طرز تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی

طرز تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی

کتلت ماهی با سیب زمینی

کتلت ماهی با سیب زمینی یکی از غذاهای دریایی بسیار خوشمزه است که برای وعده شام می توانید از کتلت ماهی استفاده کنید طرز تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی را در ادامه شرح خواهیم داد. متاسفانه سرانه مصرف ماهی در کشور ما بسیار اندک بوده و اکثر ما از گوشت قرمز استفاده می‌کنیم. همین امر یکی از دلایل ازدیاد بیماری‌های قلبی و عروقی در بین هموطنان است. بنابراین سعی کنید، حداقل هفته‌ای ۲ بار از غذا‌های دریایی استفاده کنید. کتلت ماهی با سیب زمینی یکی از غذاهای لذیذ دریایی است که در عین خوشمزه بودن، برعکس اکثر غذاهای دریایی نظیر قلیه ماهی، میگوپلو و… به مدت زمان کمی برای طبخ احتیاج دارد. از این‌رو یکی از غذاهای مطلوب برای علاقه‌مندان به غذاهای دریایی محسوب می‌شود.

 

برای تهیه این غذا می‌توانید از ماهی قزل آلا و سالمون یا هر ماهی دیگری که تیغ ندارد استفاده کنید. برای تهیه کتلت ماهی، بوی ماهی در دو مرحله گرفته می‌شود، بطوریکه هنگام میل این غذا باورتان نمی‌شود، ماهی جزو مواد اولیه آن است. از این‌رو حتی برای افرادی که به غذاهای دریایی علاقه ندارند نیز گزینه مناسبی خواهد بود.

طرز تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی

مواد لازم برای تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی

مواد مورد نیاز برای تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی به شرح زیر است:
ماهی فیله (بدون استخون)
۳۵۰ گرم
سیب زمینی
۳۵۰ گرم
شیر
۱ لیوان
پیاز کوچک ۱ عدد
جعفری
۱۵ شاخه
لیموترش ۱ عدد
آرد ۱ قاشق غذاخوری
سیر
۴ حبه
نمک به میزان لازم

چند نکته:

از لیموترش برای مزه دار کردن گوشت ماهی استفاده می‌کنیم، بنابراین بهتر است لیموترش تازه یا آب لیمو طبیعی بکار ببرید.
۴ حبه سیر خیلی کوچک یا ۲ حبه سیر بزرگ انتخاب کنید. توجه داشته باشید که بکار بردن سیر بیشتر، باعث غالب شدن مزه آن خواهد شد و غذای نهایی طعم مطلوب را نخواهد داشت.

طرز تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی

طرز تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی

ابتدا باید فیله ماهی پخته شود، برای این منظور از ۱ لیوان شیری که داشتیم استفاده می‌کنیم. شیر را در قابلمه بریزید و ماهی را نیز درون آن قرار دهید. سپس ۲ حبه از سیر‌ها و نصف پیازی که داشتید را به آن اضافه کنید. پیاز و سیر را خیلی خرد نکنید تا در انتها بتوانید آنها را از ماهی جدا کنید. پس از آنکه ماهی کاملا پخته شد، آن را درون آبکش بریزید تا مابقی شیر به طور کامل از ماهی جدا شود.
نکته: در صورتیکه خیلی به بوی ماهی حساس هستید، می‌توانید در این مرحله ۳ عدد برگ بو نیز به مواد اضافه کنید.
پس از آنکه ماهی پخت و سیر، پیاز و برگ بو را از آن جدا کردید، ماهی را در غذاساز و یا با استفاده از گوشت کوب برقی یا گوشت کوب معمولی آنقدر هم بزنید تا یک دست شود.
اگر گوشت کوب برقی یا غذاساز بکار می‌برید، سیب زمینی‌ها را با رنده ریز، رنده کنید. اما اگر قصد دارید گوشت کوب بکار ببرید، سیب زمینی‌ها را با رنده درشت، رنده کنید.
سیب زمینی را به ماهی اضافه کنید.
اکنون نصف دیگر پیاز را رنده و به مواد اضافه نمایید.
سپس آرد را به مواد بیفزایید.
مقداری از جعفری، به طور مثال حدود ۵ شاخه را خرد نمایید و به بقیه مواد اضافه کنید.
در آخر هم نمک را به مواد اضافه نمایید و کاملا تمام مواد را با یکدیگر مخلوط کنید.
اکنون همانند کتلت گوشت، مقداری از مایع را بردارید و در کف دستتان فرم دهید.
اکنون کتلت‌ها را در ماهیتابه‌ای که روغن آن گرم شده است، سرخ کنید.

در نهایت از مابقی جعفری‌ها برای تزیین غذا استفاده کنید و از یک وعده غذای دریایی خوشمزه لذت ببرید.

طرز تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی

نکاتی برای خوشمزه تر شدن کتلت ماهی با سیب زمینی

توجه داشته باشید که برگ بوها را خرد نکنید تا پس از آنکه ماهی پخته شد، بتوانید آنها را جدا کنید. تمام برگ بوها را از ماهی جدا کنید، زیرا در غیر این‌ صورت باعث تلخی غیرقابل تحمل غذا خواهند شد.
لیموترش را به هیچ وجه به مخلوط ماهی و شیر اضافه نکنید، زیرا باعث بریدن شیر می‌شود.
به هیچ وجه جعفری را درون غذاساز نریزید یا آن را با گوشت کوب نکوبید. اینکار باعث له شدن جعفری می‌شود و عصاره آن در غذا پخش خواهد شد. درنتیجه طعم جعفری در غذای شما غالب خواهد شد.
حتما پس از پخته شدن ماهی آن را در آبکش بریزید تا شیر اضافه از گوشت جدا شود. زیرا شیر باعث رقیق شدن مایع کتلت خواهد شد.
برای آنکه روغن کتلت‌ها گرفته شود، کف یک ظرف را یک دستمال پارچه‌ای بیندازید و پس از سرخ شدن، کتلت‌ها را روی دستمال قرار دهید تا روغن اضافه آنها گرفته شود و غذای سالمی را میل کنید.
می‌توانید ماهی را با آب نیز بپزید، اما پخت ماهی با شیر کمک می‌کند تا بوی آن گرفته شده و طعم بهتری پیدا کند.
نگران وا رفتن کتلت‌ها نباشید. زیرا آردی که به مواد اضافه می‌کنید باعث می‌شود که آنها بافتی یکپارچه پیدا کنند و هنگام سرخ کردن وا نروند. همچنین اگر تجربه زیادی در طبخ کتلت ندارید، پس از رنده کردن پیاز، آب آن را بگیرید و سپس به مواد اضافه کنید. به این ترتیب کتلت ماهی با سیب زمینی در ماهیتابه وا نخواهد رفت.

 

طرز تهیه کتلت ماهی با سیب زمینی آسان است و در عین حال، مقوی نیز می‌باشد. در طبخ این غذا شیر، ماهی و سیب زمینی به کار رفته که مواد غذایی مغذی هستند. در صورتی که کتلت ماهی با سیب زمینی با نان میل شود، یک وعده غذایی کامل و مقوی برای تمام افراد خانواده خواهد بود. علیرغم اینکه تقریبا همه ما از خواص ماهی اطلاع داریم، ولی خیلی از افراد به ویژه کودکان به دلیل بوی ماهی از خوردن آن امتناع می‌کنند. به همین دلیل کتلت ماهی با سیب زمینی می‌تواند یک غذای مطلوب برای افرادی که ماهی نمی‌خورند، باشد. این غذا ظاهر زیبای دارد، بوی ماهی نمی‌دهد و از طعم خوبی نیز برخوردار است. کتلت ماهی را می توانید با انواع سالادها تزیین کنید و بهتر است از خیارشور در کنار کتلت ماهی استفاده گردد به دلیل سرد بودن ماهی پس از خوردن کتلت ماهی با سیب زمینی بهتر است چند عدد خرما میل کنید.

جدیدترین مطالب