لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

طبع طالبی گرم است یا سرد | طبع طالبی در طب سنتی و مصلح آن

طبع طالبی گرم است یا سرد | طبع طالبی در طب سنتی و مصلح آن

طبع طالبی گرم است یا سرد

طبع طالبی در طب سنتی چگونه است؟ طبع طالبی گرم است یا سرد؟ طالبی میوه‌ای تابستانی با طبع گرم و تر است که گرمی بخش جسم است و بدن را مرطوب می‌سازد. طالبی برای افرادی که طبعی سرد و خشک دارند گزینه‌ی مناسبی است. این افراد به راحتی می‌توانند طالبی مصرف نمایند بدون اینکه مشکلی برای آن‌ها ایجاد شود مگر اینکه در مصرف آن افراط نمایند. اما برای افرادی که طبع گرم دارند ممکن است با مصرف طالبی مشکلاتی ایجاد شود. این افراد بایستی از یک ماده غذایی دیگر برای متعادل نمودن طالبی استفاده نمایند که به آن مصلح گفته می‌شود. طالبی یکی از میوه‌های پرخاصیت و دوست‌ داشتنی فصل تابستان است، که بیشترین استفاده را برای رفع تشنگی و گرمازدگی در این فصل دارد. همه اجزای طالبی شامل گوشت، پوست و تخم آن قابل استفاده در موارد دارویی و خوراکی است. در واقع طبع طالبی و ترکیبات موجود در این میوه خوشمزه، آن را به یک داروی فوق‌العاده در طب سنتی تبدیل کرده است.

طبع طالبی گرم است یا سرد | طبع طالبی در طب سنتی و مصلح آن

طبع طالبی در طب سنتی

طبع طالبی از نظر طب سنتی گرم و مرطوب است و انواع مصلحات آن آب انار ترش و سرکه است. با اینکه طالبی کالری پایینی دارد و در یک فنجان آن تنها 56 کالری وجود دارد، وجود مجموعه‌ ای از ویتامین‌های گروه B و طبع گرم و مرطوب طالبی، این میوه را به یک عامل سوخت و ساز انرژی در بدن تبدیل کرده است. به همین دلیل اشتها را تحریک کرده و باعث می‌شود کالری بیشتری از غذاهای دیگر دریافت کنید. بنابراین یک میان وعده عالی برای کودکان و نوجوانانی که وزن کمی دارند و سرد مزاج هستند محسوب می‌شود. طالبی با میوه‌ هایی مثل خربزه، گرمک و ملون در یک خانواده قرار گرفته و خاصیت‌ های تقریبا مشابهی دارند. طبع همگی آنها نیز گرم و مرطوب است. از طالبی در ایران بصورت فالوده در تابستان استفاده می‌شود، زیرا با اینکه طالبی طبع گرم و تر دارد، دارای میزان آب زیادی است و به خوبی باعث رفع عطش و گرمازدگی می‌شود.

طبع طالبی گرم است یا سرد | طبع طالبی در طب سنتی و مصلح آن

مصلح طالبی چیست

هر ماده غذایی را باید با مصلح آن خورد و مصلح طالبی را در این بخش برایتان بیان خواهیم کرد. برای متعادل کردن طبع گرم و تر طالبی می‌توان از مصلح طالبی که آب انار ترش و سرکه است استفاده نمود. با مصرف مصلح طالبی همراه با آن، افرادی با طبع گرم نیز می‌توانند به راحتی و بدون هیچ مشکلی از این میوه خوش عطر و طعم مصرف نمایند. هریک از مواد غذایی طبعی دارند. بدن هریک از افراد نیز با توجه به طبایع چهارگانه دارای طبع‌ متفاوتی است. برای اینکه پس از مصرف مواد غذایی مشکلی برای بدن ایجاد نشود بایستی طبع مواد غذایی با طبع بدن سازگار باشد و یا از مصلح آن ماده غذایی برای هماهنگ کردن طبع آن‌ با طبع بدن استفاده کرد. طالبی یکی از صیفی جات پرطرفدار با طبع گرم و مرطوب است.

جدیدترین مطالب