قرص لاغری

قرص لاغری

hpv

alefba

نیم نگاهی به گذشته

hpv

زندگینامه زنده یاد دنیا فنی زاده عروسک گردان + تصاویر

زندگینامه زنده یاد دنیا فنی زاده عروسک گردان + تصاویر

زندگینامه زنده یاد دنیا فنی زاده عروسک گردان

زنده یاد دنیا فنی زاده یکی از عروسک گردان در برنامه های کودک سیما در ایران بود ایشان معروف به مامان کلاه قرمزی بودند چون همیشه با عروسک کلاه قرمزی هنر نمایی می کردند در این مطلب زندگی نامه زنده یاد دنیا فنی زاده عروسک گردان را ملاحضه می نمایید.

 

دنیا فنی‌زاده متولد ۲۰ آبان ۱۳۴۶ بود، او فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۶۴ با عروسک‌گردانی برنامه «چتر» آغاز کرده است و در سال ۱۳۶۹ با عروسک‌گردانی فیلم سینمایی «گربه آوازخوان» در سینما ادامه داده است.

 

نام و نام خانوادگی دنیا فنی‌زاده
زمینه فعالیت عروسک گردان
تولد تهران
مرگ ۸ دی ۱۳۹۵
ملیت ایرانی

 

بیوگرافی دنیا فنی‌زاده
دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

 

دنیا فنی‌زاده از کودکی به خاطر شغل پدرش معمولاً در جشنواره‌های مختلف کودک و نوجوانی که در ایران برگزار می‌شد حضور داشت و آثار داخلی و خارجی شرکت‌کننده در این جشنواره‌ها را می‌دید. همین مسئله سبب شد تا از کودکی با تولیدات و نوع آثار عروسکی که برای کودک و نوجوان ساخته می‌شود آشنا شود. پس از آن، کم‌کم که از برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیشتر استفاده کرد، تکرار دیدن این آثار موجب علاقهٔ او به حضور در این رشته شد و در نهایت با انتخاب رشتهٔ عروسک‌گردانی برای همیشه در دنیای کودکان و نوجوانان باقی ماند. او هدف و دغدغهٔ مهم زندگی‌اش را شاد کردن کودکان و نوجوانان می‌داند.

فعالیت‌های دنیا فنی‌زاده
فنی‌زاده نخستین بار در سال ۱۳۶۴ در برنامهٔ عروسکی تلویزیونی «چتر با آواز باران» عروسک‌گردانی را تجربه کرد. این برنامه برای شبکهٔ اول سیما در قسمت‌های ۲۵ دقیقه‌ای طراحی شده بود که در آن ۲ عروسک جوجه وجود داشت که فنی‌زاده عروسک‌گردانی و آوازخوانی یکی از آن‌ها را بر عهده داشت. وی پس از آن در کاری با نام «زاغچهٔ کنجکاو» به کارگردانی رضا فیاضی حضور داشت. او با حضور در این برنامه‌ها کم‌کم جای خود را به عنوان عروسک‌گردان در تلویزیون تثبیت کرد. عروسک‌گردانی در آثاری چون «گربه آوازخوان» ساخته کامبوزیا پرتوی از دیگر آثار او در این دوره می باشد.

زندگینامه زنده یاد دنیا فنی زاده عروسک گردان + تصاویر

بهرام بیضایی به دنیا فنّی‌زاده پیشنهاد بازیگری داده بود، ولی وی به خاطر این که پدرش در کودکی دوست نداشت دخترش بازیگر شود نپذیرفت.

 

وی که قبل از کلاه‌قرمزی با ایرج طهماسب و حمید جبلی چند کار عروسکی انجام داده و با کار یکدیگر به خوبی آشنا بودند اما با برنامهٔ صندوق پست و ورود کلاه‌قرمزی به آن بود که به شهرت رسید. کلاه قرمزی که اصلاً قرار نبود در این برنامه ماندگار شود اما ماندگار شد و بدل به مشهورترین کار وی گشت.

 

از نظر فنی‌زاده شکل ظاهری عروسک چندان مهم نیست. او ساختار بیرونی عروسک چندان مهم نمی‌داند و برایش بیش از هر چیز سازندهٔ عروسک مهم است زیرا معتقد است تا زمانی که یک عروسک به خوبی ساخته نشود، عروسک‌گردان نمی‌تواند به‌خوبی با آن عروسک ارتباط برقرار کرده و آن را حرکت دهد. فنی‌زاده بیش از این که به دنبال عروسک‌های زیبا باشد به دنبال عروسکی‌ست که بتواند با آن خوب کار کند. در مرحلهٔ بعدی اهمیت، گروه تولید برای وی اهمیت دارد و این که برای ساخت برنامه چه‌قدر فکر و اندیشه برای گروه مهم است و چه‌قدر برای برنامهٔ عروسکی کار می‌کنند.

زندگینامه زنده یاد دنیا فنی زاده عروسک گردان + تصاویر

آثار دنیا فنی‌زاده
* گربه آوازخوان
* کلاه‌قرمزی و پسرخاله
* کلاه‌قرمزی و سروناز
* کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه
* کلاه‌قرمزی ۸۸
* کلاه قرمزی ۹۰
* کلاه قرمزی ۹۱
* کلاه قرمزی ۹۲
* کلاه قرمزی ۹۳
* کلاه قرمزی۹۴

 

درگذشت دنیا فنی‌زاد
دنیا فنی‌زاده هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها» صبح روز چهارشنبه ۸ دی‏‌ماه ۱۳۹۵ و پس از مدت‌ها تحمل بیماری سرطان در یکی از بیمارستان‌های تهران از دنیا رفت.

زندگینامه زنده یاد دنیا فنی زاده عروسک گردان + تصاویر

مهرپرواز

آسمان آبی

جدیدترین مطالب