لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود؟ یکی از نوشیدنی های خنک برای فصل تابستان که می توانید آنرا در منزل تهیه کنید شربت آلبالو خانگی است که در این نوشتار شما را با نحوه درست کردن آن آشنا می کنیم. این نوشیدنی نوستالژیک از قدیم الایام در خانواده های ایرانی تهیه می شده و خصوصا برای پذیرایی از مهمان سرو می شده است. اگر می خواهید شربت تان ترش مزه باشد بهتر است از آلبالوی اول فصل که هنوز خیلی نرسیده است استفاده کنید و همچنین شکر کمتری هم بریزید.

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

طرز تهیه شربت آلبالو خانگی

نحوه درست کردن شربت آلبالو با هسته و بدون هسته را در این بخش به شما خانم های کدبانو و خانه دار آموزش می دهیم و جالب است بدانید این نوشیدنی در سراسر جهان طرفداران مختص به خود را دارد. این شربت که بیشتر در فصل تابستان تهیه می شود برای دیکر ایام سال مصرف می شود و شما می توانید بیشتر از یکسال آنرا در یخچال نگهداری و سرو کنید.

 

ایرانیان سرشناس، بزرگان و تجار در گذشته در منازل خود شربت خانه داشتند و یکی از رسوم و فرهنگ ایرانی، پذیرایی از مهمان ها با شربت است. رفته رفته شربت خانه ها از خیابان های شهر و منازل برچیده شدند و جای خود را به قهوه خانه ها دادند. اما هنوز هم همه ما از نوشیدن یک شربت خنک تابستانی در هوای گرم لذت می بریم و خوب است این شربت را برای رفع عطش استفاده کنیم.

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

مواد لازم

یکی از میوه های پرکاربرد در تابستان آلبالو است که به دلیل داشتن خواص بی شمار از آن در تهیه شربت و مربا استفاده می شود. مواد لازم برای تهیه شربت البالو عبارتند از:

 

• آلبالو 1 کیلو و نیم
• شکر 3 کیلو
• وانیل نصف قاشق چای خوری
• آب طبق دستور

 

مدت رمان پخت

زمان پخت شربت آلبالو خانگی کوتاه بوده و در حدود 20 تا 40 دقیقه می باشد. در حین پخت شما باید شربت را مرتبا هم بزنید تا به خوبی غلیظ شده و قوام بیاید. همچنین می توانید برای عطر بهتر از برگ نعناع تازه و آب زنجبیل به عنوان طعم دهنده شربت آلبالو در طول مراحل تهیه استفاده کنید. بطور کلی مدت رمان پخت روی حرارت ملایم باید به قدری باشد که شما قوام شربت را با چشم ببینید.

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

طرز درست کردن شربت آلبالو با هسته

شربت آلبالو خانگی را می توانید با هسته درست کنید تا دردسر درآوردن هسته آلبالو را نداشته باشید.

 

1. در این روش ابتدا باید شکر را در 8 لیوان آب حل کرده و روی حرارت کم بجوشانید.

 

2. پس از جوشیدن این محلول نوبت به از صافی رد کردن آن است.

 

3. در این مرحله آلبالوها را که از قبل شستشو داده ایم و برگ ها و سیخ های آنرا جدا کرده ایم در داخل یک کیسه پارچه ای نازک تمیز می ریزیم و درب کیسه را محکم می بندیم و در محلول آب و شکر می اندازیم.

 

4. در این مرحله اجازه دهید شربت با حرارت ملایم بجوشد تا قوام بیاید.

 

5. سپس مقدار خیلی کمی وانیل را به شربت اضافه کنید و اجازه دهید یکی دو جوش بزند و سپس آنرا از روی شعله بردارید.

 

6. اکنون کیسه آلبالو را از داخل قابلمه خارج کنید و با دست فشار دهید تا شربتی که در آن جمع شده کاملا خارج شود.

 

7. پس از سرد شدن شربت را داخل بطری بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

 

نکته: بهتر است این شربت را در ظرف لعابی درست کنید.

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

طرز تهیه شربت آلبالو با مربا

روش دیگر درست کردن شربت آلبالو با مربای آلبالو است بطوری که باید بعد از درست شدن شربت مخلوط را صاف کرده و باقیمانده آلبالوها را مربا کنید.

 

1. ابتدا برگ و دم های آلبالوها را جدا کرده و پس از شستن آنها را داخل آبکش ریخته تا آب اضافی شان خارج شود.

 

2. در این مرحله با دستگاه هسته گیر هسته های آلبالو را خارج می کنیم و آلبالو ها را داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم. (همچنین می توانید مقاله درآوردن هسته آلبالو را بخوانید)

 

3. در ادامه شکر را لا به لای آلبالو ها بریزید و قابلمه را در یخچال قرار دهید.

 

4. مدت زمان ماندن آلبالوها در یخچال حدود 6 ساعت می باشد تا آلبالوها کاملا آب بیندازند. بهتر است برای راحتی خود این کار را شب قبل از خواب انجام دهید تا صبح بتوانید شربت را درست کنید.

 

5. آلبالوها را از یخچال بیرون بیاورید و نصف لیوان آب ولرم به آن اضافه کرده و با قابلمه به مدت 15 دقیقه روی شعله ملایم قرار دهید. توصیه می شود حرارت گاز ملایم باشد، زیرا در صورت بالا بودن شعله آلبالوها می سوزند و اگر شعله خیلی کم باشد رنگ شربت تان تیره می شود.

 

6. حالا با یک قاشق چوبی آلبالو را به خوبی هم می زنیم تا شکر به طور کامل در آب موجود در قابلمه حل شود.

 

7. اگر زمان جوشیدن آلبالوها روی قابلمه کف جمع شد حتما کف ها را با یک قاشق جدا کرده و دور بریزید.

 

8. در این مرحله باید مخلوط آلبالو و شربت را صاف و سرد کنید و سپس شربت به دست آمده را داخل یک شیشه مناسب ریخته و در یخچال بگذارید.

 

9. به دلیل غلظت بالا در این روش باید هنگام سرو شربت را با 5 برابر آب مخلوط کنید. یعنی یک پنجم لیوان را شربت بریزید و مابقی را آب اضافه کنید و بهم بزنید.

 

10. ضمنا باقیمانده آلبالوهای داخل قابلمه را دور نریزید. زیرا می توانید از آنها برای تهیه مربای آلبالو استفاده کنید. اگر می خواهید شربت را به مدت طولانی بیش از چند ماه نگهداری کنید حتما آنرا در ظرف مناسب قرار داده و در فریزر نگهداری کنید.

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

طرز تهیه شربت آلبالو بدون مربا

برای تهیه شربت آلبالو بهتر است از آلبالوهای پیوندی و درشت استفاده نکنید زیرا این آلبالوها طعم و رنگ خوبی به شربت شما نخواهند داد و مناسب مربا و شربت نمی باشند. طرز تهیه شربت آلبالو خانگی بدون مربا به شرح زیر است:

 

1. در این روش آب آلبالو ها را می گیریم.

 

2. 6 لیوان آب آلبالو را با دو کیلو شکر مخلوط کرده و می گذاریم مدتی به حال خود بماند.

 

3. سپس آن را در حدود 20 دقیقه روی حرارت ملایم می گذاریم تا به جوش بیاید و شربت غلیظ شود.

 

4. در این مرحله نوبت به اضافه کردن وانیل است و سپس می گذاریم یک کم دیگر جوش بخورد تا قوام بیاید.

 

5. شربت را از روی حرارت بردارید و صاف کرده و داخل بطری شیشه ای بریزید.

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

نحوه درست کردن شربت آلبالوی ترش

اگر تمایل دارید شربت آلبالو خانگی شما ترش مزه باشد می توانید مقدار شکر را کمتر کنید. مقدار شکر برای تهیه این شربت یک به دو است یعنی اگر 1 کیلوگرم آلبالو دارید باید از 2 کیلوگرم شکر استفاده کنید. برای اینکه شربت شما ترش تر باشد می توانید برای هر یک کیلو آلبالوی تازه بین 1 تا 1/5 کیلوگرم شکر اضافه کنید. اگر ترازو ندارید می توانید برای هر یک کاسه آلبالوی بدون هسته از 1/5 تا 2 کاسه سرصاف شکر استفاده کنید. مقدار شکر به ترشی و شیرینی آلبالو و همچنین ذائقه و سلیقه شما بستگی دارد.

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

غلیظ شدن شربت آلبالو

قوام شربت آلبالو بسیار مهم است و در صورتی که بخواهید برای مدت زمان طولانی آنرا نگهداری کنید باید به خوبی غلیظ شده باشد تا کپک نزند. همچنین جوشاندن بیش از حد شربت حین پخت منجر به شکرک زدن آن می شود.

 

در صورتی که روز بعد از تهیه شربت احساس کردید غلظت آن کافی نیست می توانید دو مرتبه آنرا روی شعله ملایم برای چند دقیقه بجوشانید. ضمنا توجه کنید که بعد از خنک شدن میزان غلظت بیشتر خواهد شد و حتما به این نکته توجه داشته باشید.

 

غلیظ شدن شربت آلبالو در مرحله پخت باید انجام شود و اصلا نگران کم شدن آن نباشید زیرا هرچه شربت تان غلیظ تر باشد هنگام سرو آب بیشتری به آن اضافه می کنید. برای اینکه تست میزان غلظت باید زمانی که شربت هنوز گرم است چند قطره از آنرا بین دو انگشت خود ریخته و میزان چسبندگی آنرا بررسی کنید.

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

علت شکرک زدن شربت آلبالو

در صورتی که شربت آلبالو با حرارت بالا درست شود، امکان دارد که پس از قرار دادن در یخچال شکرک بزند. در صورتی که شربت شما شکرک زده است می توانید مقداری آب جوش به آن اضافه کرده و مجددا آنرا چند دقیقه بجوشانید تا شکرک موجود در شربت از بین برود.

 

یکی دیگر از دلایل شکرک زدن شربت آلبالو، استفاده از شکر زیاد است که باعث می شود شربت شکرک بزند. در صورتی که که می خواهید شربت تان خیلی شیرین باشد و از آن طرف نگران شکرک زدن آن هستید حتما در مرحله پایانی پخت یک قاشق غذاخوری آب لیمو به آن اضافه کنید تا شکرک نزند.

طرز تهیه شربت آلبالو + شربت آلبالو خانگی چگونه درست میشود

برای خوشرنگ شدن شربت آلبالو چه باید کرد

• اگر آلبالوی اول فصل را خریداری کنید به خوشرنگ شدن شربت آلبالو بسیار کمک کرده اید زیرا این میوه در اول فصل رنگ قرمزتری دارد و بسیار کمک کننده است.

 

• در هنگام جوشاندن شربت، از حرارت خیلی کم استفاده نکنید، چرا که باعث کدر شدن رنگ آن می‌شود.

 

• استفاده از قابلمه لعابی برای مراحل پخت، باعث بهتر شدن رنگ شربت می شود.

 

• هرگز برای اینکه رنگ آلبالوها خارج شود، تفاله‌ها را با دست یا پشت قاشق فشار ندهید. این کار موجب کدر شدن و بدرنگ شدن شربت تان می‌شود.

 

• استفاده از آلبالوی رسیده و شیرین، رنگ شربت تان را قرمز جیگری می کند.

 

• مدت زمان جوشاندن شربت آلبالو نباید بیشتر از 30 دقیقه باشد زیرا جوشاندن بیش از حد موجب تیره شدن آن می شود.

 

• اگر رنگ شربت آلبالوی شما تیره شد، برای شفاف شدن می توانید یک عدد سفیده تخم مرغ را به شربت در حال جوش اضافه کنید، اما اجازه ندهید سفیده مخلوط شود و به هیچ وجه آنرا بهم نزنید. سفیده تخم مرغ جرم شکر را می گیرد و خودش به رنگ تیره در می آید و در نتیجه شربت تان خوشرنگ می شود. سپس باید سفیده تخم مرغ را از شربت بیرون بیاورید.

 

طرز تهیه شربت آلبالو با هسته را همراه با سایر روش ها در این نوشتار به شما آموزش دادیم و امیدواریم تابستان خوبی را در کنار اعضای خانواده سپری کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب