لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

آموزش طبخ و طرز درست کردن خورشت قورمه سبزی گیلانی

آموزش طبخ و طرز درست کردن خورشت قورمه سبزی گیلانی

خورشت قورمه سبزی گیلانی

خورشت قورمه سبزی گیلانی یکی از خوشمزه ترین غذاهای گیلان است و زنان خطه گیلان خوشمزه ترین خورشت قورمه سبزی گیلانی را تهیه و طبخ می کنند. اگر می خواهید طرز تهیه خورشت قورمه سبزی گیلانی را یاد بگیرید در این آموزش طرز درست کردن خورشت قورمه سبزی گیلانی و مواد اولیه خورشت قورمه سبزی گیلانی را به شما یاد خواهیم داد.

 

خورشت قورمه سبزی گیلانی جز آن دسته خورش های ایرانی است که می شود گفت بین اکثریت ما از نظر خوشمزگی و مورد علاقه بودن حرف اول را می زند، حالا گیلانی های عزیز که همه جا به خوش غذا بودن معروف هستند یک خورشت قورمه سبزی گیلانی ویژه دارند که داخل آن از بادمجان و گوجه استفاده شده و در طعم و مزه نه تنها از قورمه سبزی اصلی چیزی کم ندارهد بلکه فقط کافی است یک بار آن را امتحان کنید تا دیگر بادمجان و گوجه پای ثابت خورشت قورمه سبزی گیلانی هایتان شود.

 

مواد لازم برای تهیه خورشت قورمه سبزی گیلانی :

* سبزی قورمه ۵۰۰ گرم
* گوشت خورشتی بدون استخوان ۵۰۰ گرم
لیمو عمانی ۴ الی ۵ عدد
لوبیا چشم بلبلی یا لوبیا قرمز ۱/۳ لیوان
پیاز داغ ۳ الی ۴ قاشق غذاخوری
آبغوره به مقدار لازم
بادمجان کوچک و قلمی ۴ الی ۵ عدد
گوجه فرنگی ۲ عدد
نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

 

* سبزی قورمه (تره، گشنیز و جعفری به یک اندازه و شنبلیه ۱/۳ مقدار آنها)

 

* ۵۰۰ گرم گوشت خورشی بدون استخوان یا ۶۰۰ گرم گوشت خورشی با استخوان ترجبحا گوسفندی

 

طرز تهیه خورشت قورمه سبزی گیلانی :

ابتدا پیاز را رنده یا خرد کرده و بعد با کمی روغن آن را تفت می دهیم تا کم کم طلایی شود.

 

حالا گوشت خورشی را به اندازه دلخواه خرد کرده و با پیاز سرخ شده روی شعله ملایم کمی تفت می دهیم تا گوشت تغییر رنگ بدهد.

 

بعد از تغییر رنگ گوشت زردچوبه و فلفل را اضافه کرده و باز کمی مواد را با هم تفت می دهیم. حالا لوبیا چشم بلبلی یا لوبیا قرمز را بر طبق سلیقه مان به گوشت اضافه می کنیم.

 

بعد حدود ۵ لیوان آب جوش به موادمان اضافه کرده و در قابلمه را می گذاریم و شعله را کم می کنیم تا گوشت و لوبیا با حرارت ملایم بپزند.

 

تا گوشت نیم پز شود سبزی که ریز خرد شده را با روغن سرخ می کنیم. دقت کنید تا سبزی خوب سرخ شود ولی نه زیاد از حد چون تلخ می شود.

 

بعد از اینکه سبزی خوب و یکنواخت سرخ شد و گوشت هم نیم پز شد سبزی را به خورش اضافه می کنیم. لیمو عمانی ها را هم می ریزیم. بعد از پختن لوبیا و گوشت به میزان لازم نمک و آبغوره هم به خورش اضافه می کنیم.

 

بعد تا خورش همین طور روی حرارت ملایم دارد کم کم می پزد تا جا بیفتد و آب آن هم کم شود. بادمجان هایی را که تلخی آن را گرفتیم سرخ می کنیم. بعد گوجه ها را هم که به آن نمک زدیم را سرخ می کنیم.

 

حالا خورش مان هم به روغن افتاده و آب آن کم شده. یادتان باشد راز خوشمزگی قورمه سبزی آرام پختن و خوب جا افتادن و کم آب بودن آن است.

 

در ۱۵ دقیقه انتهایی جا افتادن خورش بادمجان های سرخ شده را هم به خورش اضافه می کنیم تا یکم با خورش قل بزنند و طعم بگیرند.

 

حالا خورش بادمجان خوشمزه و گیلانی ما حاضر است و وقتی که داریم آن را داخل ظرف سرو می ریزیم گوجه ها را هم روی خورشت قورمه سبزی گیلانی گذاشته و بعد ظرف خورشت قورمه سبزی گیلانی را سر سفره می بریم.

 

آموزش طبخ و طرز درست کردن خورشت قورمه سبزی گیلانی

جدیدترین مطالب