خالکوبی قدیمی روی جسد مومیایی شده 5000 ساله

خالکوبی قدیمی روی جسد مومیایی شده 5000 ساله

خالکوبی قدیمی مومیایی 5000 ساله در مصر

خالکوبی قدیمی روی جسد مومیایی شده 5000 ساله در کشور مصر دیده شده است. به گزارش سماتک باستان شناسان می گویند این خالکوبی قدیمی مربوط به 5000 سال پیش است و نخستین خالکوبی قدیمی مصری است. محققان موفق به کشف قدیمی ترین خالکوبی های تصویری روی بدن دو مومیایی 5000 ساله در مصر شدند. خالكوبی ها تصوير يک گاو وحشی و يک گوسفند بربری را روی بازوی مرد موميايی و موتيف هايی S مانند را روی بازوی زن موميايی نشان می دهند.

 

اين كشف قدمت سنت خالكوبی در آفريقا را 1000 سال افزايش می دهد. دانیل آنتون، یکی از نویسندگان گزارش و سرپرست بخش انسان شناسی زیستی در موزه بریتانیا می گوید این کشف، درک ما از چگونگی زندگی مردم در آن دوران را دگرگون می کند.

موميايی مرد در حدود 100 سال پيش كشف شده است و اسكن های پيشين سن او را در حدود 18 تا 21 سال تخمين زده بودند. اين مرد در اثر ضربه خنجر به پشتش كشته شده است. لكه های تاريک روی بازوی اين موميايی در ابتدا بی اهميت تصور شد اما در نهايت اسكن های فروسرخ نشان دادند اين لكه ها خالکوبی قدیمی از دو جاندار شاخدار هستند كه روی يكديگر را پوشانده اند. يكی از آنها گاوی با دمی بلند و شاخ های بزرگ و ديگری گوسفندی بربری است با شاخ هايی تاب خورده و شانه های خميده.

 

 خالکوبی قدیمی روی جسد مومیایی شده 5000 ساله

روی شانه چپ مومیایی زن نيز چهار تصویر خالکوبی قدیمی به شکل S دیده می شود همچنین روی شانه راست مومیایی زن نيز چهار تصویر خالکوبی قدیمی به شکل S دیده می شود. اين تصاوير از خالکوبی قدیمی زير پوست موميايی ها قرار دارند و رنگ آن نيز از جنس دوده است. باستان شناسان تا پيش از اين تصور می كردند زنان تنها در عهد باستان خالکوبی قدیمی می کرده‌اند اما یافته های جدید نشان می دهد خالکوبی قدیمی در ميان هر دو جنسيت رواج داشته است. محققان همچنین باور دارند که خالکوبی قدیمی نشان دهنده موقعیت اجتماعی، شجاعت و میزان دانش فرد از جادو بوده است.

 

 خالکوبی قدیمی روی جسد مومیایی شده 5000 ساله

عکس خالکوبی قدیمی مصری

 

تاریخ نگاری رادیوکربنی نشان می دهد آنها در حد فاصل 3351 و 3017 پيش از میلاد زندگی کرده اند این دو مومیایی در گورهایی کم‌عمق در جبلین بخش جنوبی مصر علیا و 40 کیلومتری جنوب اقصر كشف شدند. تاریخ نگاری رادیوکربنی این دو مومیایی نشان می دهد آنها در حد فاصل 3351 و 3017 پيش از میلاد زندگی می کرده اند، يعنی كمی پيش از آنكه فرعون اول كل منطقه را در سال 3100 پيش از ميلاد يكپارچه كند.

 

تا پيش از اين، خالکوبی قدیمی جهان در بدن موميايی آلپی به نام اوتزی مشاهده شده بود، مردی كه در حد فاصل سال های 3370 و 3100 پيش از ميلاد زندگی می كرده است، اما خالکوبی قدیمی او تصويری نبوده و تنها خطوطی عمودی و افقی هستند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب