طبع سیر گرم است یا سرد | طبع سیر در طب سنتی

طبع سیر گرم است یا سرد | طبع سیر در طب سنتی

طبع سیر گرم است یا سرد

طبع سیر چیست؟ سیر یکی از مواد غذایی پرخاصیت است و در گروه سبزیجات دسته بندی می شود که در این مقاله می خواهیم بدانیم طبع سیر گرم است یا سرد؟ اگر عاشق خوردن سیر هستید باید حتما از طبع سیر باخبر باشید. یکی از مهمترین اقدامات افراد قبل از خوردن مواد غذایی مختلف شناختن طبع آن است و شما قبل از خوردن سیر باید بدانید که طبع سیر گرم است یا سرد و سپس اقدام به مصرف آن کنید. توجه به طبع مواد غذایی مختلف و شناخت مزاج خود باعث می شود تا همیشه سالم بمانید.

 

سیر یکی از مواد غذایی است که طبع گرم دارد و برای افراد گرم مزاج باید با مصلح سیر مصرف شود. سیر دارای خواص بسیار زیادی است اما همیشه باید مراقب باشید که سیر زیاد خوردن باعث بالا رفتن گرمی بدن تان می شود. در این مطلب شما را با طبع سیر، مواد غذایی مصلح سیر و فواید مصرف آن برای افراد مختلف آشنا می‌کنیم. با وجود خواص فراوانی که برای سیر ذکر شده است، زیاده روی در مصرف آن برای افراد داری مزاج صفراوی مضر است. همچنین کسانی که فشار خون پایین دارند و افرادی که از دارو‌های ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند، باید در مصرف سیر احتیاط کنند.

طبع سیر گرم است یا سرد | طبع سیر در طب سنتی

طبع سیر در طب سنتی

سیر یک آنتی‌بیوتیک طبیعی با خاصیت ضد قارچ و ضد ویروس قوی است. طبع سیر بر اساس طب سنتی، گرم و خشک است و از نظر گرمی درجه سه است یعنی گرمی خیلی زیادی دارد و فقط یک درجه با گرمی درجه چهار که منجر به سمیت محصول می‌شود، فاصله دارد. درجه خشکی سیر متوسط است و سیر تازه مقداری رطوبت دارد و از همین رو خاصیت سیر تازه بیشتر از سیر کهنه است. به طور کلی سیر نیز همانند پیاز دارای رطوبت خوب و در اصطلاح فضلیه است که برای بدن مفید است و حرارتی شبیه حرارت ذاتی و غریزی بدن که عامل حیات است، ایجاد می‌کند. درجه گرمی و خشک بودن طبع سیر قدری بیشتر از پیاز است و خاصیت محلل نیز دارد، یعنی تحلیل برنده مواد زائد سفت شده و غلیظ شده در بدن است که معمولاً منشاء آن بلغم و سودا (غلبه اخلاط و مواد سرد در بدن) است.

طبع سیر گرم است یا سرد | طبع سیر در طب سنتی

طبع سیر پخته گرم است یا سرد

طبع سیر پخته نیز همانند سیر خام گرم و خشک است و با پختن تغییری در طبیعت آن ایجاد نمی‌شود. البته از شدت این طبع در هنگام پخت مقداری کم می‌شود. با این وجود با توجه به اینکه از نظر طب ایرانی درجه گرمی و خشکی سیر بسیار بالا است و برخی از افراد پس از خوردن آن دچار تپش قلب می‌شوند، لذا توصیه می‌شود این افراد در مصرف سیر پخته نیز احتیاط کنند.

 

مصرف سیر برای چه مزاجی مفید است؟

افرادی که دارای مزاج سرد (بلغمی و سوداوی) هستند.
کسانی که در آب و هوای سرد زندگی می‌کنند.
افرادی که فعالیت فیزیکی کمی دارند.
افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند.
کسانی که بیشتر مواقع از سردی هوای محیط شکایت دارند.
مصرف سیر به افراد میانسال بیش از نوجوانان توصیه می‌شود و سالخوردگان بهتر است، روزی یک حبه سیر مصرف کنند.

طبع سیر گرم است یا سرد | طبع سیر در طب سنتی

مصلح سیر چیست

مصلح غذا‌ها موادی هستند که به ماده خوراکی مورد نظر اضافه می‌شوند تا شدت کیفیت مزاجی آن را تعدیل کنند و از اثرات نامطلوب احتمالی جلوگیری نکنند. اگر سیر همراه با سرکه به صورت سیر ترشی مصرف شود، از مضرات ناشی از طبع سیر کاسته می‌شود، چون سردی سرکه، طبعیت گرم سیر را متعادل می‌کند و از طرفی خواص سرکه نیز بدان اضافه می‌شود. از دیگر مصلحات سیر آب انار و سکنجین است که به افراد دارای مزاج گرم توصیه می‌شود برای پیشگیری از مضرات سیر، آن را حتما با مصلح مصرف کنند. پختن سیر در آب و کمی نمک و یا همراه با مقداری روغن بادام نیز می‌تواند مضرات آن را اصلاح کند.

جدیدترین مطالب