آموزش کامل روش پخت بزقرمه کرمانی

آموزش کامل روش پخت بزقرمه کرمانی

روش پخت بزقرمه کرمانی

بزقرمه غذای خوشمزه کرمانی ها است که برای پخت بزقرمه کرمانی نیاز به گوشت تازه گوسفند دارید برای اینکه با روش پخت بزقرمه کرمانی بیشتر آشنا شوید آموزش کامل روش پخت بزقرمه کرمانی را در این مطلب سماتک گردآوری کرده ایم کرمانی ها غذاهای خوشمزه زیادی دارند که بزقرمه کرمانی یکی از محبوب ترین آنهاست. بزقرمه کرمانی در گذشته با گوشت بزغاله تهیه می‌شده است، از اینرو به آن بزقرمه کرمانی می‌گویند. یکی از ویژگی‌های مثبت این غذا، امکان سرو آن هم با نان و هم با برنج است؛ در استان کرمان نیز با هر دو روش سرو می‌گردد. اگر به کرمان سفر کرده باشید، احتمالا با این غذا آشنایی دارید، در غیر این صورت نگران نباشید، زیرا به راحتی می‌توانید آن را به همان سبک سنتی که در کرمان طبخ می‌شود، در منزل تهیه کنند و در کنار خانواده و عزیزان تان از میل کردن آن لذت ببرید. همچنین بزقرمه کرمانی عطر و بوی خوبی دارید و به راحتی نیز می‌توان آن را تزیین کرد.

آموزش کامل روش پخت بزقرمه کرمانی

مواد لازم برای پخت بزقرمه کرمانی

مواد لازم
گوشت گوسفند 500 گرم
نخود نیم کوب 1 و 1/2 لیوان
سیر 1 بوته
نعناع داغ 2 الی 3 قلشق سوپخوری
زعفران 3 قاشق غذاخوری
کشک 1 و 1/2 لیوان
نمک به میزان لازم
فلفل به میزان لازم
زردچوبه به میزان لازم

 

فوت و فن های پخت بزقرمه کرمانی

از قسمت های چربی دار گوشت و سردست گوسفند استفاده کنید.
مقداری از سیر را به صورت سیر داغ درست کنید و همراه با یک قاشق سوپخوری نعناع داغ برای تزیین روی غذا به کار ببرید.
از چند ساعت قبل باید نخود را خیس کنید.
حتما از نخود نیم کوب یا لپه شده استفاده نمایید، برای اینکار پس از آنکه نخود چند ساعت در آب ماند، با چنگ زدن آن را لپه کنید.

آموزش کامل روش پخت بزقرمه کرمانی

دستور پخت بزقرمه کرمانی

پیاز را نگینی ریز خرد کنید و کمی آن را تفت دهید.
گوشت را به پیاز اضافه کرده و کمی تفت دهید.
سپس زردچوبه را به غذا اضافه کنید.
اکنون درون یک قابلمه ۴ الی ۵ لیوان آب بریزید و پس از آنکه به جوش آمد، گوشت، پیاز و نخود را دورن آن بریزید.
سیر داغ را تهیه کنید و مقداری از آن را برای تزئین غذا نگهدارید و مابقی را به گوشت در حال پخت اضافه کنید.
نصف نعناع داغی که داشتید را نیز به گوشت بیفزایید.
هنگامی که گوشت کاملا پخت، فلفل را نیز اضافه کنید.
اگر این غذا را با برنج میل کنید، اجازه ندهید تمام آب گوشت تبخیر شود. در صورتی که این غذا را با نان سرو می کنید، باید آب کمی داشته باشد و تقریبا شبیه خوراک شود.
اکنون زعفران را اضافه کرده و سپس کشک را نیز درون قابلمه بریزید.
پس از اضافه کردن کشک، آن را بچشید و اگر کم نمک بود، مقداری نمک به آن اضافه کنید. پیش از افزودن کشک به غذا، نمک نزنید، زیرا اگر کشکی که استفاده می‌کنید شور باشد، احتمال دارد غذا نیز شور شود.
هنگامی که کشک شروع به جوشیدن کرد، بزقرمه کرمانی آماده است.
غذا را در ظرف مناسبی بکشید و روی آن را با سیرداغ و نعناع داغ تزیین کنید.

آموزش کامل روش پخت بزقرمه کرمانی

نکات مهم برای پخت بزقرمه کرمانی

حتما زمانی که نخود را به گوشت اضافه کردید، ادویه‌های یاد شده را نیز به کار ببرید. حبوبات هنگام پخت بوی نامطبوعی دارند و در صورتی که از ادویه استفاده نکرده باشید، در نهایت غذای خوش طعمی نیز نخواهید داشت. البته می‌توانید نخود را جداگانه بپزید و آب را دور بریزید و زمانی که گوشت پخته شد، نخود را اضافه کنید.
‌می‌توانید گوشت و پیاز را در ابتدا تفت ندهید، اما تفت دادن گوشت با پیاز و ادویه باعث می‌شود هم بوی نامطبوع گوشت از بین برود و هم بافت گوشت در زمان پخت منسجم بماند.
گاهی در این غذا از مغز گردو هم استفاده می‌شود، البته در دستور اصلی آن گردو نیست، اما در صورت تمایل می‌توانید آخر کار گردو را خرد یا آسیاب کرده و به غذا اضافه کنید.
در صورت سرو این غذا با نان، می توانید همانند آبگوشت معمولی از سیب زمینی نیز استفاده کنید.
برای اطمینان از سلامت کشکی که استفاده می‌کنید، بهتر است آن را اول بجوشانید.

 

بزقرمه کرمانی را می‌توان کوبید و مانند گوشت کوبیده سرو کرد، در این صورت آن را با نان سور می‌کنند. البته در شیوه سنتی از نان محلی استفاده می‌شود. در صورتی که می‌خواهید این غذا را بکوبید، باید اجازه دهید که آب آن کاملا تبخیر شود و سپس همانند گوشت کوبیده آبگوشت، آن را بکوبید. اگر قصد دارید این غذا را با برنج میل کنید، برنج را به صورت کته طبخ کرده و سعی کنید غذا کمی آب داشته باشد. در این صورت نباید گوشت و نخود را بکوبید.
اگرچه طبخ این غذا ساده است، اما یک غذای کامل و سرشار از مواد مقوی است. گوشت و نخودی که در آن وجود دارد، منبع خوبی از پروتئین است. کشک کلسیم فراوانی دارد و به استحکام استخوان کمک می‌کند. وجود سیر و نعناع نیز باعث تعدیل طبع سرد کشک خواهد شد، به علاوه سیر سرشار از فولیک اسید است و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک فراوانی می‌کند.

 

آموزش کامل روش پخت بزقرمه کرمانی

جدیدترین مطالب