لاغری

لاغری

hpv

hpv

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران 

در ادامه این پست سماتک بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر توانمند سینما و تلویزیون ایران را تهیه و گردآوری کرده ایم. ثریا قاسمی در دوران جوانی سوپر استار سینماهای ایران بوده است و اکنون که در سن پیری به سر می برد بازهم دست کمی از بازیگران جوان ندارد. ثریا قاسمی بهترین بازیگر زن قدیمی بوده که اکنون در قید حیات است و عوامل سایت سرگرمی سماتک برای این بازیگر توانمند آرزوی عمر پربرکت و طولانی را دارد.

 

ثریا قاسمی سال 1319 در تهران متولد شد. وی دختر حمیده خیرآبادی بازیگر معروف ایرانی است. ثریا قاسمی اوايل دهه 1340 با گويندگی راديو كار حرفه اي خود را شروع كرد و سپس به تئاتر رو آورد. تاریخ تولد ثریا قاسمی برابر با 19 دسامبر 1940 میلادی می باشد.

 

در همان سال ها به دوبله هم پرداخت و در سريال پرهوادار «بالاتر از خطر» صحبت كرد. ثریا قاسمی در نمايش هايي مثل «آنتيگون» و «از پشت شيشه ها» (ركن الدين خسروي) و «آندورا» (حميد سمندريان) روي صحنه رفت. گذشته از فيلم كوتاه «تلفن» با ايفاي يكي از نقش هاي اصلي آرامش در حضور ديگران عرصه جدي سينما را آزموده و آنقدر قدرتمند ظاهر شد كه پس از گذشت اين همه سال با اولين فيلم بلندش به ياد آورده مي شود. همچنين ثريا قاسمي در سال هاي ابتداي فعاليتش در يكي از اولين سريال هاي تلويزيوني ايراني با نام «پيوند» (نصرت كريمي) بازي كرد.

 

با اين همه او پس از حضور در فيلم ناصر تقوايي ـ كه چهار سال پس از ساخت امكان نمايش عمومي پيدا كرد ـ ترجيح داد فعاليت اصلي اش را در راديو و تئاتر متمركز كند. حرفه اي كه ثريا قاسمي هنوز بعد از اين همه سال كار در سينما، خودش را وابسته به آن مي داند كارگرداني و بازيگري صداست. فيلم اول ناصر تقوايي علاوه بر اين كه در جريان سينماي تجاري ايران تجربه نامتعارفي بود، تصوير بسيار متفاوتي از شخصيت زن به نمايش گذاشت. ثریا قاسمی برخلاف مادرش (حميده خيرآبادي) در فيلم هاي كمي بازي كرد و عمده تجربه هاي سينمايي اش مربوط به دهه هشتاد می باشد.

 

در اوايل دهه هفتاد ثريا قاسمي در چند برنامه تلويزيوني به عنوان مجری حضور يافت و به دکلمه اشعار شاعران كلاسيك ايراني پرداخت. اين بازيگر باسابقه سينما، تئاتر، راديو و تلويزيون پس از اين كه به خاطر بازي در مارال برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر در سال 1379 شد. ثریا قاسمی توانست فرصت ایفای نقشهای متفاوت تری را هم پیدا کند که بازی در شام آخر و دختر شیرینی فروش از آن جمله بود. بازي كوتاهش در شام آخر جايزه بهترين بازيگر نقش مكمل را از جشن خانه سينما براي او به همراه داشت و پس از دختر شیرینی فروش به بازي در فيلم هاي كمدي گرايش پيدا كرد .

 

دو سريال تلويزيوني در پناه تو (حميد لبخنده) و شب دهم (حسن فتحي) با بازي ثريا قاسمي محبوبيت فراواني پيدا كرد. در كنار اين ها بازي او در تله تئاترهايي مثل «به سوي دمشق» (حميد سمندريان)، «نكراسوف» (محمد رحمانيان) و «به سوي كعبه» (تاجبخش فناييان) به چشم آمد. 

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران

ثریا قاسمی اوايل دهه 1340 با گويندگي راديو كار حرفه اي خود را شروع كرد 

 

 با ثریا قاسمی در مورد وضعیت فعلی بازیگری و روند کاریش گفتگو کرده ایم و البته خاطرات خواندنی “در پناه تو” را با وی مرور کرده ایم.

 

*حضور در نقش انواع و اقسام مادران شیک، مدرن و سنتی ایران در این سه دهه برایتان چه جذابیت هایی داشته است؟
من بازیگر حرفه ای هستم و نقشهای مختلف به من پیشنهاد می شود و من هم نقشها را می خوانم و در صورت مناسب بودن قبول می کنم.

