قرص لاغری

قرص لاغری

hpv

alefba

نیم نگاهی به گذشته

hpv

طرز تهیه سبزی پلو با پنير هالومی + خواص

طرز تهیه سبزی پلو با پنير هالومی + خواص

طرز تهیه سبزی پلو با پنير هالومی + خواص پنیر گیاهی هالومی

 این پنیر سفید رنگ است و شبیه موزارلا بافت لایه لایه دارد اما مزه شور دارد و در آب نمک طبیعی ذخیره می‌شود. به گزارش سماتک منشا این پنیر در خاور میانه و یونان است و امروزه به طور عمده در سوریه و لبنان تهیه می‌شود. به صورت سنتی از شیر بز و گوسفند در تولید آن استفاده می‌شود که بعد از 40 روز آب نمک گذاری میرسد. اما صنایع امروزی از شیر گاو هم برای تولید آن استفاده می‌کنند و پنیر امروزی این دوره رسیدن را طی نمی‌کند.

 

پنیر هالومی توسط تکنیک pasta-filata (روش تولید پنیرهای ایتالیایی ) تهیه می‌شود و در قالبهایی به شکل بلوکهای مسطح با یک پیچ خوردگی (تا خوردگی ) مرکزی شکل می‌گیرند. قالبهای پنیر هر کدام به صورت وکیوم با مقدار کمی‌آب پنیر بسته بندی می‌شوند.

 

این پنیر سفید رنگ است و شبیه موزارلا بافت لایه لایه دارد اما مزه شور دارد و در آب نمک طبیعی ذخیره می‌شود. این پنیر را می‌توان برای بیشتر از یک سال در دمای -18 درجه سانتیگراد به صورت فریز شده نگه داری کرد و برای فروش آن را به +4 درجه رساند تا دفراست شود.

 

برای مزه دار کردن آن از نعناع استفاده می‌شود و به طور سنتی برگهای تازه نعناع به عنوان نگه دارنده در آن استفاده میشود و این باعث خوش عطر شدن و تازه ماندن و نگه داری بهتر آن میشود.

 

شمایی که نمی‌توانید و نمی‌خواهید سبزی پلوی شب عید را با ماهی سرخ شده میل کنید، یک بار آن را با این پنیر خوش طعم گیاهی امتحان کنید. عاشقش می‌شوید.

 

مواد لازم برای سبزی  پلو و هالومی : 4 تا 6 نفر
 برنج     3 پيمانه
 سبزی پلويی خرد شده      3 پيمانه
 سير ريز خرد شده     2 حبه
 رنده پوست پرتقال     1 قاشق چایخوری
پنيرهالومی (برای هر نفر يك برش)     6-4 برش
آرد سوخاری     به ميزان لازم
آبليمو     2 قاشق سوپخوری
پياز متوسط رنده شده     1 عدد
زردچوبه     1 قاشق چایخوری
ادویه     1 قاشق چایخوری
فلفل قرمز     1 قاشق چایخوری
زعفران دم کرده     به ميزان لازم
روغن     به ميزان لازم
نمک     به ميزان لازم

 

طرز تهیه سبزی  پلو و هالومی :
برنج را بشویید و همراه نمك خيس كنيد. سبزي پلو را خيلي ريز خرد كنيد و كنار بگذاريد. سير را هم كاملا ريز خرد و با سبزي مخلوط كنيد. در قابلمه‌اي مناسب آب جوش بیاورید و برنج را اضافه كنيد. بعد از ١٢-١٠ دقيقه كه برنج جوشيد ،آن را آبكش كنید. حالا سبزي و رنده پوست پرتقال را به برنج آبكش شده اضافه و به آرامي مخلوط كنيد.

 

كف قابلمه روغن بریزید و ته ديگ دلخواه را قراردهید. مخلوط برنج با سبزي و سير را روي آن ريخته و غذا را دم كنيد. در ظرفي پياز رنده شده و آبليمو را مخلوط كنید. برش‌هاي هالومي را هم در این مخلوط قرار دهيد و خوب با مواد آغشته كنيد تا طعم‌دار شوند.

 

در ظرفي دیگر آرد سوخاري، زردچوبه، ادويه، فلفل و نمك را مخلوط كرده و برش‌هاي هالومي طعم‌دارشده را در آن بغلتانيد و  سپس در روغن سرخ كنيد. بعد از دم كشيدن پلو مقداري از آن را با زعفران مخلوط كرده و براي تزیين استفاده كنيد. سبزي پلوی دم كشيده و آماده را در ديس كشيده با پلو زعفراني تزیين كنید و همراه هالومي‌هاي سرخ شده سرو كنيد.

 

از کجا بخریم؟
پنیر هالومی را از فروشگاه های عرضه مواد گیاهی تهیه کنید.

عطاری

عطاری

مهرپرواز

آسمان آبی

جدیدترین مطالب