دستور پخت و طرز تهیه کباب بناب ساطوری در منزل

دستور پخت و طرز تهیه کباب بناب ساطوری در منزل

طرز تهیه کباب بناب ساطوری

کباب بناب ساطوری را می توانید در منزل طبخ کنید و با همان طعم و مزه بازاری نوش جان کنید طرز تهیه کباب بناب ساطوری در منزل بسیار ساده و راحت است و اگر به نکات گفته شده درباره کباب بناب ساطوری توجه کنید می توانید یک کباب بناب خوشمزه در منزل درست کنید. کباب بناب ساطوری آذربایجان یکی از غذاهای بسیار قدیمی و سنتی ایران است. ویژگی بارز این کباب، ساطوری بودن آن است که امروز دیگر بنا به دلایلی منسوخ شده است. البته شاید در بیشتر کبابی‌ها، بناب ساطوری نیز سرو شود. خوشمزگی کباب بناب ساطوری به نوع گوشت، طریقه افزودن پیاز به گوشت و روش پخت آن بستگی دارد. کباب بناب ساطوری را از گوشت تازه گوسفندی و در اندازه‌ای تقریبا دو برابر کباب کوبیده معمولی درست می‌کنند، به همین جهت هر سیخ آن معمولا یک پرس حساب می‌شود. دستور پخت کباب بناب ساطوری را با دقت دنبال کنید تا از طعم خوشمزه این کباب لذت ببرید.

دستور پخت و طرز تهیه کباب بناب ساطوری در منزل

مواد لازم برای تهیه کباب بناب ساطوری

گوشت چرخ کرده گوسفندی 1 کیلوگرم
پیاز ساطوری شده 150 گرم
نمک و فلفل به میزان لازم
سماق به میزان لازم

دستور پخت و طرز تهیه کباب بناب ساطوری در منزل

طرز تهیه کباب بناب ساطوری در منزل

پیاز‌ها را پوست گرفته و پس از شستن، به صورت نگینی خرد کنید. سپس با یک چاقوی تیز، آن‌ها را ساطوری کنید، طوریکه آب پیاز خارج نشود. پیاز را طوری خرد کنید که نه خیلی ریز شود و نه درشت باشد تا موقع خوردن در کباب احساس شود. در واقع راز کباب بناب ساطوری در نحوه ساطوری کردن پیاز آن است.
گوشت کباب بناب ساطوری را که بهتر است از قلوه گاه گوسفندی باشد، دوبار چرخ کرده و در کاسه بزرگی بریزید.
پیاز را همراه با کمی نمک و فلفل به گوشت اضافه کنید و با دست شروع به ورز دادن گوشت و پیاز کنید تا کاملا مخلوط و یکدست شوند.
روی ظرف حاوی گوشت را سلفون کشیده و به مدت ۱ الی ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا خنک شود.
گوشت را از یخچال خارج کرده و شروع به سیخ گرفتن آن کنید.
سیخ گرفتن کباب بناب ساطوری قدری تمرین و تجربه لازم دارد، برای این کار یک کاسه آب سرد کنار دست و یک سینی زیر دست خود قرار دهید.
دست خود را در آب بزنید و یک مشت از مایه گوشت (حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم) بردارید و در دست خود شکل دوک مانندی به آن بدهید.
سیخ را در این دوک فرو کرده و با فشار انگشت شست و میانی، گوشت را در سیخ پهن کنید تا یکدست شود، سپس با فشار انگشتان شیار‌هایی در گوشت ایجاد کنید طوریکه اثر انگشتان روی آن بماند.
در پایان، سر و ته مایه گوشت را با فشار دو انگشت به سیخ بچسبانید.
سیخ کباب بناب ساطوری را روی آتش زغال خیلی داغ قرار داده، زغال را باد نزنید، صبر کنید تا گوشت خودش را بگیرد و سیخ‌ها را به ترتیب برگردانید.
همین که رنگ کباب برگشت، سیخ‌ها را یکی یکی بردارید، لای نان قرار داده و کمی فشار دهید تا نان، چربی کباب را جذب کند. سپس کباب را باز روی آتش بگذارید و ۳-۲ دور دیگر برگردانید. این کار علاوه براینکه باعث مغز پخت شدن گوشت می‌شود، از سوختن گوشت نیز جلوگیری می‌کند.
پخت کباب بناب ساطوری روی هم رفته بیش از ۶-۵ دقیقه طول نمی‌کشد، حرارت دیدن بیش از حد آن باعث خشک شدن کباب خواهد شد.
در پایان پخت، سیخ‌های کباب را لای نان بگذارید، با یک دست نان را نگه دارید و با دست دیگر سیخ‌ها را بکشید.
روی کباب سماق بپاشید و با نان یا پلو و سبزی خوردن نوش جان کنید.
در صورت تمایل می‌توانید از گوجه فرنگی و فلفل سبز کبابی نیز در کنار کباب بناب ساطوری استفاده کنید.

دستور پخت و طرز تهیه کباب بناب ساطوری در منزل

دستور پخت کباب بناب ساطوری

 می توانید ترکیبی از گوشت گوسفند و گوساله در تهیه کباب بناب ساطوری به کار برید، ولی از آنجا که مزه و لطافت خاص کباب بناب ساطوری از گوشت و چربی گوسفند است، این کباب را هیچگاه با گوشت گوساله خالص درست نکنید.
کباب بناب ساطوری از نظر ظاهر با کباب کوبیده معمولی متفاوت است، این تفاوت مربوط به سیخ مورد استفاده برای تهیه کباب بناب ساطوری است. کباب بناب ساطوری سنتی را در سیخ‌های پهنی به عرض ۱۳ سانتیمتر درست می‌کنند و به جای استفاده از پیاز رنده شده در ترکیب آن از پیاز ساطوری استفاده می‌کنند. اگرچه در گذشته گوشت این کباب را پس از به سیخ کشیدن با ساطور می‌کوبیدند و با افزودن کمی برگ سبزی‌های معطری همچون نعنا و ترخون آن را مزه دار می‌کردند، اما امروزه با پیدایش چرخ گوشت دیگر از روش‌های سنتی استفاده نمی‌شود؛ بنابراین نباید انتظار طعم و مزه کباب بناب سنتی را در کباب‌های امروزی جستجو کرد.

کباب بناب ساطوری آذربایجان طعم متفاوتی با کباب کوبیده معمولی دارد و شما می توانید برای هر نفر یک سیخ کباب بناب ساطوری تهیه کنید.

 

دستور پخت و طرز تهیه کباب بناب ساطوری در منزل

جدیدترین مطالب