طرز تهیه لونگی مرغ در قابلمه + طرز تهیه لونگی مرغ در فر غذای محلی آستارا

طرز تهیه لونگی مرغ در قابلمه + طرز تهیه لونگی مرغ در فر غذای محلی آستارا

لونگی مرغ غذای محلی آستارا و شهرستان تالش استان گیلان است که طرز تهیه لونگی مرغ در قابلمه و همچنین طرز تهیه لونگی مرغ در فر در ادامه بیان خواهد شد اگر قصد درست کردن لونگی مرغ غذای محلی آستارا را دارید با این مطلب از سایت سماتک همراه باشید.

 

طرز تهیه لونگی مرغ در قابلمه

لونگی مرغ در قابلمه بسیار خوشمزه می شود خوراک لونگی مرغ در قابلمه از غذاهای بسیار لذیذ و خوشمزه منطقه آستارا و تالش است. به نظر می‌رسد ریشه کلمه “لونگی” از منطقه ای به نام لوندویل در آستارا گرفته شده باشد. لونگی مرغ در واقع همان مرغ شکم پر است، با این تفاوت که مواد مورد استفاده و نحوه طبخ لونگی مرغ در قابلمه اندکی با دیگر نمونه های این غذای محلی آستارا متفاوت است. بندر آستارا که در مرز شمالی ایران و چسبیده به دریای خزر واقع شده، غذاهای سنتی و محلی بی‌نظیری دارد. سرو غذاهای محلی آستارا در رستوران‌ها و هتل‌ها یکی از عواملی است که شمار زیادی از گردشگران را با نیت تجربه این غذاها مثل لونگی مرغ راهی این بندر مرزی در استان گیلان می‌کند.

طرز تهیه لونگی مرغ در قابلمه + طرز تهیه لونگی مرغ در فر غذای محلی آستارا

طرز تهیه لونگی مرغ

 

در پخت لونگی مرغ رب ازگیل و رب آلوچه وحشی به عنوان اصلی‌ترین چاشنی‌ها محسوب می‌شوند که تقریبا همه زنان و مردان آستارایی به شکل ماهرانه‌ای با پخت لونگی مرغ در قابلمه آشنا هستند.

لونگی مرغ از غذاهای مشهور و خوش طعم آستارایی است. لونگی مرغ خوش‌طعم، از غذاهای خوش طعم سنتی و اصلی مرزنشینان آستارا است. در رأس مواد اولیه این خوراک‌ «رب ازگیل شیرین» و «رب آلوچه ترش یا رب انار» قرار دارد که در ترکیب با یکدیگر طعم به اصطلاح ملسی را به لونگی مرغ می‌بخشد.

 

«لَوَنگی»، ماهی سفید یا مرغ شکم پر است که با ملاتی مثل آن چه در زیتون پرورده می‌بینید، پر شده است. این غذای محلی گیلانی به عنوان یکی از محبوب‌ترین غذاها در اکثر رستوران‌های آستارا و حومه سرو می‌شود. برای تهیه و پخت لونگی مرغ علاوه‌بر جوجه‌ی محلی، ماهی سفید با اشپل، مغز گردو، پیاز، آبغوره، نمک و فلفل استفاده می‌شود.

طرز تهیه لونگی مرغ در قابلمه + طرز تهیه لونگی مرغ در فر غذای محلی آستارا

مواد لازم برای تهیه لونگی مرغ در قابلمه

مرغ لونگی 1 عدد
مغز گردو 150 گرم
پیاز 3 عدد متوسط
رب ازگیل یا آلوچه یا انار 5 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به میزان دلخواه
زرشک به میزان دلخواه

طرز تهیه لونگی مرغ در قابلمه + طرز تهیه لونگی مرغ در فر غذای محلی آستارا

طرز تهیه لونگی مرغ در فر

لونگی مرغ در فر بسیار ساده و راحت درست می شود برای شروع پخت لونگی مرغ در فر ابتدا باید مرغ را آماده کنید. دقت داشته باشید که فرآیند آماده سازی مرغ را حداقل یک شب قبل از زمان پخت لونگی مرغ در فر، شروع کنید. ابتدا باید داخل مرغ را کاملا تمیز کرده و بشویید. بعد از آن روی قسمت هایی از گوشت مرغ که سفت تر هستند، مثل سینه و ران ها، سوراخ های ریز ایجاد کنید. اینکار باعث می شود تا موادی که پس از پر شدن داخل مرغ قرار می گیرند بهتر حرارت را جذب کنند، که باعث بهتر پخته شدن لونگی مرغ آنها می شود. بعد از آن رب انار یا رب ازگیل را با کمی آب هم زده و مقداری نمک و فلفل نیز به آن بیفزایید. سپس لونگی مرغ را درون محلول رب و آب قرار داده و حدود ۲۴ ساعت صبر کنید تا مرغ مزه دار شده و طعم آن عوض شود. با اینکار رنگ لونگی مرغ نیز تغییر می کند.

طرز تهیه لونگی مرغ در قابلمه + طرز تهیه لونگی مرغ در فر غذای محلی آستارا

لونگی مرغ غذای محلی کجاست؟

در این مرحله از پخت لونگی مرغ در فر نوبت به پر کردن شکم مرغ می رسد. ۱۵۰ گرم مغز گردو را در یک ظرف بریزید و با رب انار یا ازگیل مخلوط کنید. پس از آن دو عدد پیاز متوسط بردارید و درون هاونگ بکوبید تا کامل له شوند و بعد پیازها را به ظرف محتوی مغز گردو و رب اضافه کنید. نمک و فلفل و مقداری زرشک را به میزان دلخواه به غذا اضافه کنید. سپس محتویات ظرف را کاملا باهم مخلوط کنید تا حالتی خمیری به خود بگیرد. با ۱۰۰ گرم از مواد آماده شده داخل شکم مرغ را پر کنید. حال برای بستن شکم مرغ می توانید از نخ و سوزن استفاده کنید. پاهای مرغ را هم با نخ به هم ببندید تا در هنگام پخته شدن، شکل ظاهری خود را حفظ کند. بعد از اتمام اینکار لونگی مرغ آماده پخت در فر است.

 

برای اینکه مدت زمان پخت لونگی مرغ درون فر طولانی نشود، بهتر است به مدت نیم ساعت تا 50 دقیقه لونگی مرغ را داخل قابلمه بپزید. برای اینکار محلول رب انار یا رب ازگیل که مرغ از شب قبل در آن بود را داخل یک قابلمه بریزید و مرغ را داخل آن قرار دهید. سپس پخت 50 دقیقه ای داخل قابلمه را انجام دهید. مرحله بعد قرار دادن لونگی مرغ درون فر است. روی سینی فر را با فویل بپوشانید تا مرغ بعد از پخته شدن به سینی نچسبد. مقداری روغن روی سینی بریزید. مرغ را داخل فر، با دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد و به مدت نیم ساعت قرار دهید. مقداری از مواد بعد از پر کردن شکم مرغ باقی مانده که می توانید آن را با کمی روغن تفت داده و به عنوان سس، هنگام سرو مرغ استفاده نمایید.

طرز تهیه لونگی مرغ در قابلمه + طرز تهیه لونگی مرغ در فر غذای محلی آستارا

نکات پخت لونگی مرغ در فر

* اگر مایلید می توانید از سبزی چوچاق، گشنیز و جعفری در تهیه لونگی مرغ در فر یا قابلمه استفاده کنید.

* برای راحت تر بسته شدن شکم مرغ، می توانید به جای نخ و سوزن، مرغ را به وسیله چند عدد خلال دندان، کوک بزنید. یادتان نرود هنگام سرو لونگی مرغ در فر خلال ها را از مرغ جدا کنید.

* خوراک لونگی مرغ غذای محلی آستار است که با برنج هاشمی دانه بلند سرو می شود.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب