لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی (طرز تهیه و خواص آن)

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی (طرز تهیه و خواص آن)

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی

شربت خاکشیر و تخم شربتی برای هوای گرم تابستان نوشیدنی بسیار مناسبی است که در این مقاله نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی به همراه فواید و خواص شربت خاکشیر و تخم شربتی را بیان خواهیم کرد. اگر می خواهید با طریقه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی آشنا شوید در ادامه این مقاله سایت سماتک طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی را به شما عزیزان آموزش می دهد. قبل از آشنایی با نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی باید خاکشیر را شسته تا خاک آن از بین برود. همانطور که می‌دانید به گزارش سماتک خاکشیر از قدیم برای درمان بیماری‌های مختلفی کاربرد داشته است و به همین دلیل نمی توان از خواص شربت خاکشیر و تخم شربتی چشم پوشی کرد. علاوه بر استفاده از خاکشیر در درمان بیماری‌هایی مثل یبوست و.. می‌توان از شربت خاکشیر هم به عنوان یک شربت تابستانی اصیل ایرانی استفاده کرد که به دلیل پیشگیری از گرمازدگی و عطش مخصوصا برای فصل تابستان بسیار مناسب است. اما بهتر است قبل از اینکه برای درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی تابستانی دست به کار شوید با طریقه شستن خاکشیر آشنا شوید. زیرا خاکشیر دارای شن ریزه است که اگر به خوبی شسته نشونند به سلامت بدن تان آسیب وارد می کند.

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی (طرز تهیه و خواص آن)

مواد لازم برای درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی

شربت خاکشیر و تخم شربتی نوعی نوشیدنی خنک و گواراست که در هوای گرم تابستان طرفدارای زیادی دارد و مصرف آن در هنگام گرما، عطش انشان را برطرف می‌کند. مواد لازم برای تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی را در این بخش بیان خواهیم کرد. شیرین کننده های شربت خاکشیر و تخم شربتی می‌توانند شکر یا عسل باشند و استفاده از طعم دهنده‌هایی همچون گلاب، زعفران و عرق بیدمشک در آن کاملا اختیاری بوده و بستگی به ذائقه افراد دارد. در ادامه مواد لازم برای درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی را خواهید خواند:

 

مواد لازم

تخم شربتی 4 قاشق غذاخوری
خاکشیر 6 قاشق غذاخوری
شکر (عسل) 2 پیمانه (8 قاشق غذاخوری)
گلاب 1/2 پیمانه
لیمو ترش کوچک 2 عدد
محلول زعفران (اختیاری) 1-2 قاشق غذاخوری
آب برای رقیق کردن شربت به میزان لازم

 

طرز شستن خاکشیر و تخم شربتی

1. برای شستن خاکشیر مقداری از آنرا را در یک کاسه بزرگ ریخته و روی آن را آب می‌ریزیم. در این حالت خاکشیرها حالت گلوله‌ای پیدا می‌کنند. بنابراین باید با قاشق یا چنگال آن‌‌ها را به هم بزنید تا به مرور ته‌نشین بشوند. اگر خاکشیر دارای برگ و خاشاک هم هست بهتر است مدتی را در آب باشد تا برگ‌های زیر آن به روی سطح آب بیایند. بعد از این کار آب ظرف را خیلی آرام خالی می‌کنیم. دوباره درون ظرف را از آب پر می‌کنیم و کنار می‌گذاریم و باز هم اضافات روی سطح آب را خالی می‌کنیم. این کار را تا جایی تکرار می‌کنیم که دیگر هیچ برگ و خاشاکی روی آب نباشد و آب روی خاکشیر کاملا زلال باشد.

 

2. در مرحله بعدی شستن خاکشیر یک ظرف بزرگ‌تر برداشته (بهتر است از ظروف پلاستیکی استفاده شود) و خاکشیر را آرام هم می‌زنیم و در ظرف بزرگ‌تر می‌ریزیم. این کار را برای این انجام می‌دهیم که اگر شن و یا سنگ‌ریزه‌ای ته ظرف جمع شده است دو مرتبه با خاکشیر مخلوط نشود و ته همان ظرف بماند. شن‌های ته ظرف را خالی کرده ظرف را می‌شوییم و دوباره عمل بالا را تکرار می‌کنیم( یعنی خاکشیر را آرام هم می‌زنیم و وارد ظرف دیگر می‌کنیم). برای شستن خاکشیر باید این کار را چند مرتبه تکرار کنیم تا دیگر هیچ شنی کف ظرف باقی نماند.

 

3. همچنین تمیز کردن و شستن تخم شربتی خود یکی از نکات بسیار مهم است. جهت شستن تخم شربتی، می بایست ابتدا آن را خیسانده و بشوییم. حال تخم شربتی و آب را در یک ظرف با هم مخلوط نموده و هم میزنیم. در این بخش کافی است که ۱۰ الی ۱۵ دقیقه منتظر مانده تا تخم های شربتی خوب خیس بخورند. حالا مشاهده خواهید نمود که دور تخم شربتی لعاب به وجود می آید.

 

4. حالا آب موجود را تخلیه کنید. این عمل موجب جدا شدن خاشاک و چوب های ریز از آن می شود. تخم شربتی ها را به ظرف دیگری منتقل کنید، اگر به ته ظرف نگاه کنید می بینید که شن های ریزی در آن ته نشین شده است. اگر می خواهید تخم شربتی ها به طور کامل تمیز شوند؛ باید این عمل را چندین بار تکرار نمایید.

 

طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی

برای درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی طبق این دستور العمل کارها را انجام دهید:

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی (طرز تهیه و خواص آن)

1. بعد از شستن خاکشیر یعنی درست زمانی که از تمیز بودن خاکشیرها اطمینان پیدا کردید بهتر است یک شربت خوش طعم با آن‌ها درست و نوش جان کنید.

2. خاکشیر را در کاسه بزرگی ریخته و به آن آب اضافه کنید. سپس خاکشیر که کمی گلوله می‌شود را با یک چنگال کمی هم بزنید تا گلوله‌های خاکشیر باز شده و ته نشین شوند.
3. اجازه دهید مخلوط آب و خاکشیر چند دقیقه بماند تا برگ و خاشاک موجود در آن روی سطح آب بیاید، سپس به آرامی آب را خالی کرده و خاشاک موجود روی سطح آب را دور بریزید.
4. در ظرف حاوی خاکشیر مجددا آب ریخته و اگر دوباره ذرات ناخالصی روی آب شناور شد، آب را خالی کنید. این کار را اینقدر تکرار کنید تا آب روی خاکشیر کاملا صاف و زلال شود.
5. کاسه دیگری به اندازه‌ی کاسه اول کنار دست خود قرار داده، مخلوط آب و خاکشیر را از رو هم بزنید، سپس آن را به آرامی در کاسه‌ی دوم خالی کنید طوریکه شن‌های ته نشین شده در کاسه‌ی اول، ته ظرف باقی بمانند.
6. شن‌های باقیمانده در کاسه اول را شسته و دوباره مخلوط آب و خاکشیر را از کاسه دوم به کاسه اول منتقل کنید.
7. این عمل را چند بار تکرار کنید تا جایی که شن و ناخالصی، ته کاسه باقی نماند.

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی (طرز تهیه و خواص آن)

8. تخم شربتی را در کاسه‌ی دیگری ریخته و به همان روش شستن خاکشیر که در فوق توضیح داده شد، آن را بشویید تا خاشاک و شن موجود در آن کاملا از بین رفته و تمیز شود.
9. ۲ پیمانه شکر را با ۱ پیمانه آب در قابلمه کوچکی ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر در آب حل شده و شربت غلیظی حاصل شود.
10. سپس گلاب را به شربت اضافه کرده، پس از چند جوش حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید شربت کاملا خنک شود.
11. آب لیمو‌ها را بگیرید طوریکه مقداری از پالپ لیمو نیز در آن باشد.
12. خاکشیر و تخم شربتی شسته، شربت و آبلیموی تازه را در پارچی بریزید و در صورت تمایل مقداری محلول زعفران به آن اضافه کنید.
13. چند تکه یخ یا مقداری پوره یخ همراه با آب به شربت خاکشیر و تخم شربتی اضافه کرده و هم بزنید.
آب را کم کم اضافه کنید، پس از درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی آنرا بچشید و مزه آن را طبق ذائقه خود تنظیم کنید.
در صورت تمایل چند عدد آلو بخارا به شربت خاکشیر و تخم شربتی اضافه کنید که در اینصورت حدود 8 ساعت باید صبر کنید تا آب مزه آلو بخارا را بگیرد و آلو ها هم نرم شوند. همچنین بهتر است به جای شکر از عسل و یا نبات آب شده در طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی استفاده شود.

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی (طرز تهیه و خواص آن)

طرز درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی

همچنین می توانید برای تهیه و درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی از دستور زیر استفاده کنید:

 

1. تخم شربتی و خاکشیر رو تمیز کنید و تو ظرفهای جدا بریزید و چندبار آبکشی کنید و بذارید کمی توی آب بمونن تا اگه شن داره شن ها ته نشین شه. وقتی ترکیب این دوتا رو درست میکنین ، تخم شربتی رو نذارین خیلی تو اب بمونه چون خیلی آب جذب میکنه و اگه بخوایم دونه ها با هم قاطی نشن بهتره که تخم شربتی رو با خیس دادن بیش از اندازه سنگین نکنیم، بهتره فقط چندبار با آب سرد بشوریم.

2. برای شیره: شکر رو با نصف پیمانه آب بذارید کامل حل شه و شیره ی غلیظ بشه بعد گلاب اضافه کنید و بذارید گلاب یه جوش بزنه بعد خاموش کنید. بذارید کاملِ کامل خنک شه.

3. تو دو تا پارچ جدا ، با شیره ای که حاضر کردید و مقداری آب، دو تا شربت درست کنید، آب و شکر رو اندازه کنید. حالا تو یه پارچ خاکشیر و تو اون یه دونه، تخم شربتی بریزید. به هر کدوم مقداری آب لیمو بزنید.

4. برای سالم بودن شربت خاکشیر و تخم شربتی به جای شکر می‌توانید از عسل استفاده کنید که در اینصورت نیازی به جوشاندن شربت نیست، زیرا عسل در اثر حرارت خواص خود را از دست می‌دهد.
5. در صورت تمایل می‌توانید ۱/۲ پیمانه عرق بیدمشک به شربت اضافه کرده و بر ارزش غذایی و خواص شربت خاکشیر و تخم شربتی بیفزایید.

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی (طرز تهیه و خواص آن)

نکاتی برای درست شربت خاکشیر و تخم شربتی

اگر دوست دارید شربت خاکشیر و تخم شربتی به صورت دولایه باشد:

برای دولایه شدن شربت خاکشیر و تخم شربتی هنگام شستن تخم شربتی اجازه ندهید زیاد در آب خیس بخورد. خیس خوردن زیاد، باعث سنگین شدن تخم شربتی و ته نشین شدن آن می‌شود.
نیمی از شربت را با خاکشیر و نیمی دیگر را با تخم شربتی مخلوط کرده و در دو ظرف جداگانه در یخچال قرار دهید.
موقع سرو، شربت خاکشیر را هم بزنید، سپس یک لیوان را تا نیمه از شربت خاکشیر پر کنید.
یک قاشق روی سطح شربت موجود در لیوان قرار دهید، سپس شربت تخم شربتی را به آرامی روی قاشق بریزید و نیمه‌ی دیگر لیوان را با شربت تخم شربتی پر کنید.
در این صورت دانه‌های تخم شربتی و خاکشیر از هم فاصله گرفته و شربت به صورت دولایه در می آید.

 

خواص شربت خاکشیر و تخم شربتی

خواص شربت خاکشیر و تخم شربتی بسیار است و این شربت تابستانی حاوی انواع ویتامین‌های A، C، B۱، B۲، B۳، B۶، اسید‌های چرب امگا ۳ و امگا ۶، پالمتیک و لینولئیک، آنتی اکسیدان، گلوکز اینولات، گوگرد، فسفر، آهن، پتاسیم، کلسیم، سدیم، منیزیم، پروتئین، صمغ موسیلاژ، منگنز، مس، روی و فیبر است.
یکی دیگر از خواص شربت خاکشیر و تخم شربتی، آب را جذب کرده و در طول روزه داری آن را در بدن آزاد می‌کنند، بنابراین برای رفع عطش و گرمای بدن موثر است.
مصرف شربت خاکشیر و تخم شربتی در ماه رمضان به خصوص در وعده‌ی سحری از گرمازدگی و تشنگی در طول روزه داری جلوگیری می‌کند.
شربت خاکشیر و تخم شربتی به جذب کلسیم در بدن کمک زیادی می‌کند و وجود ماده‌ای به نام بورون در تخم شربتی باعث انتقال کلسیم به استخوان‌ها می‌شود.
خواص شربت خاکشیر و تخم شربتی نقش به سزایی در از بین بردن جوش، کهیر، خارش و التهابات پوستی دارد و با از بین بردن لک‌های بدن و به ویژه صورت، سبب باز شدن رنگ چهره می‌شود.

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی (طرز تهیه و خواص آن)

از دیگر خواص شربت خاکشیر و تخم شربتی باعث تقویت قلب و عروق شده و التهابات کلیه را رفع می‌کند.
از دیگر خواص این شربت می‌توان به تأثیر چشمگیر آن در صاف شدن صدا، رفع تنگی نفس، خروج خلط از ریه و درمان سرفه اشاره کرد.
شربت خاکشیر و تخم شربتی باعث تقویت حافظه و رشد کودکان شده و در رفع لکنت زبان موثر است.
خاصیت شربت خاکشیر و تخم شربتی آنتی اکسیدانی است در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است و به درمان فشار خون و یبوست کمک می‌کند.
شربت خاکشیر و تخم شربتی نشاط آور و آرامش بخش بوده و با تقویت اعصاب، نقش مهمی در از بین بردن استرس و اضطراب دارد.

مصرف تخم شربتی در دوران بارداری برای تقویت قلب، صحت مزاج و زیبایی جنین مفید بوده و در دوران شیردهی باعث ازدیاد شیر مادر می‌شود.

 

خواص خاکشیر چیست

فصل تابستان که می‌رسد بازار مصرف خاکشیر و شربت خاکشیر و تخم شربتی هم داغ می‌شود. خاکشیر از زمان‌های گذشته کاربرد داشته است و بهترین کاربرد آن به خاطر خاصیت ضدعفونی‌ کننده‌اش می‌باشد و برای ناراحتی‌های روده مثل اسهال یا حتی یبوست مفید است. براساس تحقیقات انجمن طب سنتی ایران، خاکشیر در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله رفع لک‌های پوستی، رفع بدبویی دهان، افزایش وزن و ضد اسهال موثر است. خواص خاکشیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است. التیام دهنده زخم و جراحات است. صدا را باز می‌کند. التهاب کلیه را برطرف می‌کند؛ (در بسیاری از متون طب سنتی به این موضوع اشاره شده است که استفاده از خاکشیر هنگام بروز التهاب‌های مجاری ادراری و کلیه بسیار موثر است، به ویژه زمانی که فردی مبتلا به بیماری سنگ کلیه است.) ادرار آور و تب‌بر است و همچنین در پاکسازی کبد موثر است. خاکشیر دارای اثر نرم کنندگی دهانه رحم بوده و مصرف آن در اوایل و اواسط بارداری ممکن است باعث سقط جنین و زایمان زودرس شود؛ بنابراین افرادی که دارای سابقه سقط جنین هستند باید در مصرف آن احتیاط کرده و در این مورد با پزشک خود مشورت کنند. برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند، خواص خاکشیر برای لاغری بسیار مفید است. کهیر و التهابات پوستی را از بین می‌برد سنگ کلیه را دفع می‌کند و موثر در برطرف کردن جوش‌های صورت است. مصرف خاکشیر برای تسهیل زایمان طبیعی از هفته سی و هفتم بارداری به بعد توصیه می‌شود. در هفته‌ آخر بارداری مصرف روزانه یک لیوان شربت خاکشیر و تخم شربتی بلامانع است و به زایمان طبیعی کمک می کند.

 

نحوه درست کردن شربت خاکشیر و تخم شربتی را در این مقاله یاد گرفتید و همچنین با فواید و خواص شربت خاکشیر و تخم شربتی هم آشنا شدید. به جهت رفاه حال شما ما در این مطلب طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی را به دو روش بیان کردیم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب