طرز پخت لبوی خوشمزه

طرز پخت لبوی خوشمزه

آموزش درست کردن و روش پخت لبوی خوشمزه

لبوی خوشمزه برای ایرانی ها جزء یکی از بهترین و خوشمزه ترین میان وعده های ایرانی است. طرز پخت لبوی خوشمزه و مواد مورد نیاز برای درست کردن لبوی خوشمزه را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

 

مواد لازم برای پخت لبوی خوشمزه

چغندر 1 کیلو گرم
روغن زیتون 1 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به میزان لازم
سرکه سیب 2 قاشق غذاخوری
شکر 1 قاشق غذاخوری
ماست خامه ای ¼پیمانهکاشت مو

 

طرز تهیه لبوی خوشمزه

ابتدا فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن می کنیم. چغندرها روی یک قطعه بزرگ کاغذ فویل می گذاریم. کاغذ فویل را چرب می کنیم. کمی نمک و فلفل روی آن می پاشیم. سپس کاغذ آلومینیوم را کاملاً دور چغندرها می پیچیم. آنها را حدود 1 ساعت در فر داغ می گذاریم تا چنگال داخل آن فرو رود. آنها را از فر خارج می کنیم و می گذاریم تا خنک شود.
پس از اینکه چغندرها سرد شد، پوستِ آنها را می کنیم. با بزرگترین درجۀ رنده، آنها را در یک کاسه بزرگ رنده می کنیم. سرکه سیب را کم کم رویِ آن می ریزیم و سپس شکر را نیز به آرامی رویِ آن می پاشیم. آنها را مخلوط می کنیم تا همۀ مواد با هم مخلوط شوند و سپس رویِ آن ماستِ خامه ای می ریزیم و سرو می کنیم.

طرز پخت لبوی خوشمزه

نکات تکمیلی در مورد پخت لبوی خوشمزه

لبوی خوشمزه جزو پیش غذا – بورانی و پوره میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 15 دقیقه
و زمان پخت لبوی خوشمزه و انتظار آن در حدود 1 ساعت و 0 دقیقه میباشد .
لبوی خوشمزه را می توانید در وعده پیش غذا – سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد .

 

روش اول برای پخت لبوی خوشمزه

ابتدا چغندرها را کاملا بشویید. سر و ته لبو ها را جدا کرده و درون قابلمه قرار دهید. آب را درون قابلمه تا جایی بریزید که یک سوم از لبو ها بیرون از آب قرار بگیرد. درب قابلمه را بگذارید . حدود 2 ساعت صبر کنید تا لبو ها کاملا بپزد. در این مدت به لبو ها سر بزنید که احیانا آب درون قابلمه تمام نشود. اگر دوست دارید لبو ها شیرین باشند می توانید مقدار کمی شکر به لبوها اضافه کنید. بعد از 2 ساعت یک چنگال را درون لبو فرو کنید و اگر نرم شده باشد و راحت داخل لبو فرو رود یعنی لبوی شما پخته است. لبوی خوشمزه را از قابلمه خارج کرده و بعد از خنک شدن پوست و سر و ته آن را جدا کرده وو برش بزنید.

طرز پخت لبوی خوشمزه

روش دوم پخت لبوی خوشمزه

لبو ها بعد از شستن درون فویل آلومینیومی قرار دهید. سپس چغندرها را درون فر طبقه وسط با دمای 160 تا 180 درجه به مدت 45 دقیقه الی یک ساعت قرار دهید. بعد از پختن لبو ها را از درون فویل خارج کرده و بعد از خنک شدن پوست آن را جدا و برش بزنید.

 

روش سوم پخت لبوی خوشمزه

مانند دو روش قبل چغندرها را بشویید. بعد از شستن لبوها را درون سبد بخارپز زودپزتان قرار دهید. زودپز را تا جایی آب بریزید که سبد بخارپز بیرون از آن قرار بگیرد. لبوها را درون سبد بچینید. اگر دوست دارید که لبو های شما شیرین باشند یک قاشق غذاخوری شکر روی لبوها بریزید سپس درب زودپز را ببندید. بعد از 40 دقیقه درب زودپز را باز کرده و بعد از سرد شدن پوست لبوها را جدا کنید.

 

طرز پخت لبوی خوشمزه روی اجاق گاز

چغندرها را خوب بشویید ، 5 لیوان آب و چغندرها را داخل قابلمه بریزید سپس قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید و در آن را ببندید و به مدت 2 – 3 ساعت بگذارید لبوها بپزند و نرم شوند ( باید پس از پخت 2 لیوان آب ته قابلمه باقی مانده باشد ).

پس از پخت لبوها را از قابلمه خارج کنید و پوست بکنید و حلقه ای خرد کنید ، شکر یا نبات را به آب لبو اضافه کنید سپس لبوهای حلقه شده را داخل قابلمه برگردانید و 1 ساعت دیگر با حرارت ملایم لبوها را بپزید سپس لبوها را از قابلمه خارج کنید و شیره ای که ته قابلمه باقی مانده است را روی لبوها بریزید و داغ سرو کنید.

 

طرز پخت لبوی خوشمزه در فر

چغندرها را بشویید و با پوست داخل آلمینیوم بپیچید سپس چغندرها را داخل فر با دمای 180 درجه سانتیگراد به مدت 45 دقیقه قرار دهید تا بپزند و نرم شوند ، این روش پخت رژیمی بوده و نیازی به شکر ندارد.

نکته ها : بهتر است چغندرها را کوچک و سفت انتخاب کنید تا لبوی خوشمزه تری داشته باشید ، در صورتی که چغندر بزرگ است به مقدار آب بیشتر و زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد ، برای قرمز ماندن رنگ لبو و جلوگیری از سیاه شدن لبو دو سر ضخیم چغندر را با چاقو جدا نکنید.

جدیدترین مطالب