 

* اگر به انتخاب خودتان باشد بیشتر دوست دارید نقش چه مادرانی را بازی کنید؟
 برایم تفاوتی ندارد. داستان خوب و کنشهای شخصیتی که بازی می کنم مهم است. ما بازیگران کمتر قدرت انتخاب داریم و بیشترانتخاب می شویم و بازارکارهم چندان پر رونق نیست که من خودم را مقید کنم فلان نقش را بازی کنم. شیک و پیک بودن و یا فقیر وغنی بودن شخصیتی که قرار است بازی کنم موقعیت کلی نقش است. الان خیلی از بازیگران قدیمی و باسابقه خانه نشین شده اند و من سعی می کنم بین پیشنهاداتم بهترین ها را انتخاب کنم.

 

*چرا این روزها بازیگران پیشکسوت کمتر مجال بازی کردن پیدا می کنند؟
 به هزار و یک دلیل!  مهم ترینش وضعیت بد اقتصادی در سینما وتلویزیون است و به خصوص درتلویزیون که تولیدات به حداقل رسیده است و به جای تولید سریالهای جدید و متفاوت اغلب سریالها چند باردر شبکه های مختلف بازپخش می شوند. درهمین ماه گذشته چهار سریال با بازی من که در سال ۸۲ در آنها بازی کردم دوباره بازپخش شد. آن وقت همه خیال می کنند ثریا قاسمی پرکار شده است. بی رودربایستی من این روزها هر نقشی پیشنهاد شود قبول می کنم. دوستان بازیگری که می گویند ما گزیده کار هستیم و انتخاب می کنیم یا شوخی می کنند و یا ژست می گیرند و قصد پز دادن دارند.

 

*بحث دیگری که باعث بیکاری بازیگران حرفه ای شده وجود نابازیگرانی است که نه تنها دستمزد نمی‌گیرند بلکه ممکن است پولی هم پرداخت کنند.
بله،  تهیه کننده هم ازخدا خواسته برای اینکه هزینه تولید کارش پایین بیاید ازاینها استفاده می کند و این رویه به کیفیت بازیگری مجموعه و یا فیلم ها لطمه می زند.  نویسنده ناشی ، کارگردان کارنابلد و کلا همه عواملی که کارشان را بلد نیستند به سطح کیفی کار لطمه وارد می کنند.

 

* تا به حال پیش آمده  ازبازی دراثری پشیمان بشوید و کاررا نیمه کاره رها کنید؟
 بارها پیش آمده اما کار را نیمه کاره رها نکرده ام.  در پشت صحنه خیلی از فیلمها شرایط غیرحرفه ای تولید حاکم است و برای آفیش کردن بازیگران کلی اتفاق نامناسب می افتد و به نوعی همه را علاف می کنند واین برای من آزاردهنده است.

 

*آیا هنگام وقوع چنین مواردی برخوردی هم انجام می دهید؟
 اوقات تلخی می کنم و برخلاف اغلب کارهایم که با هیجان و شوق سرصحنه می روم دراین کارها با بی میلی سر صحنه می روم اما از بازیم کم نمی گذارم. به هرحال وجدان کاری دارم و تجربیات این چهاردهه پخته ام کرده است.

 

*آیا همچنان بازیگری جذابیت دهه های گذشته را برای شما دارد؟
اگر همه چیز کاردرست و مناسب باشد هنوزهم از بازی کردن لذت می برم. سکانسی که خوب نوشته شده و کارگردان برایش میزانسن خوبی طراحی کرده را با انرژی و تمام توانم بازی می کنم. من ازحاشیه ها ناراحت می شوم. 

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران

ثریا قاسمی در نمايش هايي مثل «آنتيگون» و «از پشت شيشه ها» روي صحنه رفت

 

*خیلی از بازیگران جوانی که مجال کارکردن را پیدا نکرده اند در ماههای اخیر به خارج رفته اند و جذب شبکه های ماهوارهای شده اند. برخی از این بازیگران سعی می کنند به افشاگری دست زده و بگویند وضعیت اخلاقی در سینما و تلویزیون ایران نامناسب است. در مورد این رفتارها نظر خاصی ندارید.

 

اگر فضای هنری اینجا آلوده است، خب بروند و اخلاق خوب را در شبکه های ماهواره ای پیدا کنند. بروند و در محیط سالم فیلم و سریال بازی کنند! اما نکته اینجاست که اخلاق در وجود خود آدمی است؛ این خودمان هستیم که باید بیاموزیم چگونه برخورد کنیم که کسی جرأت طرح تقاضاهای غیراخلاقی را به خودش ندهد و اگر رفتارمان نادرست باشد هر جای دنیا که باشیم این نادرستی گریبان مان را می گیرد.

 

*اخیرا مجموعه “در پناه تو” با بازی شما هفده سال بعد از پخش اولیله مجددا روی آنتن رفت و در کانون توجه قرار گرفت. می خواهم به خاطرات تان از آن دوران رجوع کنید و بگویید کاراکترتان در این سریال چه ویژگی هایی داشت که بازی در این مجموعه را پذیرفتید؟

 

در پخش اول سریال در حدود ۱۷ سال قبل موفق به دیدن این سریال نشده بودم و در پخش مجدد سریال را دیدم . متن سریال ، تیم بازیگری و کارگردانی خوب حمید لبخنده باعث شد بازی در این مجموعه را بپذیرم.

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران

ثریا قاسمی در اوايل دهه 70 ثريا قاسمي در چند برنامه تلويزيوني به عنوان مجری حضور يافت

 

*اگر بخواهید جزیی تر نگاه کنید چه ویژگیهایی از متن سریال برایتان دارای جذابیت بود؟
در آن سالها پرداختن به مسائل و دغدغه های نسل جوان به خصوص در تلویزیون متداول نبود اما فیلم نامه “در پناه تو” به شکل درست و ملموسی به مشکلات جوانها و ارتباطات آنها در محیطهای آموزشی پرداخته بود.

 

*مادری که شما در این سریال نقشش را ایفا کردید شخصیتی ویژه بود که در عین آن که برخی رفتارهایش از سوی مخاطبان جوان ناراحت کننده بود اما کاراکتری غیرمنطقی هم نبود.

 

این مادر به خاطر شهید شدن فرزند اولش تمام عشق وعلاقه اش را نثار پسردومش محمد کرده بود و این زن در عین حال یک ارتباط خوب و درستی با همسرش داشت. در کل این مادر شمایل یک زن سنتی و مهربان ایرانی را داشت که دغدغه اصلیش خانواده اش بود و طبیعی بود که برخی اوقات با فرزندش تعارض پیدا کند.

 

*با توجه به اینکه هنوز که هنوز است در جامعه ما ازدواج پسران جوان با بانوان مطلقه نوعی تابو محسوب می شود چقدر از نگرانی های این مادر درباره ازدواج پسرش با خانمی که یک بارازدواج کرده بود درست ومنطقی به نظر می رسید؟

 

ریشه اصلی این نگرانی به سنتها و باورهای ما برمی گردد. اگر کمی به‌روز فکر کنیم خیلی از این مسائل پیش نمی آید. نازا بودن و ازدواج کردن خانم و یا آقایی  در گذشته باعث نمی شود که تصور کنیم گزینه مناسبی برای ازدواج نیست و باید او را از جامعه طرد کرد. بنابراین نباید احساساتی عمل کنیم. خوشبختانه در ادامه  مادر با توجه به علاقه پسرش به این خانم به خوبی با این مسئله کنار آمد و رضایت به ازدواج پسرش داد.  

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران

ثریا قاسمی برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در سال 1379 شد

 

*آیا پیش بینی می کردید مجموعه در پخش مجدد این قدرمورد توجه مردم قرار بگیرد؟
قابل پیش بینی بود  کاری که به شکل درستی ساخته شود تاریخ مصرف ندارد و می تواند با هر نسلی ارتباط برقرار کند. این مجموعه از جمله کارهایی بود که از دیدن مجددش دلگیر نشدم.  برخی از کارهایی که بازی کرده ام موقعی که پخش می شود به دلیل کیفیت بدش غمگینم می کند اما حمید لبخنده در کارش تسلط داشت و به دقت ساخت مجموعه را پیگیری می کرد و این مایه خرسندی بوده است.

 

*در بسیاری از آثارتان از تکیه کلامهای مخصوص به خودتان استفاده می کنید. مثلا در همین سریال “در پناه تو” از تکیه کلام “محمدم” استفاده کردید. استفاده از این تکیه کلامها پیشنهاد خودتان است؟

 

بله، عموما پیشنهاد خودم بوده است.  معمولا در کارهایی که بازی می کنم برای جذاب شدن نقشم از تکیه کلام هایی استفاده می کنم. در زمان تولید “در پناه تو” این امکان نبود که از کلمه عزیزم استفاده کنیم . من دیدم با اضافه کردن این واژه “م” به نام فرزند، تمام عشق و علاقه یک مادر به فرزندش به منصه ظهور درمی آید و با صلاحدید کارگردان از آن استفاده کردم. در سالهای بعد خیلی از بازیگران از این کار من کپی برداری کردند. در سریال “شب دهم” هم از کلمه “خوف نکن” استفاده کردم که بسیار مورد توجه قرار گرفت…   

