4 راهکار مرکز مشاوره خانواده برای تقویت اعتماد به نفس در زندگی چیست؟

4 راهکار مرکز مشاوره خانواده برای تقویت اعتماد به نفس در زندگی چیست؟

اعتماد به نفس از جمله ابعاد مهم در زندگی است که از دیرباز مطرح بوده و نمی توان به سادگی از آن گذشت. از زمان قدیم مردم بر این باور بودند که احترام قائل شدن برای خود کار پسنده ای نیست و به ما یاد داده اند که خودخواه نباشیم و نسبت به دیگران سخاوتمند باشیم. طبق مطالعات مرکز مشاوره های ایران اگر چه از خود گذشتگی و سخاوتمندی ویژگی های پسندیده ای هستند ، بسیاری از ما چنان در آن افراط می کنیم که خود و نیازهایمان را کاملا نادیده می گیریم. مشکلات ناشی از چنین عادتی بسیار گسترده هستند و می توانند بر بسیاری از بخش های زندگی ما تاثیر بگذارند، از کار و در آمد گرفته تا نحوه لباس پوشیدن و حتی اهدافمان برای زندگی .

4 راهکار مرکز مشاوره خانواده برای تقویت اعتماد به نفس در زندگی چیست؟

نباید فراموش کنیم که  مهربان نبودن با خود بسیار اهمیت دارد و اگر با خود مهربان نباشید، یعنی کارهای خوبی برای خودتان انجام نمی دهید و تا آن جا پیش می روید که بیش از آن چه واقعا لازم است، از خود مطالبه می کنید و خودتان را زیر فشار می گذارید. در مرکز مشاوره خوب به این نکته اشاره می شود که هر فردی باید بکوشد به خودش عشق بورزد و خود را ارزشمند بداند آن هم نه فقط در مواقعی که احساس می کند شایستگی آن را دارد، بلکه همیشه باید این گونه باشد.  در واقع می توان گفت که اعتماد به نفس واقعی ربطی به رویداد ها و حوادث ظاهری زندگی نخواهد داشت و اعتماد به نفس به دلیل آن کارهایی که انجام می دهید ؛ ایجاد نمی شود، بلکه به خاطر باور و اعتقادتان به توانایی درونی خودتان می باشد که شما را وادار می کندتا آن چه را می خواهید انجام دهید. بر اساس مطالعات مراکز مشاوره روانشناسی اگر خودتان را باور داشته باشید دیگر برایتان فرقی نمی کند که با چه چیزهایی رو به رو می شوید، زیرا در هر صورت شما تلاش خواهید کرد.

 

مرکز مشاوره : دلیل اهمیت اعتماد به نفس چیست؟

داشتن اعتماد به نفس تاثیر بسزایی در نتایج اعمال ما دارد . زمانی که افراد در اقدامات خود ثابت قدم باشند و در مسیر صحیح قدم بردارند، نتایج شگرفی از اهداف خود به دست می آورند. در صورتی که در اعمالشان از اعتماد به نفس لازم برخوردار نباشند، کار را نیمه تمام رها خواهند کرد و در نهایت از آرزوهای خود دور خواهند شد. حتی زمانی که گفت و گو می کنید داشتن اعتماد به نفس ضروری است، در غیر این صورت گفت و گوی موثری با اطرافیان نخواهید داشت. میزان اطمینان به خود و گفتگوی خوب شما با دیگران، میزان موفقیت در زندگی شما را نمایان می کند. در تحقیقات مرکز مشاوره روانشناسی مشخص شده است که در واقع کمبود اعتماد به نفس عملکرد شما را در ابعاد مختلف زندگی تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

 

مرکز مشاوره : دلایل فقدان اعتماد به نفس چه مواردی هستند؟

طبق مطالعات مراکز مشاوره خانواده فقدان اعتماد به نفس معمولا از زمینه های زیر نشات می گیرند:

اجتماع

والدین

مدرسه و همسالان

رسانه ها

4 راهکار مرکز مشاوره خانواده برای تقویت اعتماد به نفس در زندگی چیست؟

مشاوره روانشناسی : چگونه می توان اعتماد به نقس را در خود تقویت کرد؟

تا این جا با اهمیت اعتماد به نفس و دلایل کمبود آن آشنا شدید، به همین دلیل راه هایی برای تقویت اعتماد به نفس در ادامه مطرح می کنیم که در کنار مشورت با یک مشاوره خانواده خوب می تواند شرایط بهتری را در زندگی تان ایجاد کند. این راهکار ها عبارت اند از:

 

بر هیجان های خود تسلط داشته باشید.

طبق مطالعات مراکز مشاوره ازدواج هیجان در ساختن اعتماد به نفس نقش مهمی دارد ، زیرا انگیزه و محرک رفتار بوده و نشان دهنده ی احساس شما به خودتان است. هیجان تاثیر بزرگی روی جسم و سلامتی می گذارد. اگر با هیجان های خود دوست باشید، به آن ها گوش کنید وآن ها را بهتر بشناسید، اطلاعات مهمی درباره ی اتفاقاتی که برایتان می افتد به دست می آورید و مسئولیت واکنش خود را به عهده می گیرید. با افزایش خود آگاهی، برای انگیزه دادن به خود و انجام با اعتماد به نفس کارهایتان، حال بهتری را تجربه خواهید کرد.

 

از کمال طلبی دوری کنید.

رسیدن به حد کمال و حفظ کردن آن غیر ممکن است. به خاطر داشته باشید که شما انسان هستید و یک ابر قهرمان نیستید. و شما به عنوان یک انسان به اندازه کافی خوب هستید و بیشترین تلاش خود را می کنید. طبق اصول مشاوره ازدواج داشتن رویا و هدف چیز خوبی است و باید در زندگی چیزهایی داشته باشید که به سمت آن حرکت کنید ولی برای حرکت رو به جلو شرایط فعلی خود را هم در نظر بگیرید. و اهداف غیر واقعی را کنار بگذارید. انتظار کامل داشتن از خود باعث ایجاد مسئله می شود و یکی از مشکلات این است که پیوسته خودتان را با دیگران مقایسه می کنید و بعد گرفتار حالت شکنندگی در خود می شوید و اعتماد به نفستان آسیب می بیند.

 

به جای کمال طلبی ، سعی کنید به سطوح عالی برسید و این هدف ارزشمند تری است. وقتی هدفتان را برای بهتر شدن در نظر می گیرید، دنبال بهترین ها می روید و مسلما زمان هایی وجود خواهد داشت که شما به اوج نمی رسید. این عبارات به این معنا نیست که معیارهای بالا را رها کنید منظور این است که می توانید به خود آسان تر بگیرید و توقعات غیر منطقی از خود نداشته باشید و دراین صورت است که در انجام کارها احتمال موفقیت شما افزایش می یابد.

 

ظاهر مناسب داشته باشید و به سلامتی تان اهمیت بدهید.

4 راهکار مرکز مشاوره خانواده برای تقویت اعتماد به نفس در زندگی چیست؟

طبق گفته ی خانم دکتر نسرین باقری مشاور ازدواج و مشاور خانواده در تهران نحوه ی لباس پوشیدن شما تاثیر مضاعفی بر اعتماد به نفستان دارد و با تصویری که از خود به دیگران نشان می دهید ، پیامی درباره خودتان و جایگاهتان به اطرافیان می دهید. ضمنا ظاهر شما روی احساس شما از خودتان هم  اثر می گذارد. این نکته را نیز در نظر بگیرید که وقتی جسم خود را در بهترین آمادگی حفظ می کنید، می توانید در بهترین حد خود ظاهر شوید. اعتماد به اطمینان به خود بر انرژی شما می افزاید. سلامتی بخش مهمی از زندگی شماست و نمی توانید به آن بی اعتنا باشید. برای اینکه سالم بمانید، باید تغذیه مناسب داشته باشید و استراحت کافی داشته باشید و در محیط مناسبی زندگی کنید و ورزش کنید و از افراد حمایتگر بهره بگیرید.

 

عینک خوش بینی را فراموش نکنید.

با عینکی که در زندگی تان انتخاب می کنید، تصمیم می گیرید که چگونه اتفاقات زندگی را پیش ببرید. و مشخص می کنید که آیا زندگی ارزشمندی خواهید داشت و اتفاقات جالبی را پیش رو دارید و یا زندگی تان با روز های سختی همراه خواهد بود که مدام در تنش و نا آرامی باشید.  فراموش نکنید که هر اتفاقی که قرار است در زندگی تان  بیفتد ، از درون ذهنتان آغاز می شود . در این مسیر می توانید از افرادی متخصص در یک مرکز مشاوره خانواده خوب کمک بگیرید .

 

مرکز مشاوره خانواده : کلام آخر

4 راهکار مرکز مشاوره خانواده برای تقویت اعتماد به نفس در زندگی چیست؟

بر اساس گفته آقای دکتر محمد رضا تابع جماعت مشاور خانوده و مشاور ازدواج در تهران، اعتماد به نفس برای سلامت روانی انسان ضروری است . یکی از مهم ترین عواملی که انسان را از سایر موجودات متمایز می کند، آگاهی از خود است، یعنی توانایی تشکیل یک هویت و اختصاص دادن ارزشی به آن. خود پنداره توصیفی است که فرد از خودش دارد و اشاره به این دارد که چگونه خودش را ارزشیابی می کند. اگر فرد بخش هایی از خودش را دوست نداشته باشد ، ساختار روانی او آسیب جدی خواهد دید. در چنین شرایطی ، فرد از هر چیزی که درد عدم پذیرش را به هر شکل وخیم می کند اجتناب می ورزد و در مسائل اجتماعی، تحصیلی، شغلی کمتر پیشرفت می کند. فردی که دارای اعتماد به نفس پایینی است، بیشتر در معرض مشکلات و بیماری های روانی خواهد بود.

4 راهکار مرکز مشاوره خانواده برای تقویت اعتماد به نفس در زندگی چیست؟

به همین دلیل در صورتی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برید و عملکردهای اساسی زندگی تان را ضعیف کرده است برای بهتر شدن سلامت روانتان و داشتن زندگی رضایت بخش و تجربه حالی شاد،  با مطب روانشناسی انتخاب نو  ارائه دهنده خدمات تخصصی مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج به صورت حضوری و غیر حضوری (آنلاین) در ارتباط باشید و راهنمایی های بیشتر و مشاوره روانشناسی را از سوی متخصصان در این زمینه دریافت نمایید.

جدیدترین مطالب