مقایسه فنی
در زمینه فنی، محرکه خودرو تغییری نکرده و هر دو خودروی پارس تندر و تندر نود پلاس از محرکه مشترک بهره میبرند. بیشترین تغییرات فنی، در زمینه امنیت خودرو بوده که تقویت ترمز و سیستم EBD مهمترین آن می باشد و حس اطمینان بیشتری به راننده در مواجهه با موقعیت های خطرناک می دهد.

 

جمع بندی
در نهایت باید گفت آنچه که مصرف کنندگان اواع مدلهای تندر نود اعم از تندر نود ایران خودرو، تندر نود پارس خودرو و پارس تندر از تغییرات در پلتفرم کلی انتظار داشته اند به هیچ عنوان در تندر نود پلاس برآورده نشده است. تغییرات جزئی در ساختار داخلی خودرو، توام با چند تغییر فنی در فرمان و امنیت خودرو تنها توانسته ظاهر یکنواخت تندر نود را بهبود داده و مجموعا نمیتوان اتفاق بسیار قابل توجهی دانست که بتواند مقبولیت بالایی را با توجه به قیمت تندر نود پلاس در قیاس با قیمت پارس تندر یا قیمت تندر نود ایجاد نماید. بخصوص اینکه کیفیت مونتاژ پارس تندر در قیاس با محصولات ایران خودرو که تندر نود پلاس نیز از جمله آنهاست در سطح مطلوبتری قرار دارد.

 

لازم به ذکر است فیس لیفت صورت گرفته روی تندر نود اولین بار و هشت سال پیش توسط خودروسازی داچیا عرضه شد و نمی توان انتظار داشت که این فیس لیفت به روز باشد.

 

در نهایت باید گفت در میان سه نوع تندر نود عرضه شده توسط خودروسازهای داخلی، پارس تندر ظاهر نسبتا مقبولی در قیاس با دو نوع دیگر دارد و تغییرات ظاهری تندر نود پلاس، این خودرو را بیشتر به یک خودروی تیونینگ تبدیل کرده که این موضوع بازارپسندی آن را برای عموم کمتر کرده است، بخصوص اینکه این تغییرات هزینه نسبتا بالایی برای خریداران خواهد داشت و هنگام فروش خودرو نیز، فروشنده را گرفتار خواهد کرد. لذا خرید آن صرفا برای جوانان و افرادی که یک دوره سواری پارس تندر را تجربه کرده اند و به دنبال ظاهر متفاوت تری از این خودرو توامان با تغییرات جزئی هستند پیشنهاد می گردد.

جدیدترین مطالب