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران

 بازي ثریا قاسمی در شام آخر جايزه بهترين بازيگر نقش مكمل را از جشن خانه سينما براي او داشت

 

فیلم‌شناسی ثریا قاسمی

 

سینمایی

سالنام فیلمکارگردان
۱۳۹۳پدر آن دیگرییدالله صمدی
۱۳۸۸عروسکابراهیم وحیدزاده
۱۳۸۷دعوتابراهیم حاتمی کیا
۱۳۸۷در شب عروسیرضا قهرمانی
۱۳۸۶ملودیجهانگیر جهانگیری
۱۳۸۵دختر میلیونراکبر خامین
۱۳۸۵سربلندسعید تهرانی
۱۳۸۵محاکمهایرج قادری
۱۳۸۴فیلم شاهزاده ایرانیمحمد نوری زاد
۱۳۸۳رستگاری در هشت و بیست دقیقهسیروس الوند
۱۳۸۳سرود تولدعلی قوی تن
۱۳۸۲معادلهابراهیم وحیدزاده
۱۳۸۲بله برونداود موثقی
۱۳۸۰عشق فیلمابراهیم وحیدزاده
۱۳۸۰دختر شیرینی فروشایرج طهماسب
۱۳۸۰خاکستریمهرداد میرفلاح
۱۳۸۰شام آخرفریدون جیرانی
۱۳۷۹مارالمهدی صباغ زاده
۱۳۷۵حریف دلرضا گنجی
۱۳۷۱مجسمهابراهیم وحیدزاده
۱۳۶۸خواستگارییدالله صمدی
۱۳۶۷ستاره و الماسسیامک شایقی
۱۳۶۵خانه ابریحجت الله سیفی
۱۳۵۷زنده باد …خسرو سینایی
۱۳۴۹آرامش در حضور دیگرانناصر تقوایی

   

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران

مجموعه تلویزیونی

نام سریال کارگردان  سال
معمای شاه  محمدرضا ورزی۱۳۹۴
رخصت  قدرت‌الله صلح‌میرزایی۱۳۹۳
فاخته  محمود معظمی۱۳۹۳
ستاره حیات  جواد ارشاد ۱۳۹۲
آوای باران  حسین سهیلی‌زاده۱۳۹۲
کلاه پهلوی  سید ضیاءالدین دری ۹۲–۱۳۹۱
سرزمین کهن 
کمال تبریزی۱۳۹۲
نابرده رنج علی‌رضا بذرافشان۱۳۹۰
قفسی برای پرواز یوسف سیدمهدوی۱۳۸۹
جراحت محمدمهدی عسگرپور۱۳۸۹
 بیا از گذشته حرف بزنیم حمید نعمت‌الله۱۳۸۷
صاحبدلان
محمدحسین لطیفی۱۳۸۵
او یک فرشته بود علیرضا افخمی۱۳۸۴
فاصله  کاظم بلوچی۱۳۸۰
شب دهم حسن فتحی۱۳۸۰
پس از باران  سعید سلطانی۱۳۷۹
قلب یخی  مسعود رشیدی۸۰–۱۳۷۹
در قلب من 
حمید لبخنده۷۷–۱۳۷۶
گل‌های آفتابگردان
 –۱۳۷۶
همه فرزندان من 
۱۳۷۶
تهران ۱۱- ۵۹۵ ج ۴۸مرضیه برومند   ۱۳۷۶–۱۳۷۵
حکایت میرزا یحییحمید لبخنده  ۱۳۷۵–۱۳۷۴
در پناه تو 
حمید لبخنده۱۳۷۳
نیمهٔ پنهان ماه  ۱۳۷۳
لبخند زندگی
۱۳۷۲
شاخهٔ طوبی
۱۳۷۳–۱۳۶۷
یکی از این روزها
۱۳۶۷
آئینه (سری سوم)
(۱۳۶۶)
گرگ‌ها
(۱۳۶۶–۱۳۶۵)
مستنطق
(۱۳۵۶)
  به دنبال بنفشه
(۱۳۵۶)
تلخ و شیرین
(۱۳۵۳)
قصه عشق
(۱۳۵۲)
چهل سرباز

 

بیوگرافی ثریا قاسمی قدیمی ترین سوپراستار زن سینمای ایران

 

منبع: ویکی پدیا

جدیدترین مطالب