hpv

alefba

نیم نگاهی به گذشته

hpv

بررسی دو سدان چینی بازار ایران؛ چری آریزو 5 و بسترن B50F

مجموعه : رپورتاژ
بررسی دو سدان چینی بازار ایران؛ چری آریزو 5 و بسترن B50F

مدل های متنوعی از سدان های بزرگ و کوچک خانوادگی، هم اکنون در خیابان های ایران مشاهده می شوند که پس از محصولات تولید داخل و اصطلاحاً ایرانی، بخش بزرگی از این خودروها را نیز محصولات خارجی و بالأخص محصولات خودورسازان چینی تشکیل می دهد.

 

با آنکه عمده ی سدان های چینی در گروه خودروهای کوچک شهری قرار می گیرند، لیکن تعداد محدودی نیز در دسته ی بزرگ قامت های کلاس C جای دارند. از آن دسته می توان به برخی از محصولات ام جی و جیلی اشاره کرد. البته مقایسه ی کیفی یک خودروی کوچک خانوادگی با یک سدان کشیده ی بزرگ قامت چندان آسان و حتّی چندان درست به نظر نمی آید، لیکن اگر برخی آمارها و مشخصاً ارقام مربوط به قیمت ها بتواند در ردیف اشتراکات چنین محصولاتی قرار گیرد، می توان انگیزه ای حداقلّی برای مقایسه و بررسی یافت.

 

بسترن B50F

بررسی دو سدان چینی بازار ایران؛ چری آریزو 5 و بسترن B50F

بسترن از محصولات شرکت فاو در چین است. فاو (FAW) در واقع نام شرکت خودروسازی دولیت چسن است و تقریباً بیش از هر شرکت اتومبیل سازی شناخته شده ی دیگری در چین قدمت دارد. آغاز فعالیت این شرکت در خصوص تولید قطعات خودرو، ماشین های شهری، کشنده های دیزل و ابزارآلات معدنی، به سال 1958باز می گردد. برند بسترن این شرکت از خطوط تولید شاخص فاو بوده که تولید سدان های پهن قامت در آن به اجرا در می آید. در نمایشگاه های اخیر خودرویی در دبی، توکیو، لس آنجلس و پکن، حضور نسخه ای از تولیدات بسترن با عنوان بسترن پی توجّه طراحان و منتقدین را به خود جلب نموده بود. بسترن B50F از محصولات سال 2009 این شرکت بوده که تا حدود زیادی مبتنی بر پلتفرم نسل اول مزدا 6 طراحی شده است. حتّی برخی ویژگی های ظاهری آن یادآور مزداهای اسپرت سری RX است. لازم به ذکر است که مدل بستر B50 موجود در ایران از نسل دوم بوده و حرف اختصاری F در انتهای نام آن حاکی از فیس لیفتی است که این خودرو از آن بهره مند شده است.

 

چری آریزو 5

بررسی دو سدان چینی بازار ایران؛ چری آریزو 5 و بسترن B50F

چری آریزو، با چهره ای جلا یافته و تا اندازه ای شیک، بسیار شبیه به سدان های اقتصادی و کوچک چند سال اخیر هیوندا است. خطوط سیال در بدنه که البته همانند محصولات هیوندا چندان با فرم چراغ ها و سپرهای یک تکه ی جلو عقب همخوانی ندارد، قامتی خوابیده و گاه نوک تیز، چرخ های کوچک و رنگ آمیزی براق و متفاوت، از مشخصه های ظاهری این محصول است. آریزو 5 را شرکت چری در سال 2015 معرفی نمود و به طور وسیعی در داخل مرزهای چین به فروش آن اهتمام ورزید. حتّی مؤسسه ی ایمنی و استاندارد چینی C-NCAP، 4 ستاره ایمنی به چری آریزو 5 اعطا کرده است.

 

تفاوت های مهمّی در بین این دو سدان چینی می توان یافت که مشخص ترین آنها مشخصات ظاهر مجزّای آنها است. پس از آن به تفاوت در حجم و توان موتور های می توان اشاره نمود. بسترن B50F از یک موتور 1.8 لیتری با توان 142 اسب بخار و گشتاور 172 نیوتون متر در 4000 دور در دقیقه بهره می برد. لیکن موتور چری آریزو 5 یک موتور 1.5 لیتری 116 اسب بخاری است که با 3800 دور در دقیقه گردش محور، 141 نیوتون متر گشتاور تولید می کند. البته هر دو موتور از نوع چهار سیلندر 16 سوپاپه هستند. موتور بسترن B50F طبق گزارشات از موتورهای تولیدی شرکت فولکس واگن است. (شرکت فاو با خودروسازان جهانی بسیاری از جمله فولکس واگن، آئودی، جنرال موتورز، دایهاتسو، تویوتا و مزدا همکاری نموده و به مونتاژ محصولات آنها در داخل مرزهای چین می پردازد.)

بررسی دو سدان چینی بازار ایران؛ چری آریزو 5 و بسترن B50F

در بحث انتقال سرعت نیز تفاوت های دیگری به فراخور ابعاد و سیستم های متمایز دو خودرو وجود دارد. از جمله گیربکس چری آریزو 5 در دو مدل 5 سرعته ی دستی و اتوماتیک قابل انتخاب است، لیکن بسترن B50F فیس لیفت شده ی B50 از جعبه دنده ی 6 سرعته ی خودکار مزدا بهره می برد.

بررسی دو سدان چینی بازار ایران؛ چری آریزو 5 و بسترن B50F

در خصوص آمار و ارقام مربوط به کارایی دو خودرو گزارشات ناهمگونی شده است و اشاره به عدد ثابتی در مورد هیچ کدام از دو محصول ممکن نیست. امّا در خصوص شتاب صفر تا 100 کیلومتر، اعدادی چون 11.3 ثانیه برای بسترن B50F و 10.5 برای چری آریزو 5 قابل ذکر است. ضمن اینکه مشکل عدم تناسب توان موتورهای با وزن سنگین بدنه، در هر دو محصول به وضوح وجود دارد. در خصوص میزان مصرف نیز آمار مشخّصی برای آنها وجود ندارد. لیکن استاندارد آلایندگی یورو 4 را میتوان ملاکی برای تشخیص این موضوع قرارداد. البته در خصوص آریزو 5 می توان ادّعای شرکت مدیران خودرو مبنی بر مصرف 6.8 لیتری در 100 کیلومتر سیکل ترکیبی را مورد استناد قرار داد که در ضمن آن استاندارد آلایندگی یورو 5 برای آریزو 5 عنوان شده است. اما طبیعی است که موتور حجیم تر در بسترن B50F مقدار بیشتری از سوخت را طلب می نماید. برخی آمارها خبر از مصرف سوخت بالای 9 لیتر در سیکل ترکیبی رانندگی با بسترن B50F داده اند.

 

در خصوص امکانات ایمنی دو خودرو نکات قابل ذکر، شامل تعداد 4 کیسه هوا در هر دو خودرو، سیستم ضد قفل ترمزها، سنسور دنده ی عقب و کروز کنترل می شود. در زمینه ی امکانات رفاهی، بسترن B50F سلیقه ی بیشتری به خرج داده و با سانروف و کامپیوتر سفری و سیستم تنظیم باد لاستیک ها از چری آریزو 5 پیش افتاده است.

در واقع تنها مشابهت این دو خودرو در قیمت آنها است. قیمت بسترن B50F شرکت کرمان خودرو، هم اکنون بین 76 تا 77 میلیون تومان است. قیمت چری آریزو 5 نیز با اندکی تفاوت از 72 تا 77 میلیون تومان ذکر شده است. البته این تشابه قیمت بیشتر ناشی از رقابت دو مونتاژکار داخلی و حاصل تب و تاب فروش در داخل ایران است و احتمالاً قیمت های اصلی دو خودرو در خارج از مرزهای ایران، چیزهای دیگری است.

عطاری

عطاری

مهرپرواز

آسمان آبی

جدیدترین مطالب