hpv

alefba

نیم نگاهی به گذشته

hpv

ام وی ام X33S، فیس لیفتی جدید با طراحی قدیمی

مجموعه : رپورتاژ
ام وی ام X33S، فیس لیفتی جدید با طراحی قدیمی

علاقه مردم ایران به خودروهای شاسی بلند هر روز بیشتر می شود اما خودروسازان قدیمی داخلی یعنی ایران خودرو و سایپا همچنان از تولید یک کراس اوور مشتری پسند عاجز هستند. این انفعال شرکت های داخلی موجب شده تا چینی ها دست به کار شوند و بازار ایران را هدف محصولات بی کیفیت خود قرار دهند به گونه ای که هم اکنون ایران نخستین و پرفروش ترین بازار محصولات شرکت چری یا همان مدیران خودرو محسوب می شود. در این میان ام وی ام X33S از تولیداتی است که علیرغم اینکه تاکنون دو فیس لیفت را تجربه کرده اما هنوز هم با ایرادات قابل ملاحظه ای همراه است.

 

طراحی بدنه قدیمی
اگرچه ام وی ام X33s نسبت به نسخه های پیشین تغییرات قابل ملاحظه ای داشته اما با نگاهی گذرا نیز می توان دریافت که این خودرو چهره ای شبیه به طراحی روز دنیا ندارد و تا حدودی از طراحی شاسی بلندهای دهه 90 میلادی اروپا بهره می برد. طرحان چری تلاش زیادی کرده اند تا با بدنه دو رنگ، تغییرات اساسی در فرم جلو پنجره و چراغ های جلو چهره ای هیجانی به ام وی ام X33s ببخشند اما این خودرو هنوز هم فاقد حالت تهاجمی لازم است و چهره ای تکراری برای علاقه مندان به خودروهای شاسی بلند دارد.

 

در نمای کناری این خودرو افزون بر سادگی، عدم تناسب طراحی جلو و عقب نیز کاملا مشهود است به گونه ای به لحاظ خطوط و فرم چراغ ها هیچ وجه مشترکی میان نمای جلو و عقب ام وی ام X33s مشاهده نمی کنید. قرار گرفتن زاپاس این خودرو بر روی درب عقب اگرچه موجب دسترسی راحت تر به آن می شود اما در خودروهای چینی که معمولا از کیفیت ساخت بالایی برخوردار نیستند در دراز مدت عواقبی مانند افتادگی درب عقب را به همراه خواهد داشت.

 

یک کابین معمولی اما گران قیمت
منصفانه باید گفت که کابین ام وی ام X33s به نسبت مدل های پیشین تغییرات اساسی به خود دیده و چهره ای زیباتر به خود گرفته است اما باید در نظر داشت که این طراحی در مقایسه با خودرویی نظیر لیفان X60 که قیمتی حدود 66 میلیون تومان دارد چندان وجه برتری ندارد. همچنین با وجود اینکه قیمت ام وی ام X33s مدل کامفورتبل رقمی نزدیک به 80 میلیون است اما این مدل فاقد امکاناتی نظیر سانفروف، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک و نمایشگر لمسی است.

ام وی ام X33S، فیس لیفتی جدید با طراحی قدیمی

به لحاظ ظرفیت کابین نیز، این خودرو با وجود ابعاد و وزن زیاد که مصرف سوخت آن را بسیار بالا برده از فضای راحتی به خصوص در قسمت عقب برخوردار نیست. همچنین با وجود اینکه خودروهای شاسی بلند معمولا برای سفر گزینه مناسبی هستند اما ام وی ام X33s به دلیل صندلی های نه چندان راحت، در مسافت های طولانی موجب خستگی سرنشینان می شود. علاوه بر این، لیفان X60 به دلیل صندلی های عقب تاشو فضای زیادی برای حمل بار و استراحت سرنشینان فراهم می کند اما این قابلیت نیز در ام وی ام X33s با قیمتی بسیار بالاتر مشاهده نمی شود.

 

مشخصات فنی نا امیدکننده
تاخیر زیاد گیربکس CVT به کار رفته در ام وی ام X33s نخستین ایراد فنی این خودرو محسوب می شود به گونه ای که با قرار دادن گیربکس بر روی دنده عقب ممکن است تا چند لحظه پس از فشردن پدال گاز نیز هیچ حرکتی اتفاق نیافتد. این تاخیر برای خودرویی با وزن ام وی ام X33s موجب کاهش شتابگیری می شود و به هنگام سبقت گرفتن در جاده ها شما را به زحمت و خطر می اندازد. عایق بندی اتاقک این خودرو نیز برای دور موتورهای بالا چندان مناسب نیست و صدای موتور در دورهای بالاتر از 4000 کاملا شنیده می شود. افزون بر این مصرف سوخت ام وی ام X33s به دلیل وزن بالا نسبت به رقیبانی همچون لیفان X60 و چانگان CS35 بیشتر است. ام وی ام X33s از دو سیستم رانندگی eco و sport بهره می برد که سیستم اکو به دلیل کاهش مصرف سوخت، میزان شتاب خودرو را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و حتی استفاده از آن در محیط های شهری نیز چندان چنگی به دل نمی زند.

 

در مجموع می توان گفت که کمپانی چری با وجود تغییرات اساسی در ظاهر و مشخصات فنی ام وی ام X33s به اهدافی که مد نظر داشته نرسیده است. این محصول با وجود ظاهری تنومند که موجب افزایش قیمت و بالا رفتن مصرف سوخت آن شده هنوز هم یک خودرو تک دیفرانسل است که بیشتر استفاده شهری دارد و از قابلیت های آفرودی تنها از ارتفاع زیاد برخوردار است. به این معضل باید طراحی بدنه قدیمی و ناهماهنگ و فضای داخلی نه چندان راحت را نیز اضافه کنید. به لحاظ امکانات نیز ام وی ام X33s چیزی زیادتر از محصولاتی نظیر لیفان X60 و چانگان CS35 ندارد اما با 10 تا 15 میلیون تومان اختلاف قیمت به فروش می رسد. در واقع ام وی ام X33s با توجه به امکانات معمولی، معضلات فنی و ظاهری قدیمی باید با قیمتی بسیار کمتر از 80 میلیون تومان به فروش رسد.

عطاری

عطاری

مهرپرواز

آسمان آبی

جدیدترین مطالب