طبع موز گرم است یا سرد | طبع موز از نظر مزاجی چیست

طبع موز گرم است یا سرد | طبع موز از نظر مزاجی چیست

طبع موز گرم است یا سرد

موز یکی از خوراکی های مفید برای سلامت بدن انسان است و در این بخش به شما خواهیم گفت که طبع موز گرم است یا سرد؟ به دلیل طبع گرم موز، فیبر بالا و مواد مغذی بسیاری که در این میوه خوش‌طعم وجود دارد، یک میان‌وعده عالی برای تمام رژیم‌ها محسوب می‌شود. البته افراد گرم مزاج باید در مقدار مصرف این میوه خوشمزه احتیاط کنند. از موز در موارد بسیاری مانند انواع کیک‌ های خامه‌ ای، دسرها، شیرینی‌جات و بستنی‌ها استفاده می‌شود. موزها معمولاً به دلیل داشتن مواد معدنی و کربوهیدرات‌هایی که به‌راحتی هضم می‌شوند، به‌عنوان یک میان‌ وعده مناسب برای ورزشکاران شناخته می‌شوند. خوردن موز به کاهش گرفتگی و درد عضلات ناشی از ورزش کمک می‌کند. خوردن این میوه شیرین قبل از تمرین تحمل و استقامت بدن فرد را افزایش می‌دهد.

طبع موز گرم است یا سرد | طبع موز از نظر مزاجی چیست

طبع موز از نظر مزاجی چیست

موز یک میوه انرژی‌بخش و بسیار پرطرفدار در سرتاسر جهان است. طبع موز و ترکیبات خاصی که در آن وجود دارد، باعث شده است به‌عنوان یک داروی طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها در طب سنتی کاربرد داشته باشد. موز سرشار از ماده‌ای به نام پکتین است، که نوعی فیبر است و فرم ساختاری اسفنجی خود را به بدن می‌دهد. بنابراین باعث می‌شود همه مواد غذایی بخصوص کربوهیدرات‌ها به طور کامل جذب نشده و فقط به اندازه مورد نیاز بدن جذب شود. به همین دلیل هم نشاسته‌های پکتین ( محلول در آب)  و هم نشاسته‌های نامحلول، میزان قند خون را بعد از غذا تعدیل کرده و اشتها را با کند شدن تخلیه معده کاهش می‌دهند. علاوه بر این، موزها از نظر شاخص گلیسمی (GI) پایین هستند. شاخص گلیسمی مقدار قندی است که پس از مصرف کربوهیدرات در بدن آزاد می‌شود. نکته‌ای که وجود دارد این است که تنها افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید در مقدار مصرف موز احتیاط کنند.

طبع موز گرم است یا سرد | طبع موز از نظر مزاجی چیست

طبع موز چگونه است

طبع و مزاج موز از نظر طب سنتی گرم و مرطوب است و انواع مصلحات آن نمک، عسل، سکنجبین و مربای زنجبیل است. فیبر موجود در موز با بسیاری از مزایای سلامتی، از جمله بهبود هضم غذا ارتباط مستقیم دارد. یک موز به اندازه متوسط ​​حدود ۳ گرم فیبر دارد که با توجه به نیاز روزانه بدن، موز را به یک منبع فیبر نسبتاً مناسبی تبدیل می‌کند. موز حاوی دو نوع فیبر اصلی به نام پکتین و نشاسته مقاوم است که هردو در موز نارس بیشتر هستند. نشاسته مقاوم در معده هضم نشده و وارد روده بزرگ شما می‌شود. به همین دلیل یک غذای عالی برای باکتری‌های مفید روده هستند. همچنین وجود پکتین از سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کند. موزهای نارس منبع خوبی از نشاسته مقاوم هستند. بنابراین، به بهبود حساسیت به انسولین کمک می‌کنند.

طبع موز گرم است یا سرد | طبع موز از نظر مزاجی چیست

طبع موز در طب سنتی

میوه‌ها و سبزیجات منبع عالی آنتی‌اکسیدان‌های غذایی هستند و موز نیز از این قاعده مستثنی نیست و طبع موز در طب سنتی گرم است. آن‌ها حاوی چندین نوع آنتی اکسیدان قوی، از جمله دوپامین و کاتچین‌ها هستند. این آنتی‌اکسیدان‌ها با بسیاری از مزایای سلامتی مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و بیماری‌های دژنراتیو (تخریب بافت‌های بدن) ارتباط مستقیم دارند. یک موز متوسط ​​(۱۱۸ گرم) حاوی ۹ درصد پتاسیم است. به همین دلیل حتما باید در رژیم غذایی خانواده به خصوص برای کودکان و افراد مسن قرار بگیرد. رژیم غذایی سرشار از پتاسیم می‌تواند تا ۲۷٪ خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. علاوه بر این موز حاوی مقادیر مناسبی منیزیم است که به سلامت قلب کمک می‌کند. موز دارای تعادل طبیعی قند و فیبر محلول است. در نتیجه باعث آزاد شدن انرژی آهسته اما پایدار در بدن می شود. به همین دلیل است که ورزشکاران اغلب قبل از کار کردن موز می‌خورند. این اصل افزایش انرژی فقط برای ورزشکاران و افراد پرکارنیست، بلکه در همه افراد باعث افزایش انرژی می‌شود.

 

در این مقاله از سایت سماتک به شما گفتیم که طبع موز گرم است یا سرد و درباره مصلحات موز هم صحبت هایی کردیم. همچنین در بخش دوم این مقاله گفتیم که طبع موز از نظر مزاجی چیست و امیدواریم این مقاله مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

جدیدترین مطالب