طبع خربزه گرم است یا سرد | طبع خربزه از نظر طب سنتی

طبع خربزه گرم است یا سرد | طبع خربزه از نظر طب سنتی

طبع خربزه گرم است یا سرد

طبع خربزه از نظر طب سنتی گرم و خشک است و این میوه به هیچ وجه برای افرادی که مزاج گرم دارند توصیه نمی شود. اگر سوال شما هم این است که طبع خربزه گرم است یا سرد باید به شما بگوییم که طبیعت، مزاج خربزه یا طبع خربزه شیرین، در اواسط درجه دوم، گرم و تر است و مزاج خربزه‌ای که تفه یا بی مزه باشد در درجه اول سرد و در درجه دوم تر است. جدا از فواید و خواص فراوان خربزه، زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند باعث استرخا یا سستی معده، روده‌ها و ابتلا به سردرد شود. درکل تمام افراد با هر مزاجی باید در مصرف خربزه حد اعتدال را رعایت کنند. همانطور که در بالاتر هم اشاره کردیم طبع خربزه گرم است و شیرین بودن خربزه را از رنگ و خطوط آن می‌توان متوجه شد. رنگ خربزه شیرین، زرد تیره مایل به نارنجی است و خطوط سفید رنگی که روی آن است بیشتر است. خربزه خوب، سنگین و نسبتا سفت است و با فشار دادن، قسمت انتهای آن به طور مختصری فرو می‌رود.

طبع خربزه گرم است یا سرد | طبع خربزه از نظر طب سنتی

طبع خربزه از نظر طب سنتی

طبع خربزه در طب سنتی گرم و خشک است و خربزه به خاطر قوه مفتحه‌ای که دارد، برای بیماران مبتلا به استسقا که جمع شدن مایعات در حفره‌های بدن خصوصا در کبد است و یرقان سُدَدی بسیار مناسب است. خربزه، مدر شیر، عرق و بول است. مدر در نزد حکمای طب سنتی ایرانی دارویی است که به واسطۀ قوّت حرارت و تلطیفش قادر به اخراج و دفع ماییت اغذیه و فضول سیاله از طریق بول، حیض، عرق و شیر باشد و خربزه همه این خواص را داراست. به عبارتی دیگر خربزه یکی از گیاهان مدر در طب سنتی است. افزایش شیر، افزایش تعریق و ادرار از خاصیت های مهم خربزه است. درخشان کردن پوست و جوان سازی آن و خلاصی از شر تیرگی پوست دیگر خاصیت خربزه است. یکی دیگر از خواص مشهور خربزه در رابطه با تأثیر آن بر سلامت دستگاه ادراری است، خربزه برخی از سنگ های دستگاه ادراری را دفع کند.

طبع خربزه گرم است یا سرد | طبع خربزه از نظر طب سنتی

طبع خربزه چیست

طبع خربزه شیرین گرم است و یکی از دلایل دل انگیزی فصل تابستان‌، تنوع میوه‌های این فصل است و یکی از این میوه‌ها خربزه است. خربزه با داشتن رطوبت بسیار، مرطوب کننده مغز و بدن است. در افراد مستعد، سبب سَمن یعنی چاقی بدن می شود. خربزه مفتح سُدِّه نیز هست یعنی بازکننده گرفتگی‌ مجاری بدن است، زیرا هم جالی و هم ملطف است. خواص خربزه بی مثال است و میوه‌ای شیرین، لذیذ و گوارا است كه انواع گوناگونی دارد. خربوزه، خربز یا خَربُزه گیاهی است از تیره کدوییان که میوه‌اش درشت و شیرین و آب‌دار است. بوتهٔ آن کوتاه و ساقه‌هایش روی زمین می‌خوابد. خربزه از خانوادهٔ Cucurbitaceae با نام علمی Cucumis melo var.inodorus است. این میوه‌ی شیرین و لذیذ و خوشبو جزو صیفی‌جات به‌شمار می‌آید.

جدیدترین مطالب