9 ترفند طلایی برای مراقبت از مو در زمستان و سرما

9 ترفند طلایی برای مراقبت از مو در زمستان و سرما

زمستان فصل شادی و برف بازی است؛ اما سرد شدن هوای بیرون همراه با گرمای خشک خانه، مشکلاتی را نیز به وجود می‌آورد. چه بخواهید یا نه، تغییرات آب و هوایی نه تنها روی پوست، بلکه روی مو هم تاثیر می‌گذارند. از آنجایی که سلامت موها در زیبایی چهره بسیار موثرند، رسیدگی به مو و حفظ سلامت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. برای اینکه در تمام طول سال و به خصوص در زمستان موهای سالمی داشته باشید، مواردی را که در این مطلب گردآوری شده است را باید رعایت کنید.

9 ترفند طلایی برای مراقبت از مو در زمستان و سرما

1-از شستشوی مکرر موها بپرهیزید.

مو دارای مقداری چربی طبیعی است که این چربی ضمن محافظت از ساقه‌ی مو در برابر خشک شدن، باعث حفظ رطوبت آن هم می‌شود. شستن مداوم مو، چربی طبیعی موجود در موها را ازبین می‌برد و آن‌ها را خشک  و شکننده می‌کند. حال در فصل سرد و خشک زمستان، موهای شما بیشتر از همیشه به این چربی نیاز دارد و وجود آن حیاتی است.

 

به همین دلیل بهتر است در این فصل تا جای ممکن فاصله بین دو حمام خود را افزایش دهید و در فواصل کم،  تنها بدن خود را بشویید. افرادی که موهای خشکی دارند باید نسبت به سایر افراد توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

 

2-استفاده از وسایل حرارتی را محدود کنید.

طبیعی است که در روزهای سرد سال استفاده از وسایل حرارتی برای خشک کردن موها افزایش می‌یابد اما این وسایل مشکلاتی را با خود به همراه می‌آورند. موهای شما در طول ماه‌های سردتر بیشتر حالت شکنندگی دارند و این وسایل مشکل را تشدید کرده و رطوبت را از تارهای مو می‌گیرند.

 

بهترین روش برای خشک کردن موها این است که اجازه دهید خودشان به مرور زمان و در معرض هوای آزاد خشک شوند. با این روش، موها سالم‌تر و درخشان‌تر می‌مانند.

 

3-کلاه بپوشید.

پوشاندن موها با کلاه و روسری در روزهای سرد سال بسیار مهم و ضروری است. این کار باعث جلوگیری از دست رفتن رطوبت طبیعی موها در برخورد با باد سرد، برف و هوای خشک زمستان می‌شود. لازم به ذکر است که کلاه‌های پشمی باعث شکستگی و الکتریسیته ساکن موها می‌شوند. این کلاه‌ها معمولاً تنگ بوده و با حبس چربی را در قسمت ریشه مو، باعث خشکی و شکنندگی موها می‌شوند. اگر قصد دارید از کلاه استفاده کنید؛ توصیه می‌کنیم ابتدا موها را با یک روسری ابریشمی به خوبی بپوشانید و پس از آن از کلاه پشمی، استفاده کنید.

9 ترفند طلایی برای مراقبت از مو در زمستان و سرما

4-با موهای خیس بیرون نروید.

علاوه بر اینکه بیرون رفتن با موهای خیس احتمال سرماخوردن و مریض شدن را افزایش می‌دهد، باعث آسیب رسیدن به موها هم می‌شود. رطوبت موجود در موهای نم‌دار باعث یخ زدن موها و شکسته شدن آن‌ها می‌شود. در این شرایط قبل از بیرون رفتن، بایستی از سشوار برای خشک کردن موها استفاده کنید. هنگام سشوار کشیدن توجه داشته باشید دمای آن را بالا نبرید و آن را با فاصله از موها بگیرید.

 

نکته‌ی دیگری که هنگام استفاده از سشوار و هر نوع ابزار حرارتی باید به آن توجه کنید این است که حتما از اسپری‌های محافظ مو قبل از سشوار کشیدن استفاده کنید. اسپری دو فاز مو یک گزینه عالی است که با ایجاد یک لایه محافظ روی مو، آسیب ناشی از حرارت سشوار را به حداقل می‌رساند.

 

5-ماسک مو را فراموش نکنید.

یکی از محصولاتی که به حفظ سلامت و تقویت موها کمک می‌کنند، ماسک موها هستند. ماسک‌های مو با ترکیبات مغذی و مفیدی که در ساختار خود دارند، لطافت و درخشندگی را به موها هدیه ‌می‌کنند. ماسک مو انواع مختلفی دارد؛ ماسک موهای چرب، موهای خشک، موهای رنگ‌شده، موهای آسیب‌دیده و … که معمولا در دو نوع داخل حمام و بیرون حمام تولید می‌شوند. نوع ماسک را باید با توجه به نیاز موهای خود انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

6-از دستگاه بخور استفاده کنید.

طبیعی است که در روزهای سرد سال برای گرم کردن خانه، دمای وسایل گرمایشی خود را افزایش دهید. در عین حال که این کار، محیط خانه را گرم و لذت‌بخش می‌کند اما باعث خشک شدن هوای منزل می‌شود. وسایل گرمایشی نه تنها رطوبت هوا را می‌گیرند، بلکه باعث خشکی پوست و مو هم می‌شوند.

 

بهترین و موثرترین راه برای جلوگیری از این مشکل و مبارزه با خشکی هوای داخل خانه، استفاده از یک دستگاه بخور است. بخورها باعث تعادل بهتری در رطوبت هوا می‌شوند و از خشکی مو و پوست شما نیز جلوگیری می‌کنند. این دستگاه‌ها علاوه بر اینکه رطوبت مو را حفظ می‌کنند، به تنفس راحت‌تر هم کمک خواهند کرد.

 

7-آب کافی بنوشید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود یک چهارم ساختار هر تار مو از آب تشکیل شده است. از همین رو مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می‌نوشید و بدن خود را در فصل زمستان هیدراته نگه می‌دارید. موها تحت تأثیر کمبود رطوبت قرار می‌گیرند و اگر آب کافی دریافت نکنند، خشک می‌شوند. نوشیدن آب کافی از موخوره و شکنندگی موها جلوگیری کرده و شادابی و درخشندگی آن را افزایش می‌دهد.

9 ترفند طلایی برای مراقبت از مو در زمستان و سرما

8-از روغن‌های طبیعی استفاده کنید.

یکی دیگر از روش‌هایی که برای مراقبت از مو در زمستان وجود دارد، استفاده از روغن‌های طبیعی است. این روغن‌ها با ایجاد یک لایه روی سطح مو، کمک می‌کنند که رطوبت طبیعی موها حفظ شود و از موخوره جلوگیری می‌کنند. روغن‌هایی مانند روغن آرگان و نارگیل گزینه‌های بسیار خوبی برای حفظ رطوبت موهای شما در زمستان هستند.

 

9-دوش آب داغ نگیرید.

اگرچه حمام آب داغ در روزهای سرد زمستان بسیار لذت‌بخش است اما باید بدانید این یکی از مضرترین کارهایی است که می‌توانید برای موهای خود انجام دهید. آب داغ، چربی طبیعی پوست سر و رطوبت موی سر را را از بین می‌برد و آن‌ها را خشک می‌کند. با خشک شدن موها، احتمال شکستن، خرد شدن و ایجاد موخوره در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. بهتر است به هنگام دوش گرفتن دمای آب را به صورت ولرم تنظیم کنید تا از آسیب رسیدن به موها جلوگیری شود.

 

البته توجه کنید آسیب رساندن آب داغ به موها تنها مربوط به فصل زمستان نیست و باید در تمامی فصل‌ها این نکته را در نظر داشته باشید.

 

اهمیت مراقبت از موها در زمستان

در ماه‌های سرد سال، هوا سرد و خشک می‌شود و گرمای منزل مقدار زیادی از رطوبت موهای شما را گرفته و آن‌ها را خشک می‌کند. از این رو در فصل زمستان موهای شما آسیب‌پذیر و شکننده می‌شوند. برای مراقبت از مو در زمستان، نکاتی مثل استفاده از روغن‌های طبیعی، نوشیدن آب کافی، استفاده از ماسک مو، شستشوی مو با آب ولرم و… را در نظر بگیرید تا موهایی سالم و درخشان داشته باشید.

جدیدترین مطالب