hpv

alefba

نیم نگاهی به گذشته

hpv

رقابت رنو و میتسوبیشی در خودروهای شهری کم مصرف

مجموعه : رپورتاژ
رقابت رنو و میتسوبیشی در خودروهای شهری کم مصرف

با توجه به حضور گسترده انواع خودروهای شهری کم مصرف در بازار ایران، در این مقاله سعی نموده ایم سه مدل از این خودروهای شهری و کم مصرف را با هم مقایسه نمائیم. این سه مدل شامل رنو ساندرو، رنو سیمبل و میتسوبیشی میراژ می باشد.

 

رنو سیمبل

رقابت رنو و میتسوبیشی در خودروهای شهری کم مصرف

نسل دوم لوگان که در سال 2012 توسط داچیا معرفی شد، رنوی سیمبل نام گرفت که در طراحی نمای جلویی با نسل دوم ساندرو اشتراکاتی دارد. برای خودرویی که جایزه بهترین خودروی سال 2013 را از نشریه Motor Press دریافت کرده، بسیار طبیعی است که رقبایی همچون تویوتا یاریس سدان، هیوندا اکسنت، جک J5 و چری آریزو 5 در بازار ایران داشته باشد. موتور بنزینی 4 سیلندر و 16 سوپاپ رنو سیمبل دارای حجمی نزدیک به 1600 سی سی بوده و با استاندارد آلایندگی یورو 4 مطابقت دارد. این خودرو در کلاس سدان و با ظرفیت 5 سرنشین در سال 1394 توسط نگین خودرو وارد بازار ایران شد.

 

رنو ساندرو اتوماتیک

رقابت رنو و میتسوبیشی در خودروهای شهری کم مصرف

این مدل از رنو، از محصولات سال 2007 داچیا در برزیل است که اصالتی اروپایی دارد و حاصل طرّاحی های مرکز مهندسی رنو در بارسلون است. این هاچ بک شهری جمع و جور که 3 ستاره ی ایمنی مؤسسه ی یورو ان کپ را نیز با خود دارد از یک موتور 1.6 لیتری 4 سیلندر و 16 سوپاپ مشابه با رنو سیمبل بهره می برد. مانند آن دیفرانسیل جلو است و در سایر کارایی ها نیز بازدهی مشابهی با سیمبل دارد. لیکن در عرصه ی رقابت، بیشتر تمرکز آن معطوف هاچ بک های کممصرفی مثل پژو 206، برلیانس اچ 320، و ام وی ام 315 است.

 

میتسوبیشی میراژ

رقابت رنو و میتسوبیشی در خودروهای شهری کم مصرف

میتسوبیشی میراژ، قدری با دو خودروی پیشین متفاوت است. حتّی با اکثر تجربه هایی که مصرف کننده ی ایرانی از میتسوبیشی دارد، تفاوت دارد. یک هاچ بک به شدّت جمع و جور که لقب ارزانترین محصول میتسوبیشی در ایران را به خود اختصاص داده است. موتوری کم حجم تر از دو خودروی پیشین و با کاربری شهری صرف، مصرف کم و هدف گیری قشر خاصی از مصرف کنندگان که عملاً بسیار محدودتر از مصرف کنندگان دو مدل معرّفی شده ی رنو است.

 

میتسوبیشی میراژ یک موتور 1.2 لیتری 3 سیلندر 12 سوپاپه دارد که نهایتاً 77 اسب بخار قدرت تولید می کند و محور آن، با 4000 دور گردش در هر دقیقه، تنها می تواند 100 نیوتون متر نیروی گشتاور عرضه کند. این سطح کارکرد در ترکیب با توانایی های جعبه دنده ی CVT سبب می شود که میتسوبیشی میراژ در 12 ثانیه، از سرعت صفر به 100 کیلومتر برسد. که البته چندان شتاب مطلوبی نیست، لیکن میزان مصرف متوسط 6 لیتری برای هر 100 کیلومتر طی مسیر، تا حدودی این نقیصه را جبران می نماید. این میتسوبیشی کوچک شهری در مجموع برای مقابله با برخی هاچ بک ها به بازار ایران وارد شده و در امکانات رفاهی نیز صرفاً به یک لیست از تجهیزات اولیّه و پایه بسنده کرده است. چنان که سیستم ناوبری و دوربین پارک دنده ی عقب میتسوبیشی میراژ در نسخه ی وارد شده به ایران موجود نیست. امّا امکاناتی شامل کروز کنترل، سیستم صوتی با 4 بلندگو، استارت دکمه ای، سیستم ورود کی لس، فرمان برقی و … شامل این امکانات پایه هستند. که با قدری هزینه ی اضافی از سوی مشتری می توان بر کیفیت و کمیّت آن افزود.

 

میتسوبیشی میراژ در تست های بنیاد ایمنی بزرگراه های امریکا (IIHS) برای مقاومت بدنه درجه ی متوسط و برای تصادف از روبرو درجه ی خوب را دریافت نموده است. میتسوبیشی میراژ، مجهز به ۶ کیسه هوای ایمنی، سیستم ضد سرقت و صندلی کودک است. از تجهیزات فنی و ایمنی میتسوبیشی میراژ، می‌توان به ترمز ضد قفل (ABS) و  توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD) اشاره کرد. قیمت میتسوبیشی میراژ در نمایندگی های آرین موتور، تقریباً 99 میلیون تومان عنوان شده است. این قیمت حدوداً 5 تا 10میلیون تومان کمتر از قیمت رنو سیمبل است. سیمبل را در نمایندگی های نگین خودرو، می بایست با قیمت 105 تا 110 میلیون تومان عرضه شود.

 

این تفاوت قیمت البته به جز حجم موتور و میزان توان تولیدی آن، دلیل دیگری نمی تواند داشته باشد. چرا که رنوی سیمبل با موتور 4 سیلندر 1.6 لیتری، تنها در این زمینه توانسته از میتسوبیشی کوچک قامت پیشی بگیرد. البته یک صندوق هم ضمیمه ی این قدرت و حجم موتور بیشتر شده است. وگرنه در بیشینه ی سرعت و مصرف متوسط سوخت، هردو برابر هستند. البته در مسئله ی شتاب اولیه، رنو سیمبل از رنو ساندرو و میتسوبیشی میراژ بهتر عمل می کند. یعنی صفر تا 100 کیلومتر را در 10.5 ثانیه به ثبت می رساند و در این صورت 1.5 ثانیه از میراژ و 0.5 ثانیه از رنو ساندرو سریعتر است. امّا مصرف متوسط ساندرو بسیار بیش از این دو است. ساندرو در هر 100 کیلومتر رانندگی شهری 9.4 لیتر و در هر 100 کیلومتر از سیکل ترکیبی شهر و بزرگراه، 8.3 لیتر بنزین می سوزاند.

 

احتمالاً بیشترین شباهت رنو ساندرو به رنو سیمبل و میتسوبیشی میراژ، در حوزه ی کارایی، جعبه دنده ی اتوماتیک 4 سرعته ی آن باشد که به کمک آن و به مدد موتور 1.6 لیتری مشابه با رنو سیمبل، می تواند به سقف سرعت 170 کیلومتر در ساعت برسد. در حالی که بداهتاً بدنه ای سبکتر از رنو سیمبل و میتسوبیشی میراژ دارد. ساندرو هم برخی از امکانات ایمنی و رفاهی پایه، نظیر دو کیسه ی هوا، ترمزهای ضدقفل با توزیع الکترونیک نیرو، سیستم ضدّ سرقت، کمربند سه نقطه ای برای سرنشین های عقب، استاندارد آلایندگی یورو 4 و … را دارد.

 

رنو ساندرو البته به سبب تولید در ایران قیمت پایین تری نسبت به میتسوبیشی میراژ و رنو سیمبل دارد. قیمت رنو ساندرو اتوماتیک در نمایندگی ها 49 میلیون و 200 هزار تومان ثبت شده و با ورود به بازار قیمت هایی مثل 51 و 53 میلیون تومان نیز در خصوص این هاچ بک مونتاژ داخل ذکر شده است.

 

نکته ای که در پایان از مقایسه ی این سه خودرو می توان استخراج نمود، سطح استانداردی از کارایی شهری متناسب باب بازار ایران و امکان تجهیز با آپشن های فروشی نمایندگی ها است که در آن صورت، تفاوت های بیشتری در میان این سه اتومبیل شهری نسبتاً کم مصرف هویدا خواهد شد.

عطاری

عطاری

مهرپرواز

آسمان آبی

جدیدترین مطالب