لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

تاریخ روز مادر ۱۴۰۱ | روز مادر ۱۴۰۱ کی است

مجموعه : تاریخ و تمدن
تاریخ روز مادر ۱۴۰۱ | روز مادر ۱۴۰۱ کی است

تاریخ روز مادر ۱۴۰۱

روز مادر ۱۴۰۱ کی است؟ ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و روز زن را به همه مادران عزیز ایران زمین تبریک و تهنیت عرض می نماییم. تاريخ روز مادر ۱۴۰۱ به شمسی قمری و میلادی در ادامه این پست از سایت سماتک بیان شده است و اگر می خواهید روز مادر را به عزیزترین زن در زندگی تان تبریک و شادباش بگویید بهتر است بدانید تاریخ روز مادر ۱۴۰۱ کی هست. مادر با ارزش ترین زن در زندگی انسان ها است و واژه مادر کلمه ای است به وسعت تمام هستی. مادر برای همه ما مقدس است و عزیزترین فرد در زندگی هر انسان که تا آخر عمر فراموش نخواهد شد. به پاس قدردانی از همه فداکاری های مادران ایرانی سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) در ایران روز مادر نامگذاری شده است. اما تاریخ روز مادر ۱۴۰۱ چه روزی است؟

تاریخ روز مادر ۱۴۰۱ | روز مادر ۱۴۰۱ کی است

روز مادر چندمه ۱۴۰۱

 

روز مادر در سال ۱۴۰۱ چه روزی است

روز مادر مصادف با سالروز میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها دخت گرامی پیامبر اسلام (ص) است که در ادامه شما را با تاریخ روز مادر ۱۴۰۱ آشنا خواهیم کرد. بیستمین روز از ماه جمادی الثانی روز مادر و زن نامگذاری شده است و همه ایرانیان این روز خاص را به مادران خود تبریک گفته و از زحمات ایشان تقدیر و تشکر می کنند. جالب است بدانید که به غیر از ایران، سایر کشورهای جهان هم روز مادر را جشن می گیرند اما تاریخ روز مادر در ایران با سایر کشورهای دنیا تفاوت دارد. در تقویم ایران روز جمعه بیست و سوم دی ماه سال یک هزار و چهارصد و یک برابر با بیست جمادی الثانی ۱۴۴۴ تعطیل رسمی است و به عنوان روز مادر و روز زن نامگذاری شده است.

 

علت نامگذاری روز مادر

بیستم ماه جمادی الثانی در تقویم قمری که مصادف با 23 ژانویه امسال است، مصادف با سالروز میلاد حضرت زهرا، دختر گرامی حضرت محمد (ص) است. از آنجایی که حضرت زهرا (س) به عنوان مظهر فضیلت در اسلام تلقی می شود، این روز به عنوان روز مادر در ایران نامگذاری شده است. حضرت زهرا از مقامی والا و بسیار ستودنی برخوردار است و با رفتار ستودنی خود الگوی زنان است.

 

روز مادر در سراسر جهان به مناسبت فداکاری های بزرگ مادران به رسمیت شناخته می شود. امروزه در ایران بیستم جمادی الثانی در تقویم قمری به عنوان روز مادر به افتخار مادر نام آشنای اسلام، فاطمه زهرا (س) جشن گرفته می شود. از آنجایی که تاریخ روز مادر متعلق به تقویم قمری است، این روز طبق تقویم میلادی هر سال در تاریخ متفاوتی قرار می گیرد.

 

روز مادر اولین بار در ایران در سال 1960 در دوران پهلوی تأسیس شد. این جشن در 16 دسامبر به مناسبت تأسیس مؤسسه حمایت از زنان برگزار شد. این جشن توسط فرح پهلوی حمایت و ترویج شد. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تاریخ روز مادر به 20 جمادی الثانی تغییر پیدا کرد و جایگزین روز جهانی مادر شد. این تاریخ خاص برای بزرگداشت جضرت فاطمه (ص) به عنوان الگوی تمام زنان مسلمان انتخاب شده است. مسلمانان ایشان را مادر ائمه می دانند و همچنین این بانوی بزرگ اسلام بی گناه و الگوی همه زنان می باشند.

تاریخ روز مادر ۱۴۰۱ | روز مادر ۱۴۰۱ کی است

روز مادر ۱۴۰۱ چند شنبه است

 

روز مادر ۱۴۰۱ کی است

روز مادر ۱۴۰۱ روزی برای بزرگداشت همه مادران بوده و روز مادر در تقویم ۱۴۰۱ برابر با جمعه 23 دی ماه می باشد. ولادت حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها در ایران به عنوان روز زن نامگذاری شده است. اما در بسیاری از کشورهای دنیا، دهمین روز از ماه می به عنوان روز مادر در نظر گرفته می شود. روز مادر روزی است که بر تجلیل از مادران بخاطر تمام کارهایی که برای فرزندان و خانواده انجام می‌ دهند تمرکز دارد. این روز بسیار مهم است و مردم باید از همه مادرها به خاطر فرزند پروری و شکل دهی شخصیت انسان ها در جامعه تشکر و قدردانی کنند. تاریخ این جشن در سراسر جهان بسته به کشوری که در آن هستید تغییر می کند.

 

روز جهانی مادر در سال ۱۴۰۱

روز مادر در سرتاسر جهان در روزهای مختلف و در تاریخ های مختلف سال برگزار می‌ شود. در برخی از کشورهای دنیا تاریخ رسمی روز مادر که توسط سازمان ملل در دومین یکشنبه ماه می تعیین شده است، می باشد. برخی دیگر تعطیلات و جشن های سنتی خود را دارند که امروزه به عنوان روز مادر نیز نامیده می شود. بسیاری از کشورها و فرهنگ ها سنت های خاص خود را برای بزرگداشت افراد مهم مانند مادران دارند. مردم ممکن است از این جشن ها به عنوان روز مادر در سراسر جهان یاد کنند، حتی اگر پیشینه فرهنگی متفاوتی داشته باشد. روز جهانی مادر به تاریخ ایران مصادف با ۲۰ اردیبهشت می‌ باشد.

 

روز مادر در انگلیس چه روزی است

در کشور انگلستان، روز مادر همزمان با روز سنتی مسیحی، یکشنبه مادر برگزار می شود. چهارمین یکشنبه ماه روزه عیسویان (یکشنبه مادر) در کشور انگلیس است. این روزی بود که مردم به کلیسایی می رفتند که در آن غسل تعمید می گرفتند. امروزه روز مادر درباره مادران و چهره های مادری است که می خواهیم قدردانی و عشق خود را به آنها نشان دهیم. اغلب مردم گل و کارت تبریک برای مادران شان می‌ فرستند و بچه‌ ها هدایا و یادگاری می‌ سازند تا به عنوان سورپرایز به مادرشان بدهند.

 

روز مادر در امریکا چه روزی است

دومین یکشنبه ماه می روز جهانی مادر در کشور امریکا است و همانطور که بسیاری از مردم این کشور می‌ دانند، روز مادر در آمریکا توسط آنا جارویس در سال 1907 تاسیس شد. او برای ادای احترام به مادرش که در سال 1905 درگذشت، روزی را برای بزرگداشت مادران به راه انداخت. این روز در تمام ایالت های متحده امریکا تعطیل رسمی شد.

تاریخ روز مادر ۱۴۰۱ | روز مادر ۱۴۰۱ کی است

تاریخ دقیق روز مادر

 

تاریخ روز مادر در افغانستان ۱۴۰۱

روز مادر در افغانستان ۱۴ جون ( ۲۴ جوزا) است که مردم کابل و سایر شهرهای این کشور در این روز برای مادران شان جشن می گیرند.

 

استرالیا

روز مادر در استرالیا نیز در دومین یکشنبه ماه می جشن گرفته می شود و جشن گرفتن آن از سال 1924 آغاز شد. در واقع، سنت هدیه دادن در روز مادر گفته می شود که در استرالیا توسط جانت هیدن آغاز شده است. پس از جنگ جهانی اول، مادران زیادی وجود داشتند که شوهران و پسران خود را از دست داده بودند. بنابراین جانت هیدن کمپینی را برای دادن هدایای خیریه به آنها آغاز کرد تا مطمئن شود که هنوز عشقی را که شایسته آن هستند احساس می کنند. این یک موفقیت بود، و اکنون هدیه دادن یک سنت اصلی برای روز مادر در سراسر جهان است.

 

لهستان

در لهستان، روز مادر یا Dzień Matki همه ساله در 26 ماه می جشن گرفته می شود، بدون تغییر تاریخ مانند بسیاری از کشورها. با این حال، به عنوان تعطیل رسمی در این کشور در نظر گرفته نمی شود. جشن های سنتی این روز در لهستان نیز شامل کادو و کارت هدیه دادن است.

 

مکزیک

تاریخ روز جهانی مادر در مکزیک 10 می است. این یک رویداد بزرگ در این کشور است و فقط برای تجلیل از مادران و احترام به آنها با عشقی که سزاوار آن هستند برگزار می گردد. خانواده های مکزیکی در این روز گرد هم می آیند تا با موسیقی، غذا و گل برای مادران شان جشن بگیرند. در بعدازظهر این روز مردم مکزیک مادران شان را به رستوران دعوت می کنند و در واقع شلوغ ترین روز سال برای رستوران ها در مکزیک روز مادر است!

 

نیکاراگوئه

در کشور نیکاراگوئه، روز مادر هر سال در 30 می جشن گرفته می شود. این روز تماماً در مورد این است که مادران نیکاراگوئه ای به رسمیت شناخته شوند که شایسته آن هستند. تعطیلی بسیاری از مدارس و کسبه در این روز به خانواده ها اجازه می دهد تا دور هم جمع شوند و به مادران، مادربزرگ ها، خاله هایشان جشن بگیرند!

 

تایلند

در تایلند، روز مادر در 12 آگوست جشن گرفته می شود زیرا این روز تولد ملکه آنها سیریکیت است. این روز در تایلند برای نخستین بار در سال 1976 جشن گرفته شد، زیرا ملکه سیریکیت به عنوان مادر کشورش در نظر گرفته شد. این روز در تایلند به عنوان یک تعطیلی ملی تلقی می شود که ممکن است شامل رژه، آتش بازی و جشن های دیگر باشد. مردم اغلب در این روز تزئینات پرچم و تصاویر ملکه سیریکیت را خواهند دید. همچنین رسم است که کودکان به مادر خود گل یاس می دهند که نمادی از خلوص عشق به مادر است.

تاریخ روز مادر ۱۴۰۱ | روز مادر ۱۴۰۱ کی است

روز مادر چه تاریخی است

 

اتیوپی

برخلاف سایر کشورهای دنیا، در اتیوپی روز مادر را سه روز کامل جشن می گیرند. این روز در پایان فصل پاییز است و در برخی سال ها در ماه اکتبر یا نوامبر جشن گرفته می شود و تاریخ روز مادر در اتیوپی هر سال با تغییرات آب و هوایی در این کشور تغییر می کند.

 

مالاوی

در مالاوی، روز مادر هر سال در 15 اکتبر برگزار می شود و در تقویم شان به عنوان یک تعطیلی ملی در نظر گرفته می شود. این روز همچنین روز جهانی زنان روستایی در مالاوی است و اغلب با سخنرانی عمومی رئیس جمهور در مورد اهمیت مادران گرامی داشته می شود.

 

ژاپن

تاریخ روز جهانی مادر در ژاپن 6 مارس است، زیرا این روز تولد ملکه کوجون بود. با این حال، در سال 1949 به دومین یکشنبه ماه می تغییر کرد که با رایج ترین تاریخ برای روز مادر در سراسر جهان مطابقت دارد. میخک قرمز محبوب ترین گلی است که ژاپنی ها در این روز به مادر خود می دهند.

 

روسیه

در روسیه، روز مادر در دو تاریخ در طول سال جشن گرفته می شود! مردم این کشور می توانند آن را در کنار روز جهانی زن در 8 مارس و همچنین در آخرین یکشنبه ماه نوامبر جشن بگیرند.

 

تاريخ روز مادر ۱۴۰۱ را در این نوشتار از سایت سماتک خواندید که امیدواریم همیشه مادران سالم و بانشاط باشند و مورد لطف فرزندان خود قرار بگیرند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب