لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰ | روز پدر سال ۱۴۰۰ چه روزی است

مجموعه : تاریخ و تمدن
تاریخ روز پدر ۱۴۰۰ | روز پدر سال ۱۴۰۰ چه روزی است

تاریخ روز پدر سال ۱۴۰۰ را برای شما عزیزان در ادامه این بخش از سایت سماتک بیان خواهیم کرد و روز جهانی پدر در سال ۱۴۰۰ در تقویم شمسی و میلادی ثبت شده است. در صورتی که می خواهید بدانید روز پدر سال ۱۴۰۰ چه روزی است با این مطلب همراه ما باشید.

 

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰

روز پدر سال ۱۴۰۰ کی هست؟ روز پدر مصادف با روز میلاد امام علی علیه السلام است که در ادامه شما را با تاریخ روز پدر سال ۱۴۰۰ آشنا خواهیم کرد. سیزدهمین روز از ماه رجب برای پدران و مردان است و تاریخ روز پدر ۱۴۰۰ مصادف با این روز است. جالب است بدانید که به غیر از ایران، سایر کشورهای دنیا هم روز پدر را جشن می گیرند اما تاریخ روز پدر در ایران با سایر کشورهای دنیا تفاوت دارد. روز سه شنبه بیست و ششم بهمن ماه سال یک هزار و چهارصد برابر با سیزدهم رجب است و روز پدر و روز مرد نامگذاری شده است.

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰ | روز پدر سال ۱۴۰۰ چه روزی است

علت نامگذاری روز پدر

یکی از دلایل نامگذاری روز ۱۳ رجب به نام روز پدر، این است که حضرت محمد صلی‌ الله در روایتی خود و حضرت علی را پدران امت اسلام نامید و فرمود: انا و علی ابوا هذه الامه. یعنی من و علی پدران این امت هستیم. به جز این، صفات حضرت علی علیه السلام بیش از هر شخص دیگری نشانگر صفات پدرانه است.

 

حضرت علی (ع) بسیار یتیم‌ نواز بود و برای یتیمان شهر جای پدر از دست رفته‌اشان را پر می‌نمود. ابوالطفیل در این باره می‌گوید: «علی (ع) در دوران حکومت خود افراد بی‌نوا و نیازمند را مورد توجه بسیار قرار می‌داد. روزی دیدم که بچه‌های یتیم و بی سرپرست را به دور خود جمع کرده و سفره‌ای پهن نموده است و لقمه های لذیذ و شیرین بر دهانشان می‌گذارد. این منظره چنان تاثیرگذار بود که برخی از اصحاب گفتند که ای کاش ما هم یتیم بوده و این چنین مورد لطف علی قرار می‌ گرفتیم.»

 

روز پدر سال ۱۴۰۰ چه روزی است

روز پدر روزی است برای بزرگداشت پدرها و در ایران روز پدر در ۱۳ رجب، زاد روز حضرت علی بن ابی طالب (ع) اولین امام شیعیان گرامی داشته می‌شود که امسال سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ می باشد و در بسیاری کشورها روز پدر، سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن در نظر گرفته شده‌ است. پیشنهاد می کنیم در این روز برای پدر های عزیزتان یک هدیه خریداری کنید و با زدن یک بوسه بر دستان پدرتان، خاطره خوشی برای پدرها به جا بگذارید.

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰ | روز پدر سال ۱۴۰۰ چه روزی است

روز جهانی پدر در سال ۱۴۰۰

قبل از انقلاب اسلامی، روز ۲۴ اسفند زادروز رضا شاه بر پایهٔ گاهشمار ایرانی روز پدر نامیده می‌شد و با روز جهانی پدر در برخی کشورها برابر بود. اما پس از انقلاب اسلامی روز پدر به سالروز ولادت حضرت علی ابن ابی طالب امام نخست شیعیان تغییر یافت.

 

تاریخ روز پدر در آلمان

روز پدر در آلمان(به آلمانی|Vatertag) نسبت به دیگر کشورهای جهان متفاوت است.روز عروج مسیح به آسمان به عنوان روز پدر در نظر گرفته شده‌است (روز سه شنبه، چهل روز پس از عید پاک). این روز، یک تعطیلی رسمی است و در برخی مناطق آلمان به آن «روز مرد» (به آلمانی: Männertag) یا «روز آقایان» (به آلمانی: Herrentag) نیز می‌گویند.

 

تاریخ روز پدر در آمریکا

در آمریکا روز پدر در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود. این روز اولین بار در ۱۹ ژوئن ۱۹۱۰ در اسپوکین گرامی داشته شد. روز پدر به شکل امروزی آن از سوی سونورا اسمارت داد زادهٔ آرکانزاس ایجاد شد. پدر او ویلیام جکسون اسمارت، یکی از کهنه سربازان دوران جنگ داخلی آمریکا بود، او به تنها شش فرزندش را در اسپوکین بزرگ کرده بود.دختر او سونورا، بسیار تحت تاثیر تلاش‌های آنا جارویز برای جا انداختن روز مادر قرار گرفته بود، برای همین او روز ۵ ژوئن زادروز پدرش را به عنوان روز پدر معرفی کرد اما آمادگی لازم برای برگزاری مراسم بزرگداشت را نداشت درنتیجه مراسم به سومین یکشنبهٔ ژوئن منتقل شد.

 

خیلی زود ویلیام جنینگ برایان به صورت غیر رسمی از این مراسم حمایت کرد. در ۱۹۱۶ خانوادهٔ وودرو ویلسون رئیس جمهور وقت نیز برای او مراسم بزرگداشت روز پدر را برگزار کردند. در ۱۹۲۴ کالوین کولیج رئیس جمهور آن دوران پیشنهاد کرد که روز پدر به عنوان یک روز ملی شناخته شود.

 

تاریخ روز پدر در اسپانیا

روز پدر (به اسپانیایی: El Día del Padre) در روز جشن یوسف مقدس، در ۱۹ مارس گرامی داشته می‌شود. در این روز مقدس، بانک‌ها و بسیاری از مغازه‌ها تعطیل اند.

 

تاریخ روز پدر در استرالیا

مردم در استرالیا، در اولین یکشنبهٔ سپتامبر روز پدر را گرامی می‌دارند، این روز تعطیلی عمومی نیست. هر ساله در ۳۲ شهرستان ایالت ویکتوریا برای بزرگداشت پدرها و نشان دادن اهمیت نقشی که آن‌ها در تربیت فرزندان دارند، جشنی برگزار می‌شود و به پدران برگزیده «جایزهٔ پدر سال» داده می‌شود.

 

تاریخ روز پدر در ایتالیا

در ایتالیا، مطابق سنت‌های کاتولیک روم، روز پدر در ۱۹ مارس، «روز یوسف مقدس» (به ایتالیایی: Festa di San Giuseppe) گرامی داشته می‌شود. این روز یک تعطیلی عمومی نیست.

 

تاریخ روز پدر در پاکستان

در پاکستان روزی به نام روز پدر وجود ندارد. تنها آن‌هایی که از آمریکایی‌ها تاثیر گرفته‌اند به پیروی از آن‌ها سومین یکشنبهٔ ژوئن را به عنوان روز پدر گرامی می‌دارند.

 

تاریخ روز پدر در ژاپن

در ژاپن در سومین یکشنبهٔ ژوئن روز پدر گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل عمومی نیست.

 

تاریخ روز پدر در کانادا

روز پدر در کانادا در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن گرامی داشته می‌شود، این روز یک تعطیلی عمومی نیست. معمولا افراد در این روز، روز خود را با پدر خانواده سپری می‌کنند، جشن کوچکی می‌گیرند و هدیه می‌دهند.

 

تاریخ روز پدر در کره

در کره، روز پدر و مادر در ۸ مه هر سال گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل رسمی نیست.

 

تاریخ روز پدر در مالزی

در مالزی در سومین یکشنبهٔ ژوئن روز پدر گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل عمومی نیست.

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰ | روز پدر سال ۱۴۰۰ چه روزی است

تاريخ روز پدر ۱۴۰۰

 

تاريخ روز پدر سال ۱۴۰۰ را در این نوشتار از سایت سماتک خواندید که امیدواریم همیشه پدرهای ایران موفق و جیب شان پر پول باشد. تاریخ روز جهانی پدر در سال ۱۴۰۰ کی هست و روز پدر و روز مرد چه تاریخی است در این پست برای شما سروران تهیه و تنظیم شده بود که امیدواریم مورد رضایت تان قرار گرفته باشد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب