طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

کمپوت گیلاس یکی از خوشمزه ترین کمپوت های خانگی است که شما می توانید آنرا را در منزل درست کنید که در ادامه این مقاله طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی بیان شده است. همچنین مدت زمان پخت کمپوت گیلاس بسیار مهم است که در اینجا شرح داده شده است.

 

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه

کمپوت گیلاس جزء کمپوت های محبوبیست که اغلب آن را به صورت کنسروی تهیه می کنیم و چه بهتر که بتوانیم این کمپوت خوشمزه را با متد آموزشی جدید به راحتی در منزل تهیه کنیم. طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه را در این مقاله به شما خانم های عزیز آموزش خواهیم داد. کمپوت گیلاس در سلامت چشم،سلامت پوست،پیری و کاهش وزن بسیار مؤثر می باشد. برگ آن به صورت دم کرده برای درمان بیماری کلیه و کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

مواد لازم برای تهیه کمپوت گیلاس

در صورتی که قصد درست کردن کمپوت خوشمزه گیلاس در منزل را دارید در ابتدا باید مواد لازم برای تهیه کمپوت گیلاس خانگی را آماده کنید:

 

گیلاس ۱ کیلوگرم
شکر ۱٫۵ پیمانه
آب ۵ پیمانه
پودر شربت گیلاس ۱ قاشق غذاخوری
هل ۱ عدد
وانیل به مقدار کم
گلاب (اختیاری)

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی

در این بخش شما را با دستور شماره یک طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی آشنا خواهیم کرد:

 

1. برای درست کردن کمپوت گیلاس ابتدا باید دم گیلاس ها را جدا کرده و گیلاس ها را بشویید و اجازه بدهید که کاملا خشک شوند.

 

2. از گیلاس های مرغوب و دارای رنگ تیره برای تهیه کمپوت استفاده کنید.

 

3. آب و شکر را درون قابلمه بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد و شکر کاملا حل شود. دانه هل، وانیل و پودر شربت گیلاس را به آن اضافه کنید.

 

4. برخلاف زمانی که می خواستید مربای به یا مربای گیلاس درست کنید نیازی نیست که شربت کمپوت گیلاس قوام پیدا کند بلکه فقط کافیست شکر کاملا حل شود.

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

5. زیر اجاق را خاموش کرده و اجازه بدهید که محلول آب و شکر از داغی بیفتد. زمانی که شربت کمی خنک شد گیلاس ها را به آن اضافه کنید. اگر شربت داغ باشد و گیلاس ها را اضافه کنید گیلاس ها ترک بر می دارد و کمپوت گیلاس شما خراب می شود.

 

6. مجددا زیر قابلمه را با شعله کم روشن کنید. شعله زیاد هم می تواند باعث شکاف برداشتن گیلاس ها شود. اجازه بدهید که گیلاس ها برای حدود 40 دقیقه با همین حرارت بجوشد.

 

7. گیلاس ها باید کاملا پخته شود تا کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی شما آماده شود. گیلاس نسبت به سایر میوه های کمپوتی مثل سیب کمی دیرتر می پزد و نشانه پخته شدن آن این است که یکی از گیلاس ها را بردارید و بچشید اگر موقع خوردن، هسته به راحتی از میوه جدا شد نشان دهنده آن است که کاملا پخته شده است و می توانید شعله زیر قابلمه را خاموش کنید.

 

8. اجازه بدهید که ترکیب کمپوت گیلاس شما کاملا خنک شود.

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

طرز تهیه کمپوت گیلاس در شیشه

روش بالا برای زمانی است که می خواهید کمپوت گیلاس را سریع مصرف کنید. اما اگر دوست دارید که کمپوت گیلاس در شیشه و با ماندگاری بالا تهیه کنید به روش زیر عمل کنید:

 

1. دم گیلاس ها را جدا کرده و کاملا بشویید و اجازه بدهید که خشک شوند.

 

2. آب و شکر را درون ظرفی ریخته و حرارت دهید تا بجوشد و شکر کاملا حل شود. دانه هل، وانیل و پودر شربت گیلاس را به آن اضافه کنید.

 

3. مشابه روش قبل اجازه بدهید که محلول آب و شکر از داغی بیفتد.

 

4. ظرف شیشه ای تمیزی انتخاب کنید که درب فلزی داشته باشد. بهتر است که ظرف شیشه ای و درب ان را برای چند دقیقه در آب در حال جوشیدن غوطه ور کنید تا کاملا استریل شود.

 

5. گیلاس های شسته شده و خشک شده را داخل شیشه بریزید.

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

6. محلول آب و شکر را که از داغی افتاده روی گیلاس ها بریزید و درب آن را محکم ببندید.

 

7. ظرف شیشه ای حاوی گیلاس ها را در داخل یک قابلمه قرار دهید و درون قابلمه را تا حدی آب بریزید که حدود 2 سانتیمتر بالای ظرف شیشه ای بیرون از آب باشد.

 

8. زیر قابلمه را روشن کنید تا آب به جوش بیاید و کمپوت گیلاس شما درون شیشه کاملا بپزد.

 

9. مدت زمانی که طول می کشد تا گیلاس ها به این روش پخته شوند کمی نسبت به روش قبل طولانی تر است و بر اساس تجربه خودتان به زمان استانداردش دسترسی پیدا می کنید.

 

10. یکی از نشانه هایی که به کمک آن می توانید مطمئن شوید کمپوت گیلاس در شیشه شما درست عمل آمده این است که گیلاس ها به روی سطح شربت کمپوت می آیند و از کف ظرف شیشه ای فاصله می گیرند. اگر اینطور شد نشان می دهد که کمپوت گیلاس شما به خوبی هواگیری شده است. برای هواگیری بهتر کمپوت گیلاس باید ظرف های حاوی کمپوت را برای حدود نیم ساعت به صورت وارونه قرار دهید.

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

طرز تهیه کمپوت گیلاس با ماندگاری بالا

اگر می خواهید با طرز تهیه کمپوت گیلاس با ماندگاری زیاد آشنا شوید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید:

 

1. اگر مرحله به مرحله با ما پیش بروید قول می‌دهیم یک کمپوت گیلاس خوشرنگ و خوش‌ طعم داشته باشید. نکته مهم دیگری که در ابتدای کار باید به آن دقت کنید، رسیده و سالم بودن گیلاس‌ ها است. بنابراین هنگام خرید گیلاسی انتخاب کنید که علاوه بر خوشرنگ بودن، رسیده و سالم باشد.

 

2. برای شروع طرز تهیه کمپوت گیلاس با ماندگاری بالا ابتدا باید ساقه گیلاس‌ ها را بگیرید و آن‌ها را داخل آبکش بریزید تا آماده شست و شو باشند. شیر آب را روی گیلاس‌ها باز کنید و بعد ار شست و شو آبکش را کنار بگذارید تا گیلاس‌ها خشک شوند و آب کاملا خرج شود.

 

3. در این فاصله ظرف‌های مد نظر برای درست کردن کمپوت گیلاس با ماندگاری بالا را انتخاب کنید و تمیز بشویید و کنار قرار دهید تا کاملا خشک شوند. اگر از تمیزی آن‌ها مطمئن نیستید چند دقیقه همراه در فلزی در آب جوش بجوشانید تا کاملا استریل شوند. درب شیشه‌ ها را تا زمانی که به آن نیاز ندارید بگذارید در آب جوش بمانند.

 

4. گیلاس‌ها را داخل ظرف‌های شیشه‌ ای بریزید به طوری که چند سانتی‌متر از کناره هر ظرف خالی بماند.

 

5. شکر را به اندازه مساوی بین ظرف‌ های شیشه ای تقسیم کنید و داخل هر ظرف بریزید. شیشه‌ها را کمی تکان دهید تا شکر بین گیلاس‌ها جابه‌جا شود.

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

6. حالا وقت اضافه کردن آب جوش است. دو لیتر آب داخل قابلمه روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. شیشه‌ ها را از آب جوش پر کنید به طوری که یک سانتی‌متر از کناره‌های ظرف خالی بماند. درب‌ها را از آب جوش بیرون بیاورید و محکم شیشه‌ های حاوی گیلاس را ببندید.

 

7. یک قابلمه بزرگ بردارید. اندازه قابلمه باید طوری باشد که تمام ظرف‌های کمپوت داخل آن جا شوند. قابلمه را پر از آب کنید و شیشه‌ها را داخل آن بچینید. یک تا دو سانتی‌متر آب زیر شیشه‌ها قرار بگیرد مسئله‌ای ندارد.

 

8. شعله را روشن کنید و منتظر بمانید تا آب به نقطه جوشش برسد. قابلمه را رور حرارت قرار دهید تا آب داخل آن به جوش آید. حدود یک رب زمان دهید تا آب با حرارت متوسط بجوشد.

 

9. بعد از یک رب شیشه‌ ها را از آب جوش بیرون بیاورید و دوباره درب شیشه را محکم کنید و حالت وارونه کنار قرار دهید تا هوای آن‌ها خارج شود. روی شیشه‌ها را با یک پتو بپوشانید تا آهسته سرد شوند.

 

10. کمپوت گیلاس‌ با ماندگاری زیاد آماده است. کافی است بعد از خنک شدن در محیطی تاریک و خنک بیرون از یخچال نگهداری کنید. کمپوت گیلاس تهیه شده به این روش ماندگاری بالایی دارد و می توانید تا زمانی که درب آن را باز نکرده اید تا شش ماه نگهداری کنید.

طرز تهیه کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی + فواید کمپوت گیلاس

فواید کمپوت گیلاس

کمپوت گیلاس به دلیل مقادیر بالای ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی که دارد به کاهش التهاب بدن کمک می کند، بی خوابی را درمان کرده و برای سلامت قلب مفید می باشد. در ادامه مهترین فواید کمپوت گیلاس خوشمزه خانگی را بیان خواهیم کرد.

 

1. مقادیر بالای فیبر موجود در کمپوت گیلاس باعث بهبود حرکات روده شده و برای پیشگیری و درمان یبوست مفید می باشد.

 

2. کمپوت گیلاس حاوی مقادیر بالایی ویتامین C و انواع آنتی اکسیدان ها از جمله آنتوسیانین هاست که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند، بنابراین برای درمان چین و چروک ها و لکه های پوست مفید بوده و به جوان سازی پوست صورت کمک می کنند.

 

3. گیلاس و آب گیلاس حاوی مقادیر بالای ویتامین A می باشد که برای درمان آکنه و جوش صورت مفید می باشد، همچنین گیلاس دارای خواص ضد باکتری بوده که با حذف سموم از خون به درمان جوش صورت کمک می کند.

 

4. ویتامین B در بهبود گردش خون در بدن کمک می کند، از جمله پوست سر، که به بازسازی سلول های موجود منجر می شود و باعث رشد مو می شود.

 

5. مقادیر بالای ویتامین های A و C موجود در گیلاس می تواند باعث افزایش میل جنسی و درمان ناباروری در مردان شود،؛ ویتامین A موجود در گیلاس سطح تستوسترون را افزایش می دهد و ویتامین C باعث افزایش حجم اسپرم در مردان می شود.

 

6. مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در گیلاس باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی، آنفلونزا، تب، سرفه و عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی مفید می باشد.

 

7. فلاونوئیدها، کاروتنوئید ها، ویتامین A و ویتامین C موجود در گیلاس با از بین بردن رادیکال های آزاد خواص ضد سرطان دارند و به طور موثر رشد سلول های سرطانی را مهار می کنند.

 

8. گیلاس قرمز یا گیلاس سیاه غنی از آهن بوده و مصرف منظم آن می تواند به درمان کم خونی ناشی از فقر آهن کمک کند.

 

9. آنتوسیانین ها و بیوفلاوونووئید های موجود در گیلاس باعث کاهش التهاب شده و به درمان سرد های میگرنی کمک می کند.

 

10. فلاونوئید ها و کاروتنوئید ها و فسفر موجود در گیلاس قلب را از آسیب محافظت می کند و با کنترل ضربان قلب و کاهش کاهش کلسترول بالای خون خطر ابتلا به حملات قلبی را کاهش می دهد، گیلاس همچنین عضلات قلب را تقویت می کند.

 

11. آنتی اکسیدان های موجود در گیلاس باعث بهبود بینایی شده و چشم ها را در برابر دژنراسیون ماکولا، التهاب و خشکی چشم و عفونت های چشم محافظت می کند.

 

12. گیلاس حاوی مقادیر بالای آنتوسیانین هاست که با اثر بر روی پانکراس باعث افزایش تولید انسولین شده و به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک می کند.

 

13. مقادیر بالای فیبر موجود در کمپوت گیلاس خانگی باعث بهبود هضم غذا شده و به درمان معده درد و سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

 

14. کمپوت گیلاس حاوی مواد مغذی است که دارای خواص سم زدایی قوی هستند و دانشمندان تایید می کنند که گیلاس می تواند به پاکسازی کبد و درمان بیماری های کبد از جمله کبد چرب کمک کند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب