الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

احتمال افزایش قیمت خودرو، واقعیت یا جنجال رسانه ای؟

مجموعه : رپورتاژ
احتمال افزایش قیمت خودرو، واقعیت یا جنجال رسانه ای؟

سالها بود که آوازه تولید داخلی، خودکفایی، تولید ملی و شعارهایی از این دست توسط عوامل صنعت خودرو داده میشد، تا اینکه جهش یکباره قیمت ارز از 1000 به 3000 تومان، شوکی را به بخش های مختلف صنعت خودرو وارد کرد بطوریکه در خودرویی مانند پراید که گمانه ها بر داخلی سازی 98 درصدی آن بود، افزایش قیمتی از 8 به 20 میلیون تومان را شاهد بودیم! این بار هم عوامل متعددی دست به دست داده اند تا سونامی دومی در بازار خودرو رخ دهد.

 

بررسی ها نشان میدهد خودروسازان از ارز مبادله ای برای واردات استفاده میکنند و افزایش مداوم قیمت ارز مبادله ای از 3300 تومان در ابتدای سال تا حدود 3800 تومان، تنها یک روی ماجراست که به طور قطع منجر به افزایش قیمت خودرو در سال آتی خواهد شد. اما موضوع جدی تر احتمال حذف ارز مبادله ای برای خودروسازان است که یک شوک جدی را به این صنعت وارد میکند و این یعنی افزایش قیمت ارز از همان 3300 تومان به مرز 4500 تومان که مساوی افزایش 35 درصدی هزینه های تولید تنها در این مورد برای این بخش است.

 

افزایش مالیات، حقوق و دستمزد و هزینه بیمه نیز سوی دیگر این هزینه هاست که بصورت غیرمستقیم روی قیمت خودرو دخیل خواهد بود.

 

اما ماجرا به همین جا ختم نمیشود، ماجرای استانداردهای جدید خودرو که جنجال های رسانه ای بسیاری را از سوی خودروسازان به دنبال داشت، بهانه جدی به دست این بخش داده تا یک سری هزینه های ناشی از مدیریت ناکارآمد و عدم ارتقای به موقع محصولات که باید در طول زمان صورت میگرفت را بصورت مستقیم روی قیمت خودرو اعمال و عملا به مشتریان منتقل کنند. این در حالی است که در همه جای دنیا استاندارد موضوعی اجباری و مناسب با شرایط محیطی آن کشور تعیین و اعمال میشود، ولی به واسطه خودسری خودروسازان، این موضوع عملا به یک آپشن روی خودروها تبدیل شد، و حالا که بحث الزام وجود دارد هر گونه هزینه در این خصوص به مشتری تحمیل خواهد گردید.
اما و اگرهای بسیاری روی اجرای این استانداردها وجود دارد بطوریکه که شنیده ها حکایت از اعمال آن در دی ماه سال 97 یا خرداد 98 دارد. مواردی مانند سیستم اضطراری پیشرفته خودرو و هشدار انحراف که در میان استانداردهای 83 گانه تجهیز خودروهای وارداتی و تولید داخل مشاهده میشود، در شرایط فعلی به جز چند خودروی تولید مشترک روی دیگر خودروها امکان اجرا ندارد.

 

حالا باید بپرسیم که پرداخت کننده این فاکتور کیست؟
تجربه سالهای گذشته در این خصوص نشان میدهد هر گونه موجی که به بخش تولید و بازار خودرو وارد شده منجر به سیل عظیمی در خصوص قیمت ها گردیده است و در مورد خودرویی مانند پراید که بیش از 20 سال از تولید و انتقال لایسنس آن میگذرد هنوز هم قیمت دلار یک فاکتور اساسی در زمینه تعیین قیمت خودرو است! موضوعی که این سوال را مطرح میکند که صنعت خودرو در طول سالیان گذشته چه میکرده است و مردم در طول این سالها برای چه چیزی هزینه پرداخت کرده اند؟ این در حالی است که در مورد پراید سود حدود 6 میلیون تومانی گزارش میشود که به معنی سود 30 درصدی برای خودروساز است. حتی در مورد مشابه برای پژو 2008، قیمت تمام شده 75 میلیون تومان و فروش 125 میلیون تومان به معنی 50 میلیون تومان و قریب به 40 درصد سود برای یک خودروی مونتاژی است. لازم به ذکر است سود تولید خودرو در جهان عدد بسیار نازلی است که در ایران با ضریب چند برابری از مشتری دریافت میشود.

احتمال افزایش قیمت خودرو

اما حالا مسئولیت پذیری و مشتری مداری؛ موضوعی گم شده در صنعت خودرو و شرکت های فعال در این بخش که مردم هم به آن عادت کرده اند. اکثر خودروسازان در اقصی نقاط جهان در صورت تحمیل هر گونه هزینه ای به بخش تولید شوکی را متوجه مشتریان نمیکنند که اصلی ترین دلیل آن را باید در موضوع رقابتی بودن بازار آن کشورها جستجو کرد، و انحصار فعلی بازار خودروی کشور، مفهوم مشتری مداری را به موضوعی گمشده در صنعت خودروی ایران تبدیل کرده است.

 

تمامی این موارد نشان میدهد که نباید امیدوار بود تا این هزینه ها روی قیمت فروش خودرو اعمال نشود. بیشتر کارشناسان معتقدند در خوشبینانه ترین حالت رقم افزایش 10 درصد است که با توجه به قیمت های فعلی خودروها رقم بسیار ملموسی است. البته شرکت های خودروساز هم شگردهای خوبی برای این موضوع دارند که معمول ترین آنها که در سال های گذشته نیز شاهد آن بودیم، افزایش تدریجی و چند مرحله ای قیمت است، موضوعی که با چراغ سبز عوامل دولتی نیز همراه بوده و این بار هم باید منتظر سناریوی مشابهی باشیم.

 

اما این سوال نیز کماکان بی جواب مانده که به راستی صنعت خودرو در نیم قرن گذشته مشغول چه کاری بوده و مردم با سوار شدن خودروهای بی کیفیت این مجموعه ها، هزینه چه چیزی را پرداخت کرده اند؟

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

آرشان تور

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری