لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

کارت عروسی محمدرضا پهلوی و فوزیه فؤاد شاه‌ دخت مصر (عکس)

مجموعه : تاریخ و تمدن
کارت عروسی محمدرضا پهلوی و فوزیه فؤاد شاه‌ دخت مصر (عکس)

کارت عروسی محمدرضا پهلوی شاه سابق ایران و فوزیه دختر شاه مصر بسیار جالب و دیدنی است . فوزیه که نخستین زن محمدرضا بود پس از سفر شاه ایران به مصر به عقد او درآمد و این ازدواج مدت زیادی عمر نداشت. پرنسس فوزیه در 5 نوامبر 1921 در کاخ راس التین در اسکندریه مصر متولد شد. وی بزرگترین دختر ملک فواد یکم و همسر دومش نازلی صبری بود.

 

فوزیه شهروند مصر ولی از تبار چرکسی، آلبانیایی و فرانسوی بود. به گزارش سماتک او از دودمان پادشاهی محمدعلی پاشا بود. خاندان محمدعلی از تبار آلبانیایی بودند که در زمان فرمان‌روایی عثمانی‌ها در مصر به مدارج بالا رسیدند.

 

جد مادری او جنرال محمد شریف پاشا نخست وزیر و وزیر خارجه و یکی دیگر از اجداد او سلیمان پاشا از افسران ارتش ناپلئون بود که به اسلام گروید و نظارت بر بازسازی ارتش مصر را به عهده گرفت.

کارت عروسی محمدرضا پهلوی و فوزیه فؤاد شاه‌ دخت مصر (عکس)

کارت عروسی محمدرضا پهلوی و فوزیه فؤاد شاه‌ دخت مصر

 

فوزیه فؤاد شاه‌دخت مصر و شهبانوی ایران خواهر ملک فاروق پادشاه مصر و نخستین همسر محمدرضا پهلوی بود. ازدواج او با محمدرضا پهلوی به هنگام ولیعهدی او در تاریخ 16 مارس 1939 در قاهره انجام گرفت. پس از برگشت از ماه عسل، مراسم ازدواج در تهران نیز تکرار شد.

 

ازدواج با شاه به فوزیه تابعیت ایرانی بخشید و مجلس شورای ملی او را ایرانی‌الاصل اعلام کرد. فوزیه در دوران ولیعهدی محمدرضا پهلوی به مدت یک سال همراه با همسرش در کاخ مرمر تهران اقامت داشتند.

 

دو سال بعد محمدرضا جانشین پدرش رضاشاه شد. با آغاز سلطنت محمدرضا، روابط سرد میان این زوج به سرعت رو به تیرگی نهاد.

 

منبع: fardanews.com

جدیدترین مطالب