لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

طرز تهیه ترشی آلبالو | ترشی آلبالو چگونه درست میشود

طرز تهیه ترشی آلبالو | ترشی آلبالو چگونه درست میشود

طرز تهیه ترشی آلبالو

ترشی آلبالو چگونه درست میشود؟ طرز تهیه ترشی آلبالو بسیار ساده و راحت است و شما می توانید با مقداری سرکه سفید و آلبالوی تازه، این ترشی خوشمزه را در منزل تهیه و نوش جان کنید. یکی از انواع ترشی‌ هایی که می‌توانید با میوه‌ های تابستانی تهیه کنید ترشی آلبالو است. آلبالو خواص بسیار زیادی اعم از انواع ویتامین‌های A، B و C دارد. همچنین حاوی مقادیر زیادی آهن، کلسیم، فسفر، کلر، گوگرد، منیزیم، سدیم، پتاسیم، مس، روی، منگنز و کوبالت است. با درست کردن ترشی آلبالو در فصل تابستان می‌توانید در تمام فصول از خواص آلبالو بهره ببرید. طرز تهیه ترشی آلبالو با سرکه سفید بسیار راحت است و در عین حال طعم فوق‌ العاده‌ ای دارد.

طرز تهیه ترشی آلبالو | ترشی آلبالو چگونه درست میشود

مواد لازم برای تهیه ترشی آلبالو

برای درست کردن ترشی آلبالو ابتدا مواد اولیه زیر را تهیه کنید:

 

آلبالوی تازه
سرکه
شکر
نمک
تخم گشنیز

طرز تهیه ترشی آلبالو | ترشی آلبالو چگونه درست میشود

ترشی آلبالو چگونه درست میشود

1. آلبالوها را پاک کنید و تمام دم و برگ های آن را حذف کنید. درست است که می خواهید ترشی بیندازید اما سعی کنید از آلبالوهای سالم و مرغوب استفاده کنید تا از نتیجه کارتان رضایت بیشتری داشته باشید.

 

2. دقت داشته باشید که وقتی چوب آلبالو را از آن جدا می کنید سرعت خراب شدنش بیشتر می شود پس بین مراحل تهیه ترشی آلبالو تاخیر نیندازید.

 

3. برای تهیه ترشی آلبالو برخلاف دستورالعمل طرز تهیه مربای آلبالو نباید هسته های آلبالو را خارج کرد.

 

4. بعد از پاک کردن نوبت شستن آلبالوهاست. آنها را بشویید و اجازه بدهید تا کاملا خشک شوند.

 

5. آلبالوهای شسته شده را درون ظرف های شیشه ای که قبلا آماده کرده اید بریزید. دقت داشته باشید که داخل ظرف ها باید کاملا تمیز، استریل و خشک باشد.

 

6. استریل بودن ظرف ترشی آلبالو همانند زمانی که قصد داشتید کمپوت به و کمپوت گیلاس درست کنید اهمیت ویژه ای دارد. برای این کار می توانید ظرف مورد نظرتان را درون قابله بزرگی قرار دهید و روی آن آب بریزید به طوری که آب از سر ظرف شیشه ای بگذرد. حالا اجازه بدهید تا آب به جوش بیاید سپس ظرف شیشه ای را به صورت وارونه روی یک حوله تمیز قرار دهید تا خشک شود و ظرفتان استریل شود.

 

7. سرکه را با کمی شکر و نمک و مقداری تخم گشنیز بر روی حرارت قرار دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه بجوشد. سپس از روی حرارت بردارید و اجازه بدهید تا کمی خنک شود. مقدار شکر ، نمک و تخم گشنیز کاملا به ذائقه شما برمی گردد و می توانید مقدارش را کم و زیاد کنید یا حتی چیزهای دیگری مثل میخک هم به آن اضافه کنید. همچنین می توانید نیمی از ظرف ترشی را با سرکه صنعتی و نیم دیگر را با آب نمک جوشیده پر کنید.

 

8. درون شیشه ها به قدری از ترکیب سرکه بریزید که کاملا روی تمام آلبالوها را بپوشاند. به کناره های ظرف چند ضربه بزنید تا حباب های هوای گیر افتاده در بین آلبالوها خارج شود.

 

9. بهترین نوع سرکه برای تهیه ترشی آلبالو سرکه سفید است.

 

10. درون هر ظرف شیشه ای مقدار شکر و نمک ذکر شده در مواد اولیه را بریزید و درب ظرف را محکم ببندید. اضافه کردن نمک و شکر طعم ترشی شما را ملس می کند و زنندگی طعم ترش سرکه را کاهش می دهد.

 

11. ظرف ترشی آلبالو را در محلی خنک و دور از نور قرار دهید تا به خوبی جا بیفتد.

 

12. حدود ۷ الی ۱۰ روز طول می کشد تا ترشی آلبالوی شما جا بیفتد.

 

13. ترشی آلبالو را می توانید تا یک سال در یخچال نگهداری کنید. ضمنا وقتی که آلبالوهای ترشی تمام شد می توانید از سرکه باقیمانده از آن به جای آبلیمو برای تهیه انواع سالاد استفاده کنید.

طرز تهیه ترشی آلبالو | ترشی آلبالو چگونه درست میشود

فوت و فن های تهیه ترشی آلبالو

• توجه کنید که مقدار کالری موجود در ترشی آلبالو حدود ۳۵۰ کیلوکالری است.

 

• قابل ذکر است که بهترین سرکه برای تهیه ترشی آلبالو سرکه قرمز است، ولی اکثر افراد تند و تیزی سرکه سفید را برای این ترشی ترجیح می‌دهند.

 

• هرگز از سرکه به تنهایی برای تهیه ترشی استفاده نکنید، زیرا طعم و مزه خوبی پیدا نمی‌کند.

 

• از آب ترشی آلبالو می‌توانید برای تهیه سس انواع سالاد استفاده کنید؛ به طور کلی آب این ترشی جایگزین خوبی برای آبلیمو است.

 

• اگر می‌توانید بهتر است که هسته‌های آلبالو‌ها را بگیرید و بعد با آن‌ها ترشی درست کنید.

 

• درب شیشه ترشی را محکم ببندید تا هیچ هوایی به آن وارد نشود؛ اگر هوا وارد شود موجب فاسد شدن و کپک زدن ترشی می‌شود.

 

• برای تهیه ترشی از آلبالو‌های سالم و یکدست استفاده کنید.‌

 

• می‌توانید نصف شیشه را با سرکه و نصف دیگر را با آب نمک جوشیده پر کنید. به خصوص اگر از سرکه صنعتی استفاده می‌کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب