طرز تهیه فلافل خوزستانی اصل و خوشمزه برای 10 نفر

طرز تهیه فلافل خوزستانی اصل و خوشمزه برای 10 نفر

فلافل خوزستانی اصل

فلافل خوزستانی اصل یکی از خوشمزه ترین غذاهای جنوبی است که در دسته فست فودها جای میگیرد طرز تهیه فلافل خوزستانی اصل را برای شما که می خواهید این غذای خوشمزه را در خانه درست کنید در اینجا بیان خواهیم کرد.

 

فلافل خوزستانی اصل یکی از فست فود‌های سالم است که به دلیل وجود نخود، پروتئین نیز دارد. همچنین از آنجا که این غذا را با گوجه، جعفری، ترشی و خیارشور سرو می‌کنند، خواص بیشتری نیز خواهد داشت. در دستور پخت فلافل خوزستانی اصل از سیب زمینی نیز استفاد می‌شود، بکار بردن سیب زمینی باعث ترد شدن این غذا شده و نشاسته سیب زمینی نیز بافت منسجمی را به آن می‌دهد.

 

مواد لازم برای تهیه فلافل خوزستانی اصل

برای تهیه فلافل خوزستانی اصل به مواد زیر نیاز دارید. میزان مواد اولیه برای یک نفر ذکر شده است و شما می‌توانید بسته به تعداد 10 نفر میزان آن‌ها را افزایش دهید.

 

نخود 100 گرم
سیب زمینی 1 عدد
سیر 2 حبه
نمک، فلفل،‌ تخم گشنیز و زردچوبه به میزان لازم
ادویه کاری و هفت ادویه به میزان لازم

 

نکته:

توجه داشته باشید که نخودها نباید زدگی و سوراخ شدگی داشته باشند.
از تخم گشنیز آسیاب شده استفاده نمایید.

 

طرز تهیه فلافل خوزستانی اصل

نخود‌ها را چندبار با آب سرد کاملا بشویید و سپس خیس کنید. توجه داشته باشید که نخود‌ها باید ۲۴ ساعت پیش از مصرف خیس بخورند و در طی این مدت چند مرتبه آب آن را عوض کنید تا کاملا تمیز باشد.

 

سپس نخودها را داخل آبکش ریخته و مجددا با آب سرد بشویید. اجازه دهید تا آب اضافی آن برود.

 

پوست سیب زمینی‌ها را بگیرید و آن‌ها را به ۴ الی ۵ قسمت تقسیم کنید.

 

اکنون باید تمام مواد را با استفاده از چرخ گوشت برقی یا دستی، چرخ کنید. برای این منظور ترتیب مواد مهم است، ابتدا سیر را داخل چرخ بریزید و سپس نخود و سیب زمینی را چرخ کنید.

 

فلفل، تخم گشنیز، زردچوبه، ادویه کاری، نمک و هفت ادویه را با مایه طرز تهیه فلافل خوزستانی اصل و خوشمزه برای 10 نفر مخلوط کنید و چنگ بزنید.
درب ظرف را بپوشانید و مایه را به مدت ۳ الی ۴ ساعت به حال خود رها کنید.

 

پس از این مدت دوباره کمی مواد را چنگ بزنید.

 

داخل یک ماهیتابه روغن بریزید تا اندازه‌ای که تمام سطح فلافل خوزستانی اصل را پوشش دهد و آن را روی حرارت ملایم شعله اجاق گاز قرار داده و اجازه دهید روغن داغ شود.

 

با استفاده از قالب فلافل مقداری از مایه را به شکل گرد درآورده و داخل ماهیتابه بگذارید. در صورتی که به قالب فلافل دسترسی ندارید، به اندازه یک گردوی متوسط از مواد را بردارید و کف دست خود گرد کنید و داخل ماهیتابه قرار دهید.

طرز تهیه فلافل خوزستانی اصل و خوشمزه برای 10 نفر

توجه کنید که فلافل باید در روغن شناور باشد. زمانی که تمام سطح فلافل خوزستانی اصل سرخ شد آن را از ماهیتابه خارج کنید و داخل یک آبکش قرار دهید تا روغن اضافه آن خارج شود.

 

طرز تهیه فلافل خوزستانی اصل به همین راحتی است و در زمانی کوتاهی می‌توانید آن را در منزل تهیه کنید.

 

طرز تهیه فلافل خوزستانی برای 10 نفر

به هیچ عنوان از پیاز استفاده نکنید، زیرا باعث می‌شود که مایه فلافل خوزستانی اصل آب بیندازد و هنگام سرخ شدن فلافل‌ها بسوزند.

 

دارچین را به عنوان ادویه در این غذا به کار نبرید، زیرا طعم آن با سایر مواد موجود هماهنگ نیست و باعث بدطعم شدن فلافل خوزستانی اصل خواهد شد.

 

زمان سرخ کردن فلافل خوزستانی اصل نباید درب ماهیتابه را ببندید، زیرا باعث نرم شدن و وا رفتن فلافل خوزستانی اصل می‌شود.

 

البته برخی از افراد برای تهیه فلافل خوزستانی اصل از سیب زمینی استفاده نمی‌کنند و به جای آن تنها از نخود استفاده می‌کنند، اما در دستور پخت فلافل جنوبی سیب زمینی نیز آمده‌است.

طرز تهیه فلافل خوزستانی اصل و خوشمزه برای 10 نفر

برای سرو این غذا به دو شیوه می‌توانید عمل کنید. در روش اول ابتدا اندکی سس فلفل را داخل نان باگت بریزید و تعدادی از فلافل‌ها را در آن قرار دهید و برای خوش طعم‌تر شدن آن از جعفری خرد شده، خیار شور، گوجه و در صورت تمایل ترشی بندری یا لیته یا ترشی فلفل استفاده کنید. در روش دوم می‌توانید این غذا را همراه با گوجه، خیارشور، ترشی و سس فلفل و انواع نان‌های سنتی میل کنید.

 

طرز تهیه فلافل خوزستانی اصل و خوشمزه برای 10 نفر

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب