طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

کباب برگ رستورانی یکی از خوشمزه ترین کباب های ایرانی است که در شهر مشهد می توانید بهترین کباب برگ رستورانی را تست کنید طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی و همچنین چگونه کباب برگ نرم درست کنیم در ادامه بیان می شود.

 

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی

کباب برگ به روش رستورانی باید کاملا اصولی درست شود. اگرچه رعایت نکات طبخ کباب برگ در کیفیت آن تاثیر به سزایی دارد، ولی این نکته را در نظر داشته باشید که برای درست کردن کباب برگ رستورانی باکیفیت باید از گوشت گوسفندی راسته استفاده شود. بهترین گوشت برای تهیه کباب برگ نرم و ترد و خوشمزه، گوشت راسته گوسفندی است و مهم‌ترین نکته در فرایند طبخ کباب برگ، منجمد کردن گوشت گرم همراه با پیاز و سپس خارج کردن گوشت از حالت انجماد در یخچال است. کباب برگ به روش رستورانی نوعی کباب پرطرفدار است که با گوشت راسته گوسفند یا گوساله درست می‌شود. برای تهیه کباب برگ رستورانی نرم، گوشت به کمک پیاز، نرم شده و با استفاده از زعفران طعم دار می‌شود. افزودن پیاز به گوشت یکی از مهم‌ترین و شاید بتوان گفت، اصلی‌ترین مرحله در طبخ کباب برگ به روش رستورانی است که باعث نرم شدن گوشت می‌شود. اما آیا می‌دانید فرایند خواباندن گوشت در پیاز باید چگونه و به چه مدت باشد تا نتیجه مطلوبی حاصل شود؟

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

مواد لازم برای تهیه کباب برگ رستورانی

“کباب برگ رستورانی” از جمله کباب های مورد علاقه ایرانی هاست که معمولا در رستوران ها سرو می شود. مواد لازم برای تهیه کباب برگ به روش رستورانی در پایین نوشته شده است با وجود تصوری که مردم از سخت بودن مراحل تهیه کباب برگ رستورانی دارند اما خبر خوب این است که می توانید با رعایت برخی نکات به راحتی یک کباب برگ مجلسی و رستورانی خوشمزه در خانه درست کنید.

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

مواد لازم

گوشت راسته گوسفند یا گوساله 1 کیلوگرم
پیاز بزرگ 3 عدد
آب پیاز 2 پیمانه
زعفران 1 قاشق چایخوری
کره 3 قاشق غذاخوری
آب زعفران رقیق 1/2 فنجان
آبلیموی تازه 3 قاشق غذاخوری
آب ولرم 1 کاسه
نمک به میزان لازم

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

طرز پخت کباب برگ رستورانی

پخت کباب برگ رستورانی چندان سخت نیست. اگر شما نیز یکی از طرفداران کباب برگ رستورانی هستید و تصور می‌کنید که برای میل کردن این کباب لذیذ حتما باید به رستوران بروید، اما از طرف دیگر ترجیح می‌دهید به جای رفتن به رستوران، خودتان در منزل دست به کار شوید، نگران نباشید. به راحتی می‌توانید کباب برگ رستورانی را در منزل تهیه کنید و از میل کردن آن لذت ببرید. رمز خوشمزه شدن کباب برگ رستورانی در انتخاب گوشت آن است، بنابراین به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید. نکته مهم در پخت کباب برگ رستورانی، گوشت آن است که باید نرم باشد. برای پخت کباب برگ رستورانی باید از گوشت راسته گوساله یا گوسفند استفاده گردد.

 

برای پخت کباب برگ مجلسی و رستورانی از یک روز قبل یا اگر فرصت زیادی ندارید حدود 8 ساعت قبل، گوشت را نرم و مزه دار کنید. برای این کار ابتدا گوشت را خوب بشورید و خشک کنید. گوشت را روی تخته گوشت بگذارید و با استیک کوب حسابی بکوبید تا پهن شود و قطر آن به حدود نیم سانتیمتر برسد.
اگر گوشتی که استفاده می کنید ضخامت زیادی دارد و با استیک کوب هم به پهنای دلخواه شما نمی‌رسد بهترین کار این است که ابتدا با یک چاقوی تیز و با دقت از پهنا به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و سپس هر قسمت را با بیفتک کوب آنقدر بکوبید تا به قطر و ضخامت دلخواه برسید. یادتان باشد بهتر است پهنای کباب کوبیده حدود چهار انگشت باشد یا در حدود ۸ تا ده سانتیمتر است.

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

کباب برگ به روش رستورانی

 

پیاز‌ها را پوست گرفته و پس از شستن به صورت درشت خرد کنید.
نیمی از پیاز‌ها را در ظرف درداری پهن کنید، سپس گوشت را روی پیاز بگذارید. بقیه پیاز‌های خرد شده را روی گوشت بریزید به گونه‌ای که گوشت کاملا با پیاز پوشانده شود.
درب ظرف را بسته و در فریزر قرار دهید تا گوشت منجمد شود.
پس از اینکه گوشت منجمد شد از فریزر خارج کرده و در یخچال قرار دهید تا یخ آن ذوب شود.
پیاز‌های چسبیده به گوشت را کاملا از آن جدا کنید. دست خود را خیس کرده و با کف دست خود روی سطح کار را مرطوب کنید.
گوشت راسته را روی سطح کار بگذارید. دست چپ را روی گوشت قرار دهید و با دست راست به کمک یک چاقوی تیز، گوشت را از وسط برش بزنید به گونه‌ای که در آن شکافی ایجاد شود، ولی مراقب باشید قسمت انتهای گوشت را نبرید.

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

کباب برگ نرم

 

دوباره روی سطح کار را با آب خیس کنید و گوشت را به صورت عمودی روی آن قرار دهید. با پشت چاقو شروع به ضربه زدن روی گوشت کنید، طوری که روی همه‌ی قسمت‌های گوشت شیار‌هایی ایجاد شود. گوشت را برگردانید و پشت آن را نیز ضربه بزنید. بهتر است چاقویی که برای ضربه زدن انتخاب می‌کنید به اندازه طول گوشت باشد که همه‌ی قسمت‌های گوشت ضربه بخورد.

چهار انگشت خود را روی یک انتهای گوشت قرار داده و گوشت را به پهنای چهار انگشت برش بزنید. سپس سه انگشت را روی یک انتهای گوشت بگذارید و گوشت را به اندازه‌ی سه انگشت برش بزنید. یک برش نیز با دو انگشت روی گوشت ایجاد کنید.
برای درست کردن یک سیخ ۱۵۰ گرمی نیاز به آرایش (۴-۴-۳-۳-۲) دارید. یعنی دو برش چهار انگشتی، دو برش سه انگشتی و یک برش دو انگشتی.
حالا برش‌ها را به ترتیب از پهن‌ترین برش (چهار انگشتی) تا باریک‌ترین برش (دو انگشتی) در امتداد هم قرار دهید و شروع به سیخ گرفتن کباب کنید.
برای سیخ گرفتن، ابتدا سیخ را خیس کنید، سپس از انتهای پهن تر، سیخ را رو به جلو در گوشت فرو کنید، طوری که سیخ را زیر انگشتان خود حس کنید و به صورت ممتد رو به جلو، در گوشت فرو رود.

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

طرز تهیه کباب برگ

 

کمی آب زعفران با دست روی سطح کار بمالید، سیخ کباب را روی آن قرار دهید. کمی آب زعفران با دست روی کباب بمالید و با کف دست خود روی گوشت فشار وارد کنید تا گوشت به صورت یکنواخت در سیخ پهن شود.
حالا نوبت به مرینیت کردن کباب برگ می‌رسد، برای این منظور آب پیاز، نمک و زعفران را در یک بشقاب یا سینی بریزید و پشت و روی سیخ‌ها را در آن قرار دهید. اجازه دهید گوشت، حدود ۲ دقیقه در این مخلوط بماند تا مزه‌دار شود.

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

طرز تهیه کباب برگ رستورانی

 

پس از مزه دار کردن گوشت کباب برگ به روش رستورانی، نوبت به پختن کباب برگ می‌رسد. برای پختن کباب، سیخ را روی آتش زغال کاملا یکدست قرار دهید و پس از اینکه یک طرف کباب پخته شد، برگردانید تا طرف دیگر نیز پخته شود.
برای اینکه کباب نسوزد و خوب سرخ شود، کره، آبلیمو و محلول زعفران را مخلوط کرده و حین پختن، چندین بار با برس روی کباب بمالید.
اگر احساس کردید در زمان کباب کردن، گوشت خشک می شود، به خصوص اگر گوشت گوساله استفاده می کنید، می توانید روی گوشت ها با فرچه مقداری کره بمالید. در اواسط پخت مقداری نمک روی گوشت در حال کباب بپاشید.
مقداری برنج زعفرانی در ظرف سرو بکشید، کباب برگ را روی آن قرار دهید و کنار آن گوجه کبابی و فلفل کبابی قرار دهید.

 

بهتر است کباب برگ را در کنار برنج سرو کنید. زمانی که کباب برگ را در کنار نان سرو می کنید، چربی گوشت به خورد نان می رود و گوشت کباب خیلی زود خشک می شود و نرمی و لطافتش را از دست می دهد. برای کشیدن کباب از سیخ، کباب را مستقیم روی برنج بگذارید و از با دقت از سیخ جدا کنید.

کباب برگ خانگی آماده شده است و باید آن را سرو کنید. برای این منظور کباب‌ها را در یک ظرف مناسبی مانند دیس بکشید و مقدار کمی کره روی آن بزنید. اطراف دیس را نیز با جعفری، ترشی کلم قرمز و پیاز خلال شده تزیین کنید. گوجه‌ها را نیز در کنار کباب‌ها یا در ظرف دیگری همراه با کباب برگ سرو نمایید. اغلب کباب برگ را با برنج سرو می‌کنند، اما با نان نیز می‌توان آن را سرو کرد.

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

برای تهیه یک کباب برگ نرم و خوشمزه لازم است که از گوشت بیات شده استفاده کنید. منظور از گوشت بیات گوشتی است که حداقل سه روز از کشتار دام گذشته باشد، در این صورت شما یک کباب برگ نرم و ترد خواهید داشت. اگر گوشتی که در اختیار دارید تازه است آن را در یخچال بگذارید و دو تا سه روز صبر کنید تا حسابی بیات و رسیده شود.

در صورتی که کباب برگ نرم تری میخواهید میتوانید 1 قاشق چایخوری کیوی رنده شده به مواد اضافه کنید ، میتوانید زمانی که گوشت کباب برگ رستورانی را به سیخ میکشید مقداری دنبه لابلای گوشت بگذارید تا کباب چرب تری داشته باشید ، نمک را پس از به سیخ کشیدن روی گوشت بپاشید.

گوشت مورد استفاده برای تهیه کباب برگ نرم و ترد حتما باید گوشت فیله باشد. برخی برای درست کردن کباب برگ نرم از گوشت راسته گوسفند یا گوساله هم استفاده می کنند اما گوشت فیله به خصوص فیله گوسفند طعم لذیذتر و بافت نرم‌تری دارد. برای طعم دار کردن کباب برگ به روش رستورانی با جای پودرهای موسوم به پودر نرم کننده گوشت، از رزماری، سرکه قرمز، کره آب شده، روغن زیتون، برگ بو، میخک، جوز هندی و سیر استفاده کنید. این مواد عطر و بویی فوق‌العاده به کباب برگ شما می بخشند.

برخی ترجیح می دهند برای نرم تر شدن گوشت کباب برگ، یک عدد کیوی به هنگام مزه دار کردن گوشت در مواد مرینیت گوشت رنده کنند. کیوی گوشت را نرم می‌کند.

دقت کنید که وقتی گوشت را می‌کوبید، گوشت تکه تکه می‌شود. در هنگام سیخ زدن کباب برگ باید تکه‌های گوشت را را روی تخته گوشت قرار می دهیم و با دست ثابت نگه می داریم سپس سیخ را از میان گوشت رد می کنیم و به همین ترتیب تمام گوشت ها را سیخ می کنیم.

طرز تهیه کباب برگ به روش رستورانی | چگونه کباب برگ نرم درست کنیم

نکات مهم برای تهیه کباب برگ نرم رستورانی

در صورت تمایل می‌توانید روغن زیتون را از سس کباب برگ رستورانی حدف کنید.
هچگاه در سس کباب برگ نرم رستورانی نمک نریزید، زیرا باعث سفت شدن گوشت کباب برگ می‌شود. نمک را زمانی که کباب روی زغال پخته شد باید اضافه کنید.
هنگامی که کباب برگ به روش رستورانی را به سیخ بزنید توجه داشته باشید که تکه‌های پیاز به آن نچسبیده باشد، زیرا در این صورت پیاز‌ها روی منقل می‌سوزند و به کباب می‌چسبند، در نهایت طعم کباب تلخ خواهد شد.

خوشمزه‌ترین سس برای کباب برگ خوشمزه، سس باربیکیو است که معمولا در ظرف مخصوص سس روی میز غذا قرار می‌گیرد. این سس خوشمزه را روی کباب بمالید و از خوردن آن لذت ببرید.

به همین راحتی می‌توانید کباب برگ رستورانی را تهیه کنید. گوشت قرمز منبعی سرشار از پروتئین و آهن است که هر دو عنصر برای حفظ سلامت بدن ضرورت دارند. از طرف دیگر با حذف روغن زیتون، این غذا دارای چربی چندانی نیست و دغدغه‌ای نیز از بابت چرب بودن غذا نخواهید داشت.

هنگامی که آتش را درست کردید، صبر کنید که از شعله بیفتد و فقط گرما داشته باشد. سپس با انبر سطح زغال را در تمام منقل یکنواخت پخش کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب