قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

انحراف چشم با چه روش هایی درمان می شوند ؟

مجموعه : رپورتاژ
انحراف چشم با چه روش هایی درمان می شوند ؟

انحراف چشم نوعی بیماری چشم است که چشم ها حالت نامتقارنی نسبت به هم دارند و زاویه ی دید چشمها با هم متفاوت است. امکان دارد که این انحراف دو چشم از هم، همواره قابل مشاهده باشد و یا برخی اوقات والدین انحراف چشم کودک را مشاهده کنند، برای مثال زمانی که کودک خسته است و یا زمانی که کودک به وسیله ای در فاصله ی نزدیک نگاه میکند. استرابیسم در اطفال مشکل نسبتا شایعی است ولی این امکان هم وجود دارد که در سنین بالاتر نیز این بیماری بروز پیدا کند.
استرابیسم امکان دارد که از بدو تولد وجود داشته باشد و یا در سالهای رشد کودک نمود پیدا کند. در بیشتر موارد علت این بیماری ناشناخته است و همچین در خانواده ای که این بیماری وجود دارد امکان دارد به شکل موروثی منتقل شود. اکثرا تشخیص این بیماری بین سنین 1 تا 4 سالگی است و ابتلا پس از سن 6 سالگی بسیار نادر است اما این نکته حایز اهمیت است که کودک در هر سنی که باشد، اگر علایمی مبنی بر استرابیسم مشاهده نمودید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

انحراف چشم

انحراف چشم یا استرابیسم به عنوان یک مشکل چشمی باید درمان شود. این مشکل مربوط به ناهمگونی چشم‌ها نسبت به یکدیگر است. در این مشکل چشم سالم نگاه رو به جلو دارد اما چشم دیگر به جهات مختلف داخل، خارج، بالا و پایین می‌چرخد. زمانی که انحراف وجود دارد یکی از چشم‌ها به سمت داخل یا خارج می‌چرخد در نتیجه از جایگاه اصلی خود خارج می‌شود بنابراین چشم دیگر فعالیت بینایی نخواهد داشت یعنی مغز تصویر آن چشم را حذف می‌کند و این مساله موجب تنبلی چشم یا آمبولیوپی می‌شود و به همین دلیل در انحرافات چشم علاوه بر عینک، از درمان بینایی استفاده می‌کنیم زیرا هر چه تنبلی چشم درمان شود، کمک می‌کند که مشکل انحراف چشم حل شود. عمل لیزیک چشم برای درمان عیوب انکساری چشم به کار می رود. پزشک معالج بعد از تشخیص نوع عیب چشم، تشخیص می دهد که کدام روش برای رفع عیب مناسب است. با اندازه گیری قرنیه اگر ضخامت قرنیه مناسب باشد، جراح چشم پزشک تصمیم به عمل لیزیک چشم می گیرد. عمل لیزیک چشم با لیزر انجام می شود. جراح با لیزر لایه ای از قرنیه را برش داده و قرنیه ی زیر آن را با لیزر تغییر شکل می دهد. در عمل لیزیک چشم لایه ی برش داده شده از قرنیه جدا نمی شود بلکه بعد از تغییر شکل قرنیه و اصلاح عیوب انکساری چشم بیمار، مجدداً روی قرنیه قرار می گیرد تا التیام یابد. عمل لیزیک چشم دوره ی درمان کوتاهی دارد و بیمار در مدت کوتاهی با مصرف دارو می تواند به خوبی و بدون استفاده از عینک ببیند.

انحراف چشم با چه روش هایی درمان می شوند ؟

عمل لیزیک چیست

به منظور رفع عیوب انکساری مربوط به نواقص قرنیه که موجب ضعف هایی مانند دور بینی شده است می توان از عمل لازک چشم برای بهبود بینایی استفاده کرد. در لیزر با استفاده از تابش پرتو هایی از سوی ابزار های دقیق و پیشرفته به سطح قرنیه و با اصلاح نقاطی از آن که دچار نواقص شده است و رفع آن ها می تواند بینایی شما را به گونه ای بهبود بخشد که دیگر نیازی به لنز های تماسی و یا عینک های مختلف نداشته باشید. بسیاری از افراد ممکن است به دلیل فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهند مانند برخی ورزش ها، نتوانند از عینک و یا لنز به طور دائم استفاده کنند، این افراد در صورت داشتن تمامی شرایط لازم برای انجام عمل لیزیک، باید به نزد دکتر پورمازار رفته و با آگاهی از هزینه عمل لیزیک نسبت به انجام آن اقدام نمایند.

 

عمل لازک چیست؟

امروزه با توجه به پیشرفت علم در زمینه چشم پزشکی، می توان برخی از عیوب انکساری چشم را با عمل های راحتی مانند لازک به راحتی برطرف نمود. از جمله عیوب انکساری می توان به نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم اشاره نمود. پروسه ی این عمل به گونه ایست که اشعه به سطح قرنیه چشم تابیده شده و لایه ای از آن را تراش می دهد. این عمل بسیار ساده و در عین حال حساس می باشد و از قیمت و هزینه مناسب تری برخوردار است و در مدت زمان کوتاهی به اتمام می رسد. اما مهم ترین بخش پس از عمل، مراقبت بعد از عمل لازک چشم می باشد. چرا که در صورت عدم رعایت مراقبت های لازم و تعیین شده، ممکن است نه تنها به نتیجه ی مورد نظر نرسید، بلکه دچار عارضه ای هم چون عفونت نیز بشوید.

انحراف چشم با چه روش هایی درمان می شوند ؟

جهت تماس با کلینیک چشم دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم، لیزیک و بلفاروپلاستی می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید .

021-26760892
021-26760439
09108077708

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری